نجات یک‎ نخست وزیر و رئیس جمهور/معامله قرن‌دوپینگ انتخاباتی است؟

طرح ترامپ مورد استقبال برخی کشورهای عربی قرار گرفته است. در این طرح به طور واضح فلسطینی ها و حاکمیت آنها بر سرزمین های اشغالی نادیده گرفته شده است.

مهسا مژدهی: عصر سه شنبه ترامپ از طرح معامله قرن در کاخ سفید پرده برداشت. رئیس جمهور آمریکا این طرح را با حضور دو تن ازمقامات ارشد صهیونیست، بنیامین نتانیاهو،نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «بنی گانتز»،رهبر ائتلاف انتخاباتی «آبی و سفید» رونمایی کرد. این اتفاق در حالی در واشنگتن رخ داد که رئیس تشکیلات خودگردان دریافت نسخه‌ای از «معامله قرن» را نپذیرفته بود. «احمد طیبی» که با کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی صحبت می‌کرد، گفت دولت آمریکا امروز تلاش کرده تا نسخه‌ای از معامله قرن را به عباس تحویل دهد، اما رام‌الله از پذیرش آن امتناع کرد. پیش از آن هم روسیه اعلام کرده بود که از این اتفاقات مطلع نیست. در طرحی که ترامپ و کوشنر آن را به نتانیاهو پیشبینی کرده اند، قدس به عنوان پایتخت اسراییل شناخته شده و موضوع پناهندگان فلسطینی به کل به دست فراموشی سپرده شده است.برخلاف گذشته برخی کشورهای عربی رویکرد نرمی نسبت به این اتفاق تازه از خود نشان دادند. ایران و ترکیه و سوریه شدیدتر از کشورهای دیگر به طرح کوشنر و ترامپ واکنش نشان دادند.

دفاع مقامات امریکایی از طرح عجیب ترامپ

مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا و طراح معامله قرن در مصاحبه‌ای گفت که این طرح، امنیت اسرائیل را در منطقه افزایش می‌دهد.«جرد کوشنر» مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت که معامله قرن به رژیم صهیونیستی فرصت بهره بردن از امنیت بیشتر در منطقه را فراهم می‌کند. او در ادامه گفت: «زمان زیادی برای ترسیم نقشه راه‌حل ها صرف کردیم و مناطق فلسطینی از طریق پل و تونل به یکدیگر مرتبط می‌شوند.» کوشنر در ادامه مدعی شد: «نقشه‌ای که ترسیم کردیم با قطعنامه‌های بین‌المللی تطابق دارد و نمی‌خواهیم که هیچ یهودی یا فلسطینی را از منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کند جابجا کنیم.»

مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: «هر گونه راه‌حل باید بر اساس دو دولت باید مطابق نقشه‌ای باشد که آن را ترسیم کرده‌ایم.»

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا هم بدون اشاره به اعتراض فلسطینیان و دیگر ملت‌های جهان به طرح سازش «معامله قرن»، این طرح را بهترین گزینه برای فلسطینیان دانست و ابراز امیدواری کرد که فلسطینیان از به اصطلاح راه حلی که ترامپ برای پایان دادن به مناقشه خاورمیانه ارائه داده است، حمایت کنند.

پمپئو در یک گفت و گوی رادیویی، به «بن شاپیرو» مجری یهودی این برنامه گفت: در نهایت امر، مردم فلسطین مجبور خواهند بود تصمیم بگیرند آیا می خواهند با این چالش دشواری که امروز دست به گریبان آن هستند همچنان ادامه بدهند یا اینکه می خواهند ورق را برگردانند و یک عاقبت خوش و آینده ای بهتر و درخشانتر برای خود، فرزندانشان، و نوادگانشان بسازند.

همزمان با رونمایی از طرح ادعایی صلح ، نخست وزیر انگلیس و رییس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با یکدیگر تبادل نظر کردند. سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس روز سه شنبه با اعلام این خبر مدعی شد که این طرح می تواند گامی مثبت به برقراری صلح میان فلسطین و اسرائیل باشد. «رییس جمهوری آمریکا که این روزها خود را گرفتار محکمه استیضاح و فشار داخلی می‌بیند، ساعتی پیش در اقدامی نمادین که از نظر قوانین بین المللی جایگاهی ندارد، با رونمایی آنچه که معامله قرن نامید، بر راه حل دو دولت در سرزمین‌ های اشغالی تاکید کرد.»

واکنش کشورهای عربی به طرح کوشنر

رهبر جریان صدر عراق، با انتشار آیاتی از سوره مبارکه «اسراء» در صفحه توئیترش، درباره عواقب رونمایی از طرح «معامله قرن» علیه ملت فلسطین، هشدار داد. در ادامه اعتراض شخصیت‌های سیاسی و دینی عربی و اسلامی به رونمایی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از  طرح سازش تحمیلی «معامله قرن»، «مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر نیز طی پستی در «توئیتر» واکنش نشان داد. پادشاه عربستان سعودی ساعاتی پس از رونمایی رئیس‌جمهوری آمریکا از طرح ننگین «معامله قرن»، با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تماس تلفنی برقرار کرد و مدعی شد که ریاض از قضیه فلسطین حمایت می‌کند.

پادشاه عربستان سعودی با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تماس تلفنی برقرار کرد و گفت: «مساله شما مساله ما و مسئله جهان عرب و اسلام است و ما با شما هستیم.»

در همین راستا، وزارت خارجه عربستان سعودی نیز بیانیه‌ای در واکنش به طرح ادعایی ترامپ برای صلح در خاورمیانه، موسوم به «معامله قرن»، صادر و اعلام کرد: «عربستان سعودی از همه تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حلی عادلانه و جامع برای قضیه فلسطین حمایت می‌کند.»

وزیر امور خارجه اردن در واکنش به طرح تحمیلی آمریکا در سرزمین‌های اشغالی گفت که تنها راهکار دو دولتی، راهکار عادلانه و فراگیر است. ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن طرح آمریکا موسوم به معامله قرن را ناعادلانه خواند. صفدی گفت که دولت فلسطین باید بر اساس راهکار دودولتی به پایتختی قدس شرقی تشکیل شود و این راه، تنها راه صلح است.وزیر امور خارجه اردن گفت که مواضع ثابت کشورش در باره فلسطین و حقوق مردم این کشور غیرقابل تغییر است. ایمن الصفدی گفت: «پادشاهی اردن به دنبال صلح عادلانه بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی است؛ صلحی که به اشغال‌گری پایان داده و حقوق مردم فلسطین و منافع اردن را حفظ کند.»

وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای تأکید کرد که هر راه‌حلی برای مناقشه فلسطین باید بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ بوده و پایتختی قدس شرقی برای فلسطینی‌ها را به رسمیت بشناسد. وزارت خارجه قطر (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که از تلاش‌های مربوط به تحقق صلح بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی به شرط آنکه در چارچوب قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل باشد، حمایت می‌کند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که به شدت با طرح مخالف است، در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکا، معامله قرن را به نظام آپارتاید سابق در آفریقای جنوبی تشبیه کرد و گفت که این طرح بیش از آنکه تلاش رئیس‌جمهور آمریکا باشد، دیکته نتانیاهو بوده است. «محمد اشتیه»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طرح سازش تحمیلی آمریکا در فلسطین اشغالی را به نظامی آپارتاید تشبیه کرد و گفت که این نظام به استعمارگری صهیونیست‌ها در کرانه باختری را وجه قانونی می‌دهد.

یک تحلیلگر صهیونیست نوشت که ولی‌عهد سعودی مأمور شده است تا رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را مجبور کند که طرح صلح تحمیلی «معامله قرن» را بپذیرد. «عودید گرانوت» کارشناس مسائل عربی تأکید کرد که «دولت آمریکا تلاش بسیاری کرده تا نظام‌های حاکم عربی را قانع کند که معامله قرن را بپذیرند و به آن اعتراض نکنند.» روزنامه «العربی الجدید» قطر به نقل از گرانوت گزارش داد که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی مأمور شده است تا «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را مجبور کند که این معامله را بپذیرد.

وزارت خارجه کویت به معامله قرن واکنش نشان داد و از تلاش های آمریکا در این زمینه قدردانی کرد.نماینده دائم سوریه درسازمان ملل طرح معامله قرن آمریکا را اقدامی یکجانبه و به منزله بی‌اعتبار نمودن قطعنامه‌های این سازمان درباره مسئله فلسطین و تلاشی ناکام از سوی واشنگتن برای ترسیم طرح استعماری جدید خواند.به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه "سانا"،بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل طی نشست شورای امنیت طرح معامله قرن آمریکا را اقدامی یکجانبه و بی‌اعتباری قطعنامه‌های آن درباره مسئله فلسطین و تلاشی ناکام از سوی واشنگتن برای ترسیم طرح استعماری جدید دانست.

ریاست جمهوری ترکیه مخالفت شدید خود را اینطور اعلام کرد: نتانیاهو یک بازی سیاسی برای تضمین آینده سیاسی خود به راه انداخته زیرا او تحت فشارهای داخلی قرار گرفته است.  رئیس جمهور ترکیه کمی بعد مجددا گفت: موضع ما در خصوص فلسطین روشن است، قدس برای مسلمانان مقدس است و طرح اعطای قدس به اسرائیل را از اصلاً نمی‌پذیریم. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره طرح ترامپ برای فلسطین اظهار داشت: در گفت‌وگوی تلفنی که با ترامپ داشتم به او گفتم اگر متن این طرح را برای ما بفرستید تا ببینیم داخل آن چیست آنوقت می‌توانیم گام‌هایی که لازم است را برداریم.  رئیس جمهور ترکیه دیروز هم با تأکید بر فروشی نبودن قدس تأکید کرد که معامله جعلی قرن که توسط رئیس جمهور آمریکا علنی شد، «پروژه اشغالگری» است. اردوغان گفت: «قدس فروشی نیست.»

واکنش کشورهای غربی

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای تلویحا از طرح سازش تحمیلی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا حمایت کرد و گفت از تلاش‌های واشنگتن برای حل مناقشه فلسطین قدردانی می‌کند. بیانیه پاریس عنوان شده است که فرانسه از اقدامات ترامپ در زمینه پیشبرد طرح «معامله قرن» استقبال کرده و به کار با شرکای اروپایی خود برای کمک به حل و فصل این مناقشه ادامه می‌دهد. پاریس همچنین بار دیگر تأکید کرده است که دستیابی به «یک راهکار دو دولتی... برای رسیدن به یک توافق صلح منصفانه و پایدار در خاورمیانه، ضروری است.»

همچنین سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای گفت: دبیرکل سازمان ملل متعهد به کمک به اسرائیل و فلسطینی‌ها برای دستیابی به توافق صلح بر اساس قوانین بین‌المللی، قطعنامه‌های سازمان ملل و توافقات دوجانبه و راهکار تشکیل دو کشور بر اساس مرزهای قبل از سال 1967 میلادی است.

پایگاه «بلومبرگ» نوشته است که از نظر ترامپ و نتانیاهو موافقت فلسطینی‌ها با «معامله قرن» در اولویت قرار ندارد، بلکه آنچه برای آن‌ها مهم است، دستیابی به یک پیروزی تبلیغاتی و منحرف کردن توجهات از مشکلات سیاسی داخلی آن‌هاست.

بلومبرگ با اشاره به حضور نتانیاهو در مراسم رونمایی از این طرح، نوشته است که این طرح که به اسرائیل برای ضمیمه بخش بزرگی از اراضی اشغالی کرانه باختری چراغ سبز می‌دهد و در مقابل این احتمال را پیش روی فلسطینی‌ها قرار می‌دهد که در سال‌های آینده به چیزی شبیه به یک کشور دست پیدا کنند. از دید فلسطینی‌ها، چنین طرحی «از آنچه که در مذاکرات پیشین به آن‌ها ارائه شده بود هم بدتر است.»

سخنگوی کرملین ضمن تأکید بر اینکه مسکو همچنان در حال تحلیل «معامله قرن» است، گفت: «ما همچنان به تحلیل این اطلاعات و بررسی طرحی که دولت آمریکا آماده کرده است، ادامه می‌دهیم».

نخست‌وزیر انگلیس ضمن حمایت از طرح آمریکایی «معامله قرن» مدعی شد که این طرح راه‌حل دو دولتی را تضمین می‌کند و تضمین می‌کند که بیت‌المقدس هم پایتخت اسرائیل و هم پایتخت مردم فلسطین است.

 «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس گفت که هیچ طرحی برای سازش میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها بی‌ عیب و نقص نیست، اما طرح دولت آمریکا از امتیاز راه‌حل دو دولتی برخوردار است.

همچنین نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در سفری به مسکو، جزئیات طرح موسوم به معامله قرن را برای رئیس‌جمهور روسیه تشریح کرد.

واکنش ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران معامله قرن را هجوی تمام عیار خواند که توسط جمعی شیاد یاغی جعل شده تا آرزوهای یک ملت رنج کشیده برای رسیدن به کرامت و حق تعیین سرنوشت را محو کند.

وزیر خارجه کشورمان به رونمایی از طرح معامله قرن که سه شنبه شب در کاخ سفید که برگزار شد واکنش نشان داد. او در صفحه توئیتر خود نوشت:

" طرح موسوم به «چشم‌انداز صلح»، به زبان ساده، پروژه رویایی یک بساز و بفروش ورشکسته است. ولی این طرح، کابوسی برای منطقه و جهان است و امید آن که بیدارباشی برای همه مسلمانانی باشد که بر سر گوری گریه می‌کنند که در آن مرده‌ای نیست." او روز چهارشنبه باز هم نوشت: آیا ماندلا هرگز می توانست ظهور دوباره بانتوستان ها ( در دوران آپارتاید ) را دهه ها بعد از آزادی آفریقای جنوبی تصور کند؟ " معامله قرن " بیشتر شبیه  "شاهراهی بسوی جهنم" است. وقت آن رسیده که ما مسلمانان به این آگاهی برسیم که: ایالات متحده هرگز نتوانسته - و نمی تواند - حتی ادای یک واسطه بی طرف را در بیاورد. 

رئیس جمهور در واکنش به توطئه موسوم به «معامله قرن» تاکید کرد: این اقدامات احمقانه کافی است. این نفرت انگیزترین طرح قرن است.

همچنین  علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت و گوی تلفنی با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی، حماس، طرح موسوم به معامله قرن را خیانتی آشکار به ملت مظلوم  فلسطین و اهانت  به همه مسلمانان جهان دانست و تاکید کرد: این طرح شیطانی که مدعی است قبله اول مسلمین را در اختیار صهیونیست ها قرار  دهد، از هم اینک محکوم به شکست است.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل با بیان اینکه معامله قرن در حقیقت فریب قرن است، هم گفت: طرح معامله قرن هرگز به سرانجام نخواهد رسید.

روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" در گزارشی اذعان کرد که طرح سازش آمریکایی به جایی نمی‌رسد و صرفا رئیس جمهور آمریکا به‌دنبال نجات نخست وزیر اسرائیل از مشکلاتش است.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت: طرح معامله قرن ناکام خواهد ماند. از زمان اعلام این طرح به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مصمم است به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مشکلات سیاسی و حقوقی اش کمک کند و نه اینکه صلح در منطقه برقرار کند.

این روزنامه افزود: از فلسطینی‌ها دعوتی نشده است و هیچ گونه تماس و ارتباط واقعی با دولت ترامپ از بیش از دوسال پیش نداشته‌اند لذا این طرح مرده به دنیا آمد.

فیل، موش زایید!

نگاه اقتصادی تاجر کاخ سفید به مسائل سیاسی موجب شده است ترامپ تصور کند با نشان دادن در باغ سبز ۵۰ میلیارد دلاری می‌تواند به فلسطینی‌ ها طرحی را تحمیل کند که به تعبیر نتانیاهو یادآور لحظه تاریخی ۱۴ می ۱۹۴۸بودکه ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا،کشور اسرائیل را به رسمیت شناخت!

دلیل شتاب‌زدگی ترامپ برای رونمایی ناشیانه از «جنین» معامله قرن که منجر به سقط آن گردید را باید در بحرانی دانست که او در جریان استیضاح خود و نتانیاهو در انتخابات رژیم اشغالگر قدس در ماه آینده و پس از بن بست تشکیل دولت دردوانتخابات قبلی با آن مواجه هستند.

در حالی که حزب فیلها تلاش کرد پرونده استیضاح ترامپ در سنای آمریکا را با سرعت جمع و جور کند و با یک رای گیری نمایشی آن را مختومه اعلام کند،انتشار کتاب جان بولتون مشاور اخراجی امنیت ملی ترامپ و افشای زوایای پنهان «اوکراین گیت» این پرونده را وارد مراحل تازه‌ای کرد و فشارهارا برای حضور بولتون به عنوان شاهد در دادگاه سنا افزایش داد.از سوی دیگر در آستانه انتخابات رژیم اشغالگر قدس در دوم مارس ۱۲ اسفند دادستان کل اسرائیل نتانیاهو را در سه پرونده به فساد مالی و اخذ رشوه متهم کرده است که موجب چالش جدیدی برای او در انتخابات آتی شده است .

 رونمایی شتابزده از «معامله قرن »در واقع «رشوه »ترامپ به سناتورهای صهیونیست جمهوری خواه و دموکرات برای جمع کردن سریع پرونده استیضاح و «دوپینگ »نتانیاهو برای انتخابات ماه آینده است. اما مخالفت گروه‌های فلسطینی و واکنش منفی جامعه جهانی نسبت به «معامله قرن» نشان داد که فیل بزرگ حزب فیلها «موش مرده»زاییده  است!(این یادداشت را اینجا بخوانید)

23 / 312 310

کد خبر 1347524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
    0 0
    از قیافه احمق شون همه چیز معلومه. دو تا ابله.