عدم پیگیری حقوق ایران اسلامی از باب خسارات سنگین جنگ تحمیلی

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: به دلایل حقوقی و سیاسی نتوانسته‌ایم پیگیر حقوق از دست رفته خود از باب خسارات بسیار سنگینی که جنگ تحمیلی به کشور وارد کرده باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین کرمانشاه، شهرام کرمی ظهر امروز در نشست بررسی نقش منفی سازمان‌های بین المللی در دفاع مقدس و ابعاد حقوقی جنگ تحمیلی، اظهار کرد: هنگام وقوع جنگ تحمیلی علیه ایران جهان در ٢ بلوک شرقی و غربی بود.

وی افزود: اما برای نخستین بار بعد از جنگ جهانی دوم مناقشه‌ای صورت گرفت که یک طرف درگیر را همه (شرق و غرب) حمایت کرده و در مقابل طرف دیگر قرار گرفتند و آن جنگ تحمیلی علیه ایران اسلامی بود.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه تصریح کرد: جنگ را عنایت خداوند، رهبری امام خمینی (ره) و خون پاک‌ترین جوانان این مملکت اداره کرد و یک وجب از این خاک به بیگانه داده نشد.

وی با اشاره به وظایف سازمان‌های بین‌المللی تصریح کرد: بعد از جنگ جهانی اول و تأسیس جامعه ملل در سال ١٩١۴، تا آغاز جنگ جهانی دوم اقدامات ضعیفی در سطح بین‌الملل انجام شد اما به هیچ وجه اهداف اولیه خود که دفاع از صلح و حقوق بشر است را محقق نکرد.

این مقام مسئول گفت: تا آغاز جنگ جهانی دوم و انحلال جامعه ملل و پس از پیروزی متفقین و تشکیل سازمان ملل متحد امروزی، قواعد را طوری چیدند که دست برتر خودشان باشند.

وی اذعان کرد: سازمان ملل که وظیفه اصلی آن حمایت از صلح بین‌الملل است اوایل جنگ تحمیلی علیه ایران را به سکوت گذراند و سپس آنچه این سازمان را ترغیب به تعدیل مواضع خود کرد خون شهدا، پیروزی و دست برتر رزمندگان ایران بود.

کرمی ادامه داد: در برهه‌ای از زمان فهمیدند ایران با وجود جوانان و رزمندگان شکست ناپذیر است و تا حدودی به خواسته‌های ایران در آن برهه تن دادند.

وی خاطرنشان کرد: در سال ١٣۶٧ پس از هشت سال امام خمینی (ع) دستور به پذیرش قطعنامه داده و آتش بس اعلام کردند و بعد از پایان جنگ در سال ١٣۶٨ دبیرکل وقت سازمان ملل در روزهای پایانی فعالیتش، آغازگر این جنگ را عراق اعلام کرد.

کرمی افزود: اما به دلایل حقوقی و سیاسی نتوانسته‌ایم پیگیر حقوق از دست رفته خود از باب خسارات بسیار سنگینی که به کشور وارد شده، باشیم و احقاق حقوق ملت ایران از حزب بعث و عراق معطل مانده است.

وی با بیان اینکه گاهی تعلل هایی از پیگیری حقوق از نهادهای بین‌المللی صورت گرفته، تشریح کرد: همچنان که معتقدیم نظام غرب علیه ایران است اما باید بپذیریم گاهی اوقات کوتاهی و عدم اطلاع و تسلط کافی ما سبب از دست رفتن حقوقمان شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه تأکید کرد: در دادگاه‌های بین‌الملی لاهه و تشکیل دادگاه علیه جنایات جنگی هم موفق نبودیم در حالی که مصادیق جنایات جنگی را بسیار داشتیم لذا باید خود را به لحاظ علمی و حقوقی آماده کرده و در سطح بین‌المللی احقاق حق می‌کردیم.

وی با اشاره به جنایات منافقین علیه ایران اسلامی، ابراز کرد: منافقین از سال ١٣۶٠، ١٧ هزار ترور انجام دادند اما هنوز پرونده‌ای در راستای محکومیت آن‌ها در سطح تراز بین‌المللی نداریم.

کرمی تأکید کرد: در بعضی مراحل هم موفق عمل کرده و توانستیم احقاق حق کنیم مانند قضیه انگلیس و پرداخت خون بهای تانک ها اما در مسائل بسیار مهم عقب هستیم.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1818551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =