شهرداری تهران، زمین بزرگ دارای درخت را به عوض بدهی خود به یک شرکت پیمانکاری که خط ۳ متروی تهران را می سازد، پرداخت کرده. زمینی که صاحبش، آن را به شهرداری بخشیده بود تا کتابخانه و فضای فرهنگی شود و الان دارد برج می شود.

امیدسلیمی بنی: از پایین پله برقی ایستگاه متروی صدر، لکه ای از آبی آسمان پیداست، الباقی، فقط ساختمان نیمه کاره سر به فلک کشیده ای است که هر چه از پله برقی ایستگاه بالاتر می روی، زشتی اش نمایان تر می شود. ساختمانی بلند که سر به آسمان ساییده و جرثقیل های بزرگ مشغول بالابردن طبقات آن هستند.


شاید زشتی و بی قواره گی این ساختمان و آن همه داربست که کوچه سمت شمال آن -کوچه دکتر عظیمی- را اشغال کرده، باعث شده یکی از مخاطبان خبرآنلاین که انگار اهالی همین محله، یعنی شمال غرب تقاطع خیابان شریعتی و اتوبان صدر در منطقه یک تهران است، برای سرویس مشکلات مردم کامنت گذاشته که به این مسئله رسیدگی شود.
این شهروند در کامنت خود نوشته: خواهشمندم در رابطه با برج روبروی بولینگ عبدو (باشگاه چمران سابق) گزارشی تهیه نمایید. این زمین در زمان کرباسچی از مالک آن که در خارج کشور بودند بدون پرداخت پولی و فقط به شرط نامگذاری فرهنگسرا به نام خانوادگی مالک به نام شهرداری سند زده شد تا در آن فرهنگسرا بسازند ولی اکنون شاهد واگذاری آن برای برج سازی هستیم.


در زمین اهدایی مرحوم عظیمی چه می گذرد؟
گذری بر اطراف این برج غول آسا نشان می دهد با وجودی که طبقات زیادی از این برج ساخته شده، ولی هنوز ساخت و ساز عمودی در آن ادامه دارد. به اندازه ای وسعت این برج زیاد شده که از خیابان شریعتی در شرق تا خیابان مرحوم عظیمی در شمال و خیابان منتهی به سفارت دانمارک در خیابان خزر را در برمی گیرد. نیمی از طول خیابانهای اطراف این برج بسته شده و با داربست نیز برای این خیابانها، سقف داده شده تا احیانا مصالح ساختمانی بر سر عابران نریزد.
داربست ها جابه جا، آرم و نشان شرکت آهاب را دارد. شرکتی که پیمانکار شهرداری تهران در ساخت خط ۳ متروست.
تراکم خودروهایی که در اطراف این برج به زحمت راه خود را باز می کنند، اجازه عبور عابر پیاده را نمی دهد. یکی از ساکنان محل در این باره می گوید: این زمین که حالا برج شده، زمانی بوستان سرسبزی بود که مردم از آن استفاده می کردند، ولی حالا سر و صدا و گرد و خاک و ازدحام خودرو و راهبندان، سهم ما شده است.
او، عاقله مردی است با عینکی ته استکانی که درباره گذشته این زمین می گوید: این زمین و ساختمان درون آن، زمانی کتابخانه و فرهنگسرا بود، ولی نمی دانیم چه شد که یک شب، همه چیز را جمع کردند و از اینجا بردند. بعد هم درختها را قطع کردند و زمین را گودبرداری کرد و شروع کردند این غول بی شاخ و دم را بسازند.
اشاره اش به برج شرکت آهاب است که هر روز بالاتر و بالاتر می رود.
گشتی در اطراف این زمین، نشان می دهد درختان درون آن در حال خشک شدن هستند. چون دیوارها و فنس ها اجازه حضور در محل را نمی دهند، از داخل معابر اطراف نمی توان تشخیص داد علت خشک شدن درختان بی آبی است یا بیماری. هر چه هست، بخشی از فضای سبز تهران در حال نابودی است.
تصاویر ماهواره ای هم نشان می دهد در گذشته های نه چندان دور، یعنی در ابتدای زمان حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، این زمین، دارای درختان زیادی بوده که در سالهای اخیر، اکثر آنها از بین رفته اند.
تصویر گوگل ارت در مردادماه ۸۴ یعنی در ابتدای کار قالیباف در شهرداری تهران به خوبی گویای همه چیز است.

تصویر یک: مرداد ۸۴- زمین اهدایی مرحوم عظیمی دارای درختان فراوانی بود


تصاویر ماهواره ای نشان می دهد تنها ۴ سال پس از آن تاریخ، درختان زیادی در زمین مورد اشاره، نابود و زمینه سازی ساخت برج و باروی فعلی در آن به وجود آمد.

تصویر ۲: تیر۸۸ بخشی از زمین مسطح شده و پوشش گیاهی از بین رفته است

با گذشت یک سال از ریشه کن سازی درختان، در تصاویر ماهواره ای مشاهده می شود ایستگاه متروی صدر در بخش شرقی این زمین ساخته شده ولی روند نابودسازی درختان این ملک، همچنان ادامه دارد.


تصویر ۳: ساخت ایستگاه متروی صدر در تیر ۸۹ و نابود کردن باقیمانده فضای سبز زمین


در خردادماه۹۱ نیز ماهواره ها تصاویری را ثبت کرده اند که نشان می دهد بخش عمده ای از زمین مورد اشاره، به کلی از درختان سبز تهی شده و با مسطح کردن زمین برای ساخت برج، بلندمرتبه سازی در آن شروع شده است.

تصویر۴: آغاز ساخت و ساز برج شرکت آهاب در خرداد ۹۱
تصویر هوایی کنونی منطقه به خوبی تفاوت این زمین با ۱۰ سال گذشته اش را نشان می دهد. دیگر از درختان متراکم و سرسبز آن خبری نیست و تنها چیزی که به جا مانده، اسکلت فلزی و بتنی یک ساختمان خاکستری است که روز به روز قد می کشد.


تصویر ۵: عکس هوایی از وضعیت کنونی زمین


چطور این زمین به دست شهرداری افتاد؟
یافته های خبرآنلاین نشان داد زمین مورد اشاره توسط یک فرد خیرخواه به نام دکتر صادق عظیمی در سال ۷۳ (۲۱ سال پیش) به شهرداری تهران برای امور عام المنفعه فرهنگی واگذار شده است. نحوه واگذاری این زمین به شهرداری به این صورت بوده که در آن سال، مرحوم عظیمی که در اروپا ساکن بوده به شهردار وقت تهران، غلامحسین کرباسچی اعلام می کند حاضر است این زمین را که به نام بوستان اندیشه شناخته می شد و ساختمان درون آن را به شهرداری تهران اهدا کند. از نحوه قانونی اهدای این زمین به شهرداری تهران خبر متقنی در دست نیست. برخی می گویند این زمین توسط مرحوم عظیمی برای امور عام المنفعه وقف شد و برخی نیز اعلام کرده اند زمین یاد شده هبه (بخشیده) شده است. با وجود شک در نحوه واگذاری، کسی درباره اینکه زمین یاد شده برای کاربری امور عام المنفعه فرهنگی به شهرداری واگذار شده، شکی ندارد.

مرحوم صادق عظیمی که زمانی به عنوان نماینده ایران در کنفرانس‌های بین المللی یونسکو، حقوق دریا‌ها، سازمان بین المللی کار، کمیساریای عالی پناهندگان و ... حضور داشت، باغ و منزل مسکونی خود در این نشانی را توسط وکیل خود ابوالقاسم تفضلی به شهرداری تهران داد. از آنجایی که وکیل او، چندی پیش از دنیا رفت، پیگیری نحوه واگذاری این عرصه با مساحت حدود ۵۰۰۰ متر مربع و ساختمانی با وسعت ۴۳۵ متر مربع زیر بنا و در دو طبقه مقدور نشد. اما اخبار متقن حاکی از این است که ملک مزبور به نام بوستان اندیشه و خانه مرحوم عظیمی به نام کتابخانه دکتر عظیمی مورد استفاده عموم بود.
تا اینکه در سال ۸۹ و با افتتاح ایستگاه متروی صدر، این کتابخانه و مرکز فرهنگی (فرهنگسرا) به طور کلی از این مکان منتقل شد.
یافته های خبرآنلاین نشان داد بخشی از این ملک، پیش از افتتاح متروی صدر به شرکتی وابسته به یکی از بانکها فروخته شد و بخش عمده ای از آن نیز در اختیار شرکت آهاب که پیمانکار متروی تهران است قرار گرفت.
سال گذشته نیز معاون نظارت شورای شهر تهران، مسئله واگذاری این زمین و مجوز ساخت و ساز در آن را در صحن علنی شورای شهر تذکر داده بود. عباس جدیدی در اعتراض به واگذاری این زمین گفت: مترو از قانون مناقصات پیروی می کند و لازم بود نماینده ای از شورای شهر هم در کمیسیون مناقصات حضور داشته باشد.او ارزش این زمین و پروانه ساخت آن را بالای هزار میلیارد تومان عنوان کرد و اعتراض کرد چرا این زمین و پروانه ساختش تنها به خاطر بدهی ۱۴۰ میلیارد تومانی متروی تهران به شرکت آهاب واگذار شده است.
طبق اطلاعات ارائه شده در خبرگزاری مهر، قرار است این برج ۱۱ طبقه روی همکف و ۷ طبقه زیر زمین ساخته شود و ارتفاع آن بیش از ۴۰ متر خواهد شد و با ساخت این برج، ۷ هزار و ۱۷۵ مترمربع فضای تجاری و ۱۳ هزار و ۱۷۰ مترمربع فضای اداری ایجاد می شود.
به نظر می رسد از آن جایی که مرحوم صادق عظیمی دارای وارثی در کشور نیست و وکیل او نیز از دنیا رفته و تنها وارث زنده او، خواهری مسن است که کسی از مکان زندگی او در اروپا اطلاع دقیقی ندارد، بجاست نهادهای نظارتی از جمله شورای شهر و همچنین سازمان بازرسی کل کشور و مجلس و همچنین سازمان اوقاف و امور خیریه برای جلوگیری از تعدی به حقوق شهروندان وارد پرونده ساخت و ساز در این زمین اهدایی شوند و زمین یاد شده را به همان کاربری عام المنفعه فرهنگی که مورد نظر اهداکننده آن بود برگردانند.
از سوی دیگر با ادامه این روند قابل انتقاد، این سئوال برای شهروندان به وجود می آید که دیگر چه تضمینی است اگر شهروندی از سر خیرخواهی و دلسوزی، املاک خود را برای امور عام المنفعه در اختیار نهادی عمومی مانند شهرداری تهران قرار دهد، فردا، آگهی فروش آن در محافل خصوصی پیمانکاران شهرداری منتشر نشود و زمینهایی که برای زنده نگه داشتن سنت وقف و تسبیل و استفاده عموم مردم و شهروندان در اختیار نهادی مانند شهرداری قرار می گیرد، چوب حراج بر آن زده نشود.
از طرف دیگر در مردادماه جاری، حسین عبدالهی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران اعلام کرد در صورتی که مالک یک زمین مشجر، برای خشکاندن عمدی یا سهوی درختان زمین خود، از آبیاری آنان خوداری کند، شهرداری طبق وظیفه قانونی، به پرونده این اراضی ورود می کند و در دادگاه طرح دعوا می کند تا زمینی که دارای این مشخصات است به نفع فضای سبز قابل استفاده شهروندان، ضبط شده و در اختیار شهرداری قرار گیرد. لذا بجاست معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران به موضوع خشکاندن باقیمانده درختان بوستان اندیشه، درباره احیای این زمین و برگرداندن آن به کاربری سبز، وارد شود.

۴۵۲۳۱

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 55
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین A1 ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  70 4
  هردم از این باغ بری می رسد
  • محسن IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
   2 55
   تا آنجا كه من ميدانم وحدود ٣٤ سال است كه ساكن همين محل هستم كليه اموال اقاي عظيمي در اوايل انقلاب به دليل ارتباط با دربار شاه ملعون مصادره گرديد ودر اين زمين هم ايستگاه مترو ساخته شده كه عام المنفعه است وزمين پشت ايستگاه هم پاركينگ طبقاتي ومجموعه شهربازي در حال ساخت است.
  • مطلق IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
   0 28
   دقيقاً همينطوره اين زمين متعلق به ستاد اجرايي بوده وجهت اجراي ايستگاه مترو در اختيار شهرداري قرار گرفت وباقي مانده آن در روزنامه ها به مزايده گذاشته شد.نبايد از روي اغراض شخصي خدمات خوب شهرداري را ناديده گرفت.
  • صادقي IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
   0 17
   خب ميخواستن ايستگاه مترو رو بالاي درختها بسازن ,هم درخت قطع نميشد هم ما يه نواوري در دنيا انجام داده بوديم.
  • نبي قاسمي A1 ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
   1 16
   اين ملك متعلق به ستاد اجرايي امام بود كه براي ساخت مترو ومجتمع ايستگاهي وتاسيسات كل خط ١ در اختيار شهرداري ومترو قرار گرفت ويه بخش كوچكش رو هم اونموقع به يكي از پيمانكاراي مترو كه چند سال از مترو طلبكار بود دادند، تورا به خدا اجازه بدين مترو با قدرت كار كنه والا همه از الودگي هوا مرديم، مهمترين چيز براي شهر تهران ساخت سريع مترو هستش كه خب وقتي دولت پول نداره بده شهرداري موظف دارايي هاي خودش رو بفروشه والا مگر ميشود تا ٢ سال ديگه تو الودگي هواي تهران زنده موند.
 • سها A1 ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  96 5
  واقعا مصداق تضییع حق الناس و خیانت در امانت نیست؟
  • بی نام US ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
   42 1
   دلت خوشه ها...
  • حسين بيات IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
   1 18
   خب عزيز من توي اون زمين ايستگاه مترو را ساختند كه عام المنفعه هست اگر هر جاي ديگه هم ميساختن باز همين بهانه جويي هاي شخصي بود ، اتفاقاً بايد هر ٢٠٠ متر شهرداري يك ايستگاه مترو ومجتمع ايستگاهي بسازه ...
  • حسيني IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
   1 14
   اين خبر صحت ندارد اين زمين متعلق به كميته ١٠٠امام بوده كه جهت توسعه مترو به شهرداري داده شده
 • بی نام RO ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  73 3
  اون مرحوم خیییییییییییییییییییییییییییلی ساده بوده گوشت رو داده دست گربه. البته خدا میدونه شاید بده بستونی بوده
  • رحمان مرادي IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
   1 22
   شهرداري اگر يك كار درست كرده ساخت ايستگاه مترو در اين محل بوده تازه اون پيمانكار چقدر كلاه سرش گذاشتن كه اين زمين رو جاي اون همه بدهي بهش قالب كردن تازه شوراي شهر طلبكار هم هست
 • بی نام IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  65 1
  اگر این گزارش حقیقت داشته باشد باید برای مدیریت شهرداری این شهر تاسف خورد.
 • بی نام A1 ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  48 1
  تا دلت بخواد از این اتفاقها میفته تو محل ما مکانهایی بود که از پیش از انقلاب برای مکانهای ورزشی و بهداشتی در نظر گرفته شده بود و تابلو داشت ولی به دست زمینخوارها افتاده حیات یک مدرسه تخریب شد و در آن ساختمان ساخته شد
 • بی نام IR ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  59 1
  شهرداري تهران رسما داره تهران رو به فنا ميده سيرموني هم نداره
 • بی نام IR ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  36 1
  متاسفانه ذره ذره مملکت زیر بنایی داره به باد میره.چیزایی رو داریم از دست میدیم که ده برابر اون زمان از دست رفته باید وقت و انرژی بزاریم تا ......
 • بی نام IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  23 1
  شهرداري شهرماهم دست كمي از اينها نداره
 • بی نام A1 ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  42 1
  ماشالا داره شهردار. اینا رو این همه می فروشه چیکار می کنه پولشونو؟
 • بی نام FI ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  30 1
  مگه بار اولشونه؟
 • محمد IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  30 1
  بنده ساکن همان منطقه هستم. حدود سه چهار سال پیش هم شهرداری بوستانی در ابتدای خیابان دستور شمالی تقاطع بزرگراه صدر ضلع جنوب غربی دستور را به مناقصه گذاشت و حدود هفتاد درصد آن را فروخت که اکنون تبدیل به ساختمان شده است. همچنین درختان زمین مقابل آن ضلع جنوب شرقی را هم خشکانده اند و رسیدگی نمی کنند و معلوم نیست چه نقشه ای برای آن دارند. لطفا اطلاع رسانی کنید.
 • بی نام IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  43 1
  حتما پارک پردیسان را هم که اینقدر اصرار داره که بگیره را می خواد برج و مرکز خرید کنه
 • بی نام IR ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  27 1
  مگر واگذار کردن زمین به یک شخص مجوز شورای شهر را نمی خواد؟
 • بی نام A1 ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  23 2
  جای بسی تاسف
 • بی نام IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  29 1
  هر کجای دنیا بود تا الان مدیریت شهری را را بازخواست می کردند
 • بی نام IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  21 1
  شهرداری پول نداره برای چی بی خودی کار عمرانی انجام میده؟
 • بی نام IR ۰۵:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  30 1
  جز تاسف خوردن چه می شود کرد اگر اعتراضی هم صورت گیرد که می شود منافق و عامل دست بیگانه
 • قندک A1 ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  27 1
  کمپین جدید شهرداری "حفظ باغ های تهران" یا "حذف باغ های تهران" بود؟
 • بی نام IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  26 1
  وقتی شهرداری قسمتی از زمینی را تملک می کند تا برای قسمت دیگر مجوز تغییر کاربری بدهد این یعنی فساد.
 • ليلا رضايي ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  23 0
  سلام! دقيقن مشابه همين زمين را شهرداري محله ديباجي جنوبي جنب مجموعه ورزشي كوثر كه يك زمين ورزش بزرگ براي بچه هاي محله بود را به زمينخواران فروخت براي ساختن برجي ١٣ طبقه و بيش از ١٤٠ واحد مسكوني كه درحال اتمام است براي مخل آسايش شدن مردم محله كه صدايشان گويا به هيچ گوش باوجداني نميرسد...چه خوب ميشود يك گزارشگر هم براي تهيه يك خبر هرچند نامطلوب به اين منطقه بفرستيد.
 • بی نام IR ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  19 3
  خبر انلاین ممنون از افشا گری دیر هنگام تان و لی از مردم که کاری ساخته نیست جز اه کشیدن افسوس خوردن از دست نا بخردانی که ادعای مدیریت و عقل کل بودن دارند و منافع شخصی رو به منافع ملت و ایندگان ترجیح میدهند
 • اسی IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  12 1
  حالا که کار از کار گذشته مگه میشه جلوشون رو گرفت
 • saeid IR ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  12 1
  زمین؟مال مردم؟مردم زمین رو میخوان چیکار؟اونا بیشتر نیاز دارن
 • کاوه A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  26 2
  ای بابا این چیزا که مهم نیست مهم اینه که مردم شمر زمانه رو بشناسن فضای سبز میخوان چکار
 • بی نام A1 ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  9 2
  نگران نباشید الان هم عام المنفعه و فرهنگی است
 • بی نام A1 ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  24 1
  سازمان بازرسی کل کشور معلوم نیست چرا سراغ این شهرداری نمیره؟؟؟؟؟؟ بیت المال براشون دیگه مفهومی نداره
 • بی نام IR ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  21 1
  شهرداری کارش همینه
 • بی نام A1 ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  20 1
  ورثه مرحوم عظیمی یا اگر وارث ندارند مدعی العموم باید به علت تخطی شهرداری از شرط هنگام واگذاری تقاضای عودت زمین را بنمایند.
 • بی نام A1 ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  22 0
  آخر و عاقبت هبه و بخشش و واگذاری به نهاد دولتی برای کار عامالمنفعه. آخه شهرداری که قربونش برم از زوج و فرد پلاک ماشین مردم تا طرح ترافیک و عوارض و کرایه دادن کنار خیابان جهت پارک کردن خودرو و تراکم و نوسازی هزار کوفت دیگه پول یامفت در میاره،نیاز به حبه داره برادر من؟ نوش جون شهرداری
 • محمد رضا پورعباس A1 ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  21 1
  بعد از اين تجربه تلخ سواستفاده از اعتماد واقف يا بخشنده زمين دكتر عظيمي چگونه مي توان به مردم گفت كه زمين يا ملك خود را براي امور عام المنفعه وقف كنند؟ شهرداري تهران همه سنت هاي نيكوي اخلاق اجتماعي را با پول مبادله مي كند.
 • بی نام A1 ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  10 1
  از سوی دیگر با ادامه این روند قابل انتقاد، این سئوال برای شهروندان به وجود می آید که دیگر چه تضمینی است اگر شهروندی از سر خیرخواهی و دلسوزی، املاک خود را برای امور عام المنفعه در اختیار نهادی عمومی مانند شهرداری تهران قرار دهد، فردا، آگهی فروش آن در محافل خصوصی پیمانکاران شهرداری منتشر نشود
 • یک شهروند IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  21 1
  تهران داره نابود میشه باید کاری کرد،چرا همه سکوت می کنند.....گزارش خوبی بود اما کاش همش دروغ بود........
 • مردم IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  42 1
  قابل توجه آقای چمران و برادران دلواپس حضور بانوان در استادیوم ها
 • علی A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  19 1
  اونجا قبلا پارک بود.... آدم به کجا پناه ببره از دست این شهرداری
 • بی نام A1 ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  9 12
  تهران بهشته انقدر ناز نکنید اگه تهران بده بیایید اینجا روستا زندگی کنید با صفا
 • negar A1 ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  29 0
  یکی از فامیلهای ما تو شهرداری تهران کار میکنه . دو قطعه زمین بهش دادن هرکدوم ده میلیون یه سال بعد هر کدومو صد میلیون فروخت . یه کارمند ساده شهرداری تهران
 • بی نام A1 ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  11 0
  مدیریت جهادی یعنی همین
 • sarbaz A1 ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  11 0
  لطفا سرى هم به ساختمان شهردارى منطقه هفت در خ سهروردى شمالى خ شهيد قندى بزنيد. در آنجا شهردارى براى خودش يك ساختمان عظيم در ملك اهدايى ساخته.
 • نريماني IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  1 5
  زمين كناري اين مجتمع با جوازش يك ششم اين زمين فروش رفته ،سر اين پيمانكار بد بخت شهرداري كلاه گذاشته كه، تازه تو زمين هم كه ٢ تا ايستگاه بزرگ مترو ساختن؟
 • علی A1 ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  17 2
  خدا از سر کسانی که پارک عظیمی را از بین بردند نگذرد. خیلی محل باصفایی بود و بچه های قیطریه برای درس خواندن کنکور در کتابخانه اش جمع می شدند. حالا یک هیولا دارد بالا می رود که وحشت انگیز است.
 • بی نام IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  3 1
  عنان مدیریت طهران رو باید به دست یک طهرانی اصیل سپرد تا شاهد این جور تخریب ها در میراث طبیعی فرهنگی این شهر نباشیم.
 • بی نام DE ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
  7 0
  قاليباف در مقابل تاريخ بايد پاسخگويي باشه، كه البته نيست.
 • کیوان BE ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
  9 0
  از خانم الهه راستگو خبری نیست تو شورا.
 • کیوان BE ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
  8 0
  اگر رئیس جمبهور می شد این اقا.؟ خدا به ما رحم کرد.
 • محمد عباس زاده جاجرم IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
  8 0
  آگر زمين كتابخانه مصادره اي بوده پس چرا براي سال ها نام آقاي عظيمي روي كتابخانه بود؟
  • بی نام A1 ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۸
   9 0
   زمین مصادره ای نبود. اعوان و انصار شهرداری دارن این دروغها رو می گن اصل قصه رو از بین ببرن
 • بی نام A1 ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۰
  0 0
  در شیان نیز یک زمین بزرگ حدود 2000 متر را کم کم خشک می کنند و شهرداری هیچ اقدامی نمی کند
بلیط هواپیما
‍‍‍