۷ نفر
۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱

حاکم خردمند

محمدحسین معزی
حاکم خردمند

در این میانه سیل و خسارت و خستگی، شاید پرداختن به این موضوع، کمی غریب باشد، اما مدتی است ذهنم مشغول این اوصاف است و از لحاظ زمانی هم، مناسبتی برای این امر یافتم.

خبر انتصاب تولیت جدید آستان قدس رضوی جناب آقای حاج شیخ احمد مروی را شنیدید، تازه‌ترین حکم مقام معظم رهبری است. از دو منظر به این موضوع می‌پردازم‌.

اول:

 بیش از دو دهه است که جناب آقای مروی را می شناسم و این شناخت ثمره رابطه ای نزدیک بوده که در طول این سالها و در گذرزمان به قوام آن افزوده شده است .

فردیست که دارای خصوصیاتی شاخص است ، که مجموع این خصوصیات ، تبدیل به امتیازهای شخصیتی او شده است و این امتیازات در خدمت حوزه علمی شیعی به کار گرفته شده است.

به جهت این امتیازات در مقام انسانی امین ، رابطی موفق میان حوزه علمیه و مقام معظم رهبری بوده است . کسانی که مختصاتی ولو اندک از ارکان حوزه علمیه را بدانند ، سختی و ظرافتِ این ارتباط را درک می کنند .

به شهادت بزرگان ، این ارتباط روز به روز، گسترده تر و دقیق تر گردید . نکته دیگر از امتیازات تولیت جدید آستان قدس رضوی ، سعه صدر و سماحت ایشان در مواجهه با افکار و اقوال و شخصیت های متفاوت است . که نعمت و آزمونی بس گران بهاست .

بدون مسامحه عرض می کنم از اینکه ، این شخصیت در این جایگاه خطیر در دفتر مقام معظم رهبری دیگر حضور ندارد عمیقاً ناخشنودم ، چرا که تجربه سی ساله حضور در کنار رهبری و ارتباط ایشان با علما و برجستگان ، مراجع و نهاد های سنتی و امروزی حوزوی ، شخصیتی ممتاز را پدید آورده بود که بهای این تجربه گران سنگ ، بسی ارزشمند است.

قطعاً خلوص نیت و عمل نیک این بزرگوار ، مزد دنیایی و آخرتیِ خدمت به بارگاه قدس ثامن الحجج علیه السلام است که ارزان بدست نیامده و بر هر کسی این تنعم مبارک و میمون نازل نمی گردد.

گوارایش باد .

دوم :

در ایام نوروز در یکی ازشبکه های اجتماعی ، صفحه ای منتسب به استاد مسلم جناب علامه محمد رضا حکیمی ، قطعه ای از خطبه های نماز جمعه مقام معظم رهبری که در فروردین سال ۱۳۶۰ خوانده شده بود را منتشر کرد ، که معظم له در این قطعه به معرفی کتاب ( الحیاة ) می پردازند . در کنار توصیف و تعریف از مجموعه ی ( الحیاة) به نکته ای اشاره می کنند که ذهن حقیر را مدتی است ، عجیب به خود مشغول کرده است .

قریب به این مضمون می گویند، حال که روزگار ، فرصتی برای تفکر شیعه در پس انقلاب اسلامی ایران مهیا کرده است ، دانشمندان از این فرصت در راستای شکوفایی تمدنی گام بردارند که برخاسته از منابع اصیل شیعی است .

نگاه تمدن سازانه از ابعاد خاص فکری و عملی مقام معظم رهبری در طول سالیان رهبری و پیش از رهبری ایشان است .

بیایید منصف باشید نه غلوّ کنیم نه بی انصافی ، تحرکات و تصمیم های مقام معظم رهبری در عرصه های مختلف با زیربنایی به نام تمدن عالی شیعی ایرانی جلو رفته است .

حمایت از اندیشمندان مسلمان و رفتار تقریبی ایران ، سامان شیعیان و مجمع جهانی اهل بیت ، نهضت نرم افزاری علوم اسلامی ، نهضت پرداختن به حفظ و ترویج قرآن ، حمایت از ترویج و توسعه علوم اسلامی در شکلهای مختلف سنتی و آکادمیک ، حمایت ها و پشتیبانی از اندیشمندان مسلمان در علوم تجربی و فنون و دهها تحرک دیگر مقام معظم رهبری نشان از دغدغه و هوشیاری بی مثال ایشان دارد که در کمتر عنصر حوزوی و اندیشه ای در این مرز و بوم سراغ دارم .

از الطاف الهی بر این مرزو بوم ، داشتن حاکمی خردمند است . به یاد می آورم در حدود بیست سال پیش ، دوستی حوزوی که در سیر اندیشه سیاسی اش ، تضاد مبنائی با ما داشت به یک سفر خارجی رفته بود، پس از بازگشت به ایران ، به دیدنش رفتم ، جویای احوال سفرش شدم، نکته ای که گفت این بود ، فلانی ,تا وقتی در ایران هستیم گرفتار نقدها و تضادهایمان با اندیشه و رفتار رهبری هستیم ، ولی وقتی رفتم و حاکمان و سران جهان اسلام را خارج از محدوده مرزو وبوم دیدم ، و مقام علمی و کُنِش عالمانه و خردمندانه رهبر ایران را مقایسه کردم ، به خود بالیدم که ایرانی هستم  و ...

از جمله رفتارهای خردمندانه مقام معظم رهبری در این سالهای اخیر ، بازکردن عرصه ای جدید برای چرخش قدرت و استفاده از نیروهای جوان تر و پر انرژی تر است.

نمی توانم ببینم و ذکر نکنم ، ازانتصاب جناب آقای مروی به تولیت آستان قدس رضوی و انتخاب جناب آقای رئیسی به ریاست قوه قضائیه ، جناب آقای آل هاشم در تبریز ، حضور جناب آقای حاج علی اکبری در نماز جمعه تهران ، آقای محمد قمی در سازمان تبلیغات ، آقای شعبانی در همدان ، و ... مشعوف هستم و این راهگشایی را، قدرت نرم در ادامه عمر انقلاب با تدابیر رهبری خردمند می دانم .

اما نکته آن که همراهی با حاکم خردمند ، قطعه نهایی در پیروزی است . خردمند تراز علی علیه السلام در جهان به حکومت نرسید ، اما جامعه و یاران همراهی نکردند.

حاکم خردمند ، همراهان ، هم پیمان لازم دارد .

بیایید از نگاهمان به صندلی های قدرت و ثروت و شهرت در کشور ، به افق بلند تمدن بزرگ شیعی ,گذر کنیم و همراه حاکم خردمند ، اندیشه را متعالی سازیم .

کد خبر 1247664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مازیار IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  1 0
  بیایید از چاپلوسی و بادمجان دور قاب چینی دست برداشته و انسان باشیم
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  0 0
  کسی که به قدرت و شهرت فکر می کند نمی تواند در اتمسفر انقلاب اسلامی نمود و تاثیر سازنده داشته باشد .