تیتر سه وبلاگ‌ها

 • بازی روس‌ها در میدان شرق

  بازی روس‌ها در میدان شرق

  کیهان برزگر: اخیرا در کنگره دویست امین سالگرد تأسیس مؤسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه در مسکو دعوت شدم.

 • خاشقچی و بحران یمن

  خاشقچی و بحران یمن

  کیهان برزگر: از میان تاثیرات چندگانه منفی قتل جمال خاشقچی بر جایگاه منطقه‌ای و جهانی عربستان سعودی، شاید مهم‌ترین مسئله مربوط به لرزان شدن مواضع این کشور در بحران یمن باشد که تأثیرات جدی بر معادلات جاری منطقه‌ای از جمله شکاف در ائتلاف جاری میان رژیم‌های محافظه‌کار عربی به رهبری سعودی و تغییر نگاه جوامع غربی نسبت به این بحران می‌گذارد.

 • کنترل حساب شده تنگه هرمز

  به صفر رساندن صدور نفت ایران اقدامی خصمانه و غیرمشروع در محروم کردن یک ملت از منافع اقتصادی و بالطبع برخلاف منشور ملل متحد و تمامی قواعد بین المللی است. در چنین شرایطی، بهره بردای از امتیاز ژئواستراتژیک «کنترل حساب شده» تنگه هرمز به ضرر منافع کشورهای متخاصم یک «دفاع مشروع» به حساب می آید.

 • دوچندجانبه‌گرایی منطقه‌ای

  در شرایط فعلی، کارآمدترین راهبرد سیاست خارجی ایران برای توسعه اقتصادی و تولید امنیت، گرایش به "دوچندجانبه‌گرایی" منطقه‌ای با تکیه بر منابع مستقل قدرت ملی است.

 • توافق حداقلی

  به هرحال هدف واقعی نشست سران آمریکا و کره‌شمالی در این مرحله بیشتر دستیابی به یک توافق حداقلی مبتنی بر اصول با هدف آگاهی از نیات صادقانه، اعتمادسازی متقابل و ارزیابی ظرفیت‌های یکدیگر بوده تا دستیابی به نتایج فوری و اهداف و انتظارات واقعی مبتنی بر نیازهای استراتژیک دو کشور است.

 • فرصت‌سازی‌ از خروج ترامپ

  فرصت‌سازی‌ از خروج ترامپ

  دکتر کیهان برزگر، رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه در گفت‌و‌گویی فرصت‌هایی را که برای دیپلماسی ایران پس از خروج آمریکا از برجام پیش آمده ‌است، تشریح کرد. این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه عقیده دارد که «باز گذاشتن کانال های گفت‌وگو و حفظ اروپا از لحاظ سیاسی برای حفظ روسیه و چین و به‌طور کلی جبهه سیاسی طرفداران برجام ضروری است.» به باور دکتر برزگر «موفقیت ایران در این شرایط سخت به حفظ این زنجیره روابط سیاسی، هم برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های ترامپ و هم برای اقناع افکار عمومی بین‌المللی بستگی دارد.»

 • هدف ائتلاف ضد‌ایرانی در منطقه

  با نمایش برنامه هسته‌ای ایران به‌عنوان یک «تهدید وجودی»، عرستان سعودی و اسرائیلی‌ها تمام تلاش خود را برای مقابله با نقش منطقه‌ای ایران و ظرفیت‌های موشکی کشور انجام می‌دهند. اهداف این ائتلاف ضدایرانی، ایجاد یک اجماع جهانی و منطقه‌ای به منظور تضعیف سیاسی و اقتصادی ایران، به ویژه ترغیب کشورهای اروپایی در پیوستن به این ائتلاف است.

 • نمایش اتحاد غربی

  هدف حمله موشکی به سوریه فراتر از موضع اتهامی جبهه غربی به استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی، به نوعی نمایش قدرت و وجود اتحاد غربی بود.

 • همکاری فراغربی

  پیگیری روند مذاکرات صلح سوریه توسط سه دولت قدرتمند و تاثیرگذار ایران، روسیه و ترکیه بیشتر در نتیجه به بن‌بست رسیدن چندین دور مذاکرات بی‌حاصل ژنو بین گروه‌های سیاسی سوریه بود.

 • بهترین استراتژی برای ایران

  بهترین استراتژی برای ایران

  گفت‌‌وگو با کیهان برزگر آدم را سر ذوق می‌آورد. او به دلیل موقعیت شغلی‌اش، مدیر مرکز استراتژیک خاورمیانه، از نزدیک با مسائل جهانی و منطقه‌ای برخورد دارد، و از سوی دیگر تلاش می‌کند تا خودش را از نظر جنبه‌های تئوریک به‌روز نگاه دارد. اغراق‌آمیز نیست اگر بگویم این گفت‌وگو بیش از آنکه حاصل زحمات من باشد، نتیجه دقت نظر و سختکوشی او است. در این مصاحبه به ارزیابی مسائل جهانی و منطقه‌ای پرداخته‌‌ایم و سعی کرده‌ایم به‌شکل انضمامی نسبت کتاب پاراگ خانا با عنوان «کانکتوگرافی» و مسائل جهانی را بررسی کنیم.