نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به وزیر بهداشت: کودکان زباله‌گرد در معرض خطراند

انجمن حمایت از حقوق کودکان در نامه‌ای به وزیر بهداشت نسبت به اینکه کودکان زباله‌گرد در معرض خطر هستند، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

همان‌گونه که مستحضرید شیوع سریع کرونا سلامت افراد جامعه را با خطر جدی مواجه کرده است. کودکان زباله‌گرد، با توجه به شرایط زیستی و بهداشتی که در ادامه می‌آید ازجمله افرادی هستند که به شدت در معرض ابتلا به این بیماری‌اند یا می‌توانند به‌عنوان ناقل شناخته شوند. 

این کودکان که عمدتا دور از خانواده و بدون سرپرست هستند و در همان مراکز بازیافت و تفکیک زباله میان حجم انبوهی از زباله‌های آلوده زندگی می‌کنند، حداقل دست‌رسی به مواد بهداشتی را نیز ندارند. هرچند شهرداری تهران طی بخش‌نامه‌ای زباله‌گردی در سطح تهران را توسط پیمان‌کاران بازیافت ممنوع اعلام کرده است، اما گزارش‌ها و شواهد عینی نشان می‌دهد هم‌چنان این کودکان در شهر به جست‌وجوی زباله مشغول‌اند. این امر نه تنها به‌دلیل فقر و نیاز مادی است، بلکه ناشی از عدم‌اطلاع آن‌ها از این شرایط و چه‌گونگی پیش‌گیری از بیماری است.

برای درک عمق فاجعه کافی‌ست ۲۴ ساعت زندگی یک کودک زباله‌گرد را مرور کنیم؛ زندگی در میان زباله‌ها، ایمنی پایین بدن به دلیل تغذیه‌ نامناسب و مشکلات تنفسی و ریوی به دلیل نوع کار، ساعات طولانی کار و تماس مستقیم با زباله‌هایی که این روزها در کنار تمامی آلودگی‌های همیشگی، آلوده به ویروس کرونا نیز هستند و در نهایت حضور بین شهروندان؛ و کودکی در برابر دیدگان ماست که به شدت در معرض آلوده شدن به این ویروس و انتقال آن به شهروندان و دیگر زباله‌گردهاست.

انجمن حمایت از حقوق کودکان، در راستای حفظ سلامت و حیات کودکان زباله‌گرد جلسات متعددی با سازمان بهزیستی و شهرداری تهران برای تهیه حداقل‌های ممکن شرایط نگهداری و غربال‌گری آن‌ها داشت. هر دو سازمان، موکدا بر لزوم جداسازی کامل کودکان زباله‌گرد از محل‌های بازیافت تا پایان بحران تاکید داشتند چراکه می‌دانند ادامه چنین شرایطی برای کودکانی که در خطرناک‌ترین و آلوده‌ترین مشاغل در حال فعالیت یا زندگی هستند، می‌تواند ما را با فاجعه‌ای انسانی مواجه کند.

از آن‌جا که این بیماری در افراد دارای مشکلات ریوی اثر کشنده‌تری دارد، توجه جناب‌عالی را به این امر جلب می‌کنیم که عمده این کودکان به دلیل مجاورت طولانی‌مدت با فضای آلوده مشکلات ریوی و ضعف شدید در سیستم ایمنی بدن دارند. از طرف دیگر، حتی ممکن است پس از مهار بحران، به دلیل عدم‌غربال‌گری و انتقال به مکان مناسب، بهداشتی و ایمن، آسیب‌های بهداشتی جدی را متحمل شوند.

بدیهی است انجمن حمایت از حقوق کودکان، به‌عنوان نهاد مدنی که خود را پاسدار حقوق کودکان می‌داند و حق حیات را به‌مثابه یکی از اساسی‌ترین حقوق کودکان می‌شناسد، نهایت تلاش و توان خود را برای بهبود شرایط کودکان زباله‌گرد به کار خواهد گرفت؛ با این وجود، تغییر شرایط برای این کودکان نیازمند عزمی جدی و بین‌سازمانی است و قطعا سکوت یا نادیده گرفتن این امر به هر دلیل و مصلحتی نافی مسئولیت آن وزارتخانه به‌عنوان متولی سلامت جامعه و سایر نهادهای ذی‌ربط نیست.

از این‌رو، با توجه به این مسائل و نیز توافقات صورت‌گرفته در جلسه با سازمان بهزیستی و شهرداری تهران و ‌هم‌چنین وظایف و تکالیف قانونی وزارت بهداشت، انجمن حمایت از حقوق کودکان از جناب‌عالی و مجموعه وزارت بهداشت خواهشمند است نسبت به موافقت با ایجاد شرایط مناسب که انجمن آن را «اردوی سلامتی» می‌نامد، توسط نهادهای ذی‌ربط در محیطی خارج از گودهای زباله‌گردی و مراکز بازیافت مساعدت و موافقت لازم را اعلام فرمایید.

۴۷۲۱۲

کد خبر 1362911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =