۰ نفر
۱۰ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۶:۲۲

کاهش وزن معمولا با رژیم گرفتن و ورزش کردن حاصل می‌شود. اما تحقیقات نشان می‌دهد با تغییر دادن الگوی خواب هم می‌توان به راحتی مقداری از اضافه وزن را کاهش داد.

دانشمندان کشف کردند، افرادی که بین 6 تا 8 ساعت در طول شب می‌خوابند با احتمال دو برابر بیش‌تر از دیگران می‌توانند وزن خود را کاهش داده و به اندازه نرمال برسانند.

خوابیدن بیش‌تر از این میزان چاره ساز نیست و افرادی که کم‌تر از مقدار معین شده می‌خوابند نیز باعث بالا رفتن هورمون استرس و افزایش علاقه به مصرف غذاهای ناسالم می‌شوند.

این مطالعات که توسط محققان آمریکایی انجام شده نشان می‌دهد افرادی که می‌خواهند بیش از 5 کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهند، در صورتی که استرس کم‌تری داشته و خواب خود را منظم‌ کنند راحت‌تر به هدف خود می‌رسند.

در این مطالعات نزدیک به 500 فرد بزرگسال شرکت داشتند که سن متوسط آن‌ها 55 سال بود و همگی از چاقی رنج می‌بردند.
در بخشی از این تحقیق، از این افراد خواسته شد در 22 جلسه مشاوره شرکت کرده و با کم کردن 500 گرم کالری مصرفی در روز و افزایش فعالیت بدنی سعی کنند وزن خود را کاهش دهند.

این افراد باید تمام فعالیت‌های روزانه خود شامل الگوی خواب، میزان فعالیت بدنی و حتی استرسی را هم که داشتند ثبت کنند. بعد از حدود 6 ماه نزدیک به 60 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه نزدیک به 5 کیلوگرم از وزن خود را کاهش داده بودند.

محققان متوجه شدند افرادی که در کاهش وزن خود موفق‌تر از بقیه هستند خواب منظم‌تری دارند و تقریبا بین 6 تا 8 ساعت می‌خوابند.

دکتر چارلز الدر نویسنده این تحقیقات در این باره گفت: این مطالعات نشان می‌دهد افرادی که برای کاهش وزن تلاش می‌کنند، باید در درجه اول الگوی خواب خود را اصلاح کنند و سپس استرس خود را کاهش دهند. برای برخی از افراد تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن هم می‌تواند به این امر کمک کند.

تلگراف، 29 مارس

13244

کد خبر 139646

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =