تیتر سه وبلاگ‌ها

 • خوشا بهار

  خوشا بهار

  این سروده که در پایان سال و به مناسبت امروز تقدیم می شود در روز اول ماه رجب مصادف با 17/ 12/1397 سروده شد.

 • دستگاه قضا و سرمایه اجتماعی

  دستگاه قضا و سرمایه اجتماعی

  این که این همه در آیات و روایات بر حکم عدل تأکید می‌شود و از حاکم عادل تجلیل می‌­گردد به خاطر پشتوانه قضایی اوست و الا حاکم اگر ملاک و معیار نداشته باشد چگونه می‌تواند حکم به عدل کند؟ بنابراین همه چیز به حاکم عادل یعنی قوه قضا برمی‌­گردد. آن چه امروز در کشور ما می‌گذرد و با وجود همه پیشرفت‌ها جایش خالی است رعایت عدالت و ترس از اجرای قانون برای همه است.

 • خدای غریب و خدای قریب

  خدای غریب و خدای قریب

  مسئله خدا، ایمان و اعتقاد به او از بنیادی‌ترین مسائل است. همه به نوعی به خدا اعتقاد دارند، اما در نحوه توجه به او اختلافات فراوان وجود دارد.

 • راز برتری انسان

  راز برتری انسان

  در این مقاله نویسنده می‌پرسد که چه رازی در آفرینش انسان بوده است که خدا به فرشتگان دستور کرنش و تعظیم می‌دهد؟ این راز برتری انسان چیست؟

 • اگر تبصره‌های بودجه و شرکت‌های دولتی نبودند!

  اگر تبصره‌های بودجه و شرکت‌های دولتی نبودند!

  در این روزهای بهمن ماه ۹۷ رئیس مجلس وعده اصلاح ساختاری بودجه را مطرح کرد که نوید بخش بود. اما رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد که منظور این بوده است که ما در زمان جنگ اقتصادی باید بودجه را متناسب با زمان حال ببندیم.

 • شهرداری کم از شهریاری نیست

  شهرداری کم از شهریاری نیست

  تهران یکی از پر مسئله ترین شهر هاست و امیدوارم با این تغییر مدیریت اوضاع شهر سامان یابد.

 • ترس از قانون، شرم از مردم و عذاب وجدان

  ترس از قانون، شرم از مردم و عذاب وجدان

  قانون برای این وضع می‌شود تا همگان در سایه اجرای آن بتوانند آسوده باشند و در امنیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی در کنار هم به خوبی زندگی کنند و استعدادهای هر فردی تا جایی که می‌تواند شکوفان شود و مردم از آن بهره‌مند گردند.

 • ۴۰ سالگی

  ۴۰ سالگی

  ۴۰ سالگی نشان بلوغ، پختگی و کارآمدی است.

 • نه رسوایی آمریکا، نتیجه برجام است و نه آشفتگی اقتصادی ما، نتیجه تحریم

  نه رسوایی آمریکا، نتیجه برجام است و نه آشفتگی اقتصادی ما، نتیجه تحریم

  بعضی اوقات در گفتار مسئولان برای بزرگ جلوه داده نتایج برجام جمله هایی شنیده می شود که به نظر می رسد غلو کردن و یا آدرس غلط دادن باشد.

 • سیاست‌های چماق و هویج و کج‌دار و مریز

  سیاست‌های چماق و هویج و کج‌دار و مریز

  رفتار مسئولان سیاست خارجی جمهوری اسلامی و صبر بی حد آنها در قبال امریکا و اروپا، اگر چه ممکن است برای بعضی توجیه داشته باشد ولی واقعا ناراحت کننده است!

 • هیاهوهای قتل قاشقچی و سکوت بر کشتار یمنی‌ها

  هیاهوهای قتل قاشقچی و سکوت بر کشتار یمنی‌ها

  این همه هیاهو و جار و جنجال‌های بی‌سابقه در مورد یک خبرنگار میانه‌رو سعودی در ترکیه و آن همه سکوت و بی‌توجهی مجامع غربی و حتی شرقی در برابر کشتارهای چند ساله در یمن ذهن مرا کاملا مشغول کرده است که چرا؟

 • از «کن فیکون» چه می‌دانیم؟

  از «کن فیکون» چه می‌دانیم؟

  غلامرضا فدایی: در این مقاله با روش کتابخانه‌ای آیات حاوی عبارت «کن فیکون» مورد بررسی قرار می‌گیرد و نویسنده ادعا می‌کند بر خلاف آن‌چه رایج است که «کن فیکون» باید با سرعت و فوریت و دفعه واحده همراه باشد این اصطلاح حاوی انجام امر خدا با فرآیند و روال طبیعی لازم در جهان آفرینش و نشانگر حضور خدا در همه احوال و آنات است.

 • شرح حال مردم روزگار ما

  شرح حال مردم روزگار ما

  غلامرضا فدایی: در محفلی گرم و صمیمی از دانشگاهیان بحث «آسیا به نوبت» مطرح شد.

 • پیامک کی بود مثل شنیدن

  پیامک کی بود مثل شنیدن

  غلامرضا فدایی: همه این اصطلاح و یا ضرب‌المثل را شنیده‌اند که «شنیدن کی بود مانند دیدن» و عربی آن «لیس الخبر کالمعاینه» است.

 • طرح حذف کنکور

  طرح حذف کنکور

  غلامرضا فدایی: در پی داغ شدن حذف کنکور کمیته آموزش عالی وابسته به کانون نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی جلسات مستمری برای کمک به موضوع داشت و وقت زیادی را جهت تهیه طرحی برای عرضه به کمیسیون آموزش عالی صرف کرد. در واقع پس از بحث های فراوان سه طرح نهایی شد که متن پیوست یکی از این سه است. شاید مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.

 • یک جای کار می‌لنگد و شاید بیش از یکی!

  یک جای کار می‌لنگد و شاید بیش از یکی!

  غلامرضا فدایی: من با آن‌که نماینده مجلس بوده‌ام و رشته تحصیلی‌ام بیش از آن‌که اقتصادی باشد فرهنگی است ولی این روزها که اقتصاد کشور دچار بحران شده است خیلی نگران هستم و بیشتر اخبار و گزارش‌های اقتصادی را پیگیری می‌کنم و در بسیاری از موارد جز غصه چیزی ندارم.

 • آشوب‌های فرانسه و هشدارهای آن 

  آشوب‌های فرانسه و هشدارهای آن 

  غلامرضا فدایی: در چند هفته تظاهرات که در ماه دسامبر ۲۰۰۸ و قبل از آن تا ژانویه تظاهرات مبارزه با سرمایه داری در فرانسه به اوج رسید تا جائی که حتی به دانش آموزان هم کشید.

 • اوضاع زمان ما

  اوضاع زمان ما

  غلامرضا فدایی: در ماه آبان سال ۱۳۹۷ آغاز و آهسته آهسته تا اوایل آذر تکمیل شد.

 • کاش می‌شد کمی قدم بزنیم

  کاش می‌شد کمی قدم بزنیم

  غلامرضا فدایی: این شعر در ۲۲ آذر سروده شده است.

 • سامانه‌ای برای سامانه‌ها

  سامانه‌ای برای سامانه‌ها

  غلامرضا فدایی: این روزها در سایه اعتراض‌های مردمی و اعتراف دولتیان به اشتباه‌کاری و عذرخواهی از مردم، به نظر می‌رسد وضعیت پاسخ‌گویی کمی بهتر شده است!

 • از کلپاچینو تا کارپاچینو

  از کلپاچینو تا کارپاچینو

  غلامرضا فدایی: روزی در شمال شرق تهران به منزل یکی از بستگان رفتم. نزدیکی های منزلشان مغازه ای را نشان داد که روی تابلوی آن نوشته بود کلپاچینو. او گفت می دانی این قبلا کله پاچه فروشی و یا طباخی نام داشت و حالا اسمش را عوض کرده و به شکل خارجی در آورده است. ..

 • ارزبری و ارزآوری؛ عِرض‌بری و عِرض‌آوری

  ارزبری و ارزآوری؛ عِرض‌بری و عِرض‌آوری

  غلامرضا فدایی: مسئله دخل و خرج نه تنها در مسائل مالی و مادی بلکه در مسائل حیثیتی و آبرویی هم مطرح است. در زندگی «چه دادیم و چه گرفتیم» درهمه مسائل وجود دارد.

 • او رسالت داشت من‌ها، «ما» کند

  او رسالت داشت من‌ها، «ما» کند

  غلامرضا فدایی: سروده ای در نعت رسول (ص) که در تاریخ 30/8/1397 مصادف با 14 ربیع الاول سروده شد.

 • مصرف و میل به مصرف

  مصرف و میل به مصرف

  غلامرضا فدایی: در مصرف فقیر و غنی با هم شریک‌اند، اما این کجا و آن کجا. یکی از فرط اسراف نمی‌داند چه کند و دیگری از کمی درآمد به زور شکم خود را سیر هم نتواند کرد تا چه رسد به اهل‌بیتش!

 • هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای

  هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای

  غلامرضا فدایی: هویت و شخصیت یک ملت در نظام بودجه‌ریزی و تخصیص‌هایی که صورت می‌گیرد متجلی می‌شود.

 • سامانه‌ای برای سامانه‌ها

  این روزها در سایه اعتراض های مردمی و اعتراف دولتیان به اشتباه کاری و عذر خواهی از مردم، به نظر می رسد وضعیت پاسخگویی کمی بهتر شده است! اما اشکال کار در این است که هر وقت ایرادی مطرح می شود مسئولان و مدیران ضمن تأسف از گذشته، می¬گویند ما داریم سامانه ای را راه می اندازیم و یا سامانه ها راه افتاده است و دارد کار می کند. و سؤال این است که اگر داردکار می کند پس نتیجه اش کو؟ و چرا این همه اظهار تأسف و بی نتیجه بودن کارها. به نظر می رسد یکی از بزرگترین اشکال ها روح تفکر جزیره ای است که بر نظام فکری ما حاکم بوده و هم اکنون هم بر نظام سامانه ای حاکم است. زیرا تدارک سامانه تابعی است از همان روحیه و وسیله ای است برای حفظ اقتدار ولاپوشانی و عدم شفافیت.

 • مثل سپاه، نقطه‌زن باشید و به‌موقع عمل کنید

  مثل سپاه، نقطه‌زن باشید و به‌موقع عمل کنید

  با بچه‌ها با یک افغانی برای انجام خدمتی داشتیم صحبت می‌کردیم می‌گفت در ایران دیگر کار کردن صرف نمی‌کند. قبلا هر هزار تومان شما معادل ۱۷ یا ۱۸ افغانی بوده حالا شده ۵ افغانی! من هم سوختم و هم شرمنده شدم.

 • این‌قدر به انزوای آمریکا نپردازید، کار خودتان را انجام دهید

  این روزها از هنرنمایی ایران در منزوی کردن آمریکا زیاد صحبت می‌شود. البته چقدر از آن مستقیما به فعالیت ایران برمی‌گردد خود قابل بحث است و البته از نظر ما هم قابل ستایش. اما سؤال این است که گیرم که آمریکا منزوی شد، بعد چه و چه امتیازی ما می‌گیریم؟

 • فرعون با قومش چه کرد؟

  فرعون با قومش چه کرد؟

  این آیه قران است که در مورد فرعون به عنوان یک طاغی و مسرف، یکی از بزرگترین اقدامی که بر علیه بنی اسرائیل انجام داد خوار شمردن آنان بود. یعنی به آنان تلقین کرد که نمی توانند و یا شاید از نژاد پست تر اند و باید همواره برده باشند و مانند آن و آنان اطاعت کردند: فاستخف قومه و اطاعوه سؤال این است که استخفاف فقط به این است که به مردمی بگویند آنها نمی توانند؟

 • بیایید کشور را مانند خانه خود بدانیم

  بیایید کشور را مانند خانه خود بدانیم

  ممکن است بعضی ها از این توصیه تعجب کنند که این چه توصیه ای است؟ البته برای بعضی کشورهای متمدن گفتن این مسائل عجیب است ولی در اینجا خیر! عملکرد ها نشان می دهد که چنین نیست در مصاحبه روز 14/4/1397 در گزارش خبری نسبت به خاموشی های اخیر دریغ از توجه به انرژی های پاک. البته در مصاحبه چند روز بعد وزیر نیرو در یزد از انرژی پاک آنهم با سرمایه گذاری خارجی از تولید 4 هزار مگاوات برق از این مسیر خبر داده شد ولی 4 هزار کجا و 50 و 60 هزار مگاوات مصرفی کجا؟ ...