۰ نفر
۷ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۶:۳۱

درحالی‌که مایکروسافت از ارایه حق انتخاب مرورگر اینترنتی برای کاربران اروپایی خبر می‌دهد، تولیدکنندگان دیگر مرورگرهای اینترنتی از چگونگی اجرای این تصمیم مطمئن نیستند.

مجید جویا: مایکروسافت در عقب‌نشینی آشکاری اعلام کرد که از این پس به کاربران اروپایی اجازه خواهد داد که هنگام نصب ویندوز 7، مرورگر اینترنتی دلخواهشان را انتخاب کنند.

به این ترتیب، مایکروسافت راهی را برای کاربرانش ایجاد خواهد کرد که به سادگی بتوانند یکی از مرورگرهای رقیب اینترنت‌اکسپلورر (آی.ای) را به جای آن بر روی کامپیوتر خود نصب کنند. سازندگان کامپیوتر نیز، اگر بخواهند، ممی‌توانند یکی از رقبای اینترنت‌اکسپلورر را به جای آن انتخاب کنند و مرورگر مایکروسافت را بر روی کامپیوترهای تولیدی خود، غیر فعال سازند.

به گزارش سی‌نت، براد اسمیت؛ وکیل ارشد مایکروسافت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در پیشنهاد جدید ما، علاوه بر چیزهای دیگر، آمده است که به مشتریان اروپایی خریدار سیستم‌عامل ویندوز 7 که اینترنت‌اکسپلورر به عنوان مرورگر پیش‌فرض آن نصب شده است، صفحه‌ای نشان داده می‌شود که در صورت تمایل، یکی از مرورگرهای رقیب را به سادگی از طریق اینترنت نصب کنند».

مایکروسافت تا پیش از این امیدوار بود که بتواند با حذف کامل مرورگر اینترنت‌اکسپلورر از روی ویندوز 7، بتواند رضایت مقامات قضایی اتحادیه اروپایی را جلب کند. با این حال، اتحادیه اروپایی اعلام کرد که چنین حرکتی نمی‌تواند نگرانی‌هایش را در مورد ویندوز برآورده کند.

کمیسیون در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در این پیشنهاد، ویندوز 7 می‌تواند شامل اینترنت‌اکسپلورر باشد، ولی پیشنهاد ما این اصل را درک می‌کند که باید به مشتریان، انتخاب آزاد و موثری در مورد مرورگر اینترنت داده شود و به همین دلیل باید ابزار مناسبی را نیز فراهم کرد (صفحه انتخاب مرورگر) که به نظر مایکروسافت می‌توان با استفاده از آن به این هدف رسید. به علاوه، (سازندگان کامپیوتر) نیز قادر خواهند بود که مرورگرهای اینترنتی جایگزین را نصب کنند، آنها را به عنوان مرورگر پیش‌فرض قرار دهند و اگر هم بخواهند می‌توانند اینترنت‌اکسپلورر را غیر فعال کنند. کمیسیون از این پیشنهاد استقبال می‌کند و در مورد تاثیر عملی آن به عنوان یک انتخاب واقعی از طرف کاربران تحقیق خواهد کرد».

استقبال رقیبان از صفحه انتخاب

هاکون ویوم‌لی، مدیرعامل شرکت تولیدکننده مرورگر اینترنتی اوپرا که در مورد مشکلات اینترنت‌اکسپلورر با قوانین ضد انحصار فراوان سخن گفته بود، نیز به این پیشنهاد روی خوش نشان داد. وی گفت:« امروز روز شادی ما است. به نظر ما ایجاد این صفحه انتخاب خبر خیلی خوبی است و من فکر می‌کنم که این کار به کاربران، حق انتخاب کاملا عادلانه‌ای می‌دهد».

اما هنوز معلوم نیست که کدام مرورگرها روی صفحه انتخاب ظاهر می‌شوند و طبیعی است که اقای لی در این مورد نگران باشد. وی گفت: «قوانین و قواعد برای امکان ورود به صفحه باید چیزی باشد که تحت نظارت دقیق اتحادیه اروپایی باشد. این نمی‌تواند ایده خوبی باشد که آن را به تنها یک و یا دو گزینه محدود کنیم، ولی این که تعداد مناسب چندتا باشد نیز سوال خوبی است».

از سوی دیگر، بنیاد موزیلا که مرورگر متن‌باز فایرفاکس را ارائه می‌کند، در این مورد محتاط‌تر رفتار کرد. جان لیلی، مدیرعامل بنیاد موزیبا در بیانیه‌ای گفت: «ما مشتاقیم که ببینیم پیشنهادی که مایکروسافت قصد ارائه آن را دارد، چه ویژگی‌هایی دارد و تا آن زمان سخت است که بتوانیم عکس‌العمل مشخصی در قبال آن نشان دهیم. البته، این پیشرفت خوبی است که مایکروسافت تغییر کرده و به کاربران این حق انتخاب را می‌دهد که مرورگر اینترنتی خود را خودشان انتخاب کنند، با توجه به این‌که مرورگرها امروزه در بطن بسیاری از کارهای آن‌لاین ما قرار دارند».

موزیلا نیز سوالاتی در مورد نحوه انتخاب مرورگرها برای قرار گرفتن در آن صفحه دارد، و این‌که مایکروسافت چه شرایطی را برای این که قسمتی از آن باشند تحمیل خواهد کرد، و این سوال که آیا مایکروسافت قصد به‌روزرسانی ویرایش‌هایی از ویندوز را که هم‌اکنون اجرا می‌شوند، برای استفاده از این صفحه دارد یا خیر.

دردسر کاربران
ویرایش بدون مرورگر ویندوز7 می‌توانست دردسرهای زیادی برای کاربران ایجاد کند، مثلا این‌که آنها می‌بایست بدون در اختیار داشتن اینترنت اکسپلورر، یکی از مرورگرهای رقیب آن‌را دانلود کنند. هم‌چنین ارتقای ویندوز موجود به ویندوز 7 نیز بسیار سخت‌تر بود. برای مثال، کاربر دارنده ویندوز ویستا برای ارتقا به ویندوز 7 می‌بایست کل سیستم‌عامل را از اول نصب کند، در حالی که تا قبل از این کاربران تنها کافی بود که ویرایش موجود ویندوز خود را ارتقا دهند.

اسمیت گفت: «تا زمانی‌که کمیسیون، نظرات عمومی را جمع‌آوری کند و این پیشنهاد را نیز در نظر بگیرد، ما موظفیم که مطمئن شویم به طور کامل از قوانین اتحادیه اروپایی تبعیت می‌کنیم و از محدودیت‌های ناشی از رای دادگاه بدوی در سال 2007 / 1386 تخطی نمی‌کنیم. سازندگان کامپیوتر که دستگاه‌هایی را به برای بازارهای اروپایی ارائه می‌کنند، نیز مجبورند تا زمانی که کمیسیون، بازنگری کامل پیشنهادهای ما را به اتمام نرساند و تصمیم نگیرد که آیا التزامات خاص ناشی از قوانین اروپایی را برآورده می‌کند یا نه، به ویرایش خاص اروپایی ویندوز 7 را همین ترتیب کنونی عرضه کنند».

مایکروسافت نیز متعهد شده که «قابلیت تعامل بین محصولات شرکت‌های ثالث را با تعدادی از محصولات مایکروسافت؛ شامل ویندوز، ویندوز سرور، آفیس، اکسچنج و شیر جوینت؛ ترقی دهد».

اما این غول تولیدکننده نرم‌افزار با شکایت دیگری در مورد آفیس نیز مواجه است. اسمیت می‌گوید: «مانند پیشنهاد ما در مورد اینترنت‌اکسپلورر، قابلیت تعاملی که ما در مورد این مجموعه نرم‌افزاری ارائه می‌دهیم نیز از سوی مایکروسافت تغییرات چشمگیری داشته است. آنها بر مبنای اصول تعاملی که مایکروسافت در فوریه 2008 / بهمن 1386بیان کرد بنا نهاده شده‌اند، هم‌چنین مباحثات گسترده ما با کمیسیون نیز در آنها لحاظ شده و گام‌های جدیدی که الزامات قابل اجرای تضمینی را در بر می‌گیرند، برداشته شده است».

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 13592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =