۰ نفر
۲۲ تیر ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۷

نشریه نیوساینتیست در نظرسنجی از خوانندگان خود، ده بانوی تاثیرگذار در عرصه علم و دانش را در طول تاریخ انتخاب کرده است.

ابوالفضل کریمی: نشریه نیوساینتیست به‌مناسبت دهمین سالگرد برنامه «زنان در علم» لورئال-یونسکو؛ خوانندگان خود را به یک نظرسنجی فراخواند تا برترین زنان دانشمند و تاثیرگذار را در طول تاریخ انتخاب کنند. نتایج این نظرسنجی که با حمایت مرکز منابع انگلستان برای زنان در حوزه‌های علوم، مهندسی و فناوری برگزار شد، از این قرار است.

ماری کوری (1867-1934)
25.1 درصد به این فیزیکدان و شیمی‌دان بزرگ شده لهستان رای دادند. ماری کوری که بعدها شهروندی فرانسه ر اپذیرفت، یکی از پیشگامان عرصه علم رادیواکتیو و اولین کسی است که دوبار مفتخر به دریافت جایزه نوبل شده است. او هم‌چنین اولین استاد زن در دانشگاه پاریس به شمار می‌آید.
ماری در شهر ورشو در لهستان متولد شد و تا 24 سالگی در آنجا زندگی کرد. در سال 1891 / 1270 به همراه خواهر بزرگ‌ترش، برونیسلاوا به پاریس آمد و موفق به کسب مدارج بالاتر علمی و ادامه فعالیت‌های علمی اش شد و در نهایت با تلاش‌های شبانه‌روزی خود و همسرش، پیر کوری، موفق به کسب جایزه نوبل شد.
از برجسته‌ترین کارهای او می‌توان به ارائه نظریه رادیواکتیویته و تکنیک‌هایی برای جدا کردن ایزوتوپ‌های عناصر رادیواکتیو و کشف دو عنصر جدید رادیواکتیو پلونیوم و رادیوم اشاره کرد. او هم‌چنین اولین شخص در جهان است که مطالعاتی را درباره درمان سرطان با استفاده از ایزوتوپ‌های رادیواکتیو انجام داده است.
ماری کوری در تمام مدتی که در کشور فرانسه فعالیت می‌کرد، هیچ‌گاه حس وطن‌پرستی خود را از دست نداد و به همین دلیل، زمانی‌که اولین عنصر شیمیایی خود را کشف کرد، نام او را پلونیوم (برگرفته از نام کشورش Poland) نام نهاد.

روزالین فرانکلین (1920-1958)
دومین رتیه با 14.2 درصد به این زیست‌فیزیک‌دان و بلورشناس پرتو ایکس رسید که سهم بسیار مهمی در فهم ساختار ملکولی دی.ان.ای‌ها، آر.ان.ای‌ها، ویروس‌ها، زغال و گرافیت ایفا کرد.. فرانکلین هنوز هم به دلیل فعالیتش بر روی تصویربرداری از دی.ان.ای مورد ستایش است.
آن‌چه مشهور است و تقریبا همه مردم می‌دانند، واتسون و کریک بودند که در سال 1953 / 1332 با ارائه تصویر دی.ان.ای به صورت یک مارپیچ مضاعف ظریف به شهرت جهانی رسیدند. آنها به‌خاطر این کشف، جایزه نوبل پزشکی را در سال 1962 / 1341 همراه با موریس ویلکینز سهیم شدند، کسی‌که با مطالعات بلورشناسی به وسیله پرتو ایکس، کار آنها را هدایت کرده بود .
با این حال، هنوز هم در کتاب‌های تاریخی احتمال می‌دهند که در واقع مطالعات شیمی‌دان جوان دیگری به نام روزالین فرانکلین، ساختار مارپیچی دی.ان.ای را نشان داده باشد. از قرار معلوم، ویلکینز بی اجازه فرانکلین، عکس‌هایی را که او با استفاده از میکروسکوپ از دی.ان.ای گرفته بود، به واتسون نشان داده و این عمل مستقیما واتسون را به کشف ساختار دی.ان.ای هدایت کرد.
این مجادله هنوز باقی است که اگر ویلکینز کار فرانکلین را برای رقیب خود فاش نکرده بود، احتمالا فرانکلین به عنوان اولین یابنده اسرار دی.ان.ای محسوب می‌شد. با همه این توضیحات، فرانکلین شیمی‌فیزیک‌دانی جوان و برجسته و متخصص در بلورشناسی با پرتو ایکس بود.
وی در سال 1952 / 1331 با استفاده از میکروسکوپی که خودش طراحی کرده بود، دریافت که پرتو ایکس عبوری ازمیان دی.ان.ای روی صفحه عکاسی شکسته می‌شود و ساختاری تکراری را نشان می‌دهد که او دقیقا حالت مارپیچ یا حلقوی را برای آن تفسیر کرد . فرانکلین هم‌چنین چگالی دی.ان.ای را بدست آورد و کشف کرد که گروه‌های فسفات دی.ان.ای در بیرون زنجیر مارپیچ قرار گرفته‌اند.
فرانکلین هم‌چنین ساختار مولکولی ویروس‌های مهمی مانند ویروس موزائیکی تنباکو را تعیین کرد و به ثبت ساختار مارپیچی و تک‌رشته‌ای آر.ان.ای کمک کرد. او اولین مطالعات مربوط به شکست تابش ایکس را منتشر کرد که به کشف ساختار کربن منجر شد. وی سرانجام در سن 37 سالگی به دلیل ابتلا به سرطان و در حالی‌که در حوزه کاری خود به شهرت رسیده بود، در سال 1958 / 1337 از دنیا رفت.

های‌پاشیا از اسکندریه (370 تا 415 میلادی)
سومین رتبه با 9.4 درصد، از آن این پژوهشگر یونانی است که که به عنوان اولین زن پیش‌گام در عرصه ریاضیات از او یاد می‌شود. او هم‌چنین علوم فلسفه و ستاره‌شناسی نیز آموخته بود. های‌پاشیا در مصر زندگی می‌کرد و به دلیل انتقادات و عقایدی که در مورد دین داشت، توسط گروهی از مسیحیان به قتل رسید.

 

 

 

 

 

 

جاسلین بل برنل (1913- در قید حیات)
رتبه چهارم با 4.7 درصد به این متخصص فیزیک نجومی انگلیسی تعلق دارد. جاسلین در تیر 1943 / 1322 است. زمانی‌که او دانشجوی مقطع فوق لیسانس بود؛ اولین تپ‌اخترهای رادیویی را با کمک استادش، آنتونی هوئیش کشف کرد که بعدها جایزه نوبل را برای هوئیش به ارمغان آورد. این تپ‌اختر، ستاره‌ای نوترونی بازمانده انفجار تاریخی ستاره‌ای در سال 1054 میلادی بود که مردم آن روز، از چین گرفته تا آمریکای جنوبی، آن را حتی در نور روز نیز می‌دیدند.
در اسناد اعلام این اکتشاف، نام پنج نفر به عنوان کاشف ثبت شده بود که هوئیش به عنوان نفر اول و بل به عنوان نفر دوم نام برده شده بودند. اما در نهایت جایزه نوبل به هوئیش و مارتین رایل رسید و در هنگام اهدای جایزه هیچ نامی از بل برده نشد. این کار بحث و جدل فراوانی برپا کرد و بارها توسط فرد هویل، ستاره‌شناس مشهور و برجسته انگلیسی محکوم شد. به اعتقاد بسیاری، جاسلین بل یکی از افرادی است که به دلیل فعالیت‌هایش، مستحق دریافت جایزه نوبل بود و حق او در این بین تضییع شده است.

 

 

 

ادا، کونتس لاولیس (1815-1852)
جایگاه پنجم با 4.5 درصد برای این کونتس است که شهرت عمده‌اش به دلیل نوشتن توصیفی بر کامپیوتر چند منظوره و ابتدایی چارلز بیبج است. امروزه، او به عنوان اولین برنامه‌نویس جهان معروف است و با نوشتن برنامه‌ای که با استفاده از قوانین مشخصی اقدام به تغییر حروف مختلف می‌کرد، به این عنوان معروف شد. او هم‌چنین نخستین کسی بود که پیشنهاد کرد برای ذخیره‌سازی اطلاعات در کامپیوتر به جای سیستم دسیمال (ده‌دهی) از سیستم اعداد باینری(مبنای دو) استفاده شود. وی هم‌چنین برای اولین بار، مفهوم حلقه و تابع را که در برنامه‌نویسی مدرن امروزی استفاده می‌شود، مطرح کرد.

 

 

 

 

 

لیس میتنر (1878-1968)

او با 4.4 درصد در جایگاه ششم قرار گرفته است. لیس از اعضای تیم تحقیقاتی بود که موفق به کشف مفهوم شکافت هسته‌ای شد، کشفی که بعدها برای همکار او، اتو هان، جایزه نوبل را به ارمغان آورد. او یکی از درخشان‌ترین چهره‌ها در زمینه کشفیات مهم علمی جهان به حساب می‌آید. در مقاله مشهوری که سال 1997 / 1376 در نشریه Physics Today منتشر شد، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که او به طور حتم شایستگی دریافت جایزه نوبل را داشته است و ظاهرا تنگ‌نظری‌های شخصی باعث شده است نام او از افراد دریافت‌کننده جایزه نوبل خط بخورد.

 

 

 

 

 

 

 

دوروتی هادکین (1910-1994)
هفتمین بانوی این فهرست با 3.8 درصد، از پیشتازان تکنیک بلورشناسی اشعه ایکس است که برای شناخت ساختار سه بعدی زیست‌مولکول‌ها به کار می‌رود. از مهم‌ترین کشفیات او می‌توان به تصدیق ساختار پنی‌سیلین که قبلا توسط ارنست بوریسچین پیشنهاد شده بود و ساختار ویتامین ب-12 نام برد که برای کار دوم، موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد. در سال 1969 / 1347، او پس‌از 35 سال فعالیت پژوهشی و 5 سال بعد از کسب جایزه نوبل، توانست ساختار انسولین را نیز کشف کند. بلورشناسی اشعه ایکس بعدها به طور گسترده‌ای در تعیین ساختار بسیاری از مولکول‌های زیستی مانند دی.ان.ای و تشخیص چگونگی عملکرد آنها استفاده شد. در حقیقت، دوروتی هادکین یکی از پیشتازان کاربرد اشعه ایکس در مولکول‌های طبیعی است.

 

 

 

 

 

سوفی گرمین (1776-1831)
رتبه هشتم با 3.7 درصد. گرمین در یک خانواده بازرگان متوسط به دنیا آمد. وقتی 13 ساله بود، در کتابخانه بزرگ پدرش کتابی درباره ارشمیدس را مطالعه کرد. داستان مرگ ارشمیدس (می‌گویند درزمان حمله رومی‌ها، ارشمیدس آن‌قدر در حال تفکر در مورد مسئله ریاضی بود که به یکی از سربازان رومی توجه نکرد و به دست او کشته شد) تاثیر شگرفی در گرمین جوان گذاشت و با خود فکر کرد اگر ریاضیات آن‌قدر سرگرم‌کننده است که شخصی به دلیل تفکر در مورد آن جان خود را از دست می‌دهد، پس این درس باید بسیار موضوع مورد توجهی باشد. او هیچ‌گاه به مدرسه نرفت و هیچ مدرک تحصیلی نیز به‌دست نیاورد. او برای این‌که بتواند به مطالعه آثار لئونارد اویلر و ایزاک نیوتن بپردازد، ابتدا زبان آلمانی و یونانی آموخت و در ادامه جغرافیا، جبر و حساب دیفرانسیل و انتگرال را نیز آموخت. شهرت این بانوی ریاضیدان به‌خاطر پیشرفت‌های شگرف در حل آخرین مساله فرما است.

 

 

 

 

 

راشل کارسون (1907 - 1964)
وی با 3.3 درصد، رتبه نهم را در اختیار دارد. کارسون شغل خود را به عنوان یک زیست‌شناس در سازمان تحقیقاتی ماهی‌ها آغاز کرد و در سال 1950 / 1329 تبدیل به یک نویسنده در مورد طبیعت شد. در سال 1951 / 1330 به دلیل نوشتن کتاب پرفروش دریاهای اطراف آمریکا-The Sea Around Us- که باعث جلب توجه عموم مردم به محیط زیست شد، مورد تقدیر قرار گرفت. نگارش کتاب بهار خاموش-silent spring- منجر به منع جهانی مصرف د.د.ت و دیگر آفت‌کش‌ها شد و درنهایت، این کتاب به تشکیل سازمان حفاظت محیط زیست منجر شد. او هم‌چنین مفتخر به کسب مدال آزادی از جیمی کارتر، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده گردید.

 

 

 

 

 

جین گودال (1934 - در قید حیات)
و دهمین بانوی دانشمند تاثیرگذار در علم با 2.7 درصد، جین گودال است که سال‌ها است هدایت فعالیت‌های حمایت از حیوانات و حمایت از میمون‌های وحشی را برعهده دارد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 12554

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مجید IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۸۸/۰۴/۲۲
  2 1
  نامردا! زنان دانشمندشون رو پنهان نگه می دارند و مانکنهاشون رو با انواع آرایشها و لباسهای مد روز خودشون به خورد زنان ما میدن ، بعد هم اسم ما رو می گذارن جهان سومی !
 • ساناز IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
  3 0
  فکرشو نمیکردم مردای دانشمند هم تا این حد حسود باشن!!!!!!! موریس این چه کاری بود کردی!