مراقبت از سلامت روان سالمندان در برابر کرونا

مهر نوشت: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آسیب پذیری بیشتر سالمندان دربرابر بیماری کرونا، بر ضرورت توجه به سلامت روان این افراد و حفظ تعاملات اجتماعی با رعایت بهداشت تاکید کرد.

جمال شمس متخصص روانپزشکی با بیان اینکه به افراد بالای ۶۵ سال سالمند گفته می‌شود، درباره بهداشت روان توضیح داد: بهداشت روان به معنای آن است که شخص بهترین تطابق را با وضعیت اجتماعی محیط پیرامون خود داشته باشد.

وی ادامه داد: منظور از تطابق، داشتن یک زندگی راحت و دچار نشدن به اضطراب، افسردگی و مشکلات خلقی است و برای اینکه یک فرد در وضعیت انطباق باشد باید هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی شرایط مناسبی داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: زمانی که مانند اکنون یک شرایط بحرانی به وجود می‌آید و شخص را از نظر روانی دچار نگرانی‌های بیش از حد می‌کند، شخص دچار افسردگی و اضطراب می‌شود.

شمس با اشاره به اثر منفی افسردگی و اضطراب بر سلامت روان و توانایی انطباق با محیط، یادآور شد: افسردگی و اضطراب بر روابط بین فردی نیز تأثیرگذار است و حتی فرد را از نظر جسمی دچار اختلال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد مسن از نظر جسمی در وضعیت کاملاً مناسبی قرار ندارند، گفت: اضطراب و افسردگی غیرطبیعی می‌تواند سیستم ایمنی این افراد را دچار اختلال کرده و آنان را مستعد ابتلاء به بیماری‌های جسمی کند.

این روانپزشک با بیان اینکه نگرانی به اندازه، در چنین شرایطی می‌تواند باعث توجه فرد به رعایت نکات بهداشتی شود، گفت: بنا بر این حد متعادلی از نگرانی می‌تواند به سلامت فرد کمک کند اما اگر این نگرانی از حد بگذرد فرد را دچار مشکل می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت عدم ایجاد نگرانی بیش از حد برای افراد سالمند توسط اطرافیان و نزدیکان، یادآور شد: اطرافیان افراد مسن باید بدون ایجاد اضطراب و نگرانی اضافی، رعایت نکات بهداشتی را به آنان تذکر دهند.

شمس، ورزش سبک، مستمر و مداوم، تغذیه مناسب و تعاملات اجتماعی با رعایت بهداشت فردی را از جمله مهمترین عوامل کمک به سلامت روان سالمندان عنوان کرد.

وی همچنین با اشاره به ایجاد نگرانی بیش از حد توسط برخی از منابع در فضای مجازی، افزود: اگر اطرافیان اینگونه اخبار را دنبال می‌کنند نباید محتوای آن را به افراد مسن انتقال دهند.

شمس درباره افرادی که تحت نظر روانپزشک دارو مصرف می‌کنند، توضیح داد: برخی از بیماری‌ها در شرایط بحرانی ممکن است برای مدت کوتاهی شدید شوند، پیشنهاد می‌شود اگر فردی دچار این مسئله شد چند روز تأمل کنند و در مقدار و نحوه مصرف دارو هایشان تغییری ایجاد نکنند.

وی در پایان افزود: افراد سعی کنند با روش‌هایی مثل تن آرامیدگی و توجه به بهداشت خواب خود را آرام کنند، اما اگر بهبودی در حالشان ایجاد نشد، ترجیحاً بدون مراجعه حضوری با پزشک خود مشورت کنند، در صورت لزوم مراجعه حضوری نیز بهداشت فردی را رعایت کرده و از ازدحام در سالن‌های انتظار مراکز درمانی بپرهیزند.

۲۳۵۲۳۱
کد خبر 1361023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =