تیتر سه وبلاگ‌ها

 • آیا «امپراتوری فارس» برگشته است؟

  آیا «امپراتوری فارس» برگشته است؟

  یک جریان قوی در صحنه بین المللی سعی دارد این بحث را جا بیندازد که حضور فعال منطقه ای ایران همراه با برنامه موشکی و حضور قوی در نقاط ژئواستراتژیک جهان به نوعی تجدید حیات امپراتوری فارس است که خطرات جدی برای امنیت جهانی دارد.

 • بازی روس‌ها در میدان شرق

  بازی روس‌ها در میدان شرق

  کیهان برزگر: اخیرا در کنگره دویست امین سالگرد تأسیس مؤسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه در مسکو دعوت شدم.

 • خاشقچی و بحران یمن

  خاشقچی و بحران یمن

  کیهان برزگر: از میان تاثیرات چندگانه منفی قتل جمال خاشقچی بر جایگاه منطقه‌ای و جهانی عربستان سعودی، شاید مهم‌ترین مسئله مربوط به لرزان شدن مواضع این کشور در بحران یمن باشد که تأثیرات جدی بر معادلات جاری منطقه‌ای از جمله شکاف در ائتلاف جاری میان رژیم‌های محافظه‌کار عربی به رهبری سعودی و تغییر نگاه جوامع غربی نسبت به این بحران می‌گذارد.

 • کنترل حساب شده تنگه هرمز

  به صفر رساندن صدور نفت ایران اقدامی خصمانه و غیرمشروع در محروم کردن یک ملت از منافع اقتصادی و بالطبع برخلاف منشور ملل متحد و تمامی قواعد بین المللی است. در چنین شرایطی، بهره بردای از امتیاز ژئواستراتژیک «کنترل حساب شده» تنگه هرمز به ضرر منافع کشورهای متخاصم یک «دفاع مشروع» به حساب می آید.

 • دوچندجانبه‌گرایی منطقه‌ای

  در شرایط فعلی، کارآمدترین راهبرد سیاست خارجی ایران برای توسعه اقتصادی و تولید امنیت، گرایش به "دوچندجانبه‌گرایی" منطقه‌ای با تکیه بر منابع مستقل قدرت ملی است.

 • توافق حداقلی

  به هرحال هدف واقعی نشست سران آمریکا و کره‌شمالی در این مرحله بیشتر دستیابی به یک توافق حداقلی مبتنی بر اصول با هدف آگاهی از نیات صادقانه، اعتمادسازی متقابل و ارزیابی ظرفیت‌های یکدیگر بوده تا دستیابی به نتایج فوری و اهداف و انتظارات واقعی مبتنی بر نیازهای استراتژیک دو کشور است.

 • فرصت‌سازی‌ از خروج ترامپ

  فرصت‌سازی‌ از خروج ترامپ

  دکتر کیهان برزگر، رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه در گفت‌و‌گویی فرصت‌هایی را که برای دیپلماسی ایران پس از خروج آمریکا از برجام پیش آمده ‌است، تشریح کرد. این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه عقیده دارد که «باز گذاشتن کانال های گفت‌وگو و حفظ اروپا از لحاظ سیاسی برای حفظ روسیه و چین و به‌طور کلی جبهه سیاسی طرفداران برجام ضروری است.» به باور دکتر برزگر «موفقیت ایران در این شرایط سخت به حفظ این زنجیره روابط سیاسی، هم برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های ترامپ و هم برای اقناع افکار عمومی بین‌المللی بستگی دارد.»