۰ نفر
۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
باکو، شهری که باید دید + تصاویر

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. این شهر بر ساحل غربی دریای ‏خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان است. باکو پر جمعیت‌ترین و یکی از زیباترین ‏شهرهای قفقاز است.

وجود تعداد بسیاری از پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا ‏جذبه خاصی به این شهر داده‌ است. بخش قدیمی شهر باکو ، همراه با برج و حصار قلعه شهر  از سده‌های میانه بجای ‏مانده است و یکی از آثار ثبت شده در یونسکو است جمعیت شهری در ابتدای سال ۲۰۰۹ حدود ۲٫۰۴ ‏میلیون نفر برآورد شده است. در ابتدای سال ۲۰۰۳ بیش از ۱۵۳ هزار نفر از آوارگان داخلی (ناشی از جنگ قره باغ) و هچنین ۹۴ ‏هزار نفر پناهنده خارجی در این شهر علاوه بر جمعیت اصلی وجود داشته اند‎.‎ با این حال این شهر در حال حاضر جزء مناطق پر رونق صنعت گردشگری محسوب میشود و تورهای باکو نیز بدر تمام طول سال برگزار می‌شوند.

دسترسی به باکو

باکو به راه های مختلفی قابل دسترس است و از هر وسیله ای برای رفتن به آن می توان استفاده کرد. بهترین راه برای رفتن به باکو ‏استفاده از مسیر هوایی است. البته برای استان هایی شمال غرب ایران، استفاده از مسیر زمینی نیز جز مسیر های مورد ‏علاقه گردشگران تلقی می شود. ‏فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف یک فرودگاه بین‌المللی است که در شمال شرقی باکو در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد و ‏فاصله آن تا باکو ۲۰ کیلومتر (۱۲ مایل) است.

جاذبه های باکو

‏1.‏ بازدید از بافت قدیمی شهر باکو – ایچری شهر

بافت قدیم شهرباکو، که از آن با نام ارگ باکو نیز یاد می‌شود به تدریج مابین قرون ۱۱ تا ۱۹ میلادی ساخته شده‌است. ‏این شهر فرهنگ و تمدنهای مختلفی چون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی را در خود جای ‏داده‌است. این قسمت شهر در شمال غربی خلیج باکو واقع شده و جزو دیدنی‌ترین مکان‌های باکو به‌شمار می‌رود که در ‏سال ۲۰۰۰ میلادی در شمار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. ایچری شهر دارای ۲۳ محله، ۲ کاروان سرا، ۳ چشمه ‏آب و میدان بازار است که جذاب‌ترین مکان آن قلعه دختر است.‏

 ‏2.‏ بازدید از بلوار باکو

یکی از تجربه هایی که نباید در باکو از دست داد، بازدید از بلوار باکو است. این ‏خیابان زیبا که در امتداد خلیج دریای خزر کشیده شده است، همواره در کنار پارکی به همین نام قرار گرفته است. ‏همچنین، این پارک حدود ۳ کیلومتر و ۷۵۰ متر طول دارد که در سواحل جنوبی دریای خزر از میدان ملی پرچم تا میدان ‏آزادی باکو کشیده شده‌است. وجود کافه و رستوران های متفاوت در این بلوار، در کنار مراکز خریدی زیبا، از این بلوار، ‏مکانی ایده آل برای گردش ساخته است. ‏

‏3.‏ بازدید از مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این مرکز یک مجموعه فرهنگی در باکو است و توسط زها حدید معمار بریتانیایی-عراقی طراحی شده‌است.‏ بسیاری از گردشگران فقط برای بازدید از نمای بیرونی این ساختمان از آن دیدن می کنند و نمای مسحور کننده آن با ‏خمیدگی خاصش همواره مورد علاقه گردشگران بوده است. داخل این مرکز فرهنگی یک سالن کنفرانس، گالری هنر و ‏یک موزه نیز وجود دارد که همواره می توان از آنها بازدید نمود.‏

 ‏4.‏ بازدید از برج های شعله

برج های شعله که جدیدا به عنوان یکی از نماد های باکو شناخته می شوند، بلند ترین آسمان خراش های این شهر ‏محسوب می‌شوند. ارتفاع آن ها حدود 190 متر است و از اکثر نقاط شهر به خوبی دیده می شوند. این برج ها از یک ‏هتل، بخش اداری و آپارتمان تشکیل می‌شوند. طراحی این برج ها به شکل شعله است.. ‏همچنین هتل پنج ستاره ‏Fairmont ‎‏ نیز در این برج ها واقع شده است و گردشگران می توانند با اقامت در این هتل، ‏با یک تیر دو نشان بزنند و از برج ها نیز دیدن کنند و نمایی زیبا از شهر باکو و دریای خزر را تجربه نمایند. ‏

‏5.‏ بازدید از اثر سنگی و هنری قبوستان ( ‏Qobustan‏)‏

پارک ملی قبوستان با نام رسمی چشم‌انداز فرهنگی سنگ‌نگاره‌های قبوستان، منطقه‌ای تپه‌ای و کوهستانی در جنوب ‏شرقی رشته‌کوه‌های قفقاز است که به‌طور عمده در حوضه آبریز رود جیران‌کچمز، بین رودهای پیرساعات و ‏سومقاییت، در غرب قبوستان (در حدود ۶۴ کیلومتری جنوب غربی مرکز باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان) و در ‏کرانه‌های غربی دریای خزر قرار دارد. دره‌هایی تنگ و عمیق که در زبان ترکی آذربایجانی قبو نامیده می‌شوند این ‏منطقه را قطع می‌کنند و نام قبوستان نیز احتمالاً برگرفته از همین قبوهاست.‏

وجود سنگ‌نگاره‌های تاریخی، آثار باستانی، گل‌افشان‌ها و گازسنگ‌ها در این منطقه سبب شد تا قبوستان تحت حفاظت دولتی قرار گیرد. پس از آن این منطقه در سال ‏‏۲۰۰۷ نیز به‌دلیل سنگ‌نگاره‌هایش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این سنگ‌نگاره‌ها به‌واسطه کیفیت ‏حجاری‌ها و نمایش مواردی همچون شکار، جانوران، گیاهان و سبک زندگی در دوران پیش از از تاریخ و نمایش توالی ‏فرهنگی از آن دوران تا قرون وسطی به‌عنوان میراثی با اهمیت جهانی بسیار درنظر گرفته‌شدند.‏

‏6.‏ بازدید از میدان فانتن (‏Fountain Square‏)‏

این میدان یکی از میدان های زیبا و اصلی باکو می باشد که در گذشته به نام ‏Parapet‏ شناخته می شده است و هنوز هم در ‏بین افراد محلی با این نام مشهور است. از آنجایی که این میدان نقطه تلاقی بسیاری از مراکز خرید، پاساژ ها، بوتیک ‏ها، هتل ها و کافه ها و رستوران ها است، بین توریست ها محبوبیت فراوانی دارد. بازدید از این میدان را ‏تحت هیچ شرایطی در باکو از دست ندهید و طعم ناب غذاهای آذری را در رستوران های این میدان امتحان کنید. ‏

‏7.‏ بازدید از کاخ شیروان شاه

کاخ شروان­شاهان (سلسله پادشاهای محلی در شروان(قفقاز)) که حدود 800 سال بر منطقه قفقاز و حوالی آن حکمرانی می­کردند، پشت اسکنان 10 مناتی چاپ شده است. این مجموعه قرن پانزدهم میراث جهانی یونسکو دارای کاخ، مسجد، گورستان های گنبدی و مقبره است. کاخ شروانشاهان یکی از جاذبه های اصلی باکو در ایچِری شِهِر محسوب می­‌شود.

‏8.‏ بازدید از موزه ادبیات نظامی گنجوی

یکی دیگر از نقاطی که می تواند برای دوستداران ادبیات و هنر جالب توجه باشد، بازدید از موزه ادبیات نظامی گنجوی ‏است که در شهر باکو واقع است. این موزه در نزدیکی میدان فانتن واقع شده است و گردشگران می توانند بازدید از ‏هر دو مکان را در یک روز انجام دهند. امروزه این موزه به یکی از بهترین مکان ها برای شناساندن فرهنگ کشور ‏آذربایجان بدل شده است و کتب، اشیاء و موارد زیادی در رابطه با فرهنگ آذربایجان در این موزه وجود دارد. ‏

مراکز خرید باکو

 اگر در سفر به باکو قصد خرید دارید، حتما به دنبال فهرستی از مراکز خرید این شهر نیز هستید، بنابراین ما در لست سکند قصد داریم چند مورد از مراکز خرید شهر باکو آذربایجان را در اختیار شما قرار دهیم، تا با آشنایی قبلی بتوانید انتخاب های بهتری برای خرید رفتن داشته باشید.

1.مرکز خرید 28

این مرکز خرید مخصوص گردشگرانی است که در مرکز شهر هتل رزرو کرده اند، و قصد دارند اجناس خوب با قیمت مناسب خریداری کنند. یکی از محبوب‌ترین مراکز خریدی که در باکو مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد مرکز خرید 28 است.علاوه بر ویترین‌های رنگارنگ، سالن‌های سینمای متعددی دارد که می‌توانید بعد از خریدی جذاب به تماشای فیلمی دلنشین بنشینید.

2.مترو پارک

اگر قصد دارید خریدی همراه با بهترین برند های بازار انجام دهید، مترو پارک دقیقا همان جایی است که به دنبال آن می‌گردید. اما اگر قصد خرید هم ندارید، معماری این مرکز خرید آنقدر زیباست که شما را جذب می‌کند.

3. مرکز خرید گنجلیک

این مرکز خرید در منطقه گنجلیک واقع شده است. معماری ساختمان این مرکز خرید نیز بسیار زیباست و از دور خودنمایی می‌کند. مرکز خرید گنجلیک علاوه بر فروشگاه سینما، شهربازی و رستوران نیز دارد.

غذاهای محلی باکو

با توجه به قرابت فرهنگی ایران و آذربایجان، غذاهای آذری نیز بسیار به غذاهای ایرانی شباهت دارند. از جمله معروفترین غذاهای آذری میتوان به پلو آذری اشاره کرد که؛ برنج، گوشت، پیاز، فلفل، ادویه جات و سبزی مواد اصلی تشکیل دهنده آن هستند.همچنین غذاهایی مثل دلمه آذری، بالیق، کباب لیولیا(کوبیده آذری) و پیتی نیز از دیگر غذاهای محلی آذری محسوب می‌شوند.

بهترین رستوران‌های باکو

بهترین، لذیذترین و با کیفت ترین غذایی که طعمی کاملا یکسان با ذائقه ایرانی دارد را در باکو می‌توانید پیدا کنید. تنوع رستوران‌ها و کافه‌ها در کنار زیبایی خاصشان آنقدر زیاد است که شاید بتوان آن را با بهترین شهرهای جهان مقایسه کرد.

1.فیرزوه

این رستوران انواع غذاهای محلی و اروپایی را ‏سرومی کند. فضای داخلی رستوران فیروزه بسیار جذاب و دیدنی است و توسط فرش های آذری، بشقاب ها و ظروف مسی قدیمی تزئین شده است.

2.چای اوی 145

رستوران چای اوی 145 در ایچری شهر باکو و دقیقا در نمایی رو به روی قلعه دختر واقع شده است. از پنجره رستوران به خوبی به چشم انداز قلعه دختر دید دارید. این رستوران غذاهای خاورمیانه ای و آذربایجانی سرو می‌کند.

3.شاه پالاس

غذاهای رستوران هتل شاه پالاس از کیفیت و قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند. بخصوص غذاهایی که در این رستوران با استفاده از گوشت طبخ می‌شوند(مخصوصا کباب) طعم و بویی خاص دارند که به دلیل ارگانیک بودن گوشت مورد استفاده است.

4.کافه لوو سوکولاد اوی

کافه لوو سوکولاد اوی یا همان کافه خانه شکلات به دلیل شکلات های بسیار لذیذِ دست ساز مشهور است. البته این کافه در کنار شکلات های بی نظیرش منوی نوشیدنی و کیک های متنوع نیز دارد.

5. رستوران منگل استیک هاوس

 رستوران منگل استیک هاوس یا خانه استیک منگل جزء بهترین و گرانترین رستوران های باکو محسوب میشود، که البته این گرانی در کنار طبخ حرفه ای استیک توسط سرآشپزان بسیار حرفه ای، میتواند تا حدودی به صرفه باشد. عللاوه بر استیک این رستوران غذاهای آذربایجانی نیز سرو می‌کند.

شما تا به حال به باکو سفر کرده اید؟ آیا جاذبه دیگری در باکو می‌شناسید که جایش در این مطلب خالی باشد؟

منبع: لست سکند

2121

کد خبر 1346429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =