شرکت‌های اپل، گوگل و آر.آی.ام با وجود رقابت‌های فشرده‌شان بر سر تولید گوشی‌های هوشمند، هم‌چنان سهم یکسانی از بازار آمریکا دارند و نتوانسته‌اند در جلب مشتریان بیشتر از یکدیگر پیشی بگیرند.

ستاره سمائی: از قرار معلوم، سه شرکت اپل، گوگل و آر.آی.ام بر سر تصاحب سهم یکسان از بازار گوشی‌های هوشمند ایالات‌متحده به توافق رسیده‌اند.

بنا به گزارش شرکت نیلسن، شرکت اپل با تفاوت ناچیزی در صدر این گروه قرار دارد و آمار نشان می‌دهد که 28 درصد مالکان گوشی‌های هوشمند از آی‌فون استفاده می‌کنند و این در حالی است که 27 درصد مالکان گوشی‌های هوشمند از سیستم‌عامل موبایل‌های گوگل، آندروید استفاده کرده و 27 درصد نیز طرف‌دار بلک‌بری‌ها هستند.

اما در دسامبر / آذر گذشته، گوگل نقش پبش‌برنده‌ای در مولفه‌های فعال‌سازی داشت. 43 درصد از کاربران جدید گوشی‌های هوشمند از سیستم‌عامل آندروید استفاده کردند. به گفته گوگل، روزانه حدود 300 هزار وسیله گوشی مجهز به سیستم‌عامل آندروید فعال شده که بیش‌تر از رکورد 200 هزار فعال‌سازی ماه آگوست/ مرداد است. این آمار در مقایسه با زمان مشابه در سال 2009 / 1388 که 13 درصد از گوشی‌های هوشمند با سیستم‌عامل آندروید فعال شده بودند، بسیار چشمگیر است.

در مقابل، تعداد کمتری از کاربران جدید گوشی‌های هوشمند سراغ محصولات اپل و آر.آی.ام رفته‌اند. دسامبر / آذر گذشته 26 درصد از این کاربران تازه، به سراغ آی‌فون رفتند و آر.آی.ام با جذب 20 درصد از کاربران جدید که در دسامبر / آذر گذشته فعال شده بودند، در جایگاه سوم قرار گرفت. بر اساس این گزارش در دسامبر 2009، 35 درصد از کل گوشی‌های هوشمند جدید، بلک‌بری بوده و 31 درصدشان را آی‌فون‌ها تشکیل می‌دادند.

علی‌رغم جنگ خاموشی که آر.آی.ام برای غلبه بر اپل در فضای سرمایه‌گذاری به راه انداخته، توانسته علائم کم‌رنگی از حیات دوباره از خود نشان دهد! با این‌که ریم حدود 55 میلیون کاربر دارد و بیشترشان مشتریان سرمایه‌گذار هستند، اپل همچنان پیش رفته تا حضورش را در بین 100 شرکت برتر مجله فورچون قطعی کند. سهم مشارکت آر.آی.ام به خاطر اعتباری که در میان کاربران گوشی‌های هوشمند دارد، در ماه‌های نوامبر/ آبان و دسامبر / آذر افزایش داشت که به خاطر فعالیت‌های جدیدش همچنان پابرجا مانده است.

آی‌فون در ماه جاری کاربران وریزون را هدف قرار خواهد داد و انتظاار می‌رود فروش بسیار بالایی داشته باشد. بنا بر اعلان اپل، آی‌فون5 احتمالا تا تابستان آینده از راه خواهد رسید. اما با وجود نسخه‌های تازه سیستم‌عامل‌ها و سخت‌افزارهای به‌روز‌شده‌ای که هر یک از این سه تولیدکننده بزرگ گوشی‌های همراه روز به روز به بازار می‌فرستند، بعید به نظر می‌رسد که تغییرات بزرگی در بازار رقابت این تولیدکنندگان ایجاد شود، مگر این‌که یکی از این شرکت‌ها ناامید شود!
50

کد خبر 128928

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =