۰ نفر
۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
مرثیه‌ای برای شمشادها!

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها گفت:« متاسفانه حدود هزار درخت شمشاد در جنگل های عباس آباد قطع شده اند و نیروهای حفاظتی ما نیز در زمینه برخورد با متخلفان و جلوگیری از قطع درختان کوتاهی کرده‌اند.»

 این تازه ترین فصل از تراژدی جنگلها،باغهاودرختان در کشور است. آبان ماه سال گذشته نیز یک عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفته بود:« بر اساس آمار منابع طبیعی و جنگلداری کشور جنگل‌های شمال در ۴۰ سال گذشته از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار به یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده است.»

قهرباطبیعت از جنگل ها تا شهر ها جریان دارد.جنگل ها مورد هجوم جنگل خواران قرار می گیرد و روز به روز درخت های آن به یغما می رود. شمشادهای باغهای کلانشهرها از تهران تا مشهد و دیگرکلان شهرها در طی سالیان متمادی سربریده شدند و به جای آن ها اسکلت های آهنی برج ها کاشته شدو چنین است که امروز با قهر طبیعت مواجه هستیم؛ بارندگی ها بخاطر تغییر اکوسیستم سیل آساست .انگارآسمان بغض ششماهه اش را شش روزه می گرید و سیل ویرانگر در نبود درختان جنگل ها، شهرها و روستاها را در می نوردد وآلودگی هوادر شهر ها در فراق درختان ،نفس شهروندان را به شماره می اندازدومسئولان تنها راه چاره را در شرایط فعلی، تعطیلی می دانند وپس از آن چشم به آسمان می دوزند تا شاید ببارد ویا نسیمی بوزد و آسمان را آبی کند.!

همین چند روز پیش شهردار تهران میزان آلودگی را در حدی اعلام کرد که باید پایتخت را تخلیه کنند!
« رخ زردم همه راکرد خبر ای شمشاد»
«زخم این درد به دل نیز منقش دارم »

 سوگمندانه تر اینکه فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها گفته است: «متاسفانه مجبور به اخراج نیروهای حفاظتی آن منطقه شدیم» این در حالی است که به گفته وی اعتبارات حفاظت از طریق دولت به آنها تخصیص داده نشده است و نیروهای حفاظتی جنگل‌های شمال بیش از ۸ ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند!
 
چگونه می‌توان انتظار داشت مأموری  که ۸ ماه حقوق نگرفته در برابر قطع درختان مقاومت کند و با متخلفان درگیر شود و جلوی نابودی جنگل را بگیرد.  جنگل‌ها برای سودجویی ثروت اندوزان به یغما می‌رود و باغ ها که ریه‌های شهرهای بزرگ هستند برای جبران کسری بودجه شهرداریها و مدیریت شهرها به برج  تبدیل می‌شوند.

 نتیجه قهربا طبیعت جز قهر طبیعت نیست . بارندگی های سیل آسای ناشی از اختلال در اکوسیستم ،شهرها و روستاها را طعمه سیل می‌کند و آلودگی هوا ،هوای پاک را از شهروندان دریغ می کند.

 اما در این میان شمشادهای دون پایه ای  که به خاطر بی مهری مدیران بلند پایه خشکیده اند ودر برابر خانواده های خود سرافکنده شده اند شکسته می شوند تا مدیران با سربلندی به مافوق خود گزارش دهند که:همه چیز عالی است!
مگر در آموزه های دینی نگفته اند؛ کسی که «معاش »ندارد «معاد»هم ندارد؟

عدالت آن است که  در سوگ شمشادهای عباس آباد بجای اخراج مأمورانی که ۸ ماه حقوق نگرفته اند؛ جای مردان سیاست بنشانند درخت!

* منتشر شده در روزنامه قدس ۹۸/۱۰/۱

کد خبر 1334177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =