۰ نفر
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
 آقای شهردار لطفا یک ماه دیرتر!

خواهش می‌کنم که برای علم سازه و مهندسی زلزله‌ای ایران به ما حدود یکی دو ماه زمان دهند تا با آزمایشات غیر مخرب و نهایتا مخرب پل گیشا را مورد آزمایش قرار دهیم.

از دیروز عملیات مسدود سازی خروجی‌های پل گیشا وارد عمل شده است و بالاخره شهرداری تهران این تصمیم فوق‌العاده مهم را پیاده و در دستور کار خود قرار داد. در یک کلام این پل عمر مفید خود را سالهاست که طی کرده و سالهای زیادی است که از دیدگاه سازه ای این پل به عنوان یک پل خطرناک در حال بهره برداری بود.  خوب است از قدرت عمل آقای حناچی شهردار تهران در این رابطه تشکر و قدردانی کنم. در ضمن در همین جا خواهش کنم که برای علم سازه و مهندسی زلزله ای ایران به ما حدود یکی دو ماه زمان دهند تا با آزمایشات غیر مخرب و نهایتا مخرب این پل موجود را مورد آزمایش قرار دهیم. نمی دانم چگونه پیامدهای مثبت  این فرصت را برای علوم مهندسی سازه کشور بیان کنم اما میتوانیم درباره رفتار و عملکرد پلها بصورت عام و پلهای کشور و تهران بصورت خاص در همین دو ماه مطلب بدست بیاوریم که شاید در تاریخ این کشور نمونه ای دیگر نداشته باشد!  

حتی می توانیم اسفالت و متریال جدید پلیمری را که در پژوهشگاه زلزله به آن دست یافته ایم،  برای رهایی از چسب های خارجی مورد مطالعه قرار دهیم. تمام امکانات از جمله طراحی ست اپ ازمایشگاهی در جا و جکها، سنسورها و محل قرارگیری انها و سیستم پردازش داده ها آماده است.  از دست دادن این فرصت غیر قابل جبران خواهد بود. ازمایشات اجزا (component tests) و ازمایشات واقعی (full scale tests) در شرایط استاتیکی و دینامیکی با لرزاننده ها (shake test) و جک های دینامیکی (actuators) در محل و قطعات در ازمایشگاه به دانش امروز ما انقدر از اتصالات تا رفتار واقعی پلها اضافه خواهد کرد که سالها برای این ملت و این کشور باقی خواهد ماند. تمام امکانات موجود و فقط یک همت توسط شهردار دانشگاهی نیاز است.                                                      

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران

کد خبر 1271676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =