سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اعلام کرده است که در حمله مسلحانه به باشگاه یا کلوب شبانه رینا در استانبول ترکیه ۳۹ نفر کشته شده‌اند. سی‌ا‌ن‌ان گزارش داده که فرد مهاجم خود را خود را به شکل پاپانوئل درآورده بوده است. اما او از چه سلاحی برای این حمله تروریستی استفاده کرده است؟

به گزارش خبرآنلاین،بر اساس گزارش‌های منتشر شده عامل این حمله مجهز به پرفروش‌ترین سلاح جهان بوده است. کلاشنیکف که در ایران به نام کلاشینکف یا کلاش شناخته می‌شود به خاطر مشخصات فنی‌اش پرکاربردترین سلاح جهان شناخته می‌شود. اما سلاحی که نیروهای نظامی ۵۰ کشور جهان از آن استفاده می‌کنند چه مشخصات فنی دارد؟

آکا-۴۷ که از فشنگ ۳۹×۷٫۶۲ استفاده می‌کند که توسط میخائیل کلاشنیکف در جریان جنگ جهانی دوم با الهام از اولین تفنگ تهاجمی جهان یعنی اس‌تی‌جی-۴۴ طراحی شد. در سال‌های بعد تغییرات زیادی بر روی این سلاح صورت گرفت و در دهه ۱۹۶۰ آکاام (کلاشنیکف مدرن) و در سال ۱۹۷۴ آکا-۷۴ که کالیبر آن به ۵٬۴۵ کاهش پیدا کرده و از فشنگ ۳۹×۵٫۴۵ استفاده می‌کند، در ارتش شوروی جایگزین آن شد. از سال ۱۹۹۱ آکا-۷۴ام سلاح سازمانی امروزین روسیه انتخاب شده و از دهه ۱۹۹۰ ساخت سری آکا-۱۰۱ این اسلحه که از کالیبرهای دیگر استفاده می‌کند آغاز شد. در AK-103 بار ديگر از كاليبر مشهور ۳۹×۷٫۶۲استفاده شده است. كارآمدي اين سلاح به ويژه در شرايط جوي مختلف باعث شده تا در نیروهای عملیات ویژه روسيه(Special Operations Forces) و همچنین در نیروهای ویژه پلیس روسیه (Special Police Groups) نیز به کار گرفته شود. این تفنگ خشاب‌های۵، ۱۰، ۲۰ ۳۰، ۴۰ و ۷۵ فشنگی دارد و با روش غیرمستقیم و با فشار گاز ناشی از انفجار باروت مسلح می‌شود و سیستم قفل گلنگدن آن از نوع چرخشی است. این سلاح در سه نوع با قنداق ثابت، تاشو از زیر، و تاشو از کنار ساخته می‌شود که نوع تاشو آن به سبب اشغال فضای کمتر و حمل آسان‌تر مورد توجه‌است و به سبب کوچکی و سبکی نسبی در جنگ‌های چریکی (پارتیزانی) کارایی دارد.

تولید کلاشنیکف هنوز هم ادامه دارد و سالانه به طور تقریبی حدود ۱۰۰ هزار قبضه از این سلاح در روسیه و حدود ۹۰۰ هزار قبضه دیگر در سایر کشورهای دنیا مانند بلغارستان، ایران، چین و لهستان تولید می‌شوند. کلاشنیکف‌های روسی در سال ۲۰۰۷ به قیمتی در حدود ۴۰۰ دلار برای هر قبضه به فروش می‌روند.

برای دیدن اینفوگرافیک در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید. 

۵۴۵۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام DE ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
    13 1
    اگ اردوغان با روسها باشه داعش فشار بیشتر ب ترکیه میاره