تحلیل «عصرجدید» و پیشنهادی برای استعدادهای علمی، فرهنگی و اقتصادی

قبلا در باره عصر جدید مطلبی نوشته بودم و این برنامه را بسیار ارزشمند دانستم. عصر جدید نشان داد که چه استعدادهایی در گوشه و کنار کشور وجود دارد.

من به اینکه بعضی مدعی بودند که در خارج از کشور برنامه هایی بهتر از این را دیده اند کار ندارم. در اینکه در ایران این کار ابتکاری انجام شد و توانست تا این اندازه مخاطب جمع کند حقا قابل تقدیر است و از مجری آن هم باید تقدیر کرد به ویژه که در بعضی موارد نکاتی در زمینه پاسداشت زبان فارسی هم اظهار می داشت که از نظر من ارزشمند بود.

اما همانطور که قبلاً گفته ام تا آنجائی که من دیدم دو نگرانی عمده داشت: اول اینکه مجموعاً نوع فعالیت ها به سوی کارهای فردی و از نوع آکروباتیک است و ای کاش در حوزه های علمی و فرهنگی و اقتصادی که مشکلات عمده کشور است برنامه هایی تدارک ببینند.

دوم. ترس از اینکه این افراد بدل به سلبریتی شوند و به جای آنکه امکانات را به مناطق خود ببرند و در آنجا به زندگی خود ادامه دهند راهی تهران شوند و از جامعه خود هم به لحاظ فیزیکی و هم به لحاظ اجتماعی بِبُرند.

با پایان عصرجدید، باید کار خانم عبادی، برنده نهایی این دوره  را مورد تحلیل قرار داد. در بیان این نکات و تحلیل کار خانم عبادی خوشوقتم که مردم خوب ایران این نکات را عموماً مدّ نظر داشته اند:

1- سادگی. یکی از ویژگی کار خانم عبادی سادگی کار بود به این معنا یک خانم با حوصله و بدون پیرایه مکنونات خاطر خود را به عنوان یک پژوهشگر به مخاطب القا می کرد

2- لطافت. کارایشان کار نرم افزاری و از نوع نقاشی بود و لطافت از کل برنامه می بارید،

3- خلاقیت و ابتکار. از ویژگی این کار خلاقیت بود چه به لحاظ فرم و چه به لحاظ محتوا.

4- پختگی مادرانه و زنانه. از آنجا که ایشان خانم و مادر بود پختگی، صبر و متانت در کار ایشان به خوبی مشغول بود

5- زنانگی کار و عدم تقلید کارهای مردانه. یکی دیگر از ویژگی کار ایشان عدم تقلید از نقش مردان است. اگر چه نقاشی را آقایان هم می توانند انجام دهند ولی اینکه ایشان به دنبال همترازی با مردان نبود خود امر مهمی بود.

6-هنرمندی و دقت. کار ایشان توأم با هنرمندی و دقت بود. چنین طراحی و نقاشی با سرعت فراوان وبدون خطا حقاً قابل تقدیر است.

7- احساس. کار ایشان سراسر با احساس انسانی و مادرانه همراه بود

8- طریقه سخن گفتن، مؤدب  بودن از ویژگی های تأثیرگذار بود

9- توجه به محتوا و تولید آن؛ با آنکه تکنیک کار ایشان هم بسیار بالا بود و با انکه در اغلب برنامه های دیگر تکنیک حرف اول برنامه را می زد ولی کار ایشان علاوه بر تکنیک به محتوا اهمیت فراوان داده بود.

10- مجموعه نگری. در یک زمان چندین موضوع را با هم نگریستن جالب بود. در یک آن به چندین موضوع و بدون غفلت از توالی آنها جالب توجه بود.

11- به موضوعات درجه یک و مبتلا به جامعه از جمله توجه به اهدای عضو و حفظ محیط زیست نشان از عمق علاقمندی ایشان به مسائل مبتلابه اجتماعی بود

12- سرعت. سرعت در کار نقاشی و هدر ندادن زمان بسیار جالب بود.

13- توجه به نقش زمان . و القای این مفهوم که اگر لحظه ای غفلت شود همه چیز از دست می رود.

14- آموزش. از ویژگی دیگر کار ایشان آموزش بود چه به لحاظ تکنیک و چه به لحاظ محتوا.

15- بی خطر بودن. کار ایشان برخلاف بعضی فعالیتهای دیگر که توأم با خطر و دلهره بود فاقد هر گونه خطر بود.

16- کم هزینه بودن و با دست خالی کار کردن. ویژگی آخر به نظر من هنرآفرینی وی با دست خالی و با کمترین هزینه و ابزار بود.

در صورت تحقق پیشنهادم برای عصرجدیدی برای استعدادهای حوزه های علمی و فرهنگی و اقتصادی کشور، باید این نوع نگاه ها مورد نظر قرار بگیرد.

کد خبر 1304937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =