بسیاری معتقدند دایناسورها 65 میلیون سال پیش در اثر اصابت یک شهاب‌سنگ به زمین منقرض شدند، اما حقیقت این است که این حیوانات عجیب تا 700 هزار سال بعد از این واقعه روی کره زمین زندگی می‌کردند.

ابوالفضل کریمی: بسیاری معتقدند دایناسورها در اثر اصابت شهاب‌سنگی بزرگ به زمین که 65 میلیون سال پیش اتفاق افتاد، منقرض شدند؛ اما حقیقت این است که این حیوانات عجیب تا 700 هزار سال بعد از این واقعه روی کره زمین زندگی می‌کردند. در این نوشته که از سایت تلگراف ترجمه شده، بعضی از حقایق جالب در مورد دایناسورها را بیان می‌کنیم.

سنگین‌ترین دایناسور

دایناسور
سنگین‌ترین دایناسور شناخته شده تاکنون براکیوزاروس (Brachiosaurus) با وزن تقریبی 80 تن است. وزن و جثه این حیوان تقریبا معادل با 17 فیل آفریقایی است. براکیوزاروس نزدیک به 16 متر قد و 26 متر طول داشته و اسکلت آن بزرگ‌ترین بازمانده زمین است که در موزه‌ها در معرض چشمان حیرت زده بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

کوچک‌ترین دایناسور
کوچک‌ترین فسیل دایناسور که تاکنون شناسایی شده متعلق به لسوتوزوروس (lesothosaurus) است که اندازه‌ای برابر با یک جوجه کوچک دارد. البته فسیل‌های کوچک‌تر از لسوتوزوروس نیز شناسایی شده اما آن‌ها در حقیقت متعلق به نوزادان دایناسورهای بزرگ‌تر بوده‌اند.

کوچک‌ترین تخم دایناسور
کوچک‌ترین تخم دایناسور که تاکنون یافت شده فقط 3 سانتی‌متر طول دارد. هنوز مشخص نیست این تخم متعلق به کدام گونه از دایناسورها بوده است.

باهوش‌ترین دایناسور جهان

ترودون
یکی از باهوش‌ترین دایناسورهای جهان ترودون (Troodon) است. این شکارچی با طول تقریبی 2 متر، مغزی به اندازه پستانداران یا پرندگان امروزی داشت.

احمق‌ترین دایناسور جهان

دایناسور
استگوزاروس(Stegosaurus) کوچک‌ترین مغز را در بین تمام دایناسورها داشته است. اندازه مغز این حیوان فقط 3 سانتی‌متر و وزن آن فقط 75 گرم بود که برابر با یک گردوی کوچک است. اگرچه در صورتی که شما اندازه مغز را با اندازه بدن مقایسه کنید، آن‌گاه احتمالا پلاتوزاوروس (Plateosaurus) لقب یکی از احمق‌ترین دایناسورهای جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

بلندترین دایناسور

بلندترین دایناسورها گروه براکیوزارید(Brachiosaurid از ساروپادها sauropod) بودند. پاهای جلویی این دایناسورها بلندتر از پاهای عقبی آن‌ها بود که باعث می‌شد آن‌ها ظاهری شبیه به زرافه‌ها داشته باشند. این فیزیک بدنی به همراه گردن‌ بسیار بلند به آن‌ها این امکان را می‌داد تا از بلندترین درختان آن دوران تغذیه کنند. مشهورترین گروه شناخته از این دایناسورها 13 متر قد داشت. ساروپوزیدون (Sauroposeidon) بسیار غول‌پیکر بود و احتمالا تا 18.5 متر قد می‌کشید.

سریع‌ترین دایناسور جهان
سریع‌ترین دایناسورهای جهان، ارنیتومیمیدها (ornithomimid) مانند درومیسیومیموس (Dromiceiomimus) هستند که با سرعت 60 کیلومتر در ساعت می‌دویدند.

قدیمی‌ترین دایناسور جهان
قدیمی‌ترین دایناسور جهان که تاکنون شناخته شده با قدمت 230 میلیون سال در ماداگاسگار کشف شده اما تاکنون نام رسمی برای آن انتخاب نشده است. رکورد بعدی متعلق به Eoraptor با قدمت 228 میلیون سال است.

بلندترین نام دایناسور
طولانی‌ترین نام دایناسور جهان میکروپاکیسفالوزاروس (Micropachycephalosaurus) به معنای مارمولک کوچک سر ضخیم است!فسیل این حیوان در چین پیدا و در سال 1978 توسط دانگ باستان‌شناس چینی نام‌گذاری شد.


چند گونه جدید از دایناسورها در انگلستان یافت شده است؟
تاکنون 108 گونه از دایناسورها در بریتانیا شناسایی شده است. بریتانیا در طی دوره مسوزوئیک منطقه مهمی بود چرا که پل ارتباطی بین آمریکای شمالی و آسیا و اروپا بود. به همین دلیل این منطقه در طی دوره مهاجرت دایناسورها و هم‌چنین تکامل آن‌ها اهمیت فوق‌العاده‌ای داشت.

50132

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 127445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عرفان خسروی IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  6 0
  Brachiosaurus سنگین‌ترین دایناسور نیست، این موجود در میان خویشاوندانش یک نمونه متوسط است. منتها چون معروف است، معروف شده به بزرگی جثه. کوچک‌ترین دایناسور بالغ هم Lesothosaurus نیست (حرف اول اسم علمی باید بزرگ‌باشد، ضمناً اسم علمی باید ایتالیک باشد، و آوانویسی آن به فارسی مثل «لسوتوزاروس» یا هر تلفظ نادرست دیگری، کلا غلط است). خیلی از نمونه‌های سنگواره دایناسورها که در چین کشف شدند کوچک‌تر و بالغ هستند. درضمن پرندگان هم دایناسور هستند. کوچک‌ترین دایناسور تاریخ، مرغ مگس است. تلفظ Troodon را هم اشتباه نوشته‌اید. این یکی رکورد هم البته اشتباه است.
 • عرفان خسروی IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  3 0
  گذاشتن تصویر یک Hatzegopteryx به جای Brachiosaurus ?? موجودی که عکسش را آن‌جا گذاشتید، یک تروسور است، یک خزنده پروازگر، و البته خویشاوند دایناسورها (ولی دایناسور نیست). موجودی هم که از آن صحبت کرده‌اید، یعنی Brachiosaurus یا آن‌گونه که مترجم متوجه منظور نویسنده اصلی نشده و نوشته Brachiosaurid از Sauropoda (منظور این است: یکی از اعضای خانواده براکیوسوریدها که جزء سوروپودها هستند)، تصویرش همان است که در ابتدا به عنوان سنگین‌ترین دایناسور گذاشته‌اید. البته باز هم رکوردی که ذکرکرده‌اید (یک براکیوسورید به نام Sauroposeidon) اشتباه است.