۰ نفر
۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
هایدی، نوستالژی کودکی دهه شصتی‌ها به حقیقت پیوست!

اگر کارتون هایدی، دختر آلپ را از دوران کودکی به یاد دارید پس سن و سالی از شما گذشته است، چون هایدی یکی از کارتون‌های محبوب بچه‌های دهه‌ی شصت ایران بود. البته به لطف فناوری می‌توان در کسری از ثانیه دوباره به تمام قسمت‌ها دسترسی داشت و تماشایشان کرد اما کودکان امروزی با وجود انیمیشن‌های با کیفیت، کمتر تمایل به تماشای کارتون‌های قدیمی دارند. رمان هایدی اثر یوهانا اشپیری و بعد از آن کارتون‌ها و فیلم‌های ساخته شده براساس آن به اندازه‌ای محبوب شدند که نام منطقه و روستایی در سوئیس یعنی همان کشوری که لوکیشن اصلی داستان بود را تغییر دادند و باعث جذب  توریست‌های زیادی به این منطقه شدند.

دهکده هایدی دختر آلپ در سوئیس

خانه‌ای که هایدی در کوهستان‌های آلپ در کنار پدربزرگش در آن زندگی می‌کرد ساخته شد و چند موزه هایدی هم با لوازم و وسایل و مجسمه‌هایی از شخصیت‌های داستان، آماده‌ی بازدید گردشگران است. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به هایدی‌لند که نامش را از داستان هایدی گرفته است.

دهکده هایدی

سفر به دهکده نوستالژیک هایدی

چمنزارهای سرسبز، کوه‌های سر به فلک کشیده، بزغاله‌های دوست‌داشتنی که زنگوله به گردنشان آویزان است و یک خانه‌ی روستایی با صفا، این همان تصویری است که با یادآوری هایدی در ذهن‌ میلیون‌ها نفر بازسازی می‌شود. پیدا کردن چنین دهکده‌هایی در سوئیس و سایر کشورهایی که رشته کوه آلپ در آن ادامه دارد کار سختی نیست.

دهکده هایدی در سوئیس

با سفری یک ساعته با قطار از زوریخ می‌توان به منطقه‌ای مشهور به هایدی‌لند، رسید که شامل چند شهر و دهکده در اطراف کوه‌های آلپ می‌شود. این منطقه همان‌جایی است که نویسنده‌ی رمان هایدی، یوهانا اشپیری برای استراحت دوران نقاهت پس از بیماری‌اش انتخاب کرد و در همان دوره بود که ایده‌ی زندگی دختری یتیم در کنار پدربزرگش در کوهستان آلپ به ذهنش رسید. البته این نویسنده‌ی محبوب کودکان با سفر به دهکده‌ها و زندگی در این مناطق به خوبی با فرهنگ مردم آشنا بود.

دهکده هایدی در سوئیس

در هایدی‌لند دو موزه‌ی هایدی ساخته شده است، یک دهکده کوچک به طور کامل شبیه دهکده هایدی درست شده و حتی هتلی با نام هتل هایدی در این منطقه پذیرای توریست‌هایی است که برای دیدن محل زندگی هایدی آمده‌اند. جالب است بدانید که کشور سازنده‌ی کارتون مشهور هایدی، ژاپن بود و در سال ۱۹۷۴ از تلویزیون ژاپن پخش شد و با توجه به محبوبیت به دست آمده، به تلویزیون سایر کشورها هم فروخته شد. اکثر توریست‌های بزرگسال که به این منطقه می‌آیند ژاپنی یا شرق آسیایی هستند چون با این انیمیشن خاطرات زیادی دارند.

دهکده هایدی

شهری که پدربزرگ داستان به همراه هایدی به آن سفر می‌کرد، همان ماینفلد است. شهری با جمعیت حدود ۳ هزار نفر در کانتون گراوبوندن (Graubunden). دهکده‌ای که با نام هایدی شناخته می‌شود هم در همین نزدیکی است. البته با توجه به جذاب بودن هایدی برای گردشگران، در چند دهکده خانه‌هایی به نام هایدی معرفی می‌شود و هرکدام به نوعی شبیه‌سازی شده‌ی خانه در کتاب‌ها، انیمیشن یا فیلم‌ها است.

دهکده هایدی

جالب این که همه در تلاش هستند تا خانه‌ی هایدی دهکده خود را نسخه‌ی اصلی معرفی کنند، در حالی که به جز شهر و این منطقه، نامی از دهکده‌ی خاصی در داستان نیست.

دهکده هایدی در سوئیس

چمن‌های سبز به همان شکل داستان، دورتادور خانه را احاطه کرده‌اند، پشت خانه نمایی از کوه‌های آلپ است و بزها در کنار بزغاله‌ها مشغول بازیگوشی هستند. وقتی به داخل خانه وارد شوید، صحنه‌هایی آشنا را از تخت‌خواب هایدی، ویلچر کلارا و میزی را که پیتر روی آن توانست خواندن را یاد بگیرد، مشاهده می‌کنید.

دهکده هایدی در سوئیس

در ماینفلد، موزه‌ای هم به نام یوهانا اشپیری پذیرای گردشگران است و در کنار آن یک فروشگاه خرید سوغاتی هم هست که می‌توانید در آن، چیزهایی مثل چای، لیوان‌هایی با تصویر هایدی، مجسمه‌ی حیواناتی که در داستان بودند یا کتاب‌هایی ترجمه شده به بیش از ۵۰ زبان مختلف با تصویرسازی‌های زیبا را پیدا کنید.

دهکده هایدی

هایدی‌لند محدود به موزه و دهکده‌ی هایدی نیست و چندین حمام سنتی سوئیسی، اسپا، باغ‌های باشکوه، پیست اسکی، کمپ‌های دوچرخه سواری و چندین رستوران در این منطقه میزبان مسافران هستند.

دهکده هایدی در سوئیس

از داستان هایدی بیش از ۵۰ میلیون نسخه کتاب فروخته شد، ۸ انیمیشن بر اساس آن تهیه شد که نسخه‌ی ژاپنی آن از همه محبوب‌تر است، ۱۲ فیلم سینمایی ساخته شد که آخرین آن در سال ۲۰۱۵ بود، ۸ سری کمیک چاپ شده است و ۵ سریال هم با الهام گرفتن از همین داستان به نمایش درآمده است. بسیاری از افراد معتقدند که زندگی هایدی نمادی از ارزش خانه، صداقت و کارهای خوب بود و به همین دلیل توانست در قلب انسان‌ها نفوذ کند.

امیدواریم توانسته باشیم علاوه بر معرفی این منطقه، شما را به دل روزهایی برده باشیم که پای کارتون هایدی می‌نشستیم و از ماجراهایش لذت می‌بردیم. اینکه بدانیم چنین جایی حقیقت داشته، لذت این یادآوری را دو چندان خواهد کرد. آیا شما قبلا با لوکیشن کارتون هایدی آشنا بودید؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

منبع: لست سکند

2121

کد خبر 1213927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =