تولید پژو۳۰۱ چقدر دوام خواهد داشت؟

روز گذشته خط تولید پژو۳۰۱ بدون حضور شرکت پژو در ایران‌خودرو رونمایی شد. این اقدام را اگرچه می‌توان اقدامی قابل تقدیر دانست اما بررسی برخی موانع تولید آن نیز موضوعی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

مریم یعقوبی: پس از امضای برجام شرکت‌های بزرگ خودروسازی دنیا به سمت بازار ۳۰ میلیارد دلاری خودرو در ایران روانه شدند.

با بازگشت پژو به ایران قرارداد ازسرگیری همکاری ایران‌خودرو با پژو فرانسه پس از مذاکراتی طولانی به امضا رسید. بر این اساس، ایجاد شرکت مشترک ایرانی-فرانسوی با سهامداری ۵۰ درصدی هر یک از طرفین، مهم‌ترین بخش این قرارداد است که به انتقال فنّاوری به‌روز دنیا، تولید محصولات جدید و همچنین استفاده از بازارهای صادراتی خواهد انجامید.

رویترز با انتشار جزئیاتی از قرارداد ۸۰۰ میلیون یورویی ایران‌خودرو با پژو فرانسه را اعلام کرد تولید کنونی مدل‌های قدیمی پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ ساماندهی شده و تولید سه خودروی جدید پژو ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ از اواسط سال ۲۰۱۷ در این قرارداد پیش‌بینی‌شده است.

شرکت تازه تأسیس ایرانی- فرانسوی با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی که به‌طور مساوی از سوی دو طرف تأمین می‌شد، کارخانه‌ای نزدیک تهران را برای تولید مدل‌های جدید پژو یعنی پژو ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ از اواسط سال ۲۰۱۷ نوسازی خواهد کرد.

اما سال ۲۰۱۷ و سال بعدازآن هم محصولات مشترک ایران و فرانسه به خط تولید ایران اضافه نرسید. و درنهایت در سال ۲۰۱۹ با برجام با خروج آمریکا از آن معلق و بازهم شرکت‌های خودرویی و من‌جمله پژو به‌سرعت ایران را ترک کردند.

تولید پژو ۳۰۱ یا رونمایی از بندهای مخفی قرارداد برجامی

باوجود خلف وعده دوباره پژو اما پس از تأخیری در حدود دو سال صبح روز گذشته (دوشنبه ۲۴ تیرماه) ایران‌خودرو طی مراسمی اقدام به رونمایی از خط تولید پژو ۳۰۱ آن‌هم بدون حضور شرکت پژو کرد.

یکی از اهداف اصلی قراردادهای ایران با شرکت‌های بزرگ دنیا انتقال فنّاوری به کشور بود، ازاین‌رو در قراردادهای ایران‌خودرو با پژو برای تولید سه مدل پژو ۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ تولید ۵۰ درصد آن طی مدتی مشخص و با شرایط ویژه در کنار شرکت پژو تعهد شده بود. حال سؤال این است که با خروج شرکت فرانسوی از این تعهدنامه آیا ایران‌خودرو بر اساس استانداردهای بین‌المللی در حوزه تجارت عمل می‌کند؟ برخی کارشناسان اعتقاددارند این اقدام یکی از همان بندهای مخفی قرارداد بین دو شرکت خودروسازی بوده است که بعد از برجام شرکت‌های خودروسازی اصرار بر مخفی ماندن آن‌ها داشتند.

مانعی به نام بدهی چند هزارمیلیاردی خودروسازان به قطعه سازها

سؤال دیگر اما قدری به شرایط داخل کشور بازمی‌گردد. با افزایش مطالبات مالی قطعه سازان از شرکت‌های خودروسازی طی ماه‌های اخیر شاهد تنش‌های شدیدی بین این دو بخش صنعت خودرو بودیم. این تنش‌ها تا بدان جا پیش رفت که برخی مدیران خودروسازی از آن با عنوان گروگان‌گیری قطعه سازان یادکردند. از سوی دیگر قطعه سازان نیز با این ادعا که به علت این مطالبات دیگر نقدینگی کافی برای تولید قطعات سفارش خودروسازان را ندارند و سرمایه در گردش آن‌ها روزبه‌روز در حال کاهش است تعهدات تولیدی خود را به انجام نرسانده و درنتیجه خطوط تولید خودروهای ایران‌خودرو و سایپا را بدون قطعه رها کردند.

آمارها نشان می‌دهد نزدیک به یک هزار و ۲۰۰ قطعه ساز در زنجیره تأمین داخلی حضور دارند که بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق از دو خودروساز بزرگ کشور دارند.

نرخ ارز؛ گرانی مواد اولیه و توقف تولید قطعه

دولت برای حل مشکلات مالی قطعه سازان تسهیلاتی در حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای آن‌ها در نظر گرفت اما تنها ۴ هزار میلیارد تومان آن به آن‌ها پرداخت شد که آن‌هم نتوانست در فضای جهش ۴ برابری نرخ ارز و بالا رفتن شدید قیمت مواد اولیه مشکلات را حل کند. درنهایت این چرخه بیمار منجر به کاهش تعداد قطعات تحویلی به خودروسازان و دپوی بیش از ۱۵۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در پارکینگ هر یک از خودروسازان شد.

دلار و تقویت بیماری صنعت خودرو در بازار

حلقه بعدی این مشکلات کاهش تحویل خودرو با بازار و موج گرانی بیش‌ازپیش در بازارهای خودروی داخل بود. تا جایی که قیمت برخی خودروها با حاشیه سود بالای ۱۵۰ میلیون تومان و چند برابر قیمت تولید آن معامله شد. در کنار تمام این عوامل اما نبود قطعه برای خودروهای نیاز به تعمیر نیز بر مشکلات مشتریان خودروهای داخلی افزود. طی دو سال گذشته مدت انتظار بیش از ۳ ماه تنها برای تعویض یا تعمیر یک قطعه، و قیمت نجومی آن کوچک‌ترین مشکلی بود که مشتریان و خریداران تولیدات داخلی با آن مواجه بودند.

اعتبار بین المللی صنعت خودرو در گرو تولید ۳۰۱

حال باوجود چنین شرایط بغرنجی که خودروسازان از یک‌سو توان تکمیل قطعات بیش از ۲۰۰ هزار خودرو دپو شده در پارکینگ خود را ندارند و از سوی دیگر واردات قطعه روزبه‌روز به دلیل تحریم‌ها مشکل شده است ایران‌خودرو اقدام به راه‌اندازی خط تولید خودروی جدید می‌کند.

برنامه ایران‌خودرو برای پرداخت مطالبات قطعه‌سازان و جلب مشارکت آن‌ها برای ادامه تولید پژو ۳۰۱ یکی از موضوعاتی است که این شرکت باید درباره آن پاسخ دهد.

اگر این اقدام را برای نمایش توان داخلی و بی‌نیازی از حضور شرکت پژو در کشور نیز قلمداد کنیم که قطعا در بسیاری از بخش های دیگر صنعت کشور ثابت شده است، اما در تکمیل خبر تولید بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه پژو ۳۰۱ طی یک سال ، تشریح چگونگی تأمین قطعات و تکمیل و تحویل این خودرو در دراز مدت شاید بتواند به سؤالات فراوانی پاسخ دهد.

برنامه ایران‌خودرو برای پرداخت مطالبات قطعه سازان از این شرکت و جلب مشارکت آن‌ها برای ادامه تولید پژو ۳۰۱ یکی از اقداماتی است که این شرکت باید درباره آن پاسخ دهد. چراکه اعتبار صنعت خودروسازی در داخل و فضای بین‌الملل به ادامه تولید این خودرو بستگی دارد. رونمایی از خط تولید جدید در سخت‌ترین شرایط تحریم‌های بین‌المللی و همچنین با وجود جهش چند برابری نرخ ارز اقدامی بسیار قابل‌تقدیر است اما تأمین قطعات، تولید کامل و اجرای تعهدات مالی در مورد تمام بخش‌های درگیر با این خودرو و درنهایت انجام تعهدات نسبت به مشتریان را می‌توان بسیار سخت‌تر از راه‌اندازی خط تولید پژو ۳۰۱ نام برد.

و در نهایت حلقه آخر که جلب اعتماد مصرف کنندگان و مشتریان خودروهای داخلی است. اعتمادی که طی سال های اخیر با بی‌اعتنایی خودروسازان به کیفیت متناسب با قیمت، به شدت خدشه دار شده است. بسیاری از کاربران خبرآنلاین طی روز گذشته نسبت به عدم انجام تعهدات گذشته و بهروز نبودن تحوریل خودروهای ثبت نامی ایران خودرو اعتراض کرده و عنوان کردند با وجود تعویق های چندماهه در تحویل خودروهایی که از قبل تولید می شد چطور می توانید تعهد جدید ایجاد کنید؟ از دیگر واکنش های کاربران خبرآنلاین می توان به کیفیت و قیمت این خودرو جدید اشاره کرد که ابهامات فراوانی در خصوص آن وجود دارد.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1280115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  60 0
  خون مردم رو در شیشه کردند ببندید این فرغون ساز ها رو
 • عباس IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  34 0
  سلام، این خودروها را برای چه کسی تولید می کنید؟مردم که توان خرید این خودروها را ندارند.شاید برای اینکه دلالان دچار رکود نشوند وخودروهای جدیدی برای به نمایش درآوردن در نمایشگاههای خود ودست بدست کردن در بین خود داشته باشند این خودروها را تولید می کنید؟دولت فعلا با آزاد سازی قیمتها به دو دهک درآمدی بالای کشور چسبیده وبا تمام وجود سعی در جلب رضایت آنان دارد.
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  34 19
  البته من اطلاعات زیادی ندارم ولی مثل این این ماشین موتور اصلی را ندارد و موتور آن از ماشین دیگری برداشته شده فقط پوسته یا بدنه اش پژو 301 است موتور پژو 405 است این حقیقت داشته باشد کلاهبرداری است
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  27 0
  هم عجیب است هم مضحک و هم تلخ ظاهرا داستان اینطور است که شرکت فرانسوی بعد از برجام تا یک جایی بدنه این خودرو را در ایران مونتاژ می کند اما ایران که تجریم میشود پژو از ایران می رود بدون آنکه موتور را تحویل ایران بدهد بعد مدیران ایرانی می آیند قالب پژو 301 را می گیرند و موتور دیگری روی آن سوار می کنند
 • ناامید GB ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  41 1
  درشون رو گل بگیرند و واردات کیا هیوندا هوندا مزدا و تویوتا ازادبشه
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  23 0
  ظاهرا پلت فرم 301 هست، و مثل سمند 6 یا 7 محصول از توش در میاره، علی برکت الله
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  14 1
  اشتباه محضه پیش خرید این محصول شاید سری های اول با کیفیت باشه و بموقع تحویل بدن ولی مطمئن باشید هم افزایش قیمت خواهد داشت هم بالای یکسال باید منتظر بمونید برا گرفتنش
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  17 1
  آقا شما همون پژو ۴۰۵ رو درست بساز و تحویل بده ۳۰۱ پیشکش
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  16 1
  عمرن بتونن پژوی واقعی بسازن این فقط شکل اونه مطمئن باشید فنی و موتوری هیچ ربطی به اون نداره
 • خریدار پراید IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  13 1
  تا وقتی میشه روی پراید سرمایه گذاری کرد و حداقل ۳۰ میلیون سود کرد دیوانه هستیم بریم روی خودروی ناشناخته سرمایه گذاری کنیم؟ پراید مدل ۸۹ رو دیروز فروختم ۳۵ میلیون البته سالم هم بود
 • US ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 0
  تا هر قدر که برن پیش خرید کنند . میخرند که یادتونه ؟ گرون شد گفتند ای ملت نخرید باز پیش خرید داد تموم شد
 • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 0
  عجیبه ها اینا هنوز توی تکمیل خودروهای قبلی موندن میان یه خودرو جدید می سازند؟؟؟؟؟
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 0
  بعید می دونم حتی یه خودرو هم تحویل مشتری بشه
 • شریف زاده IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  11 1
  من پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نوشتم از شهریور پارسال هنوز تحویل ندادند بعد میان ۱۰ مدل بالاتر رو می سازن که پول مردم رو بگیرند و حسابی سرگرمشون کنند
 • رضا IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  14 0
  کی دیگه پول داره که بیاد به شماها بده برای فرغون هایی که با دو سال تاخیر تحویل میدید؟ چرا دست از سر مردم برنمیدارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 0
  آره دیگه ما هم باور کردیم و دوباره اومدیم برای پیش خرید خخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  11 0
  هنوز برلیانس و رنو ساندرو و پژو۲۰۰۸ رو یادمون نرفته بعد بیاییم یه خودروی جدید بخریم که معلوم نیست با چه امکاناتی می خواهین بسازین؟؟؟
 • شتابزده IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 0
  آقا من همین الان می خوام بخرم قیمت بدید یعنی اگه قیمت ندید دلخور میشم ها
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  7 0
  من هنوز نفهمیدم مگه میشه خودرو برای فرانسه باشه بعد ما با فرانسه قهر باشیم ولی بریم مدل خودروی فرانسوی رو بسازیم و بندازیم به مردم؟؟؟؟؟
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  13 1
  کلا این خودروسازهای ایرانی رو نباید زیاد جدی گرفت. وگرنه توهم میزنن که لکسوس هم می تونند تولید کنند. آقا ما توی همین سمند موندیم و جلوتر نرفتیم پژو۳۰۱؟؟؟؟؟؟؟؟
 • محجوب الدوله IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  3 0
  ما که یه پراید مدل ۸۵ داریم همونم از ترس اینکه یه وقت تصادف نکنه که خرج روی دستمون بزاره توی پارکینگ خونمون احتکار کردیم. شمام هی پژوبساز و توی پارکینگ خودت احتکار کن دوشواری نداره .
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  7 0
  پس کی ماشین ما رو تحویل میدی ؟ نمی خواهیم مدل جدید همون ۲۰۷ اتوماتی رو که ثبت نام کردیم ۱۰ ماه پیش باید تحویل میدادی بده