خوشحالی آلمانی‌ها از این‌که دورنمات در ایران محبوب است

در نخستین شب اجرای نمایش «ازدواج آقای می سی سی پی» در تالار اصلی تئاتر شهر، سیدمحمود حسینی‌زاد، مترجم آثار فردریش دورنمات به فارسی، خبر داد نهادهای فرهنگی آلمان از محبوبیت این نمایشنامه‌نویس در ایران خوشحال هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همزمان با سالروز تولد فردریش دورنمات، نویسنده و نمایشنامه‌نویس شناخته شده کشور آلمان، اجرای نمایش «ازدواج آقای می سی سی پی» به کارگردانی احسان فلاحت‌پیشه با گرامیداشت یاد و خاطره استاد حمید سمندریان در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر آغاز شد.

احسان فلاحت‌پیشه، کارگردان نمایش «ازدواج آقای می سی سی پی» در ابتدای این برنامه گفت: «اضطراب همواره یگانه تضمینی بوده که در کنار یک کارگردان تئاتر قرار گرفته است و من بر این باورم اگر نباشد، یک جای کار خراب است.»

او پس از بیان این صحبت‌های کوتاه، بخشی از متن زنده یاد حمید سمندریان درباره ویژگی‌های دورنمات را برای حاضران در مراسم قرائت کرد.

سیدمحمود حسینی‌زاد، داستان‌نویس و یکی از مترجمان شناخته شده آثار دورنمات هم در این مراسم ضمن ارائه پیشینه‌ای از فعالیت‌های مختلف دورنمات در عرصه‌های مختلف نویسندگی توضیح داد: «جالب است بدانید، مجموعه‌ها و نهادهایی که در کشورهای مختلف اروپایی به ویژه در آلمان آثار دورنمات را پیگیری می‌کنند خیلی خوشحالند که آثار این نویسنده در ایران محبوب و با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده است.»

محسن علیخانی، کارگردان و مدرس تئاتر هم در آیین افتتاحیه نمایش «ازدواج آقای می سی سی پی» گفت: «بسیار خوشحالم که به بهانه آغاز اجرای نمایش «می سی سی پی» در تالار اصلی تئاتر شهر می‌توانیم یادی از استاد حمید سمندریان داشته باشیم که به واقع یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان تئاتر ایران بوده و هست. استاد سمندریان همواره به شاگردانش توصیه می‌کرد چه در حوزه کارگردانی و چه در حوزه تدریس روی ایدئولوژی و خوانش جدید از متون نمایشی تمرکز زیادی داشته باشند. وی همواره به این موضوع تاکید می کرد که یک کارگردان تئاتر باید روح و درون مایه یک اثر را بشناسد و ضمن تطبیق با شرایط اجتماعی آن را روی صحنه ببرد. نکته دیگری که ایشان به ضرورت اجرایش تاکید داشت اجرای درون مایه یک اثر نمایشی است. اینکه یک کارگردان به اصطلاح ایشان باید شیرجه بزند و هرچه عمق این شیرجه نیز عمیق‌تر باشد لایه های عمیق تری از اندیشه یک متن نمایش به مخاطب ارائه می‌شود.»

نمایش «ازدواج آقای می سی سی پی» به نویسندگی فردریش دورنمات، کارگردانی احسان فلاحت‌پیشه و بازی محمدصادق ملک، آرش فلاحت‌پیشه، آرزو نبوت، محمدرضا مالکی، مهدی نصرتی، پریسا صنعت‌کار و سیدجواد حسینی، هر روز ساعت ۱۹ با مدت زمان ۱۲۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

۵۷۵۷

کد خبر 1219344

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =