۰ نفر
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
چرا اخراج سنتکام به نفع عراق است؟

اگرچه در زمان حضور عادل عبدالمهدی در تهران هنوز ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا، شرق آفریقا و آسیای مرکزی موسوم به «سنتکام» به‌عنوان یک گروه تروریستی از سوی ایران اعلام نشده بود، اما ماهیت تروریستی این گروه برای مردم منطقه و به‌خصوص ملت عراق واضح و روشن بود.

اسناد تاریخی گواهی می‌دهند که از زمان لشکرکشی آمریکا و حضور سنتکام در عراق تا به‌حال بیش از یک میلیون نفر از مردم بی‌گناه این کشور کشته و ۵ میلیون نفر آواره شده‌اند. برخی از اقدامات خصمانه آمریکا در عراق مصداق جنایات جنگی است و می‌تواند در محاکم بین‌المللی پیگیری شود. معمولاً جنایات جنگی توسط دیوان بین‌المللی کیفری پیگیری می‌شود و ایالات متحده آمریکا بر خلاف اکثر کشورهای جهان به عضویت دیوان بین‌المللی کیفری درنیامده و از محاکمه جنایات خود فرار کرده است.  

کشتار حدیثه در عراق یکی از موارد جنایات جنگی سنتکام است. در این حادثه ۲۴ غیرنظامی عراقی -که در میان آن‌ها کودکان و زنان نیز بودند- توسط گروهی از تفنگ‌داران دریایی آمریکا در ۱۹ نوامبر ۲۰۰۵  در شهر حدیثه  کشته شدند. شهروندان عادی عراق در این اقدام تروریستی از فاصله‌ی نزدیک مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و آمریکا ادعا کرد این کشتار، انتقام کشته شدن یکی از اعضا گروه تفنگ‌داران دریایی بوده است.

جنایت جنگی بعدی سنتکام، کشتار محمودیه در جنوب غرب بغداد است در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۰۶  رخ داد. در این جنایت یک خانواده‌ی عراقی قتل عام شدند و سربازان آمریکایی به‌طور دست جمعی به دختر ۱۴ ساله آن خانواده در روستای یوسفیه در غرب محمودیه تجاوز کردند. این دختر به نام عبیر الجنابی پس از تجاوز به قتل رسید. همچنین مادر ۳۴ ساله، پدر ۴۵ ساله و خواهر ۶ ساله وی نیز توسط نظامیان آمریکایی به قتل رسیدند.

جنایات جنگی آمریکا در زندان ابوغریب در سال ۲۰۰۴ نیز موجب رسوایی کاخ سفید شد. پس از انتشار مجموعه‌ای از تصاویر شکنجه زندانیان عراقی توسط سربازان آمریکایی، کاخ سفید برای فرار از این رسوایی، یازده نفر از زندان‌بانان و مسئولین زندان را در دادگاه‌های نظامی آمریکا، محاکمه و به ۳ تا ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

گروه تروریستی سنتکام در طول مأموریت خود در منطقه، داعش را برای پیش‌برد اهداف استراتژیک آمریکا در عراق و سوریه مورد حمایت قرار داد. حمایت نیروهای نظامی آمریکا از داعش به‌ویژه در موصل و الانبار موجب تصرف شهرهای عراق توسط این گروه و قتل، جراحت و آوارگی مردم این شهرها گردید. هنوز هم در عراق و سوریه این گروه تروریستی در مناطق تحت سیطره ارتش آمریکا از جمله نزدیک پایگاه التنف و بخش دیگری از شرق فرات، در دیرالزور در مرزهای عراق و سوریه حضور داشته و از حمایت آمریکا برخوردارهستند.

همان‌گونه که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز در دیدار با عادل المهدی اشاره کردند، آمریکایی‌ها در همان اوایل حضور در عراق، تعداد زیادی از دانشمندان این کشور را به قتل رساندند و در مقاطع مختلف با تبدیل شدن عراق با چارچوب دموکراسی فعلی و شخصیت‌ها و جریان کنونیِ در رأس کار، مخالفت کرده و آن را به ضرر منافع خود دانستند. در واقع «دولت و مجلس عراق و مجموعه‌ی فعالان سیاسی کنونی در این کشور برای آمریکایی‌ها نامطلوب هستند و بر همین اساس آن‌ها برای خارج کردن این مجموعه از صحنه‌ی سیاست عراق طراحی می‌کنند.»

مردم و مسئولین عراق خوب می‌دانند که آمریکا دنبال فرصت است و در صورت وجود ضعف در دولت و ملت عراق، بار دیگر جنایات خود را آغاز خواهد کرد. عکس‌العمل بی‌سابقه‌ی جناح‌های سیاسی عراق در محکومیت سفر مخفیانه ترامپ به این کشور نیز نشانگر این بود که جریان‌ها و شخصیت‌های مستقل و میهن دوست عراق خواهان خروج سریع نیروهای آمریکایی به‌خصوص گروه تروریستی سنتکام از این کشور هستند. آن‌ها به خوبی می‌دانند که حضور نیروهای آمریکایی موجب افزایش ناامنی و بی‌ثباتی در عراق است، کاخ سفید به قوام یافتن ساختارهای سیاسی در عراق اعتقاد ندارد و «نقض حاکمیت ملی» این کشور را مباح می‌داند.

تردیدی نیست که عراق در برهه‌ی کنونی در مسیر پیشرفت قرار گرفته است و جوانان به‌عنوان ظرفیت‌های انسانی عراق در قضیه‌ی مقابله با فتنه‌ی داعش، امتحان خوب و تحسین‌برانگیزی دادند. وجود دانشمندان و فرزانگان عراقی به‌عنوان یکی دیگر از ظرفیت‌های انسانی این کشور، ارتباط بیش از پیش دولت عراق با مرجعیت و مواضع هوشمندانه و حکیمانه‌ی آقای عادل عبدالمهدی نسبت به مسائل عراق و منطقه، که همه در این دیدار مورد تأکید رهبر انقلاب قرار گرفتند، می‌تواند یک عراق امن و باثبات را به تأثیرگذارترین کشور در جهان عرب تبدیل کند.

شاید به همین دلیل رهبر انقلاب اسلامی حضور نظامیان آمریکایی در کشورهای منطقه را به ضرر کشورها و ملت‌های منطقه و هدف آمریکا از حضور در عراق را فراتر از حضور نظامی صِرف دانستند و خطاب به نخست‌وزیر عراق تأکید کردند: «آمریکایی‌ها هرچه زودتر نظامیان خود را از عراق خارج کنند زیرا آن‌ها در هر کشوری که برای مدت طولانی حضور نظامی داشته‌اند، روند بیرون راندن آن‌ها دچار مشکل شده است.»

جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی عمل نشان داده است که خواهان استقرار آرامش، ثبات و امنیت در کشورهای غرب آسیا خصوصاً در عراق بوده و در این راه شهدای گرانقدری را تقدیم کرده است. در برهه‌ی فعلی نیز قراردادن نام سنتکام در فهرست گروه‌های تروریستی توسط ایران، یک فرصت مناسب برای عراق و کشورهای غرب آسیاست تا بار دیگر جنایات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی را مورد مطالعه قرار داده و در روابط خود با این نهاد تروریستی که عامل ناامنی در منطقه است، تجدید نظر نمایند.

امنیت منطقه می‌بایست توسط کشورهای منطقه تأمین شود و ایران و عراق با روابط دوستانه و راهبردی به‌عنوان دو کشور قدرتمند، می‌توانند در تأمین امنیت کشورهای خود و منطقه‌ی سهیم و تأثیرگذار باشند و در این مسیر نفی اتکا به قدرت‌های خارجی، عامل اصلی موفقیت خواهد بود.

• دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران

• منتشر شده در پایگاه KHAMENEI.IR

کد خبر 1251995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =