مصطفی کارخانه: فرهاد و فرزاد مجیدی را من به سمت فوتبال هل دادم

سرمربی اسبق تیم ملی والیبال با حضور در «سلام صبح بخیر» به آنالیز حضور ایران در لیگ ملتهای والیبال پرداخت و با اشاره به مسابقات پیش رو، پیشنهاد داد در مسابقات قهرمانی آسیا، تیم جوانان مسابقه بدهند و انرژی تیم برای المپیک ذخیره شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سعید اکبری امروز در «سلام صبح بخیر» میزبان مصطفی کارخانه، سرمربی اسبق تیم ملی والیبال بود. کارخانه درباره حذف تیم ملی والیبال از مسابقات لیگ ملت ها اظهار کرد: «ورزش حرفه ای بالا و پایین هایی دارد. ما کارنامه درخشانی داشتیم و در بین 16 تیم به عنوان تیم دوم وارد مرحله دوم شدیم. البته ما هر دو بازی را در مرحله دوم باختیم ولی یادمان نرود این 6 تیم، برترین های دنیا هستند و بالاتر از ما اوت شدند. ما در مرحله اول مسابقات بسیار عالی بودیم، در مرحله دوم ست اول مسابقه مقابل لهستان عالی بودیم و بی نقص بازی کردیم اما استراتژی مان در ست دوم به بعد باید تغییر می کرد. بیشتر بازی دست امیر غفور و فیاضی بود و کمتر سرعتی عمل کردیم. در ست دوم باید بیشتر به کار سرعت می دادیم.»

سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ادامه داد: «وقتی قرار است ما با تیم های بزرگ دنیا طرف باشیم باید از همه ظرفیت ها و قابلیت ها استفاده کنیم. کادر فنی ما باید از همه تجربیات استفاده می کرد. رییس فدراسیون آقای داورزنی قرار بود به این مسابقات برود و حضور او به عنوان رییس می توانست تاثیرگذار باشد اما نبود او یک خلا بود.

کارخانه یادآور شد: «وقتی در اتوبان با سرعت بالا می روی و احساس خطر می کنی، باید پایت را روی گاز بگذاری و سرعت را کم کنی. وقتی می بینیم حریف دارد 7 امتیاز پشت سر هم می گیرد باید جلوی او را بگیریم نه اینکه با همان شیوه قبلی جلو برویم.»

وی با اشاره به اینکه ما پس از یک باخت مقابل برزیل قرار گرفتیم، ادامه داد: «البته خود برزیلی ها هم بازی اولشان را به لهستان باخته بودند. به هر حال باید فکر آینده کرد و چیزی که برای آینده اهمیت دارد، این است که همه ظرفیت های والیبال ما این نیست و بالاتر از این است. اگر می خواهیم بمانیم و به جایگاه بالاتر برویم باید کارهای سخت انجام بدهیم. ما در سرویس های پرشی و با شتاب بالا نسبت به تیم های دیگر ضعیف هستیم. اگر بتوانیم قابلیت های بازیکنانمان را به این سرعت و شدت برسانیم، موفق تر خواهیم بود.»

کارخانه با بیان اینکه این بازی ها تمام شد و حالا برای آینده باید تلاش بیشتری کرد، افزود: «اگر روزی 1 درصد پیشرفت کنیم  در سال 365 درصد پیشرفت می  کنیم. ما 16 بازی را با یک شیوه جلو بردیم و دستمان رو شده بود. معروف و موسوی و غفور و فیاضی و حضرت پور سرمایه های والیبال ما هستند و 50 سال زمان می برد که دوباره کسانی مثل سعید معروف و محمد موسوی شکل بگیرد، این همه هزینه شده تا این ها به تکامل رسیده اند و نمی شود به راحتی کنارشان گذاشت. البته اگر پشتوانه ما قوی تر بود اوضاع فرق می کرد. ایتالیا که 8 سال قهرمان بوده امسال با تیم جوانش آمده بود. ما هم اگر تیم ششم شویم مبلغی یورو به ما می دهند و این پشتوانه تیم خواهد بود.»

این والیبالیست پیشکسوت با تاکید بر اینکه مسابقات بعدی به فاصله یک ماهه پشت سر هم برگزار می شوند، تاکید کرد: «تیم ملی باید اهم و اخر کنند تا به المپیک برسیم و انتخابی المپیک سخت تر از خود المپیک است. البته ما همواره با تیم های قدرتی راحت تر هستیم و دفاعمان بهتر می شود. مردم ما آنقدر فهیم هستند و خاطره خوب از والیبال دارند که با بینش خوب تحلیل می کنند و می فهمند. ما مسابقات قهرمانی آسیا را در تهران با تیم جوانانمان هم می توانیم قهرمان شویم اگر نشویم هم که کسی ایراد نمی گیرد. بنابراین بهتر است انرژی بازیکنانمان را برای بازی های حساس تر و مسابقات مهم تر نگه داریم. قهرمانی آسیا یک امتیاز دارد و المپیک 10 امتیاز دارد. ما تیم جوانان و امید و نوجوانان خوب داریم. چرخه خوبی است و امیدوارم آینده والیبال تضمین شده باشد.»

وی همچنین با اشاره به علاقمندی اش به فوتبال گفت: «من خودم فوتبالی بودم و از ورامین که اهل آنجا هستم فوتبال را شروع کردم، همچنین بسکتبالیست هم بودم. من 190 قدم بود و 85 سانت هم می پریدم و در فوتبال موفق بودم. من اول فوتبالی بودم بعد والیبالی شدم. دفاع آخر بازی می کردم و با چهره هایی چون علی جباری، پرویز مظلومی، غلام فتح آبادی و... همبازی بودم.»

او درباره فوتبالی هایی که والیبالی هستند گفت: «فرهاد و فرزاد مجیدی پیش من در پارچین برای تمرین والیبال می آمدند و من آنها را به سمت فوتبال هل دادم و الحمدالله موفق شده اند. فرهاد مجیدی یکی از محبوب ترین فوتبالیست های ایران است و هنوز با هم در ارتباط هستیم.» 

کارخانه درباره والیبال بازی کردن با پروین هم توضیح داد: «ایشان والیبال را بلد است. چند باری به خانه علی پروین رفتیم و بازی کردیم.» وقتی مجری با خنده گفت ظاهرا جرزنی هم می کند، جواب داد: « او باید بازی را ببرد دیگر!»

کارخانه همچنین به پرسپولیسی بودن موسوی، محمودی، شفیع و قائمی و استقلالی بودن معروف اشاره کرد و در پایان گفت: «سعید معروف فکر کنم استقلالی است و موسوی، شهرام محمودی و.. پرسپولیسی هستند.»

251 251

کد خبر 1279110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =