۲۳ نفر
۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
بزرگ‌ترین مبنای همبستگی دو ملت ایران و عراق

از آنجا که قیام امام حسین (ع) قبل از اینکه یک رخداد اسلامی و دینی باشد، نگرش انسانی است ، از این رو وجود آموزه های انسانی در حرکت امام حسین (ع) می تواند محور اتحاد وهمبستگی انسانها در سراسر جهان باشد.

توجه به نکته آموزه های انسانی می تواند امام حسین (ع) را محور وحدت انسان های آزادی خواه که به دنبال برقراری اتحاد، انصاف و عدالت هستند قرار دهد؛ فارغ از اینکه در این زمینه دین و آیین را محور عدالت و انسانیت تعریف کنیم.اما همین که امام حسین (ع) محور رویکردهای اخلاقی، اجتماعی و مبارزاتی هستند نشان دهنده این است که بسیاری از ملت ها و انسان ها از این رویکرد حضرت سید الشهدا (ع) نه به عنوان یک رخداد دینی ، بلکه به عنوان یک روایت انسانی اقتباس و بهره برده اند از این رو این امر نقطه متمایز و محوری تلقی می شود که در تحلیل عاشورا می تواند مورد وحدت انسان ها از هر دین وآیین ومذهبی،  قرار بگیرد.

با کمی تأمل در مراسم پیاده روی اربعین ،که همه ساله برگزار می شود می توان دید کسانی که در این اجتماع بزرگ شرکت می کنند تنها از میان شیعیان  و حتی مسلمانان تنها نیستند وگاه نسبتی هم با وجه اسلام ندارند بلکه بخاطر وجود محبت حضرت سید الشهدا (ع) و عشق و علاقه به ایشان در این پیاده روی حضور دارند از این رو پیامبر اکرم (ص) فرمودند: "محبت حسین در قلب مؤمنین خاموش شدنی نیست" از این روی در اجتماع بزرگ اربعین ، اندیشه ها، رویکرد ها و اشخاصی با افکار مختلف دیده می شوند که همراه این موج انسانی شده اند و همه این اتفاقات ، نشاُت گرفته از نمایش رفتار اخلاقی امام حسین (ع) در روز عاشورا است.

حضرت سید الشهدا (ع) با قیام خود یک جامعه تاریخی را تعریف کردند که صرفا معطوف به جامعه سال ۶۱ مدینه و جهان اسلام آن زمان نبود لذا ایشان با این اقدام تاریخ را تربیت کرد؛ با توجه به تصرف حضرت سید الشهدا (ع) در تاریخ، امروزه هرچه شناخت ها افزایش می یابد طرفداران حضرت نیز بیشتر می شوند و مراسم پیاده روی اربعین نیز مصداق بارزی از این مهم است.

باید گفت که در واقعه عاشورا جنگ نظامی مطرح نبود، بلکه جنگ بر سر اراده ها بود، از این رو ، رویارویی ۷۲ نفر با خیل عظیمی از افراد،  منطقی به نظر نمی رسد که مصداق بارز آن نیز جنگ تحمیلی هشت سال دفاع مقدس است که با اراده به ثمر رسید زیرا ۲۳ کشور از سراسر دنیا در مقابل کشورمان ایستاده بودند.

امروزه نیز چنین خصیصه ای در بین افرادی که تحت تاثیر آموزه انسانی امام حسین (ع) هستند وجود دارد که حضور پرشور مردمی در مراسم پیاده روی اربعین تائیدکننده این مطلب است.

بر این اساس است که ما باید از همایش وگردهمایی ملیونی اربعین ، آموزه ها ورهنمودهای امام حسین ع ودیگر امامان معصوم علیهم السلام را به نه تنها شیعیان ومسلمانان ، بلکه به تمام رهجویان وآزادیخواهان جهان از هر ملیت واعتقادی ، آموزش داده واز ایت تجمًع عظیم ، کمال بهره برداری را بکنیم.

در این راستا همبستگی ملتها ، به ویژه دو ملًت ایران وعراق ، از اهمیت والایی برخوردار است.

از حاشیه های زیبای اربعین سال گذشته ،  فراگیر شدن شعار «الحسین یجمعنا» بود که به طور گسترده ای در میان  زائران اربعین حسینی مورد استقبال قرار گرفته بود.

شعار «الحسین یجمعنا» (حسین ،  وحدت بخش ما می باشد) نخست به عنوان یک حرکت خودجوش مردمی ، در شبکه های اجتماعی ودر پی انتشار شایعاتی مبنی بر احتمال کاهش حضور زائران ایرانی در اربعین سال پیش که  به دلیل نوسانات ارزی که با آن درگیر بوده ومی باشند ، انتشار یافت.

این شعار به تدریج در شبکه های اجتماعی تبدیل به یک کمپین گردیده  و بسیاری از شهروندان عراقی با تصویر و ویدئوهایی خطاب به زائران ایرانی پیام دادند که هیچ چیز نمی تواند دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند و اربعین حسینی فرصت مجدد همبستگی دو ملت خواهد شد.

این کمپین ها به سرعت در درون  جمهوری اسلامی ایران وملًت نیز نفوذ کرده ومورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفت و آنها نیز به این اعلام همبستگی های ملت عراق پاسخ مثبت دادند.

برهمین اساس نیز با وجود حساسیت ها وفعالیت اتاق فکرهای دشمن ، پیشنهاد می گودد که امسال نیز این شعار ، محور حرکت اربعین حسینی قرار گیرد.

شعارهای همبستگی بین دو ملت ایران و عراق در چارچوب شعار (الحسین یجمعنا)  به طور گسترده ای در سال گذشته  در مسیر نجف به کربلا که به «طریق یاحسین (ع)» شهرت یافته و همچنین در داخل شهر کربلا و دیگر مسیرهای حرکت زائران ،تجلی چشمگیری یافته بود.

برخی از زائران اربعین حسینی به صورت خودجوش پلاکاردهایی تحت عنوان «الحسین یجمعنا» را به کوله پشتی های خود زده و در مسیر حرکت می کردند تا دیگر زائران را به ضرورت این وحدت و همدلی بین دو ملت همسایه ، گوشزد کنند.

بسیاری از موکب های ایرانی که در مراسم خدمتگزاری به زائران در مراسم اربعین در عراق حضور یافته بودند، این شعارها را بر سر درب موکب های خود زده بودند و در مقابل موکب های عراقی نیز در راستای این شعار، پلاکاردهایی با پیام های وحدت و همدلی بین دو ملت به رشته تحریر در آورده بودند.

بیاد دارم که در مسیر هنکام حرکتم در میان خیل زائران ، به عزیزان ایرانی سفارش می کردم که هنگام خداحافظی از موکب میزبان ، دسته جمعی شعارهایی مبنی بر تشکر وسپاس از میزبانان عراقی را سر می دادند.

علاوه بر این، پلاکاردهایی ،  در برگیرنده توصیه های اخلاقی و عبادی نیز از جلوه های جالب توجه مراسم سال پیش  بود که چند سالی است برخی از زائران برای عمق بخشیدن به ابعاد اخلاقی، انسانی و عبادی زیارت اربعین، آن را بر کوله پشتی های خود برای مشاهده آن توسط دیگر زائران، آویزان می کنند.

برخی از این پلاکاردها، شامل پیام هایی در خصوص ضرورت احترام والدین یا نماز اول وقت و یا حفظ نظافت و متبلور شدن اخلاق حمیده در ایام اربعین حسینی است.

در همین راستا برخی از زائران ایرانی نیز از این گونه پلاکاردها را با عنوان ظهور امام عصر (عج) بر کوله های خود الصاق کرده بودند.

در پایان تاکید می نمایم که امام حسین (ع) ، بزرگترین مبنای مشترک در کارهای فرهنگی است که نه تنها شیعیان بلکه پیروان ادیان دیگر مانند ارامنه و یهودیان ومسیحیان ودیگر ادیان ومذاهب الهی ،  نیز به این شخصیت احترام می گذارند و به وجود او افتخار می کنند.

راهپیمایی عظیم وملیونی اربعین ، تبلور این اتحاد وهمبستگی ویکپارچه گی انسانها ، فارغ از دین ومذهب آنان می باشد که خود نشانگر نفوذ حرکت وقیام امام حسین ع در قلب وسلولهای جهانیان دارد.

 زائران ایرانی نیز از این گونه پلاکاردها را با عنوان ظهور امام عصر (عج) بر کوله های خود الصاق کرده بودند. در پایان تاکید می نمایم که امام حسین (ع) ، بزرگترین مبنای مشترک در کارهای فرهنگی است که نه تنها شیعیان بلکه پیروان ادیان دیگر مانند ارامنه و یهودیان ومسیحیان ودیگر ادیان ومذاهب الهی ،  نیز به این شخصیت احترام می گذارند و به وجود او افتخار می کنند.

راهپیمایی عظیم وملیونی اربعین ، تبلور این اتحاد و همبستگی و یکپارچه گی انسانها ، فارغ از دین ومذهب آنان می باشد که خود نشانگر نفوذ حرکت وقیام امام حسین ع در قلب وسلول های جهانیان دارد.

کد خبر 1299225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =