ترامپ: به این می گویند «تبرئه کامل»!

ترامپ در حالی که از اتهاماتش تبرئه شده بود در توئیتر ویدیویی را منتشر کرد که باعث تعجب همه شد. در این توئیت او از فیلمی سی ثانیه ای رونمایی کرد که که شعارهای «ترامپ ۲۰۲۴»، «ترامپ ۲۰۲۸»، «ترامپ ۲۰۳۲»، «ترامپ ۲۰۳۶»، «ترامپ ۲۰۴۰» … و «ترامپ تا ابد» در آن مشاهده می شد.

مهسا مژدهی: روند استیضاح ترامپ همانطور که انتظارش را می رفت پیش رفت و رئیس جمهور امریکا از اتهاماتش با همدستی جمهوری خواهان سنا، تبرئه شد. سنای آمریکا در جلسه‌ای که برای رأی‌گیری در خصوص استیضاح رییس‌جمهوری این کشور برگزار کرد، رأی به عدم استیضاح داد و بدین ترتیب دونالد ترامپ از اتهامات وارد شده تبرئه شد و همچنان رییس جمهور آمریکا ماند.  اتهامات مطرح شده علیه ترامپ در ماجرای استیضاح در قالب دو بند "سواستفاده از قدرت" و" اخلال در روند رسیدگی کنگره" مطرح شده بود.

رای‌گیری در مجلس سنای آمریکا در خصوص اولین بند استیضاح ترامپ انجام شد که در آن 52 سناتور به گناهکار نبودن ترامپ رای دادند و 48 سناتور او را گناهکار دانستند. بر این اساس ترامپ از بند اول استیضاح تبرئه شد. بند دوم استیضاح ترامپ هم رای نیاورد. در پایان رای‌گیری در خصوص بند دوم استیضاح، 53 سناتور آمریکایی ترامپ را گناهکار ندانستند و 47 سناتور او را گناهکار خواندند. ترامپ از دومین بند استیضاح هم تبرئه شد.

واکنش ترامپ به تبرئه اش چه بود؟

رئیس جمهور آمریکا دقایقی پس از تبرئه خود از بندهای اتهامی استیضاح در مجلس سنای این کشور، مطابق معمول توئیتی را منتشر کرد.ترامپ در این توئیت فیلمی ۳۰ ثانیه ای را منتشر کرد که شعارهای «ترامپ ۲۰۲۴»، «ترامپ ۲۰۲۸»، «ترامپ ۲۰۳۲»، «ترامپ ۲۰۳۶»، «ترامپ ۲۰۴۰» … و «ترامپ تا ابد» در آن مشاهده می شود. او همچنین در توئیتی دیگر تبرئه خود در مجلس سنا را «پیروزی بزرگ» خواند.  او همچنین روز بعد در اولین سخنرانی خود بعد از تبرئه شدن از استیضاح، دموکرات‌ها را «فاسد و متقلب» نامید و گفت که آنها «هر کاری برای از بین بردن ما کردند.» به گزارش پنجشنبه شب شبکه ان. بی. سی نیوز، ترامپ در سخنانی در واشنگتن گفت: همانطور که می‌دانید برخی افراد فاسد و متقلب دوره سختی برای خانواده من، کشور بزرگ ما و رییس جمهوری شما ایجاد کردند.
 وی افزود: آنها هر کاری که توانستند برای از بین بردن ما کردند و بدین ترتیب، ضربه بسیار بدی به ما زدند.ترامپ پیش از آنکه سخنرانی‌اش را آغاز کند نسخه‌ای از روزنامه‌های «واشنگتن پست» و «یواس‌ای تودی» را که با تیتر «تبرئه شد» منتشر شده بود، در دست گرفت و به هوادارانش نشان داد.

در مقابل نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که پاره کردن متن سخنرانی دونالد ترامپ در نشست سالانه کنگره خبرساز شد، خطاب به ترامپ گفت: در تاریخ ثبت شد که به خاطر تضعیف امنیت ملی استیضاح شدی و هرگز از زخم آن خلاص نخواهی شد. نانسی پلوسی روز پنج شنبه در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا افزود: او برای همیشه استیضاح شده است. مهم نیست چه می گوید یا هرچه در سر او می گذرد. اوخطاب به ترامپ گفت تو برای همیشه استیضاح شده‌ای. هرگز از شر آن زخم خلاص نمی شوی و تاریخ همیشه ثبت می کند که شما به خاطر تضعیف امنیت کشور ما استیضاح شده اید.

او همچنین روز جمعه یک جشن برای تبرئه اش برپا کرد. رئیس جمهور امریکا در این مراسم گفت: "اذعان می‌کنم که در زندگی‌ام اشتباهاتی کرده‌ام... اما نتیجه نهایی این است" و با این حرف خبر اول امروز روزنامه واشنگتن را به حاضران نشان داد: "ترامپ تبرئه شد." به گزارش بی.بی.سی ترامپ در "اتاق شرقی" کاخ سفید که پر از هوادارانش و مقام‌های کابینه بود، گفت: "حالا این کلمه خوشگل را داریم. هرگز فکر نمی‌کردم اینقدر خوب به نظر برسد... به آن می گویند 'تبرئه کامل' ."

ماجرای اختلاف شدید پلوسی و ترامپ چه بود؟

یک روز پیش از تبرئه ترامپ، یکی از شدیدترین برخوردها میان نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان امریکا با رئیس جمهور این کشور رقم خورد. دونالد ترامپ به رسم هرسال نیز امسال در کنگره برای سخنرانی به همراه اعضای خانواده و کاخ سفید در کنگره حاضر شد. جلسه ای که مانند سال گذشته با حواشی بسیار همراه شد. با این تغییر که امسال ترامپ به زعم خود با دستاوردهای بسیاری در حوزه سیاست خارجی به کنگره رفته بود و به نظر می رسید که از نتیجه استیضاح به خوبی مطمئن است و به تبرئه خودش ایمان دارد. او پیش از آغاز نطق خود دست نانسی پلوسی را که به رسم ادب مقابل او دراز شده بود را پس زد و در عوض ، پلوسی که پشت سر ترامپ ایستاده بود، برگه های سخنرانی را پاره کرد. او در این سخنرانی در حالی که با تشویق‌های مکرر جمهوریخواهان و سکوت مطلق دموکرات‌ها روبرو بود، اظهار کرد: دشمنان آمریکا در حال فرار هستند و بخت آمریکا در حال ارتقا است. سال‌های نزول اقتصادی به سر آمده است. روزهای سوء استفاده و تقبیح کشورما پشت سر است و تمام بهانه‌های پیشین برای هدر رفتن اعتبار و پول آمریکا به سر آمده است.

اندکی بعد از اتفاقات مراسمکنگره برای سخنرانی ترامپ، نام نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه در میان ده ترند نخست توئیتر در آمریکا و در سطح جهان قرار گرفت.  نحوه معرفی ترامپ از سوی پلوسی در آغاز نطق سالیانه و به ویژه اقدام اعتراض آمیز وی پس از پایان این سخنرانی موجب شد هشتگ های «پلوسی» و «نانسی» با بیش از یک میلیون - و 700 هزار توئیت، به ترتیب ترند چهارم و پنج جهانی شوند. همچنین هشتگ «نانسی پلوسی» با دست کم 400 هزار توئیت، ترند سوم توئیتر در آمریکا شد.ین اقدامات اعتراضی که مقابل دوربین های متمرکز شده بر دونالد ترامپ صورت گرفت، موجی از واکنش های متنوع کاربران توئیتر را در پی داشت. رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا ساعاتی بعد از این اتفاقات با صدور بیانیه‌ای انتقادی تصریح کرد که سومین سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور ترامپ، کلکسیون طولانی از دروغ‌هایی بود که با هدف گمراه‌ کردن مردم آمریکا از عملکرد این دولت طراحی شده بود.

اظهارات ترامپ تفاوت زیادی با سخنرانی بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ بعد از تبرئه در سنا داشت، زمانی که بعد از استیضاح در کنگره عمیقا از مردم آمریکا عذرخواهی کرد.

کلینتون در آن سخنرانی گفت: "می‌خواهم دوباره به مردم آمریکا بگویم که چقدر از رفتار و گفتارم که باعث این رویدادها شد متاسفم و چقدر از بار سنگینی که این تحولات بر دوش کنگره و مردم آمریکا گذاشته متاسفم."

ترامپ در پایان سخنانش در کاخ سفید از خانواده‌اش به خاطر آنکه مجبور شده‌اند این "مخمصه ساختگی و زننده" را تحمل کنند پوزش خواست.

چرا استیضاح به نتیجه نرسید؟

روز دوازدهم بهمن، دهمین روز محکمه استیضاح دونالد ترامپ به در حالی سپری شد که اکثریت جمهوریخواهان سنا موافقت کردند که روز چهارشنبه رأی گیری نهایی درباره این پرونده انجام شود. پیش از این با رای منفی جمهوری خواهان سنا به عدم احضار شاهدان، مشخص شده بود که کار دادگاه ترامپ به زودی خاتمه خواهد یافت. همانطور که انتظارش می رفت و دموکرات ها هم می دانستند، اکثریت جمهوری خواه در مجلس سنا بدون توجه به جرائم رئیس جمهوری آمریکا و تنها با پیروی از منافع حزبی خود، تمام تلاششان را برای تبرئه او از اتهامات جدی اش، به کار بردند. روز پنجشنبه گذشته، ستیضاح ترامپ از مرحله پرسش و پاسخ گذشت و دموکرات ها نتوانستند جناح مقابل را وادار کنند تا تن به خواسته هایشان بدهند. در این مرحله که روز چهارشنبه و پنجشنبه انجام شد، نمایندگان در طول هشت ساعت نود سوال مطرح کردند. وضعیت در این جلسه به سود جمهوری خواهان پیش رفت به شکلی که در همان روز اول برخی از نمایندگان در مصاحبه با رسانه ها اعلام کرده بودند که روز شنبه، موضوع جمع خواهد شد و استیضاح به مرحله جمع اوری رای برای تبرئه ترامپ بیانجامد. از همان روز چهارشنبه مشخص شد که دموکرات ها نمی توانند بر روی انشقاق و جدایی میان جمهوری خواهان دل ببندند. آنها با مطرح کردن موضوع احضار شهود تلاش کردند تا از بسته شدن پرونده جلوگیری کنند، اما این تلاش ها به جایی نرسیده بود. روز جمعه نمایندگان در سنا به احضار شهود یا ارائه مدارک تازه علیه ترامپ رای منفی دادند. این رای به معنای نقطه پایانی بر استیضاح رئیس جمهور آمریکا دانسته می شود. حالا نمایندگان جمهوری خواه، همانطور که ارزویش را داشتند، توانستند مدت زمان رسیدگی به این پرونده را به کمترین حد ممکن برسانند. در این زمینه شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده بود: درحالی چشم انداز تبرئه دونالد ترامپ در دادگاه استیضاح با توجه به رد احضار شهود از سوی جمهوریخواهان، از هم اکنون هویدا شده که به نظر می رسد با نبود اکثریت حزبی در مجلس سنا، استیضاح ترامپ پوچ خواهد بود.

نتایج رأی‌گیری در سنا نشان‌ می‌دهد تمامی جمهوری‌خواهان رأی به عدم استیضاح ترامپ داده‌اند؛ به استثنای میت رامنی که تنها در بند نخست رأی به استیضاح داده است. اما این رأی سنا با واکنش های متفاوتی از سوی مقام ها و چهره های سیاسی آمریکا روبرو بوده است. که در ادامه برخی از آنها را می خوانید: چاک شومر  رهبر اقلیت دموکرات در سنا در واکنش به تبرئه ترامپ در سنا این رای‌گیری را بی ارزش دانست. او با انتشار ویدئویی خطاب به آمریکایی ها گفت که امیدشان را از دست ندهند.

شومر همچنین با انتشار گزارش جدیدی از سی ان ان درباره اوکراین گیت اضافه کرد که اطلاعات و شواهد جدید آشکار خواهند شد و جمهوری خواهان باید بابت رأی خود برای تبرئه ترامپ پاسخگو باشند.

تد کروز سناتور جمهوری خواه با اعلام رای‌اش، نوشت بعد از چهارماه تلاش نانسی پلوسی و آدام شیف، استیضاح به پایان رسیده است. کروز همچنین افزود: به نمایندگی از ۲۸ میلیون نفر از مردم تگزاس و همه آمریکایی ها او در دفاع از قانون اساسی، به تبرئه پرزیدنت ترامپ رای داد.

با وجود اینکه دموکرات ها امیدوارند اقدامشان برای استیضاح ترامپ به نتیجه ای مثب در انتخابات امسال بیانجامد اما امار و ارغام می گویند که ترامپ در میان اذهان عمومی آمریکا محبوبیتش را از دست نداده است. جامعه اماری که او برای رای اوردن به آنها نیاز دارد، کماکان طرفدار ترامپ هستند و جلسه استیضاح و اتهاماتی که به رئیس جمهور امریکا زده شد و حتی رای ناعادلانه جمهوری خواهان به تبرئه رئیس جمهور، آنها را از پشتیبانی از ترامپ ناامید نکرده است.

312 310

کد خبر 1349875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
  0 0
  اشتباه نکن. این موضوع تبرئه تو نبود بلکه محکومیت جمهوریخواهان سنا بود.
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
  0 0
  عجیب بوی دماغ سوخته میاد !!!!!!!!