تیتر سه وبلاگ‌ها

 • پیامک کی بود مثل شنیدن

  پیامک کی بود مثل شنیدن

  غلامرضا فدایی: همه این اصطلاح و یا ضرب‌المثل را شنیده‌اند که «شنیدن کی بود مانند دیدن» و عربی آن «لیس الخبر کالمعاینه» است.

 • طرح حذف کنکور

  طرح حذف کنکور

  غلامرضا فدایی: در پی داغ شدن حذف کنکور کمیته آموزش عالی وابسته به کانون نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی جلسات مستمری برای کمک به موضوع داشت و وقت زیادی را جهت تهیه طرحی برای عرضه به کمیسیون آموزش عالی صرف کرد. در واقع پس از بحث های فراوان سه طرح نهایی شد که متن پیوست یکی از این سه است. شاید مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.

 • یک جای کار می‌لنگد و شاید بیش از یکی!

  یک جای کار می‌لنگد و شاید بیش از یکی!

  غلامرضا فدایی: من با آن‌که نماینده مجلس بوده‌ام و رشته تحصیلی‌ام بیش از آن‌که اقتصادی باشد فرهنگی است ولی این روزها که اقتصاد کشور دچار بحران شده است خیلی نگران هستم و بیشتر اخبار و گزارش‌های اقتصادی را پیگیری می‌کنم و در بسیاری از موارد جز غصه چیزی ندارم.

 • آشوب‌های فرانسه و هشدارهای آن 

  آشوب‌های فرانسه و هشدارهای آن 

  غلامرضا فدایی: در چند هفته تظاهرات که در ماه دسامبر ۲۰۰۸ و قبل از آن تا ژانویه تظاهرات مبارزه با سرمایه داری در فرانسه به اوج رسید تا جائی که حتی به دانش آموزان هم کشید.

 • اوضاع زمان ما

  اوضاع زمان ما

  غلامرضا فدایی: در ماه آبان سال ۱۳۹۷ آغاز و آهسته آهسته تا اوایل آذر تکمیل شد.

 • کاش می‌شد کمی قدم بزنیم

  کاش می‌شد کمی قدم بزنیم

  غلامرضا فدایی: این شعر در ۲۲ آذر سروده شده است.

 • سامانه‌ای برای سامانه‌ها

  سامانه‌ای برای سامانه‌ها

  غلامرضا فدایی: این روزها در سایه اعتراض‌های مردمی و اعتراف دولتیان به اشتباه‌کاری و عذرخواهی از مردم، به نظر می‌رسد وضعیت پاسخ‌گویی کمی بهتر شده است!

 • از کلپاچینو تا کارپاچینو

  از کلپاچینو تا کارپاچینو

  غلامرضا فدایی: روزی در شمال شرق تهران به منزل یکی از بستگان رفتم. نزدیکی های منزلشان مغازه ای را نشان داد که روی تابلوی آن نوشته بود کلپاچینو. او گفت می دانی این قبلا کله پاچه فروشی و یا طباخی نام داشت و حالا اسمش را عوض کرده و به شکل خارجی در آورده است. ..

 • ارزبری و ارزآوری؛ عِرض‌بری و عِرض‌آوری

  ارزبری و ارزآوری؛ عِرض‌بری و عِرض‌آوری

  غلامرضا فدایی: مسئله دخل و خرج نه تنها در مسائل مالی و مادی بلکه در مسائل حیثیتی و آبرویی هم مطرح است. در زندگی «چه دادیم و چه گرفتیم» درهمه مسائل وجود دارد.

 • او رسالت داشت من‌ها، «ما» کند

  او رسالت داشت من‌ها، «ما» کند

  غلامرضا فدایی: سروده ای در نعت رسول (ص) که در تاریخ 30/8/1397 مصادف با 14 ربیع الاول سروده شد.

 • مصرف و میل به مصرف

  مصرف و میل به مصرف

  غلامرضا فدایی: در مصرف فقیر و غنی با هم شریک‌اند، اما این کجا و آن کجا. یکی از فرط اسراف نمی‌داند چه کند و دیگری از کمی درآمد به زور شکم خود را سیر هم نتواند کرد تا چه رسد به اهل‌بیتش!

 • هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای

  هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای

  غلامرضا فدایی: هویت و شخصیت یک ملت در نظام بودجه‌ریزی و تخصیص‌هایی که صورت می‌گیرد متجلی می‌شود.

 • سامانه‌ای برای سامانه‌ها

  این روزها در سایه اعتراض های مردمی و اعتراف دولتیان به اشتباه کاری و عذر خواهی از مردم، به نظر می رسد وضعیت پاسخگویی کمی بهتر شده است! اما اشکال کار در این است که هر وقت ایرادی مطرح می شود مسئولان و مدیران ضمن تأسف از گذشته، می¬گویند ما داریم سامانه ای را راه می اندازیم و یا سامانه ها راه افتاده است و دارد کار می کند. و سؤال این است که اگر داردکار می کند پس نتیجه اش کو؟ و چرا این همه اظهار تأسف و بی نتیجه بودن کارها. به نظر می رسد یکی از بزرگترین اشکال ها روح تفکر جزیره ای است که بر نظام فکری ما حاکم بوده و هم اکنون هم بر نظام سامانه ای حاکم است. زیرا تدارک سامانه تابعی است از همان روحیه و وسیله ای است برای حفظ اقتدار ولاپوشانی و عدم شفافیت.

 • مثل سپاه، نقطه‌زن باشید و به‌موقع عمل کنید

  مثل سپاه، نقطه‌زن باشید و به‌موقع عمل کنید

  با بچه‌ها با یک افغانی برای انجام خدمتی داشتیم صحبت می‌کردیم می‌گفت در ایران دیگر کار کردن صرف نمی‌کند. قبلا هر هزار تومان شما معادل ۱۷ یا ۱۸ افغانی بوده حالا شده ۵ افغانی! من هم سوختم و هم شرمنده شدم.

 • این‌قدر به انزوای آمریکا نپردازید، کار خودتان را انجام دهید

  این روزها از هنرنمایی ایران در منزوی کردن آمریکا زیاد صحبت می‌شود. البته چقدر از آن مستقیما به فعالیت ایران برمی‌گردد خود قابل بحث است و البته از نظر ما هم قابل ستایش. اما سؤال این است که گیرم که آمریکا منزوی شد، بعد چه و چه امتیازی ما می‌گیریم؟

 • فرعون با قومش چه کرد؟

  فرعون با قومش چه کرد؟

  این آیه قران است که در مورد فرعون به عنوان یک طاغی و مسرف، یکی از بزرگترین اقدامی که بر علیه بنی اسرائیل انجام داد خوار شمردن آنان بود. یعنی به آنان تلقین کرد که نمی توانند و یا شاید از نژاد پست تر اند و باید همواره برده باشند و مانند آن و آنان اطاعت کردند: فاستخف قومه و اطاعوه سؤال این است که استخفاف فقط به این است که به مردمی بگویند آنها نمی توانند؟

 • بیایید کشور را مانند خانه خود بدانیم

  بیایید کشور را مانند خانه خود بدانیم

  ممکن است بعضی ها از این توصیه تعجب کنند که این چه توصیه ای است؟ البته برای بعضی کشورهای متمدن گفتن این مسائل عجیب است ولی در اینجا خیر! عملکرد ها نشان می دهد که چنین نیست در مصاحبه روز 14/4/1397 در گزارش خبری نسبت به خاموشی های اخیر دریغ از توجه به انرژی های پاک. البته در مصاحبه چند روز بعد وزیر نیرو در یزد از انرژی پاک آنهم با سرمایه گذاری خارجی از تولید 4 هزار مگاوات برق از این مسیر خبر داده شد ولی 4 هزار کجا و 50 و 60 هزار مگاوات مصرفی کجا؟ ...

 • هنر نزد ایرانیان است و بس!

  این جمله درباره ایرانیان متناقض‌نماست. از یک طرف واقعا ایرانیان درطول تاریخ و هم در این زمان درخشیده‌اند و به لحاظ هنر، نوع‌دوستی، مهربانی، فرهنگ و مقاومت سرآمد بوده اند! اما از جهاتی دیگر و به ویژه در حال حاضر می‌بینیم که گرفتاری‌هایی دارند که بیشتر مربوط به خلق و خوی و عادت‌های ثانویه آن‌هاست که گرفتار آن شده‌اند. آدم نمی‌داند کدام را باور کند؟

 • جایگاه بانک مرکزی!

  جایگاه بانک مرکزی!

  جایگاه بانک مرکزی در هر کشوری بسیار قوی است و این نشان از قدرت و استحکام وضعیت اقتصادی هر کشوری دارد. در بسیاری از کشورها وقتی رئیس بانک مرکزی انتخاب شد ودقت های لازم در انتخاب وی صورت گرفت حتی رئیس جمهور هم نمی تواند وی را عزل کند و برکناری وی تشریفات خاصی دارد. اما درکشورهای ضعیف بانک مرکزی ابزاری در خدمت دولت است و با امر و نهی دولت لنگان لنگان به کار خود ادامه می دهد.

 • عزاداری‌های‌تان قبول اما آیا پرسیدید که...

  عزاداری‌های‌تان قبول اما آیا پرسیدید که...

  این ایام، ایام عزاداری حسین بن علی است که هنوز ادامه دارد و خدا می داند که چقدر نیرو و پول در این باره هزینه می شود و عشق اباعبدالله چه شعله در جان افراد افروخته است که هرگز خاموش نمی شود. این ها به جای خود! اما اگر بیاد آوریم که امام حسین برای عدالت شهید شد و از اینکه امر به معروف و نهی از منکر نمی شود قیام کرد آنوقت باید از خود بپرسیم که این عزاداری های ما آیا در راستای اهداف وی بوده و هست؟

 • ساعت‌شمار واقعه روز عاشورا به نظم

  روز عاشورای تاریخی، از ۵ صبح تا ۷ غروب بر امام حسین(ع) بر اساس «گاه‌شماری ایرانی» از احمد بیرشک. این سروده در دهه دوم محرم مطابق با دهه دوم مهر سال ۱۳۹۶ سروده شده است.

 • برتری‌جوانان و تقدم آنان بر بسیاری از شیوخ و بزرگان

  برتری‌جوانان و تقدم آنان بر بسیاری از شیوخ و بزرگان

  اکنون که طرح عدم به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و اجرایی شد و امیدوارم با لطائف‌الحیل عده‌ای آن را لوث نکنند و از طرق دیگر و یا با عناوین مشاوره و مانند آن صاحبان‌ منصب را در مناصب و مشاغل گوناگون به کار نگیرند، به نظرم رسید بی‌مناسبت نباشد که از نسخه نادری مربوط به حدود قرن پنجم هجری یاد شود که در سال ۶-۱۳۷۵ در کتابخانه مجلس تصحیح و چاپ شد یادی بشود. این نسخه که حدود ۲۰ صفحه است به همت مرحوم حائری رئیس اسبق کتابخانه مجلس شناسایی شد و من اظهار علاقه کردم که در معیت ایشان، آن را تصحیح و به علاقه‌مندان عرضه کنم.

 • فقر مطلق و کمیته امداد

  فقر مطلق و کمیته امداد

  شعار زدودن فقر مطلق که شعار کنونی دولت است اگر چه شعار خوبی است ولی مایه شرم هر دولتی هم می تواند باشد! هم‌چنین فعالیت کمیته امداد اگر چه خوب و مثبت است و نشان از دلسوزی مدیران آن دارد ولی اداره کشور با کمک کمیته امداد نشان از نوعی عیب و ایراد در اداره کشور است.

 • چو بِه گشتی طبیب از خود میازار

  چو بِه گشتی طبیب از خود میازار

  چو به گشتی طبیب از خود میازار-چراغ از بهر تاریکی نگهدار این شعر و شعار را معمولاً برای پزشکان و بیماران می‌آورند، به این معنا که وقتی بیمار سلامت خود را بازیافت نباید خوبی و مهارت پزشک را فراموش کند زیرا که باز ممکن است مجدداً بیماری پیش آید. اما اگر با دقت به آن نگاه شود می‌توان آن را در بسیاری از موارد به کار برد.

 • نکته‌ مغفول درباره تفکیک و تقسیم وزارتخانه‌ها

  نکته‌ مغفول درباره تفکیک و تقسیم وزارتخانه‌ها

  در تحلیل خبری رسانه ملی، مدافعان و مخالفان ایجاد وزارتخانه‌های جدید مطالبی را گفتند که من دیگر آن‌ها را تکرار نمی‌کنم. قبلا هم در این باره نکاتی را یادآور شده بودم. اما عمده دلیل موافقانِ تقسیم وزارتخانه‌ها تخصصی شدن وزارتخانه‌ها بود. آن چه را به نظر من باید به آن توجه داشت و کم‌تر مطرح شده مطرح می‌کنم.

 • تشبیه کارآمدی دولت به ورزش فوتبال

  تشبیه کارآمدی دولت به ورزش فوتبال

  این روزها خیلی از این مثال استفاده می‌شود، از رهبر انقلاب گرفته تا مصاحبه‌های خیابانی، از ورزش فوتبال برای نشان دادن کارآمدی دولت استفاده می‌شود. طبعا استفاده این چنین برای فهم و مقایسة بهتر است.

 • تکلیف قرض‌الحسنه را روشن کنید

  تکلیف قرض‌الحسنه را روشن کنید

  در شرایط عادی کسی به کسی پول می‌دهد تا مشکلاتش را حل کند اما پس از آن مدت باید آن پول، همان ارزشی را داشته باشد که روز نخست تحویل شده است.

 • جنگ اقتصادی یا جتگ نظامی؟

  جنگ اقتصادی یا جتگ نظامی؟

  این روزها همه از جنگ اقتصادی دشمن سخن می‌گویند و این‌که دشمن اتاق جنگ اقتصادی تشکیل داده و بنابراین لازم است که ما، ولو انفعالی است، اتاق جنگ اقتصادی درست کنیم. اما در این بین می‌بینیم که به جای جتگ اقتصادی و فکر و تدبیر برای عرض اندام در زمینه اقتصادی عده‌ای بر طبل جنگ می‌کوبند.

 • حاتم‌بخشی ارز: مسافرتی، زیارتی و مأموریتی!

  ارز هر کشور به مثابه خون ملت است و پاسدار آن دولتی است که از جانب مردم به عنوان امانت‌دار باید آن را حفظ کند و در جای مناسب هزینه، و اولویت‌ها را چنان تعیین کند به گونه‌ای که فی‌المثل درمان دست به آسیب دیدن قلب و مغز مریض تمام نشود. در زمان بحران یعنی زمانی که مریض مشکل دارد و یا همه جای آن درد می‌کند پزشک حاذق اول به فکر سلامت قلب و مغز مریض است و بعد به فکر درمان بقیه اعضاست!

 • هم ما می‌توانیم، هم ما نمی‌توانیم

  هم ما می‌توانیم، هم ما نمی‌توانیم

  می‌توانیم و نمی‌توانیم خصلت ما و یا دست‌کم جمع کثیری از ما شده است که ما را ملتی ممتاز نموده است. مواردی از از آن به قرار زیر است. تو خود بیا و بر آن آن‌چه می‌توان افزا.