۰ نفر
۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
معامله قرن؛ فیل، موش زایید!

سرانجام پس از سه سال تبلیغات اغواگرانه، ترامپ و نتانیاهوبدون حضور حتی یک گروه فلسطینی از پروژه«معامله قرن» رونمایی کردند.

در طی ۷۰سال پس از اشغال سرزمین فلسطین توسط رژیم صهیونیستی ،در همه پیمان های سازش حداقل یک سازمان یا تشکیلات فلسطینی در آن حضورداشته است اما باز هم با شکست مواجه شد ،این نخستین بار است که یک طرح سازش توسط یک معامله گر سیاسی تحت عنوان «معامله» مطرح می‌شود در حالی که هیچ یک از گروه‌ها و سازمان‌های فلسطینی به عنوان طرف دوم معامله آن را نپذیرفته اندو حتی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پای ثابت پیمان های سازش نیز آنرا خائنانه خوانده است وکشورهای موثر عربی از جمله عربستان و مصر اگرچه ممکن است پشت پرده چراغ سبز نشان داده باشند اما حاضر نشدند نمایندگان خود را برای تماشای این نمایش به کاخ سفید بفرستند.

 نگاه اقتصادی تاجر کاخ سفید به مسائل سیاسی موجب شده است ترامپ تصور کند با نشان دادن در باغ سبز ۵۰ میلیارد دلاری می‌تواندبه فلسطینی‌ هاطرحی راتحمیل کند که به تعبیر نتانیاهو یادآور لحظه تاریخی ۱۴ می ۱۹۴۸بودکه ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا،کشور اسرائیل را به رسمیت شناخت!

 اگرچه متن کامل معامله قرن هنوز افشا نشده است اما چند محور مهم آن قطعی است :
۱_به رسمیت شناختن کامل بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی
۲_تعیین «وطن جایگزین »برای ۶ میلیون آواره فلسطینی و لغو دائمی بازگشت آنها به سرزمین مادری
۳تشکیل یک دولت فلسطینی تا چهار سال دیگرزمانی که ترامپ قطعا در قدرت نیست_مشروط به اینکه آمریکا و اسرائیل صلاحیت فلسطینی‌ها را برای تشکیل یک دولت مستقل تایید کنند!
۳_سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری آمریکا از جیب کشورهای عربی منطقه در کشور جدید فلسطین

 دراین میان اعتراف ترامپ به اینکه در طی سه سال گذشته، قهرمان مقاومت و سردار ضد تروریسم منطقه شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از موانع اصلی رونمایی از پروژه معامله قرن بوده بیانگر این واقعیت است که این سیاستمدار استراتژیست ضدتروریسم با شناخت دقیق از نقشه های کاخ سفید برای منطقه، هوشمندانه آنها را خنثی کرده است وبنابراین _همچنان که پیش از این نوشتم _تحولات معاصر منطقه جنوب غرب آسیا را باید به دو دوره «قبل از حاج قاسم »و«پس از حاج قاسم» تقسیم کرد.

 اما دلیل شتاب‌زدگی ترامپ برای رونمایی ناشیانه از «جنین» معامله قرن که منجر به سقط آن گردید را باید در بحرانی دانست که او در جریان استیضاح خود و نتانیاهو در انتخابات رژیم اشغالگر قدس در ماه آینده وپس از بن بست تشکیل دولت دردوانتخابات قبلی با آن مواجه هستند.

در حالی که حزب فیلها تلاش کرد پرونده استیضاح ترامپ در سنای آمریکا رابا سرعت جمع و جور کند و با یک رای گیری نمایشی آن را مختومه اعلام کند،انتشار کتاب جان بولتون مشاور اخراجی امنیت ملی ترامپ و افشای زوایای پنهان «اوکراین گیت» این پرونده را وارد مراحل تازه‌ای کرد و فشارهارا برای حضور بولتون به عنوان شاهددر دادگاه سنا افزایش داد.ازسوی دیگر در آستانه انتخابات رژیم اشغالگر قدس در دوم مارس ۱۲ اسفند دادستان کل اسرائیل نتانیاهو را در سه پرونده به فساد مالی و اخذ رشوه متهم کرده است که موجب چالش جدیدی برای او در انتخابات آتی شده است .

 رونمایی شتابزده از «معامله قرن »در واقع «رشوه »ترامپ به سناتورهای صهیونیست جمهوری خواه ودموکرات برای جمع کردن سریع پرونده استیضاح و «دوپینگ »نتانیاهو برای انتخابات ماه آینده است. اما مخالفت گروه‌های فلسطینی و واکنش منفی جامعه جهانی نسبت به «معامله قرن» نشان داد که فیل بزرگ حزب فیلها «موش مرده»زاییده  است!

* منتشر شده در روزنامه قدس ۱۳۹۸/۱۱/۱۰

کد خبر 1347261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =