بزرگداشتی برای نخستین زن روزنامه‌نگار ایران پس از یک قرن

ایسنا نوشت: مشاور شهردار سمنان در امور بانوان از برگزاری مراسم بزرگداشت مریم عمید سمنانی که از او به عنوان نخستین بانوی روزنامه‌نگار ایران یاد کرد خبر داد و گفت: همزمان با یکصدمین سال درگذشت این بانو، مراسم نکوداشت او در سمنان که محل تولد و مدفنش است برگزار می‌شود.

سمیه قاسمی در سخنانی اظهار کرد: نخستین بانوی روزنامه‌نگار ایران یک بانوی سمنانی به نام مریم عمید سمنانی است که دومین نشریه مربوط به زمان را زیر چاپ برده و اقدامات ارزشمندی در راستای ارتقای سطح علمی و اجتماعی بانوان در بیش از یک قرن قبل انجام داده است.

او افزود: این بانو علی‌رغم شاخص و متمایز بودن و آشنایی با علوم روز نظیر عکاسی، زبان فرانسه و روزنامه‌نگاری و افکارش در زمینه تعالی جایگاه زن، به فراموشی سپرده شده و در یکصدمین سال درگذشتش هیچ مراسم و بزرگداشتی برای او برگزار نشده است. حتی محل دفن این بانوی روزنامه‌نگار نیز مشخص نیست.

مشاور شهردار سمنان در امور بانوان اظهار کرد: با نظر مساعد شهردار و اخذ مجوز از کارگروه فرهنگی شورای شهر سمنان مقرر شد همزمان با یکصدمین سال درگذشت این بانو نکوداشت او در سمنان که محل تولد و مدفن این روزنامه‌نگار است برگزار شود.

قاسمی گفت: از آن‌جا که اطلاعات اندکی از این بانو باقی مانده، مقرر شد دبیرخانه برگزاری این نکوداشت در سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی تشکیل و اطلاعات کامل و جامعی از این بانو جمع‌آوری شود تا پس از گذشت یک قرن نکوداشت شایسته‌ای برای او برگزار شود.

۵۷۲۴۳

کد خبر 1283323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =