از خانه‌نشینی اجباری ایرانیان تا تجربه جهانی قرنطینه شهرها

این روزها همه تاکید دارند خانه ماندن، بهترین راهکار مقابله با نقطه اوج کرونا است. قرنطینه یا قطع ارتباط انسانها با همدیگر، این روزها تبدیل به مسئله‌ای چالش برانگیز شده؛ عده‌ای معتقدند تبعات اقتصادی قرنطینه بسیار زیاد و فایده آن کم است و در مقابل تعداد دیگری از جمله حریرچی، معاون وزیر بهداشت می‌گویند قرنطینه راهکاری اشتباه و از مد افتاده و متعلق به قرن ۱۹ است و باید چاره دیگری اندیشید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جهان و به تبع آن کشور ما ایران در بحران کم سابقه همه گیری یک بیماری کشنده و بسیار واگیردار به نام کرونا قرار گرفته است.

به جز راههای درمانی و رعایت بهداشت فردی، یکی از راههای غلبه بر این بحران از طریق جلوگیری از شیوع آن، قرنطینه است. قرنطینه یا ایجاد محدودیت در ارتباطات انسانی، یکی از راهکارهای باستانی برای جلوگیری از شیوع بیماریهاست که ریشه در سنت روم باستان و شهر ونیز دارد.

به طور کلی برای غلبه بر شیوع کرونا، می توان گفت قرنطینه در ۵ سطح باید جریان پیدا کند:

قرنطینه خانگی که برای افراد سالم و بیمار یک سان است

قرنطینه افراد بیمار یا مشکوک به بیماری در منزل یا درمانگاه و تحت نظر پزشک

قرنطینه های مکانی مانند قرنطینه کشتی، باشگاه های ورزشی و پادگانها

قرنطینه شهر یا استان آلوده

قرنطینه کشورهای آلوده

در حال حاضر، به نظر می رسد تنها در یکی دو سطح از جمله قرنطینه برخی افراد آلوده در بیمارستانها و همچنین قرنطینه خودخواسته شهری در برخی شهرهای ایران، سایر سطوح همچنان اجرا نشده است.

قرنطینه شهری، آری یا نه؟

یکی از اصلی ترین مطالبات برخی فعالان اجتماعی در ابتدای بحران کرونا، قرنطینه مناطق آلوده بود. از جمله این مناطق، قم است که گفته می شود کانون شیوع کرونا در کشور، آن شهر است. استاندار قم در این باره اعلام کرد قرنطینه قم راهبرد وزارت بهداشت نبود ولی وزارت بهداشت نظر دیگری دارد. آنطور که نماینده وزیر بهداشت در گیلان گفته شورای امنیت ملی دستور داده که استانها قرنطینه نشود.

نکته اینجاست که برخی نمایندگان مجلس می گویند اختیارات شورای عالی امنیت ملی به ستاد مقابله با کرونا تفویض شده و این مسئله به پیچیدگی موضوع قرنطینه شهرها دامن زده است. نجفی خوشرودی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره گفته: تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا که اختیارات شورای عالی امنیت ملی به آن تفویض شده است، باید با قاطعیت به اجرا درآید. در این راستا، اهتمام به ملاحظات و نظرات مسئولان استانی و شهرستانی، مورد تأکید است.  

او ممنوعیت سفر به استان‌های شمالی به ویژه مازندران را مطالبه مردم این مناطق دانسته و گفته: تشتّت و ناهماهنگی در این خصوص، پذیرفتنی نیست. موافق هستم که درباره قرنطینه کامل برخی شهرها یا استان‌ها، پیچیدگی زیادی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و ... وجود دارد، اما درعین حال باید زیرساخت‌ها و آمادگی‌های لازم فراهم شود. چون جان مردم بر همه چیز ارجحیت دارد.

برخی نمایندگان مجلس معتقدند قرنطینه استانهای آلوده مانند قم و گیلان اصلی ترین اقدام دولت در کنترل بحران کرونا باید باشد. بهرام پارسایی نماینده مجلس هم در صفحه اجتماعی خود نوشت اگر استان فارس را قرنطینه نکنید، تبدیل به گیلان دوم خواهد شد. یعنی شدت بیماری در آنجا هم در سطح همه گیری خواهد بود.

جالب اینجاست برخی نمایندگان مجلس که تست کرونای آنها مثبت درآمد هم بلافاصله خود را به قرنطینه خانگی فرستادند تا به مردم نشان دهند قرنطینه خانگی بهترین راه برای پیشگیری از شیوع این بیماری خطرناک است.

چرا قرنطینه شهرها در ایران انجام نشد؟

تصمیم گیری درباره قرنطینه شهرها در بالاترین سطوح باید انجام شود. از جمله ریاست جمهوری که باید تصمیم اصلی را درباره این مسئله بگیرد. روحانی درباره قرنطینه شهرها توضیح داده است: مردم برای ایام عید نوروز اعتقادداتی دارند و نکاتی دارند ولی باید مراسم را به صورت خوبی مدیریت کنند، در اجتماعات نروند و در امکان متبرکه نروند. زیارت هر امامی را از راه دور هم می‌توانیم انجام بدیم؛ آن خلوص و توجه باشد همان ثواب و اجر را مخصوصاً در این شرایط دارد. همه باید در ایام نوروز مراعات کنیم. نوروز را برای فرصت شیوع بیشتر نگذاریم و نوروز را فرصتی برای پیروزی قرار بدهیم.

ولی برخی نمایندگان مجلس معتقدند دولت باید همان ابتدا برخی از شهرها از جمله قم را قرنطینه می کرد. از جمله این نمایندگان علی مطهری، نماینده تهران است که گفته شیوع کرونا در کشور محصول قرنطینه نکردن قم بود و طبق نظر متخصصان و تجربه‌ای که در چین رقم خورد، قرنطینه شهرها و کانون‌های آلوده در حال حاضر هم می‌تواند مفید باشد، ولی کار درست این بود که همان زمان که ویروس کرونا در قم پیدا شد، قرنطینه این استان را شروع می‌کردند تا آلودگی به سایر نقاط کشور سرایت نکند.

نماینده مردم تهران در خانه ملت با تاکید بر این مساله که باید بررسی شود که چه عاملی مانع از قرنطینه قم در همان روز اول آلودگی شده است، گفت: باید مشخص شود چه کسانی با چه انگیزه‌ای مانع قرنطینه اولیه قم شدند. آیا وزارت بهداشت در این باره کوتاهی کرده یا مقاومت‌هایی بر اساس عقاید عوام‌فریبانه و خرافی در شهر قم وجود داشته است؟

مطهری ادامه داد: در صورت وجود مقاومت‌هایی برای قرنطینه قم، باید معلوم شود عوامل مخالف چه کسانی بوده‌اند و اگر کوتاهی صورت گرفته است، مسئولیت جان مردم با آنهاست و حتماً باید پیگرد قضایی انجام شود که چرا عده‌ای در یک کار تخصصی پزشکی دخالت کرده‌اند

مطهری با تاکید دوباره درباره ضرورت قرنطینه شهرهای آلوده به ویروس کرونا، گفت: جلوی ضرر را از هر کجا بگیریم منفعت است. الان هم قرنطینه شهرهای آلوده لازم است. البته همکاری مردم در اولویت است. 

با وجودی که به نظر می رسد سیاست رسمی دولت بر عدم قرنطینه مناطق شهری و استانهاست ولی برخی شهرها و حتی استانها دست به قرنطینه خودخواسته زده اند. این قرنطینه البته آشکار و به روشنی اعلام شده است. مثلا استان بوشهر اعلام کرده هر مسافری که قصد عزیمت به این استان کند را قرنطینه خواهد کرد. در این رابطه سعید کشمیری دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر بیان کرد: بر اساس مصوبات این ستاد، مسافران ورودی به این استان با نظر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مدت ۱۴ روز قرنطینه می‌شوند و هزینه قرنطینه بر عهده مسافران خواهد بود.

در اقدام محلی دیگری دو شهر اعلام کردند به صورت کامل در قرنطینه خودخواسته قرار گرفته اند. معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار اظهار داشت: این شهرستان برای مبارزه با شیوع بیماری کرونا  از امروز قرنطینه شده و هشدارهای لازم برای وارد نشدن خودروهای پلاک های سایر شهرستان ها و استانها داده شده و در ورودی های شهر از وارد شدن این قبیل خودروها جلوگیری می شود.

رحمدل بامری بیان کرد: هیچ خودرو صاحب پلاک شهرستان دیگری به غیر از چابهار حق ورود به این شهر را نخواهد داشت و هم اینک قرنطینه در ورودی های منطقه آزاد و شهر اعمال می شود و از مردم خواسته شده به شهرستان چابهار سفر نکنند. 

همچنین روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی نیشابور اعلام کرد: با توجه به وضعیت ویژه این شهر وضعیت قرمز اعلام شده است تا شهروندان در خانه بمانند و زنجیره انتقال ویروس کرونا با رعایت موارد پیشگیری شکسته شود.

قرنطینه مکانی در ایران

سطح دیگری از قرنطینه درباره اماکن مخصوصی انجام می شود. به طور معمول، بخشهای عفونی و ایزوله در درمانگاه ها و اتاقهای مخصوص در بیمارستانها قرنطینه پزشکی هستند ولی در بحران اخیر، اماکن دیگری مانند پادگانها هم قرنطینه شده اند. نگرانی درباره سربازان حاضر در پادگانها که امکان خروج از آن مکان را ندارند، بسیار بالاست و امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره قرنطینه پادگان ها گفته: در پادگان‌ها یک روش خاصی را حاکم کرده‌ایم و از آن روش تبعیت می‌کنیم، لذا قرنطینه در پادگان‌ها به‌صورت بسیار سختگیرانه در حال انجام است.

او در خصوص مرخصی کارکنان ارتش نیز گفت: نباید این مرخصی‌ها به‌گونه‌ای باشد که خود باعث نقل‌وانتقال ویروس شده و موجب تسری ویروس به نقاط امنی دیگر شود که به‌زودی ابلاغ می‌شود.

تجربه قرنطینه در کشورهای جهان

در جهان، کشورهای زیادی از قرنطینه به عنوان راهکاری برای غلبه بر شیوع کرونا استفاده کرده اند. قرنطینه یکی از راهبردهای غلبه بر بیماری کرونا از ابتدای پیدایش این بیماری عنوان می شود. به طوری که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده چین تنها با قرنطینه بسیار سفت و سخت توانست بر بحران غلبه و شاخص سلامت خود را بار دیگر مثبت کند.

ایتالیا یکی از کانونهای بحران کرونا در جهان است که تصمیم گرفت ۶۰ میلیون نفر را قرنطینه کند

قرنطینه تیم های ورزشی اروپایی مانند یونیوس هم چاره کار بحران کرونا در ایتالیا نبود و حتی بازیکن تیم ملی ما هم که مجبور به قرنطینه شده بود نتیجه ای از آن نگرفت. وضعیت قرنطینه در شهر میلان نشان می دهد رفت و آمد در خیابانهای سوت و کور اندکی جریان دارد ولی مردم به شدت از بیمار شدن می ترسند.

به جز چین و ایتالیا حتی کشورهای همجوار ما از هم قرنطینه شهری به عنوان راهکار اصلی مبارزه با شیوع کرونا استفاده می کنند. مثلا در کشور عراق، قرنطینه شهر نجف، اقدامی درخور توجه و شایسته عنوان شده است که امکان گسترش این بیماری را در شهرهای اطراف نجف به حداقل می رساند.

قرنطینه و پیامدهایی مانند بحران مالی

قرنطینه تبعات اقتصادی زیادی دارد که مختص کشور ما نیست. مشاهدات نشان داده است حتی قرنطینه یک محله در ایتالیا باعث شده است سهام ۱۱ درصد سقوط کند. یعنی نمی توان قرنطینه کرد و شاهد رکود اقتصادی نبود. توجه به بحران مالی به وجود آمده برای اقشار فرودست در قرنطینه حتی ذهن ترامپ را هم به خود مشغول کرده و او در توییتی نوشته درباره ضرر و زیان کارگران قرنطینه شده فکری خواهد کرد.

جامعه شناسان می گویند موفقیت قرنطینه در ایران شرط و شروطی دارد از جمله آنکه مردم احساس کمبود و محرومیت اجتماعی نکنند. یعنی چیزی نزدیک به محال.

موفقیت در قطع زنجیره شیوع با قرنطینه خانگی

گزارش وزارت بهداشت نشان می دهد تشویق مردم به قرنطینه خانگی توانسته در یک استان آلوده مانند گیلان تا ۴۰ درصد از ابتلای به کرونا را کاهش دهد. مسئولان ارشد وزارت بهداشت معتقدند باید به قرنطینه کردن شهرهای آلوده و قرنطینه کلیه مردم در خانه های خود به عنوان فازهای سوم و چهارم کنترل بحران فکر کرد.

سئوالی که پیش می آید اینجاست که مردم در قرنطینه چه کنند؟ برخی نویسندگان پیشنهاد مطالعه کتابهای مختلف را به مردم به خصوص کودکان و نوجوانان داده اند و گفته اند باید از فرصت قرنطینه برای آموزش خانگی کودکان استفاده شود.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1363869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =