۱ نفر
۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
داستان مردی با سه همسر در سریال آمریکایی

این روزها که بحث چندهمسری داغ شده است.

شاید بد نباشد بدانید که سریالی آمریکایی از محصولات HBO  هم داستانی درباره مردی با سه همسر را روایت کرده است: مجموعه «عشق بزرگ» ساخته ویل شفر و مارک وی اولسن که از سال 2006 تا 2011 در 5 فصل پخش شد.
داستان سریال، درباره مردی از پیروان مذهب کلیسای مورمن است که طبق شریعتش، و به رغم مغایرت با قوانین آمریکا، چندهمسری اختیار کرده است. درام سریال، با تعامل‌ها و تقابل‌های سه همسر او شکل می‌گیرد و پرورش می‌یابد و البته با رازگشایی‌های هر یک از آن‌ها که ریشه در گذشته و یا احساسات خفته‌شان دارد، به اوج می‌رسد.

البته در سال‌های دور هم در سینمای خودمان، بارها موضوع چندهمسری مطرح شده است؛ گاه به شکل جدی مانند فیلم «شوهر آهوخانم» (داوود ملاپور، 1347) و گاه در قالب کمدی که مشهورترین‌شان، «تختخواب سه‌نفره» (نصرت کریمی، 1351) است. در سال‌های نزدیک‌تر هم این موضوع گاه و بی‌گاه مورد توجه قرار می‌گرفت؛ اما نه به قصد طرح دغدغه‌ای خانوادگی یا اجتماعی؛ که عموما برای لودگی و ابتذال بیانی.
با این حال، گاه به بهانه اشاره به آن، موضوعات اصلی دیگری در فیلم‌ها پی گرفته می‌شد: در «زندگی خصوصی» (حسین فرحبخش، 1390)، سیاست، در «لیلا» (داریوش مهرجویی،1375)، فلسفه وجودی اخلاقی، در «دیشب باباتو دیدم آیدا» (رسول صدرعاملی، 1383) حرمتِ خلوت و در «نرگس» (رخشان بنی‌اعتماد، 1370)، فقر و اعتیاد.

* منتقد سینما
* منتشر شده در کانال شخصی

کد خبر 1318618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =