جمعه 31 فروردین 1397

موسوی، سید رسول

متولد 1337/دکترای علوم سیاسی رییس مرکز مطالعات اسیای مرکزی و قفقاز ، وزارت خارجه سفیراسبق کشورمان در کشورهای تاجیکستان، فنلاند و استونی مدیر کل اسبق دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی کارشناس امنیت منطقه ای و تحولات اوراسیا کارشناس امنیت منطقه ای و تحولات اوراسیا
 • گفت‌وگوهای ایرانی-روسی

  - دومین دور گفت‌وگوهای ایرانی و روسیه با حضور نخبگان و کارشناسان ارشد ایرانی و روسیه روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه ۹۷ با حضور نخبگان و کارشناسان برجسته ایرانی و روسی در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. طرف روسی گفت‌وگوها، باشگاه گفت‌وگوهای والدای است، که با یک هیات ۱۵ نفره مرکب از مدیران و پژوشگران ارشد مهم‌ترین مراکز مطالعاتی و اتاق‌های فکر و استادان دانشگاه‌های روسیه در این دور از گفت‌وگوها شرکت کرده بود.

 • راپورت قفقازیه

  - ماهیت سیاسی این همایش از اهمیت بالایی برخوردار است. حضور در قفقازشمالی برای ما فرصت سیاسی قابل توجهی است که می‌تواند ما را بیشتر به عمق استراتژیک کشورمان واقف کند و ما را با فضای دیگری از روابط کشورمان با همسایگان آشنا سازد. در چنین فضایی، بدون نقد یا ورود به بحث سیاست خارجی کشورمان که به شدت خاورمیانه‌ای شده است، فرصت جدیدی را در کنار مرزهای خودمان نشان می‌دهد.

 • گفت‌وگوهای کابل

  - گفت‌وگوها برای ایجاد فضای مناسب و برای تعاطی افکار است تا فرصت شنیدن قبل از گرفتن تصمیم افزایش یابد. گفت‌وگوها فرصتی است برای شناخت خود در چشم دیگران. گفت‌وگوهای فرهنگی ابتکار شایسته‌ای توسط استادان و نخبگان علمی و فرهنگی ایران و افغانستان است که پنجره جدیدی را در کنار روابط رسمی دو کشور می‌گشاید و چشم‌انداز جدیدی را در افق دید تصمیم‌گیران قرار می‌دهد. امید آن است که مقامات رسمی در هر دو کشور این ابتکار را فرصتی برای خود ببیند نه رقیبی برای دایره تصمیمات خود.

 • داعش پس از شکست نظامی

  - واقعیت آن است که شکست نظامی داعش را نباید پایان داعش دانست زیرا که داعش بازیگر مستقلی نبود که با شکست نظامی پایان یابد داعش بازیگر وابسته‌ای بود که قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هر کدام برای اهداف خاص خود از آن بهره می‌بردند و چون قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هم‌چنان حضور دارند و اهداف و سیاست‌های آن‌ها در منطقه تغییر نیافته است هم‌چنان احتمال بازسازی داعش و یا ظهور تشکیلات تروریستی دیگر با نام و عنوانی دیگر متصور است.

 • باشگاه آستانه

  - در باشگاه آستانه همه شرکت‌کنندگان صحبت کردند. نظرات خود را در موضوعی که مهم می‌دانستند تشریح نموده و یا نظرات دیگران را مورد نقد قرار دادند. از انجا که هر یک از شرکت‌کنندگان موضوع خاصی را مهم می‌دانست و به آن می‌پرداخت موضوعات بسیار متعددی در مباحث مربوط به فرایندهای توسعه منطقه‌ای و تحولات بین‌المللی مطرح شد و به قول یکی از شرکت‌کنندگان از بحران مسلمانان روهینگیا در آسیای جنوب‌شرقی تا بحران مهاجرت در اروپا در اجلاس آستانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 • پیام سمرقند

  - در طول دو روز کنفرانس مجموعا ٧٠ سخنرانی در جلسات عمومی و تخصصی همایش انجام شد که در موضوعات مختلف و متعددی بودند و لزوما سخنرانان خود را متعهد نمی دیدند که در چارچوب برنامه اعلام شده صحبت کنند بلکه هر انچه را خود می پسندید، می گفتند و برخی هم گزارش کار سازمان متبوع خود را ارایه می دادند.از نظر من این همایش سه سلسله پیام در هم پیچیده داشت که می توان انها را به پیامهای آشکار ، پیامهای ضمنی و پیامهای نا گفته تقسیم کرد.

 • نانوشته‌های همایش بین‌المللی افغانستان

  - بزرگی در همایش بین‌المللی افغانستان گفت ما از کنفرانس تقریباً موفق بیرون آمدیم ولی بعدا شکست خوردیم. سوال این است آیا سیاست‌ها و برنامه‌های ما اشتباه بود یا این که سیاست و برنامه‌ها درست بود و بد اجرا شد؟ شاید هر دو و شاید هیچ‌کدام و علت سومی باشد و علت سوم این باشد که اساساً هدف مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی نبود بلکه تروریسم و افراط‌گرایی بهانه‌ای بود برای حضور استراتژیک در افغانستان.

 • نانوشته‌های همایش بین‌المللی آسیای مرکزی و قفقاز

  - صاحب‌نظران شرکت کننده در همایش بین‌المللی آسیای مرکزی و قفقاز در این موضوع هم اتفاق نظر داشتند که در آسیای مرکزی چین به بازیگر اول اقتصادی تبدیل شده است ولی در موضوعات امنیتی روسیه همچنان دست برتر را در منطقه دارد. البته در طرح مسایل قفقاز باز هم تفاوت‌هایی در مقایسه با مباحث کشورهای آسیای مرکزی وجود داشت که در آن فعال بودن نسبی ساختارهای یورو آتلانتیکی در قفقاز بود.

 • نانوشته‌های همایش بین‌المللی خلیج‌فارس

  - یکی از سخنرانان عرب بیست و دومین همایش بین‌المللی خلیج‌فارس اظهار داشت: جهان عرب با مشکلات متعددی چون توسعه‌نیافتکی، رکود اقتصادی، بیکاری، مشکلات متعدد اجتماعی، بیکاری جوانان و سطح گسترده بی‌سوادی روبروست. این مشکلات ریشه‌های داخلی داشته و به هیچ عنوان نمی‌توان کشورهای دیگر از جمله جمهوری اسلامی ایران را ریشهٔ این مشکلات دانست. در حالی که شاهدیم برخی از کشورهای عربی با دامن زدن به فضای ایران‌هراسی مشکلات داخلی خود را فرافکنی می‌نمایند تا از پاسخ‌گویی به ریشهٔ اصلی مشکلات که ناکارامدی نظام‌های حاکم است فرار کنند.

 • تبییین سیاست همسایگی

  - حسب اطلاعات موجود در همایش‌های سه‌گانه دفتر مطالعات وزارت خارجه که در ذیل عنوان کلی «ایران و مناطق پیرامونی» برگزار می‌شود بیش از ۴۰ صاحب‌نظر و متخصص منطقه از کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آمریکایی و چندین صاحب‌نظر و مقام ایرانی شرکت می‌کنند که در میان آنان شخصیت‌های شناخته شده‌ای همچون رئیس‌جمهور سابق و وزیران سابق خارجه یا دفاع کشورهای همسایه یا سایر کشورها حضور دارند.

آرشیو ماهانه
x