عنصری که ایران را در ورای قرن‌ها فراز و نشیب محفوظ نگه  داشته

کارشناس ارشد امور بین الملل در یادداشت تازه خود در خبرآنلاین به موضوع «هویت ملی ایران، ضامن بقا و توسعه نظام» پرداخته است.

دکتر علی‌رضا اکبری، عضو گروه نخبگان خبرآنلاین، در این یادداشت موضوع هویت ملی، گوهر بی‌بدیل "ما"، را در نه قسمت تشریح کرده است.

وی می نویسد: جوهری که ایران را در ورای قرن‌ها فراز و نشیب محفوظ داشته، و در تودرتوی تاریخ، تکامل یافته، به ویژه آن‌گاه که با جوهر اسلام عجین شد، و زبان پارسی را در عالم اسلام به زبان دانش و اندیشه و معرفت/ معرفت دینی تبدیل نمود، پس آن گاه که با "اهل بیت" پیوند خورد و ایرانِ زخم خورده منقطع شده را از سلطه خلفای عباسی و حاکمان مغول و ترکان سلجوق و غزنوی و... نجات بخشید، و در معرکه برخورد و افت و خیز حوزه‌های تمدنی/ در عبور از سده‌های میانه، با پرچم سبز علوی و بیرق سرخ حسینی از عهده هجوم ویرانگر عثمانی و نفوذ مستحیل کننده تزاری و اسلاو و گُل و ساکسون، با سربلندی برآمد، تشیع به عنصر ذاتی هویت ملی ایرانی تبدیل شد، تا.... حتی آن زمان که آخرین روز آخرین شاه از سلسله‌های سلطنتی، پس از ۲۵ قرن، برای ماندن، به فخر شیعه بودن، و نظر کرده مولا علی بودن، و کمر بسته اباالفضل‌العباس بودن، متوسل شد... هم او که تاریخ هجرت را به شاهنشاهی بدل زد، و حتماً به رغم منش کوروش بزرگ، در بزرگ‌ترین اشتباه تاریخی شاهنشاهی ایران، حساب پادشاه را از حساب هجرت پیامبر جدا ساخت، و دیری نپایید که در یکی دو پسین، دودمان شاهی را بر باد داد و پاسخ خود را از ذات و هویت ملی ایران، با اضمحلال و دفن پادشاهی، دریافت داشت.

متن کامل این یادداشت را اینجا بخوانید.
/6262

کد خبر 1226734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =