سنت‌های عجیبی که امروزه در میان جوامع مدرن هم رایج است!

سنت‌ها و عادات فرهنگی بسیاری در سراسر جهان وجود دارد که احتمالا شما هم مثل بسیاری از مردم از آن بی‌خبر هستید. آیا چیزی در مورد جارپینگ شنیده‌اید؟ می‌دانید چرا عده‌ای هرساله دنبال پنیرهای دایره‌ای کوچک از بالای تپه به پایین می‌دوند؟ احتمالا نمی‌دانید و نشنیده‌اید. این‌ها فقط تعداد کمی از عادات فرهنگی مردم جهان است که شما احتمالا نسبت به آن بی‌اطلاع هستید. ما در لست سکند برای شما تعدادی از این سنت‌ها و بازی‌های سنتی عجیب‌وغریب را معرفی می‌کنیم، پس تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

1- مسابقات جهانی سالانه ایر گیتار (Air guitar) در شهر اولو (Oulu) فنلاند (Finland)

هرساله در ماه اوت مسابقات بین‌المللی ایر گیتار (نوعی ساز و آواز بدون دست گرفتن گیتار در سبک راک (rock) یا متال (metal) که با آهنگ گیتار الکترونیک نواخته می‌شود) در شهر اولو فنلاند برگزار می‌شود. هر شرکت‌کننده دو راند یک‌ دقیقه‌ای بر روی صحنه می‌رود و به اجرای ساز می‌پردازد. شعار آن‌ها این است: «هوا ایجاد کن، نه جنگ».

 

2- سمیگوس دینگوس (Śmigus-dyngus) لهستان

در دوشنبه خیسِ سمیگوس دینگوسِ (Śmigus-dyngus) لهستان نبردی آبی شکل می‌گیرد. در این مراسم که هرساله دوشنبه بعد از عید پاک در لهستان و اوکراین برگزار می‌شود، شرکت‌کنندگان برای جشن عید پاک یکدیگر را با آب خیس می‌کنند.

 

3- روزِ سکوت در بالی (Bali)

مراسم سال نوی بالی شامل 24 ساعت سکوت و مدیتیشن است که با نام نایپی (Nyepi) شناخته می‌شود. در این مراسم صحبت کردن به حداقل می‌رسد و همچنین مسافرت، کار و تفریح ممنوع است. فقط مامورین بررسی سکوت در خارج از خانه مشغول گشت زنی هستند. روز بعد از روز نایپی، روز جشن و دید و بازدید است.

 

4- مسابقات حرفه‌ای انگشت کشی (finger-pulling) در آلپ

انگشت کشی در آلپ موضوع خنده‌داری نیست. قبلا این مراسم برای حل‌ و فصل اختلافات استفاده می‌شد ولی در حال حاضر نوعی رقابت جدی محسوب می‌شود. کسی که بتواند با استفاده از انگشت، رقیب خود را روی میز بکشد، برنده است.

 

5- جشنواره فانوس لانا (Lanna)، یی پنگ (Yi Peng)

در این جشنواره هزاران نفر هم‌زمان فانوس‌های کاغذی خود را به آسمان می‌فرستند. چیانگ مای (Chiang Mai) تایلند یکی از بهترین مکان‌های تماشای این جشنواره است. جشنواره فانوس لانا در زمان کامل شدنِ ماه در دوازدهمین ماه تایلندی (معمولا نوامبر) برگزار می‌شود.

 

6- دویدن به دنبال پنیرها در نزدیکی گلاستر (Gloucester)

در تعطیلات بانک هالیدی (Bank Holiday، تعطیلاتی مرسوم در بریتانیا و برخی از کشورهای مشترک‌المنافع) هرساله شهر گلاستر شاهد برگزاری جشنواره غَلتاندن پنیرهای دایره‌ای شکل و دویدن به دنبال آن است. شرکت‌کنندگان در گروه‌های بیست‌ نفری به دنبال پنیر غَلت داده شده می‌دوند.

 

7- بازی روزولا (Ruzzola) در توسکانی (Tuscany) و اومبریا (Umbria)

در این بازی محبوبِ مناطق توسکانی و اومبریای ایتالیا، افراد استوانه‌ای چوبی شبیه یک‌تکه پنیر پکورینو (pecorino، پنیری که قالبی معمولا به شکل چرخ دارد) را تا آخرین حد توان، پرتاب می‌کنند.

 

8- جارپینگ (Jarping)

در بازی جارپینگ بازیکنان سعی می‌کنند تخم‌مرغ آب پز طرف مقابل را بدون ترک خوردن تخم‌مرغ خودشان تَرَک بیندازند. این بازی در شمال‌ شرقی انگلستان بسیار پرطرفدار است و حتی روز عید پاک مسابقات جارپینگ در پیترلیِ (Peterlee) دورهام (Durham) برگزار می‌شود.

 

9- پرتاب پرچم در توسکانی

در دوران قرون‌وسطای ایتالیا رسم بر این بود که نباید پرچمی بر زمین می‌افتاد (در زمان به هوا پرتاب کردن)، چراکه این نماد، نماد پاکی محسوب می‌شد. سنت پرتاب پرچم به آسمان هنوز هم ادامه دارد و به‌ عنوان مسابقه‌ای سالانه پسران و دختران در آن شرکت می‌کنند.

 

10 - سونگکران (Songkran)

سونگکران جشنواره آبی است که نشان‌ دهنده‎ی شروع سال نوی تایلندی است. همه در 13 آوریل می‌توانند با اسلحه‌ی آبی خود به خیابان‌ها بیایند. این مراسم یکی از سرگرم‌کننده‌ترین رسوم استقبال از سال جدید است.

 

11- گالات دِ روی (Galette de Roi)، فرانسه

ماه ژانویه در فرانسه با کیک پادشاه (King cake) جشن گرفته می‌شود. درون این کیک با فرانگی پانی (frangipani، نوعی درختچه کوچک گل‌دارِ همیشه‌سبز) و روی آن توسط شیرینی پوشانده می‌شود. کسی که کیک را با مجسمه چینی همراه آن دریافت می‌کند، آن‌ روز پادشاه است و تاج کاغذی همراهِ کیک را بر سر می‌گذارد.

 12 - اوکراینی‌ها قبل از شروع سفر، چند دقیقه می‌نشینند

در روسیه و اوکراین رسم است که قبل از شروع سفر، چند دقیقه می‌نشینند. دلیلش این است که چیزی را قبل از سفر فراموش نکرده باشند.

 

13 - نورافشانی در سال نوی ریودوژانیرو (Rio de Janeiro)

سال نو را در ساحل کوپاکابانا (Copacabana) ریودوژانیرو همراه با آتش‌بازی و شِنای شبانه جشن می‌گیرند. حدود 2 میلیون نفر برای جشن سال نو در این ساحل جمع می‌شوند و معمولا لباس سفید می‌پوشند. یکی از سرگرمی‌های جشن سال نو پرش از روی هفت موج همراه با هفت آرزو است.

 

شما چه مراسم دیگری را می‌شناسید که هنوز دور و بر ما زنده‌اند و همچنان برگزار می‌شوند.

منبع: لست سکند

2121

کد خبر 1295022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =