۱۴ نفر
۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
با «هرزه» خطاب کردن کسی حجابش را سفت نمی‌کند

اسفند سال ۱۳۵۷، کمتر از یک ماه بعد از پیروزی انقلاب، وقتی که اولین تیترها درباره اجباری شدن حجاب زنان در ادارات دولتی به صفحه اول روزنامه‌ها رفت، کمتر کسی فکر می‌کرد که این موضوع نه فقط در همان روزها که حتی سال‌ها بعد، به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شود.

سال‌ها از آن روزها گذشته است،‌اما کافی‌ست تیتر خبرهای همین چند ماه اخیر را دنبال کنید و ببینید که روزانه چه میزان خبر دراین‌باره منتشر می‌شود.اخباری که فضا را حتی از چالش به معنای بحث و گفت‌وگو و یا رسیدن به راهکار به سمت بی‌نظمی، تهدید و ناآرامی پیش می‌برد. فضای فعلی به سمتی پیش رفته که بحث حجاب چه برای آنها که به آن معتقدند، چه آنها که از اجباری بودن آن حمایت می‌کنند و چه آنها که مخالف اجبار در این موضوع هستند،‌ به یک مجادله یک طرفه تبدیل شده است.

هر گروهی از تریبون رسمی و غیررسمی‌ای که در اختیار دارد، برای بیان نظرات خود استفاده می‌کند، نظراتی که فقط حول تایید یا رد موضوع می‌چرخد. اما حقیقت این است که فارغ از این نظرات در بطن جامعه فضا دو قطبی نیست،‌ نظرات متفاوت است و در عمل نیز زنان در فضاهای خصوصی و خانوادگی،‌خیابان و حتی همان ادارات،‌براساس نگاه، اعتقاد و تجربه زیست و فرهنگ خودشان از حجاب و بی‌حجابی تعاریفی دارند.

مثال نخ‌نما شده این بحث هم به پوشش زنان ساکن مناطق شمالی کشور و مقایسه آن با پوشش زنان ساکن مناطق مرکزی و کویری اشاره دارد که به دو پوشش متفاوت اما با یک تعریف و قالب از حجاب در این مناطق می‌توان رسید.با وجود این باز هم «در» برای برخی روی یک پاشنه می‌چرخد، پاشنه‌ای که نه تنها به این مباحث کمکی نمی‌کند بلکه به فضای متشنج و ناآرام ایجاد شده، بیش از همیشه دامن می‌زند.

فراهم کردن امکان گزارش‌ از بدحجابی به پلیس و قوه قضائیه نیز درحالی به اخبار جدید این حوزه اضافه شده که بارها گفته شده برخورد پلیسی و قهری در این حوزه نتوانسته گامی در تغییر رویه‌ها باشد.با وجود این صحبت درباره بدحجابی هم به مرزهای نامتعارفی از توهین و تحقیر رسیده است.این درحالی‌ست که بحث مخالفت با اجبار در حجاب از سوی زنان کاملا محجبه نیز طرفدارانی دارد.

اخیرا در تریبون‌های رسمی زنانی که حجاب کامل ندارند و یا اینکه مخالف اجبار در پوشش هستند با عناوینی چون «هرزه»، «عوضی»، «لاابالی»،«هوس‌باز»  و ... مورد خطاب قرار می‌گیرند.

استفاده از این صفات حتی برای موصوفاتی که رایج و کاربردی هستند هم به اکراه استفاده می‌شود، چه برسد برای مباحثی که قرار بر دعوت به معروف است. استفاده‌کنندگان حتما خشمگین هستند، یا لابد می‌خواهند تعارف را کنار بگذارند، اما حقیقت این است که این نحوه خطابه کردن قطعا اثرات سوء و عکس دارد،و کفه ترازو را به ناحق برای مدافعان حجاب اجباری سنگین می‌کند.

درواقع کمترین عوارض این کار این است که کاربران شبکه‌های مجازی که محدودیت‌های فضاهای رسمی را ندارند،‌ حق داشته باشند تا در مواجهه با چنین القابی همین راه را معکوس روند و به حجاب و ارزش‌های مطرح شده آن بتازند. با این حال ظاهرا معترضان به بدحجابی قرار است باد بکارند و توفان درو کنند.

۴۷۴۷

کد خبر 1279127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 70
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  خوب اگه بی حجابی هرزگی است پس همه به هرزه بودن افتخار خواهند کرد و اونوقت ارزشها عوض میشود.
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   البته اونایی که هرزه بودن را افتخار می دانند و جزء ذاتشون هست
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   آدم ی کسایی رو با پوشش‌های عجیب‌و‌غریب توی خیابون میبینه که حتی توی اروپا هم این نوع پوشش زننده‌ست! بله قطعا اینها هرزه هستند ن فقط توی ایران بلکه هرجای دیگه توی دنیا همین اسم‌رو دارند‌‌...
  • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   هرزه خطاب کردن نه تاثیری نداره اما اگه چندتا چک بخورن چادرم سرشون میکنن،کسی کاریشون نداره از مصونیت زنانه توی جامعه سنتی استفاده میکنن بعد توهم شجاع بودنم پیدا کردند!
  • محمد IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   97 14
   اول نگاهتو بایس درس کنی بعدشم فکرتو ، الان اگه من به عنوان توریست برم لندن بایس همه رو هرزه ببینم ؟ نوع پوشش فرهنگ و اخلاق کسی رو نشون نمی ده .
  • ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   2 0
   نخیر قربان اینا هرزه نیستند، اینا آدمایی هستند که لباسایی می پوشند که از نظر عرف عجیب غریب به حساب میاد. هرزه یه چیز دیگست. ضمن اینکه اگه بناست معیار نهاییتون اروپا باشه به نظر من از اول اعلام کنید ملت مثل اروپاییا باشند تحت حمایت قوانین اون شکلی محدودیتای اون شکلی رو حتما با روی گشاده قبول می کنند
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  خدا لعنتشان کند!
  • رضا IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   62 2
   شما فقط بلدید نفرین کنید یعنی هر موضوعی باشه امثال شما ها فقط نفرین می کنید
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   16 1
   جناب محسن خان، بعید می دونم اسمش عادت کردن باشه! اصولاً آدمیزاد به توهین عادت نمی کنه. اون هایی که خودشون رو مخاطب توهین می بینند و کاری از دستشون برمیاد، همه چیز رو تو خودشون می ریزن تا فرصت تلافی براشون پیش بیاد.
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  338 7
  برای مردم عمل و رفتار افراد (زن و مرد) ملاک هرزگی است نه لباس و ظاهر. مرجان جان بهترین پوشش اسلامی را هم داشت ولی اخرش درون واقعی خود را که یک هرزه سیاسی و اقتصادی بود بروز داد. کدام هرزه ترند؟ کم حجاب بی ضرر یا با حجاب دزد مال مردم و خائن به کشور.
  • سعید2 IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   0 2
   واضح نیست که انتخاب لباس و بیشتر نوع و شمایل لباس و گاهی رنگ لباس و گاهی کیفیت لباس دقیقا رفتار و انتخاب فرد رو می رسونه؟ (البته جدای از ندار ها که مجبورن یکدست لباس داشته باشن)
 • حسین IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  374 2
  تجربه نشون داده نه حجاب اجباری جواب میده نه بی حجابی اجباری
  • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   10 56
   منظور از جواب چیه؟ بی حجابی اجباری 7 سال پیاده شد و بعدش که حجاب آزاد شد هم خیلی از زنها دیگه دنبال حجاب نرفتند. این برای برنامه ی بی حجابی اجباری یک موفقیت است.موفقیت هم صفر و یکی نیست.در گذر زمان نتیجه می دهد.
 • نرگس مشتاقی IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  30 55
  چه یادداشت بدی بود، چرا حرف تازه ای تو یادداشت نیست و در حد تیتر باقی میمونه؟
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  چادر یا بی‌چادری ملاکی برای قضاوت نیست
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  امر به معروف با چماق :)))
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  آنطور لحن صحبتهای آقا علم الهدای نه تنها تاثیر نمیگذارد بلکه قشر جوان را وادار به لجبازی میکند اگر ایشان یا دیگرانی که بااین الفاظ و لحن تند صحبت میکنند جوانان این مرزو بوم را از خود میدانستند،مطمنا اینطور بالحن بیگانه و زننده صحبت نمیکردند!
  • محسن IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   74 2
   ملت ما به توهین های آقای -اسمش رو نیار- عادت کرده اند. خیلی سخت نگیرید.
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  امان از حرفای بی اساسی که درباره حجاب زده میشه
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  از کی تا حالا حجاب اجباریه. تا حالا چالش باشه .کشور قانون اساسی داره و یک کشور اسلامیه. همه هم بهش باید پایبند باشیم .ماشا.. اروپا که بهتره از بس که پوشش برخی بانوان ما خوبه! خود شما حاضرید خونواده شما زنان بدحجاب رو تو خیابون ببینند و یا خونواده هامون با بی حجابی انگشت نمای یه عده با چشم هرزه بشن یکم واقع بین باشید.
  • GB ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   من اگر به ناموس مردم بد نگاه نکنم خدا هم از ناموسم محافظت میکنه که بد نگاهش نکنند
 • GB ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  روزی حجاب اجباری را تنها در کتابهای تاریخی میتوان یافت
  • تهمینه IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   98 15
   شما مومنین که خدا رو شکر همتون اروپا و کانادا رو شدید و خودتون و بچه هاتون یا اونجا ساکنید یا در رفت و آمد ،با بیحجابی های اونجا هم که خیلی راحتید و کک تون نمی گزه اگه اینقدر بی حجابی معضل بزرگیه دیگه نرید خارجه ،فقط با بی حجابی تو ایران مشکل دارید
  • IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   8 57
   توی جهنم وقتی داری میسوزی دلت رو به این چرندیات خوش کن
 • GB ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  141 7
  خیلی قوانینی داشتیم در جهان که عوض شده
  • IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   10 97
   باشه برو به زندگیت برس لندن نشین
 • GB ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  هرقدر در برخورد با ماهواره و تلگرام و اینستاگرام و ... موفق بودند در حجاب اجباری هم موفق خواهند شد
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  106 6
  متاسفانه عدهای از تریبون داران، عاشق دوقطبی کردن فضای جامعه اند، در حالیکه در بسیاری از کشورها با به رسمیت شناختن تفاوتها، به وحدت ملی خود افتخار میکنند. متاسفانه نگاه تنگ نظرانه، باعث شتاب روزافزون مهاجرت نخبگان شده است ضرری که به زودی متوجه آن خواهند شد ولی متاسفانه دیر است.
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  55 46
  تاسف داره این نوع برخورد
 • شمس تبریزی IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  سرکار خانم فرمودن «استفاده از این صفات حتی برای موصوفاتی که رایج و کاربردی هستند هم به اکراه استفاده می‌شود». میخواستم بگم خدا برای استفاده از این صفات برای آن موصوفات به زعم سرکار رایج اکراهی نداشته. ملاحظه بفرمایید. فرموده الخبیثات للخبیثین واخبیثون للخبیثات والطیبات للطیبین و الطیبون للطیبات .... سوره نور آیه 26 . معادل فارسی خبیث هرزگی است و خدا اکراهی از کاربرد آن نداشته. در ضمن در حدیث معراج از پیامبر ص نقل شده که ایشان در شب معراج گروهی از زنان را دید که از گیسوان آویزان بودن و بر بدن آنها شلاق میخورد. ایشان از جبریل پرسید اینان چه کسانی هستند؟ جبریل فرمود اینها آن دسته از زنان امت تو هستند که موی خود را در دنیا از نامحرم نمی پوشاندند. خواهر گرامی در مورد حجاب نظر خدا و پیامبرش مهم است. با عرض معذرت نظر بنده و شما و سایرین در این مورد اهمیتی ندارد.
  • غیر شمس غیر تبریزی AE ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   60 5
   تو هر جور دوست داری بقیه را خطاب کن .... اگر اینجور بود پیامبر و ائمه در خطاب کردن افراد گناهکار اولی تر از تو و آن امام جمعه مورد علاقه ات است .... امام خمینی همیشه میگفت آقای کارتر .. آقای ریگان ... ! ضمنا این روایت از شب معراج پیامبر جزو روایات تایید نشده از آن حادثه عظیم است ... کمی مطالعه کنی می فهمی ... در قرآن بر موضوع حجاب برای حفظ زنان از آسیب احتمالی دیگران تاکید شده است ... آیا در آیات از چادر و رنگ سیاه صحبتی به میان آمده است ؟ یا در داخل خودرو احتمال آسیب دیگران هست ؟ .... این را بدان که همانقدر که کشف حجاب اجباری جواب نداد حجاب اجباری هم جواب نمیدهد به خصوص با فحش و ناسزا ....
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   32 4
   اکثر این احادیث دارای سبسله تواتر ضعیفی هستند
  • محسن IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   45 3
   همینکه شما میتوانید خیلی راحت به نزدیک به نیمی از مردم جهان توهین کنید، احتمالا موفقیت بزرگی برای شما محسوب میشود. پایدار باشید
  • سبزواری DE ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   38 0
   جناب شمس اینجا سخن از خوب یا بد حجاب نیست بلکه بیان آقای علم الهدی است که واقعا بد وناشایست حرف میزنه آدم حس میکنه با تکیه به قدرت پشت پرده ای که داره چنین سخیف وبی ملاحظه کلام رو آلوده می‌کنه وجامعه بحرانی رو به سمت عناد ودرگیری سوق می‌دهد الان در هرجا که ممکنه باید تلاش بشه بین تمام مردم با هر نظر و عقیده با محور ایران وایرانی وحدت ایجاد بشه البته این جور حرف زدن ایشان کاملا تکراری وبا سابقه هست
  • شمس تبریزی IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   16 9
   در پاسخ به دوست عزیز محسن میگویم مردم ایران اعم از زن و مرد نمیتوانند خود را با دیگران در خارج ایران مقایسه کنند. کسی درباره زنان دنیا صحبتی نکرده. ایرانی ها پیام خدا را شنیدند و فرق میکنند با کسانی که نشنیدند و حجت بر آنها تمام نشده. کسانی که میدانند با آنهایی که نمیدانند برابر نیستند. هل یستوی الذین یعلمون والذین لایعلمون؟به دوستانی هم که از اعتبار روایات صحبت کردن عرض میکنم اینجا جای بحث در این مورد نیست و حرفی نمیزنم. در مورد امام هم عرض میکنم که در مورد کارتر گفت موقع ترسیدن مانند سگی است که پارس میکند اما به خاطر شدت ترس از عقب هم چیزهایی ازش صادر میشه. این صحبت ایشان چندبار از صدا و سیما پخش شده. منظورم اینه که امام در مورد کارتر بدترش را گفت
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   0 11
   امان از حدیث های جعلی و خلق الساعه برای توجیه اشتباه
  • محسن IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   1 0
   اولا بنده به هیچوجه دوست عزیز شما نیستم، جناب شمس تبریزی. چون فاصله بنده و حضرتعالی از فاصله بین کهکشان ها هم بیشتر است. درثانی زن ایرانی زیرمجموعه بقیه بانوان عالم است و همگی بندگان خدا هستند. اکثریت قریب به اتفاق همین بانوانی که شما و همفکران شما آنها را هرزه خطاب میکنید، عفاف و پاکدامنی و نجابت خویش را نه در یک تکه پارچه که به شیوه های دیگری جستجو میکنند.
  • شمس تبریزی IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
   2 0
   زن ایرانی زیر مجموعه بقیه بانوان عالم است؟ مرد ایرانی چطور؟ دوست من، اینها را برای من که افکار شما را میشناسد نگو. شما مثل سیاستمداران ریاکار نباش. جنابعالی قوم ترک را اشرف مخلوقات عالم میدانی و بنده شاهد بودم که به آقای تاجیک نوشتی ترکها سرور ایشان و بقیه هستن. حالا چطور شد که این بار در سطح جهانی می اندیشی. چیزی را که به آن قلبا اعتقاد نداری بر زبان نران. این مشکل بسیاری از ماست.
  • داش غلام IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
   2 0
   من کلا حرفتو نخونده قبول دارم
 • علی IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  هیچ تفاوتی بین کشف حجاب اجباری و حجاب اجباری نیست... افراط تفریط میاره و برعکس
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  31 3
  پول کلی بدبخت را با کلی شرایط که گواهینامه داشته باشی و ماشین اولی باشی و ... توی یک روز ازشون گرفتند تا بهشون ماشین بدن، به دی ماهی ها یه قیمت دادن، به بهمنی ها 5 م بیشتر، به اسفندی ها 10 میلیون بیشتر، به بعد از عیدی ها 16 میلیون بیشتر... اگه میخواین اسلام داشته باشید خیلی موارد هست که بهش رسیدگی کنید، اما از زنان مظلومتر و تو سری خور تر پیدا نمی کنید.
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  81 5
  شطرنج و ویدئو هم یک زمانی ناهنجاری بودند. الان به گذشته میخندیم و در اینده به حال
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  91 9
  وقتي در پذيرفتن اصل دين طبق ايه لا اكراه في الدين اجباري نيست چگونه در فرع آن مثل حجاب اجبار وجود دارد؟
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  81 0
  به جای گیر دادن به حجاب و سرگرم کردن ملت با این موضوع تکراری در این چند سال، جلوی فسادها و دزدی ها رو بگیرید. برید ببینید چه طوری همین آدمهایی که ادعای مسلمونی و حجاب دارند، چطوری ثروتهایی رو به جیب زدند. همی دزدی ها باعث میشه که ملت بگن بالاتر از گناه بدحجابی، گناه دزدیهایی هست که باعث میشه مردم محتاج نون شب بشوند و برند حتی تن فروشی کنند برای یه وعده غذا. برید جلوی فسادهای مالی رو بگیرید برید ویلاهایی که در لواسان تهران با میلیاردها تومن پول این ملت توسط افراد مسئول ساخته شده رو بگیرید. ببینید آقایون و آقازاده هاشون توی لواسان چه کاخههایی ساختن. سعدآباد و میاوران به گرد پاشون هم نمیرسند. انقلابی که قراربود برای کوخ نشینان باشه حالا کاخ نشینان زمان شاه رو متحیر خودش کرده.اونها در برابر این کاخها و کاخ نشینی ها پشیزی هستند. حالا هی به حجاب خانم ها گیر بدید بدون اینکه نتیجه ایی بگیرید. آقای علم الهدی و امثالهم برای این زمین خواریها و ساخت ملکهای چند صدمیلیاردی هیچ اعتراضی نمی کنند و فقط گیر میدند به بدحجابی. وای بر شماها که با این کارها و حرفها، فقط جوونها و ملت رو دین زده کردید. وای
 • فرزاد IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  85 5
  تو ایران با بیش از هزاران سال تاریخ فقط 40 سال حجاب اجباری بوده و قبل از ان هزاران سال با حجاب و بی حجاب کنار هم تو این کشور زندگی کردن لابد همه اجداد ما هرزه بودن ما خبرنداشتیم
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  35 13
  والله تو کشورهای عربی هم با حجاب هست هم بی حجاب اما حئ و حدوذش مشخص است مثلا تو عمان که خودم زندگی کردم بی حجابی تا حدی بیشتر حتما برخورد میشه. باید به هر دو اخترام گذاشت ولی افراط و تفریط نه
 • حق گو IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  52 5
  کلا طرف نگران اینه که موی خانم ها دیده نشه! مشکل اشتعال مشکل مسکن مشکل ازدواج و............ اصلاً هیچ چیز دیگه ای رو نمی بینه و نگران هم نیست. دختر 50 سالش هم شد ازدواج نکرد اشکالی نداره فقط حجابش رو رعایت کنه!!!!!!!!!!
 • ایرانی IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  38 5
  نمیدونم چرا حاکمای ما برای مزاکره با کشور های زورگو میگین شما نمیتونید با زور ما رو وادار کنید برا مزاکره که واقعه هم نمیتونن و نبابد بتونن ولی به مردم خودمون که میرسه زور میگین و نتظار داریم همه بهمون چشم بگن شما با زور اونا مقاومتتون بیشتر میشه ولی مردم نباید بشه
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   5 2
   مذاکره
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   6 0
   گل گفتی ایرانی
 • محمود IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  5 2
  احسنت سرکار خانم نصیری. مطلب تان عالی بود
 • خیبری US ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  6 26
  بی حجابی = بهائیت = ارتداد
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
   0 1
   خبیری جان ! دلبندم ! لابد داری مزاح میکنی. بر اساس نحوه صغری و کبری چیدن جنابعالی باید استنباط کرد که مردم قبایل بدوی تو جنگل های امازون یا جنوب شرق اسیا که فقط یک تیکه برگ به خشتکشون میبندن هم بهائی هستن و مرتد.
 • کامبیز IR ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  22 0
  اقایون بهتره به همین حدی که برای روسری و مانتو کم حجاب و بد حجاب ها رگ های گردنشون بیرون میزنه برای اختلاس گران و رانت خوار ها گرسنگان و فلاکت زده از تورم هم رگهای گردنشون متورم بشه
 • کامبیز IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  13 0
  باید دید دلیل اینکه تو کشوری که بخاطر اسلام انقلاب شد چرا اینقدر بدحجابی؟ چرا اینقدر اختلاس !؟ چرا اینقدر رانت و فساد و زمین خواری ؟! چرا اینقدر مسئولان و معاونین و وزرا دارای پرونده مالی اختلاس قتل هستند!؟؟ ُ مگر برناترین نازنین ترین مردان این خاک عزیز جان شیرنشونو برای وطن و دین ندادن ؟! چرا بعد از جنگ اخلاق در هر قشری از بدنه جامعه تا بالا این اندازه سقوط کرد !؟ الان کسی میتونه ادعا کنه ما کشوری اسلامی وشیعه امام علی هستیم !؟ مسئولین میتونن!؟ اقای که میگه مردم گوشت نخورن گرونه ! نمیگه ماشین های اسکورت من و هزینه محافظین من میلیاردها تومنه !!؟ این حکومت شبیه حکومت علی مرتضی هست که حجاب زنانش درشان حکومتش باشه ؟! حداقل به اندازه اون بدحجاب مرد باشن که اون بدحجاب تظاهر و عوامفریبی نمیکنه
 • س ح ع IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  22 18
  اگر زنان و دختران بی حجاب درجامعه هنجار شکنی میکنن هرزه نیستن پس چی هستن من مخالف آزادی نیستم من مخالف هنجارشکنی مانند دختران و زنان شمال تهران که حتی هنرپیشه های کشورهای خارجی مثل آنها درجامعه رفتار نمی کنند هستم آنها بای نابود شوند چون اگر کرمی که در حال نابود کردن یک درخت را نشیک آن درخت را کلا نابود میکند
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  26 8
  حجاب یک مساله شخصیه و به کسی هم ربطی نداره و در کل دنیا هم آزاده چه با حجاب و چه بی حجاب محترم هستن.
 • س ح ع IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  11 1
  برادران و خواهرانی که نظر میدهند که مقامات دولتی و آقازاده ها با بیت المال و سرمایه مردم و فقرا برای خود کاخ ساخته اند آنها نیز یک نوع هرزگی میکنند آنها هم مانند یک کرم برای یک درخت سالم بسیار خطرناکنند پس بانودشان کنید
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  14 3
  در پذیرفتن خود دین طبق آیه قرآن :لا اکراه فی الدین ما اجباری نداریم چه برسه به مسئله حجاب.قبل انقلاب هم ادم با حجاب بود هم ادم بی حجاب کسی کاری نداشت هر چیزی سر جاش بوده گویا ولی الان فساد بیشتر و به صورت پنهان در گوشه گوشه مملکت همین محدودیت ها باعث شده فساد بیشتر بشه یک روزهمه رو ازاد بذارید ازروزدوم هیج کس دیگه براش اهمیت نداره هر چی محدود تر کنی اقاجان بدتره.
 • کریم IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  2 2
  ما توی کشورمون روحانیت فقط و فقط به مسائل سیاسی روی آورده اند و به مسائل دینی و اخلاقی دیگه کار ندارند و نداشته اند و متاسفانه به پست و مقام توجه میکنند نه مسائل شرعی . الان دیگه نمیشه به این نسل با این روشها صحبت کرد. باید منطقی جلو رفت و با محبت صحبت کرد. اینهائی که دارند القاب زشت بکار میبرند متاسفانه شخصیت ندارند و نباید به دل گرفت. دین اسلام از سلامت میآید و دین محبت و دوستی است نه زور و فحش و ناسزا...اینها از همون دسته خوارج هستند و دیگر کسانی که همیشه از خدا و امام جلو میزدنند و ضربه های سنگینی به اسلام زدند از همان زمان پیغمبر اسلام....تا الان. تا حالا ندیدم رهبر انقلاب به کسی توهین کند و القاب زشت بکار ببرد اگر واقعا شما تابعیت از ایشان دارید حداقل به رفتار و منش ایشان هم توجه کنید...
 • تهرانی IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  5 12
  هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم کوچه ای هستیم که حجاب خوبه یا نه همه ما در ابتدا انسان هستیم بعد مسلمان ، زرتشتی ، بودا و... و بعد از آن هم ایرانی و عرب و ... اگر ما انسانها پوشش نداشته باشیم پس فرق ما با سایر مخلوقات چطور میشه از طرفی ما ایرانی هستیم و مسلمان اصلا بیاییم بقول سهراب سپهری یجور دیگه نگاه کنیم چرا ازدواج کم شده آیا همه اش به خاطر پول و وضع بعد اقتصادی هست پس چرا این همه جوان با وضع مالی خوب و خانه های مجردی ازدواج نمیکنند چون جوانان(پسرها) کمتر به تشکیل خانواده و زندگی مشترک فکر میکنند البته برعکس دختر خانمها و برای همین هم هست که همه جوانان از آب گل آلوده ماهی های خوب میگیرند و گذران عمر میکنند و کاری هم به ازدواج و عاقبت کار ندارند بله بی حجابی و آزادی بی حد و حصر دخترها و زنان و حتی زنانی که متاهل هستند دود غلیظی میشود که اول به چشمهای خودشان خواهد رفت و بعدا بر ضرر جامعه بله گران قیمتها دست نیافتنی هستند و یا خیلی سخت بدست میآیند مثل مروارید که در دل یک صدف سخت و قعر دریا پنهان است و سنگهای قیمتی و طلا که در معادن جای دارند و با سختی بدست میآیند .
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  17 5
  چرا ميخواهيد بزور جاي خواسته ها را عوض كنيد الان مشكل اول فقر و فلاكت مردمه نه روسري
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  13 5
  مگه همه مردم ایران مسلمونن،که باید حجاب داشته باشن؟
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  0 0
  خوب همه رو سر کار میزارن استادن تو این مسایل
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  0 0
  آخه اگر قرار به برخورد باشه چرا با فرزندان خودتان برخورد نمی کنید؟ می فرستید کشورهای دیگر بی حجاب و چون اقامت و پناهندگی آن کشور را دارند احدی نمی تواند متعرض آنها شود، و اینجا ما زیر گرما 50 درجه باید هفت لایه لباس بپوسیم
 • محمد IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  5 0
  حجاب الان شده ابزار ریاکاری!! دیگه نمیشه فهمید کی از رو اجباره و کی داره برای ریاکاری رعایت میکنه و کی برای فریب! من تو یه هایپر کار میکنم متاسفانه 99 درصد دزدیها توسط خانم های محجبه انجام میشه! این یعنی حجاب ابزاری برای فریب! والا الان که تو هر چی دورهمی و جشن و مراسم هست من با حجاب نمیبینم ولی همه هم بیرون از خونه تو جامعه باحجابن و حتی پست های دولتی دارن! این یعنی دورویی یا پذیرش اجبار! که هیچ کدومش خوب نیست
 • علی IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  2 1
  مملکت ما که هیچی اش اسلامی نیست لا اقل حجابش اسلامی که باشد. اینقدر گیر ندهید.
 • حرمت IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  1 0
  چی بگم بااین هتاکها که انگار خانواده خودشان مبررا ازاین موضوعند
 • ناشناس IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  2 2
  خطاب به بی حجاب ها: هر کاری دوست دارید بکنید هرچی دوست دارید بپوشید و نپوشید ، توی قبر تازه می فهمید چی شد .
 • DE ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
  0 2
  هرزگی فکر خراب داشتن نسبت به دیگرانه. نه لباس