دوش گرفتن قبل از رفتن به رخت‌خواب باعث خوابی بهتر می‌شود

محققان با استفاده از پروتکل مرور سیستماتیک توانستند هزاران مطالعه را بررسی و ارتباطی بین دوش آب گرم و کیفیت خواب پیدا کنند.

آنها به این نتیجه رسیدند که دوش گرفتن با آب گرم با دمای ۴۰ درجه، ۱-۲ ساعت قبل از رفتن به رختخواب می‌تواند به میزان چشمگیری به بهبود کیفیت خواب کمک کند.

محققان بیش از ۵۰۰۰ مقاله را مورد بررسی قرار دادند و اطلاعات  و معیارهای از پیش تعیین شده برای خوابی بهتر را از آن‌ها استخراج کردند تا بتوانند اثرات آب بر روی بدن و خواب را به درستی بررسی کنند. این معیارها عبارت بودند از: تاخیر در شروع خواب٬ بازده و کیفیت ذهنی خواب. 

سپس از ابزارهای پیش رفته‌ای برای  ارزیابی مطالعات استفاده شد که نشان داد دمای ۴۰-۴۳ درجه سلسیوس می‌تواند سبب بهبود کیفیت خواب و اگر این حمام ۱-۲ ساعت قبل از رفتن به رختخواب انجام شود می‌تواند سرعت به خواب رفتن را تا ۱۰ دقیقه افزایش دهد. قسمت بزرگی از تحقیق که در مورد ارتباط بین گرم کردن آب بدن و بهبود خواب بود، تایید شد.

هیپوتالاموس که در مغز جای دارد بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی مانند خواب و بیداری و دمای بدن را کنترل می‌کند. دمای بدن از یک چرخه شبانه روزی پیروی می‌کند و به هنگام خواب ۱-۱.۵ درجه کمتر از طول روز می‌شود.  این چرخه با کاهش دمای بدن به خواب رفتن و با افزایش دما به بیدار شدن فرد کمک می‌کند. 

محققان دریافتند که دوش گرفتن با آب گرم ۹۰ دقیقه قبل از خواب، می‌تواند سیستم تنظیم دمای بدن را تحریک و در نهایت موجب حذف دما اضافی شود. به همین دلیل اگر این کار در زمان مناسب و درست انجام شود، علاوه بر افزایش سرعت به خواب رفتن می‌تواند موجب بهبود کیفیت خواب نیز شود. همچنین در تلاشند تا با طراحی تخت‌هایی بتوانند این تغییرات دمایی را برای خوابی بهتر به بدن منتقل کنند.

sciencedaily

۲۱۲۱

کد خبر 1285620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
    0 2
    اتفاقا" باعث كم ابي كشور شده ارامش همه هم وطنان را بهم ميزند