اگر تاکنون افزایش سطح گازهای گلخانه‌ای را عامل افزایش دمای زمین می‌شناختید، کاهش نیتروژن جو را نیز باید به آن بیافزایید. این پدیده سبب می‌شود دمای زمین 1 درجه بیش‌تر از پیش‌بینی‌ها افزایش یابد.

محبوبه عمیدی: زمانی که به گرمایش زمین فکر می‌کنیم، اغلب افزایش گاز دی‌اکسید‌کربن است که نگران‌مان می‌کند؛ اما واقعیت این است که باید به فکر عنصر تازه‌ای هم باشیم، البته این‌بار مسئله، کاهش سطح این ماده است.

همان‌طور که می‌دانید، بخش بزرگی از دی‌اکسید‌کربن تولید‌شده توسط فعالیت‌های گوناگون بشر به وسیله گیاهان سبز جذب و مصرف می‌شود. اما گیاهان در کنار دی‌اکسید‌کربن برای رشد به نیتروژن نیز احتیاج دارند و مطالعات جدید نشان می‌دهند با بالا رفتن تولید گازهای گلخانه‌ای و کاشت بیشتر درختان و گیاهان سبز در دهه‌های اخیر، در آینده‌ای نه چندان دور فضای سبز زمین به کمبود نیتروژن دچار خواهد شد.

کاهش نیتروژن خاک و عدم رشد پوشش گیاهی ناشی از آن می‌تواند باعث باقی‌ماندن میلیاردها تن کربن اضافه در جو زمین شود و در نتیجه دمای این کره را 1.19 درجه سانتیگراد از آن چه تاکنون برای سال 2100/ 1479 پیش‌بینی‌شده بیشتر افزایش دهد.

اگر چه ازت بیش از 70 درصد جو زمین را تشکیل می‌دهد، اما اغلب در پیوندهای شیمیایی‌ای حضور دارد که شکستن آنها برای گیاهان غیرممکن است. تمام پوشش گیاهی زمین برای تأمین نیتروژن مورد نیاز به تعداد اندکی گیاه تثبیت‌کننده نیتروژن وابسته است که از طریق هم‌زیستی با باکتری‌های تثبیت‌کننده نیتروژن ساکن خاک این ماده مغذی را در اشکال قابل‌استفاده در خاک ذخیره می‌کنند. جدای از زمین‌های زراعی، خاکی که توسط انسان با کودهای شیمیایی غنی می‌شود در مقایسه با خاک غنی از ازت طبیعی محدودیت‌های متعددی را برای رشد گیاهان در بر دارد.

به گزارش دیسکاوری، تاکنون این فرایند و تبعات ناشی از آن به دلیلی پیچیدگی بیش از حد در الگوهای رایانه‌ای پیش‌بینی گرمایش زمین متعلق به «آی.پی.سی.سی» شورای بین‌المللی تغییرات آب‌و‌هوایی در نظر گرفته نشده است.

بنجامین هولتون از دانشگاه کالیفرنیا در دیویس می‌گوید: «در میان 11 الگوی رایانه‌ای که توسط این شورا برای تهیه گزارش آینده مورد استفاده قرار خواهند گرفت، حتی در یک نمونه هم هنوز محدودیت منابع ازت یا سایر مواد مغذی تأثیرگذار در نظرگرفته نشده است. این موضوع می‌تواند نتایج نهایی را تغییر دهد».

همراه با هولتون گروه دیگری از محققان در مؤسسه ملی تحقیقات علمی و صنعتی استرالیا الگوهای مشابهی را با در نظر گرفتن میزان نیتروژن تثبیت‌شده و استفاده جهانی از کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن تهیه کرده‌اند.

نتایج حاصل از این پژوهش‌ها نشان می‌دهند دمای کره زمین بیش از آنچه پیش‌بینی‌ شده بود، افزایش پیدا خواهد کرد. در بدترین حالت ممکن است بین سال‌های 1900/1279 تا 2100/1479 بیش از 300 میلیارد تن کربن مازاد در جو زمین به دلیل کمبود ازت مورد نیاز گیاهان باقی بماند. این مقدار کربن می‌تواند دمای پیش‌بینی‌شده را 1.19 درجه سانتیگراد بالا ببرد.

هولتون می‌گوید: «نتایج نشان می‌دهند در این دوره انسان باعث شده حدود 850 میلیارد تن کربن به جو زمین وارد شود».

ییکویی لو از دانشگاه اوکلاهاما در نورمن می‌گوید: «این اولین‌بارست که تأثیر کاهش نیتروژن در الگوهای آب‌و‌هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نتایج می‌تواند برای تهیه گزارش آتی «آی.پی.سی.سی» که سال 2013/1392 ارائه خواهد شد مورد استفاده قرار گیرد و میزان اثر کاهش ازت را نیز در گرمایش زمین نشان دهد».

کد خبر 35979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =