محققان شرکت بریتانیایی Cella Energy موفق به تولید نوعی سوخت مصنوعی شده‌اند که هر لیتر از آن کمتر از 400 تومان قیمت خواهد داشت. این سوخت کم‌هزینه که تحت تأثیر نوسانات قیمت نفت نخواهد بود، کاملا پاک است.

محبوبه عمیدی: محققان شرکت بریتانیایی Cella Energy موفق به تولید نوعی سوخت مصنوعی شده‌اند که کمتر از 400 تومان به ازای هر لیتر قیمت خواهد داشت. تولید انبوه این سوخت نه تنها می‌تواند نوید سیستم حمل‌و‌نقلی مطمئن و کم‌هزینه را بدهد که تحت تأثیر نوسانات قیمت نفت نخواهد بود بلکه از ترکیبات هیدروژن تشکیل شده و بدون اینکه محیط را آلوده کند، خواهد سوخت.

به گزارش گیزمگ، فناوری تهیه این سوخت تازه که مبتنی بر تولید ترکیبات پیچیده هیدروژن است، حاصل 4 سال تحقیق کاملا محرمانه در آزمایشگاه معظم «راترفورد اپلتون» در نزدیکی آکسفورد است. مطابق اعلام این گروه تحقیقاتی سوخت تهیه شده به سادگی می‌تواند در وسائل نقلیه با موتورهای درون‌سوز، بدون نیاز به تغییر در سیستم موتور جایگزین بنزین شود.

سوخت ارزان، پاک و امن

استیفن والر، مدیر اجرایی «سلا انرژی» می‌گوید: «در توسعه این فناوری از علم مواد پیشرفته استفاده شده است. ما مواد پر‌انرژی متعددی را به کار گرفتیم و از یکی از تکنیک‌های نانوساختاری به نام الکتروافشانه موازی برای پوشش دادن ذرات آنها استفاده کردیم. در حقیقت ما موفق به ساخت ذراتی شده‌ایم که می‌توانند در موتورهای درون‌سوز فعلی مورد استفاده قرار بگیرند و به خوبی نقش سوخت‌های فسیلی را بازی کنند. نتایج اولین آزمایش‌های انجام شده، بدون تغییر در ساختار موتورهای درون‌سوز کنونی رضایت‌بخش بوده است».

والر ادامه می‌دهد: «مواد به کار گرفته شده در این ترکیب، همگی مشتقات هیدروژن هستند و به همین دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط وسائل نقلیه‌ای که از آنها استفاده خواهند کرد، مانند وسائل نقلیه الکتریکی صفر خواهد بود».

رهبری این تیم را پروفسور استیفن بنینگتون به عهده داشته و محققانی از دانشگاه کالج لندن و دانشگاه آکسفورد در تولید این سوخت مشارکت داشته‌اند.

پروفسور بنینگتون که مدیر ارشد تحقیقاتی «سلا انرژی» است، می‌گوید: «فناوری تولید این سوخت جدید مبتنی بر مشتقات پر انرژی هیدروژن است. زمانی که این ترکیبات با استفاده از فناوری نانو پوشش داده شوند، سوختی پاک خواهیم داشت که نگهداری آن و استفاده در اتومبیل‌ها به مراتب امن‌تر از سوخت‌های فسیلی خواهد بود».

50173

کد خبر 126307

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام DE ۰۹:۵۲ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۸
  0 0
  یک لحظه فکر کردم خبر در مورد ایرانه .... بعد یادم اومد که ما سالهاست به این تکنولوژی رسیدیم
 • بدون نام GB ۱۰:۴۷ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۸
  0 0
  من هم یک لحظه فکر کردم خبر در مورد ایرانه ... بعد یادم اومد که ما کارهاي مهم تري داريم که انجام دهيم
 • بدون نام IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۸
  0 0
  اگر به بازار بیاد کی دیگه نفت ما رو میخره؟؟؟!!!!!
 • مويز IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۸۹/۱۱/۰۹
  0 0
  فكر كنم پايان استيلاي اوپك بر بازار انرژي جهان نزديكه. از حالا بوي الرحمن كشورهاي عربي و ... كه اقتصادشون تك محصوليست بلند شده. دانشمندان چشم آبي به زودي فكري هم به حال محصولات پتروشيمي و ساير فرآورده هاي نفتي خواهند كرد.
 • بدون نام MY ۱۳:۳۰ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۰
  0 0
  بهتر نفت تو این صد سال برای ما چی داشته جز دردسر و عقب ماندگی
 • normaly IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۰
  0 0
  200 سال دیگه میاد اروپا هزار سال دیگه میره سه ایران
 • normaly IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۰
  0 0
  ناسا 70 ساله فضا پیما داره به ما ندادن بما چه
 • بدون نام IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۳
  1 0
  این نفت نبوده که باعث عقب ماندگی ما شده، بلکه افکار عقب موندست که باعث عقب ماندگی ما شده. مدیریت با تئوری های قدیمی باعث عقب ماندگی ما شده است
 • بنده خدا IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۲
  0 0
  منابع مطلع گفتند که .... در حال تولید یه سوخت جدیده که همه دنیارو به خودش نیازمند میکنه .... منتظر اخبار بعد باشید....