۲۵ نفر
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
از فاجعه آستین کوتاه تا حضور زنان در ورزشگاه

چه قدر شور و جوانی و انرژی و هیجانی که می توانست خرج آبادانی و سازندگی این کشور شود برای انهدام آستین کوتاه و ضبط صوت به کار گرفته شد.

خدا نگذرد از کسانی که انقلاب و اسلام را در ظاهری ترین امور خلاصه کردند و بسیاری را به دلیل همین سطحی نگری ها از این مفاهیم رماندند. بیش از یک دهه زمان لازم بود تا بسیاری از همان جوانان بی آلایش که گمان می کردند برای حفظ دین خدا تلاش می کنند دریابند به کار گل گماشته شده بودند و جد و جهدشان نه رضایت خدا را در پی دارد و نه خوشنودی خلق خدا را. اما این پایان کار نبود.

این درست که آستین کوتاه دیگر ننگ و عار محسوب نمی شد و مدیران فرهنگی همه هم و غم خود را به کار می بستند تا بدیل داریوش اقبالی و ابراهیم حامدی و سیاوش قمیشی را به خورد خلق الله دهند اما هنوز هم اهل ظاهر پر زور بودند و می توانستند به جای آستین کوتاه و نوار کاست چیزهای دیگری را بنشانند و رونق مسلمانی ببرند. یکی از این ظواهر، حضور زنان در ورزشگاه ها بود.

چنان تصویر خوف انگیزی از حضور آنان ارائه می کردند کانه با ورود آنان به استادیوم ها درهای بهشت بسته می شد و مردم همه می جهنمیدند. تا وقتی که پای زنان به استادیوم آزادی باز نشده بود اهل ظاهر برنده بازی بودند اما دیروز هر آنچه رشته بودند پنبه شد.

زنان وارد استادیوم شدند.نه پرچم سلطنت طلبان در دستشان بود و نه پرچم سازمان های بدنام سیاسی. پرچم جمهوری اسلامی ایران در دستشان بود و همراه با بقیه هم وطنانشان می خواندند: شهیدان پیچیده در گوش زمان فریادتان...

زمره عبوس زهد از همین می ترسیدند. می ترسیدند حقیقت نقاب بردارد و تبلیغات دروغین آنان نمایان شود. آن ها نه به نظام ربوی بانک ها کاری دارند که نان حلال هشتاد میلیون ایرانی را شبهه دار کرده و نه به نظام آموزشی که تبعیض و نابرابری را ترویج می کند و شکاف طبقاتی را عمیق تر.

آن ها مکلفند از ظواهر دفاع کنند و به ظواهر حمله کنند. این که مامور به این کار هستند و یا از سر احساس وظیفه به چنین اموری می پردازند موضوع این یادداشت نیست اما این قدر می توان گفت بازی به پایان نرسیده.روزگار از این شعبده ها در آستین بسیار دارد. باید منتظر ماند و دید بعد از حضور زنان در ورزشگاه چه چیز دیگری بنیاد ایمان این دوستان را متزلزل می سازد.

۴۱۴۱

کد خبر 1309514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  111 2
  جامعه ایرانی چرا فرمالیته(ظاهر گرا، مناسک گرا، شمایل گرا و صورت گرا) شده؟
  • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   68 5
   من در عجبم این دوستان كه دغدغه شرعی ورزشگاه رفتن خانم ها و خیلی مسائل سطحی دیگه رو دارن چرا در مورد بانك های ربوی كشور كه بارها بارها و بارها از سوی همون مراجع در موردشون صحبت شده و اعتراض شده هیچ اعتراضی نمیكنن رگ گردنشون كلفت نمیشه تجمع نمیكنن؟؟؟ . دارم در مورد ربا صحبت میكنم چیزی كه در متن قران صریحا به عنوان جنگ مسقیم با خدا ازش یاد شده چیزی كه نان سر سفره خیلی از مردم بیگناه و درمانده ایران رو شبهه دار كرده . از خواب بیدار شید
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   20 0
   اگر به رساله های مراجع نگاهی داشته باشید حتما می بینید که با جزئیات و دقت فراوان روش انجام کارها را به پیروان آموزش داده اند و امروزه این سبک از دین داری در جامعه ما بیشترین تبلیغ و نفوذ رسانه ای را دارد و از طرف دیگر علمای اخلاق عموما در حاشیه قرار دارند. عرفان در حاشیه قرار گرفته است. ادبیات در حاشیه قرار رفته است.
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  135 6
  عالی بود اگر گوش شنوایی پیدا شود.
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  171 3
  آفرین بر شما. زندگی چه بسیار انسانهایی که توسط متحجران نابود شد.
  • عبدالکریم IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   بله کسانی که دلسوز نظام و اسلام و شریعت هستند می شود متحجر؟ آنوقت شماها که هنجار شکن هستید و ولنگاری را ترویج می دهید می شوید چه؟ از روز بازی ایران و کامبوج کل رسانه های دنیا موج سواری ها کرده و هر گونه خواسته اند از ورود بی حساب و خارج از شئونات اسلامی بانوان را دستمایه خود کرده اند آیا شما پاسخگو هستید؟
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   عبدالکریم هنجار رو اجتماع تعیین می کنه نه ایدئولوژی تو به جای تکرار حرف هایی که بهتون دیکته می شه تو .... یه کم فکر کن گلم
  • DE ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   53 14
   بهتر است گفته شود که هنوز مسایلی چون آستین کوتاه در همه کشور حل نشده ،افرادی چون همین عبدالکریم خودمان هنوز این موارد را رها نکرد اند
  • شمس تبریزی IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   0 3
   اجتماع هنجارهاش را از کجا میاره؟ یه شب توی شهر شایعه شد که هلال ماه شوال را همه دیدن. از هر کس که پرسیدن خودت دیدی ؟ گفت فلانی گفته من دیدم. از اون فلانی پرسیدن، دوباره آدرس یک نفر دیگر را داد. بالاخره سلسله آدرسها رسید به مش قاسم خادم مسجد . مش قاسم بالای بام مسجد دیده بود و همه میگفتن دیدیم. به نظرتون این به ظاهر هنجارها چطوری درست میشه؟ نقل است که ابلیس در چهره مردی در یکی از مجالس قوم لوط حاضر شد و آن عمل قبیح را یاد بقیه داد و بقیه هم از او یاد گرفتن و آن فعل قبیح شد یکی از هنجارهای اجتماعی قوم لوط. به استادیوم رفتن کاری ندارم اما مواظب باشید این هنجارهای ابداعی و قلابی یهو گرفتارتان نکنه. ذکر شریف یونسیه را روز ی صد بار بگویید. «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین». خداوند ما و شما را از صاحبان بصیرت قرار دهد.
  • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   1 0
   عبدالکریم و فکر؟ امثال اینا فقط بلدن یه چیزایی رو طوطی وار تکرار کنن. اگر فکر میکردن که اوضاع ما این نبود
 • NL ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  106 5
  بسیار خوب و درست و اصولی و منطقی نوشتید. همچنان در البته در مسایل دینی ما از سوی عده ای توجه به حاشیه های بیهوده و ظواهر حرف اول را می زند حتی در قرن بیست و یک!
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
   0 8
   هنجار را حکم خدا تعیین میکند و نه جامعه که اگر اینگونه بود قوم لوط هم نمیباید نابود میشد
 • محسن IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  84 9
  بسیار عالی دست شمادرد نکنه
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  102 5
  و چه استعدادها هدر رفت و آرزوها مرد...
 • پويا IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  84 5
  سلام درود بر تو كه چه خوب گفتي .
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  96 11
  تا دلتون بخواد موضوع هست و البته قابل ایجاد . از دوچرخه و موتورسواری خانمها گرفته تا کافه ها و...
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  60 7
  دمت گرم سید!
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  83 6
  خیلی پیچیده و فلسفی نگاشته ای ... موضوع خیلی هم پیچیده نیست ... اصل ماجرا از این قرار است که چسبیدن به ظواهر برای خیلی ها آب و نان دارد همین ....چرا که هنوز خیلی ها در متن جامعه هستند که طرفدار این جور افکار هستند ... تا طرز تفکر بطن جامعه به طور اساسی اصلاح نشود ... این افکار هر روز به نوعی خودنمایی خواهد کرد ....
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  76 5
  اينها حاشيه سازيست كه اختلاس ها فراموش شود
 • سعید ترک IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  اقای موسوی بنده هم می گویم خدا نگذارد از کسانیکه ارزشهای والای اسلام را در مسائل سطحی نگه داشتند اما ... اما..... اگر نبودند آدمهایی از این دست آیا شما و بنده می تواستیم به عمق مسائل اسلام و انقلاب بپردازیم ؟؟؟؟؟ اصلا و قطعا در ما اراده نفوذ به متون اصیل اسلام ناب محمدی و استخراج قواعد و سبک های عالی زندگی وجود دارد ؟؟؟؟ پس ما متهم ردیف اول هستیم نه آن عده ایکه نمی خواهند سر تسامح و تساهل با اینگونه مسائل بد پیله داشته باشندو در لیبرال اخلاقی ما !!! هم حداقل حق اظهار نظر دارند .... چه خوب توپ رو میندازیم به .... تا سر از مسئولیت بگشاییم و همچنان مست می بی تفاوتی و بی فکری باشیم .
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   23 2
   انچه اشنا شدیم عمق جهل و نادانی وخباثت است نه عمق اسلام اصیل
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  119 4
  سالها قبل یک خارجی بی دین از من پرسید فرق شما با طالبان چیست ؟ آیا خدا و دینتان متفاوت است؟ و من فقط جواب دادم خیلی فرق داریم. از چند لحظه بعد از ان سوال تا به حال هرچه فکر می کنم می بینم فرقی نداریم و در یک اصل مشترکیم" خود محوربینی شدید"
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   6 49
   این رو که در همه مستکبرین هم شریک هستیم ... آمریکا انگلیس اسراییل ووو اعش و صعودیها !! تحلیل ضعیفی بود چون هیچ خارجی این سوال را از هیچ کس در ایران نمی پرسد !!!!
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  81 5
  آخ از ظاهر بینی!!!! زمانی جوانانی نتوانستند در دانشگاه وارد شوند چون همسایه ندیده بود بروند در صف نماز جمعه بایستند و چادر به سر نکرده بودند!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  60 5
  تیتر امروز کیهان را بخوانید تا متوجه شوید زمره عبوس زهد خستگی ناپذیرند!
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  10 32
  جابه کسی نمی گوید در دولت نهم قرار بود همین امر با استفاده از فتوای رهبری مبنی بر عدم حرمت چنین کاری انجام گیرد ولی برخی سیاسیون که الان دارند از این نمد برای خودشان کلاه می دوزند آن زمان گروهی از مراجع را برای مقابله با سیاست دولت نهم تهییج و تحریک کردند این ربطی به قول شما متحجرین نداشت و ندارد این به خاطر سیاسی کار مرشدهای شماست آقایان خبر آنلاینی
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  50 1
  انگل هاي اقتصادي از روز اول با حاشيه سازي هاي مختلف از هر رفتار انساني سعي در به انحراف كشيدن اذهان از دله دزدي خود داشتند ولي امروز دست ها باز شده
  • دادخواه IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   23 2
   هرزه ها و انگل هاي اقتصادي تمام ارزو و ارزش و خواسته و دين و مذهب و شرف و هر مطالبه انساني مردمو به گروگان گرفته اند تا دلار كسب كنند
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   2 0
   محتكرين مسكن جزو هرز ه هاي اقتصادي هستند براي ادامه حيات ننگين و شرم اور خود بغل هر كس و نا كسي ميروند
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   2 0
   كاش هرزه هاي اقتصادي فقط دلار نفتي را ميدزديد انسانيتمونو به غارت ميبرند
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  14 76
  مثلا این دولت شما منور الفکرهای تازه به دوران رسیده چه کرده تو این 6 سال. جز بدبخت کردن مردم و گرانی دستاورد دیگه ای داشته؟ جز بی حیا کردن و نابودی دین و ایمان و شرف این مردم چه غلطی کرده. ماشالله غیرت و ... که ندارن. برا شماها استفاده از توالت فرنگی آمریکایی ها هم حکم با کلاسی رو داره. انقدر بدبختتون کرده که نون حلال ندارید بخورید بعد به ورزشگاه رفتن ناموستون افتخار میکنید. خلایق هرچه لایق...
  • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   5 0
   تو هنوز تو هزارتوی این دولت و اون دولت و این جناح و اون جناح موندی؟یه کمی برو بیرون هوا به سرت بخوره
  • اریان IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
   0 0
   خانم ها هیچیشون از اقایان کمتر نییست
 • سهیلا IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  39 6
  مثل همیشه عالی و گویا بود.نان اینطور آدمها در تحجر خلاصه شده آنها رسالتشان دورنگاه داشتن مردم از دنیای زببای اطرفشان است.ننگ برکسانیکه مردم را از زیباییهای زندگی محروم میکنند.آفرین بر شما قلمتان سبز و روشن
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  37 13
  سالهاست همه تو دل و مغزشون اینا رو میدونن و گاهی بیان میکرده اند و میکنند. نتیجه ای داره؟ نکنه فکر کردین بعد از این همه سال شما اولین نفری هستین که این رو کشف کردین؟ نه جانم. خیلی ها از همان اول انقلاب که دم پای شلوار دانش اموزان دختر را در مدارس اندازه میگرفتن این چیزها را فهمیدند. اما کو گوش شنوا. خوب امدی ولی دیر امدی.
  • مریم IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   1 0
   بیان مسائل اجتماعی همیشه نتیجه داره افزایش آگاهی عمومی مهمترین شون هست. در این همه سال جامعه ایران تغییر زیادی داشته که نتیجه همین گفتن ها و نوشتن هاست.
 • ناشناس IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  0 1
  چی می خوای بگی تو ؟ منظورت چیه ؟ شیطان گاماس گاماس میاد جلو . آستین کوتاه هم درست نیست . الان که برخی زن ها خط لباس زیر شون هم مشخصه . و برخی شلوار پاره می پوشن که گوشت تن شون مشخصه . و برخی جلوباز می پوشن . البته نمی شه بهش گفت مانتو بلکه یه پارچه پشت انداره . اینو چی می گی؟ وجود داشته باش نظرمو پخش کن . بیان استادیوم ولی با لباس درست.
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  0 0
  یادش نه بخیر روزی که عده ای کفن پوشان به خیابان ریختند و حکم تکفیر دادند به دانشجویانی که در مراسم سخنرانی رییس جمهور وقت در سالن اجتماعات دانشگاه به جای ذکر صلوات،دست زده بودند و چه زود دیدیم همان قماش در جلسات خاص خودشان بابت تولد و ...با حرارت هر چه تمامتر کف زدند و سوت کشیدند و باز هم سال های بعد تجمعی دیگر جهت فاجعه حضور زنان سرزمین شان در استادیوم ورزشی!!!براستی چرا تاریخ در سرزمین ما زود به زود تکرار می شود؟!!!
 • ناشناس IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  0 2
  جناب موسوی شما خیلی سطحی نگاه میکنید هر انقلابی در ابتدا دستورهای افراطی دارد بعد کم کم تغییر میکند مثل هاشمی و موسوی و کروبی برای اینکه مدیریت بی دردسری داشته باشند هرچه توانستند اول انقلاب سیم خاردار کشیدند بعد در سال88 مجبور شدندخودشان از خودشان نقد کنند و اصلاحیه بزنند.شما از اول اینطور فکر میکردید یا نه الان بازار داغ است.
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
  0 7
  خدا لعنت خناسانی مانند این سید جد کمر زده عبدالجواد موسوی را که به بهانه ورود مشتی زنان بیکاره و عمدتا...به ورزشگاه به مراجع تقلید و احکام دینی اهانت میکنند.یادمان نمیرود. امثال اکبر پونز و کسانی که دستان پسران را رنگ میکردند همین اصلاح طلبانی هستند که امروز مردان و زنان ما را به بی حیایی و بی عفتی ترغیب میکنند. اف بر این منافقان