حال و روز ناخوش دفاتر اسناد رسمی در استان لرستان

کانون سردفتران و دفتریاران بیش از ۱۰۰ سال است در راه ثبت اسناد و معاملات مردم در حال فعالیت است اما این کانون علی رغم صدها سال سابقه بواسطه تصمیمات غیرکارشناسی مورد بی مهری قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، علی نصرت ندری رییس کانون سردفتران و دفتریاران استان لرستان در نشست خبری با خبرنگاران در این رابطه گفت : کانون سردفتران در حال حاضر با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند و در آینده نزدیک نیز با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد .


وی افزود: یکی از وظایف دفاتر اسناد رسمی نقل و انتقال سند خودرو بود که یک شرکت خصوصی با اعمال نفوذ این حق را از دفاتر اسناد رسمی ضایع نموده و این وظیفه را راسا انجام می دهد .

ندری ادامه داد : سال ۱۴۰۰ در راستای قانون کسب و کار واگذاری مجوز های دفاتر اسناد رسمی و تعداد زیادی سهمیه دیگر برای استان در نظر گرفته شد.

۱۶۸ دفتر اسناد رسمی در سطح استان وجود دارد

رییس کانون سردفتران و دفتریاران استان لرستان با اشاره به تعداد دفاتر فعال استان افزود : در حال حاضر تعداد ۱۶۸ دفتر اسناد رسمی در سطح استان وجود دارد که ۶۰ دفتر از این تعداد در مرکز استان در حال فعالیت می باشند .

علی نصرت ندری با انتقاد از افزایش بی رویه مجوز فعالیت دفاتر اسناد رسمی در استان گفت : با استفاده از قانون جدید تعداد ۳۳۱ دفتر جدید برای استان در نظر گرفته شده که قرار است به تعداد دفاتر موجود اضافه گردند.

سلب برخی وظایف از دفاتر و افزایش بی رویه دفاتر استان
وی تصریح کرد: با توجه به سلب برخی وظایف از دفاتر و افزایش بی رویه دفاتر استان ،اوضاع درآمدی دفاتر اسناد رسمی بشدت تحت شعاع قرار گرفته و در حال حاضر اکثریت دفاتر اسناد رسمی استان قادر به تأمین هزینه های خود نیستند .

رییس کانون سردفتران و دفتریاران استان با بیان اینکه اکثریت دفاتر بسمت تعدیل نیرو رفته اند اظهار داشت : با توجه به بی‌مهری های بی سابقه ای که تصمیم گیرندگان نسبت به دفاتر اعمال نمودند و سلب وظایف بحق آنها ، منابع درآمدی دفاتر استان بشدت کاهش یافته بطوریکه از نظر وضع درآمدی جز استانهای ضعیف و پایین کشور هستیم و جز مفلوک ترین استان کشور بشمار می آییم .

علی نصرت ندری تاکید کرد : مسئولان اگر فکری به حال وظایف ، تعداد دفاتر و منابع درآمدی نکنند در آینده نه چندان دور با تعطیلی کامل اکثریت دفاتر اسناد رسمی مواجه خواهیم شد .

ثبت ۸۸ هزار سند در دفاتر اسناد رسمی استان

رییس کانون سردفتران و دفتریاران استان لرستان در ادامه از ثبت ۸۸ هزار سند در دفاتر اسناد رسمی استان خبر داد و افزود: این تعداد سند در حوزه وکالت ، تعهد و سند انتقال غیرمنقول بوده که توسط دفاتر اسناد رسمی در سطح استان به ثبت رسیده اند.
وی در خصوص وضعیت حال حاضر دفاتر استان گفت : متاسفانه دفاتر اسناد رسمی استان از نظر درآمدی جز مفلوک ترین استان کشورهستند و درآمدهای بسیار ناچیز و پایین ، آینده این قشر را قطعاً با مخاطره مواجه خواهد نمود.

۲۵۰۰ دفتر استاد رسمی در کشور اضافه خواهد شد

رییس کانون سردفتران و دفتریاران استان لرستان با اشاره به اینکه ۸۵۰۰ دفتر در کشور وجود دارد گفت : با توجه به سیاست‌های متولیان بالادستی تعداد ۲۵۰۰ دفتر استاد رسمی به جمع این تعداد اضافه خواهد شد که هیچگونه درآمد و خروجی مثبتی برای این تعداد دفتر جدید پیش بینی نشده است .

علی نصرت ندری همچنین از عدم تخصص برخی سردفتران انتقاد کرد و اظهار داشت : آزمون و مصاحبه ها و شرایط تخصصی که قبلاً جهت پذیرش سردفتران لحاظ میشد امروزه بسیار کمرنگ شده و این نیز یک آسیب بسیار جدی برای دفاتر اسناد رسمی است که در خدمات دهی تخصصی به مردم تاثیر و نمایان خواهد شد .

ندری در پایان گفت : حال و روز دفاتر اسناد رسمی خوش نیست و باتوجه به افزایش بی رویه این دفاتر و نبود درآمد آینده خوبی برای دفاتر اسناد رسمی در کشور پیش بینی نمیشود که اگر قانون‌گذاران به فکر اصلاح و کمک به کانون سردفتران و دفتریاران نباشند یک به یک نه تنها در استان بلکه در سراسر کشور شاهد توقف و غیرفعال بودن حجم زیادی از دفاتراسناد رسمی خواهیم شد.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1800411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =