دلیل اصلی گرانی عجیب قیمت مسکن چیست؟

یک فعال حوزه انبوه سازی می‌گوید اگر بنا بود استفاده از زور یا سیاستهای دستوری به کنترل قیمتها بیانجامد قطعا اثرات آن را در بازار خودرو که دولت سهم بالایی هم در آن دارد مشاهده می‌کردیم. بهتر است اصلاح سیستم در دستور قرار گیرد تا به جای استفاده از روش‌های نامتعارف از مسیری حرکت کنیم که در کشورهای دیگر هم جواب داده است.

به گزارش خبرآنلاین افزایش دوباره قیمت مسکن آن هم در اوج شیوع کرونا موجب نگرانی بخش‌هایی از مردم شده؛ به ویژه مستاجران امسال با افزایش بیشتر قیمت مواجه شده‌اند. این میان دولت نیز نسبت به این مساله ابراز نارضایتی می‌کند و زمزمههایی در خصوص ورود دادستانی و پلیس به ماجرای قیمت مسکن به گوش می رسد. طی روزهای گذشته جلسات متعددی در وزارت راه و شهرسازی به منظور مهار قیمت مسکن تشکیل شده است و ستاد اقتصادی دولت نیز به مساله ورود کرده است . طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی ، وزارت جهاد کشاورزی موظف به واگذاری اراضی اطراف شهرها و تغییر کاربری آنها به وزارت راه و شهرسازی شده است  که در نتیجه رویش سنگینی در ساخت و ساز ایجاد می‌شود.از سوی دیگر با حذف سختگیری ها در تراکم فروشی و تکلیف وزارت صمت به کنترل قیمت مصالح ساختمانی شرایط برای افزایش ساخت و ساز مهیا خواهد شد.سئوال اصلی اینجاست که آیا این دست اقدامات می تواند زمینه را برای مهار قیمت مسکن فراهم کند . قیمت مسکن از محدوده ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در هر متر مربع در تهران حالا به متوسط ۱۷میلیون تومان افزایش یافته است که رشدی بسیار چشمگیر است . رشدی که زمینه را برای خروج خریداران واقعی فراهم کرده و سبب شده است بیش از هشتاد درصد مشتریان مسکن را سرمایه گذاران و نه مصرف کنندگان تشکیل دهند. 

ایرج رهبر، رییس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان، به خبرآنلاین گفت: به عقیده من ورود دادستانی و پلیس به بازار مسکن نمی‌تواند آثار مثبتی داشته باشد. با افزایش فشار و اعمال شیوه‌های دستوری برای کنترل قیمت‌ها حتی در بخش خودرو هم که دولت به هر حال سهم مهمی در تولید آن دارد، قیمتها کنترل نشد و این روش هم مجموعا روش درستی نیست.

او افزود: شاید چنین روش‌هایی برای کوتاه مدت تا حدودی اثرگذار باشد ولی در مجموع این روش‌ها درست و اصولی نیستند. در جهان امروز هم این روشها و استفاده از زور برای کنترل قیمتی استفاده نمی‌شود. موثرترین کار این است که باید مساله به درستی آسیب شناسی شود و بر اساس این آسیب شناسی تصمیماتی برای بهبود وضعیت اتخاذ شود.

رهبر در رابطه با مشکل اصلی بازار مسکن تصریح کرد: درست است که بخی از داستان به سوداگری و سرمایه گذاری نامتعارف افراد در بازار مسکن باز می گردد اما مساله اصلی عرضه و تقاضا است. درواقع اکنون در بخش مسکن تقاضا به مراتب از عرضه پیشی گرفته است. به همین دلیل باید نظام تولید و عرضه مسکن در کشور اصلاح شود. اصل مساله در تولید است، همانطور که رهبری فرمودند باید تولید را در کشور افزایش داد تا علاوه بر رشد اقتصاد و اشتغال‌زایی به طور عام، به طور خاص در مسکن هم مشکلات مردم کمتر شود.

رییس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان تاکید کرد: به باور من دولت باید تلاش کند تا انگیزه تولیدکنندگان افزایش یابد. در همه بخش‌ها سرمایه‌گذار و سوداگر وجود دارند و به هر حال افرادی هستند که از هر مفری به دنبال سود خود هستند. باید نظامی ساخته شود که خود به خود حرکت بازار را منطقی کند و به این ترتیب دیگر صاحبخانه‌ها یا فروشندگان به دنبال مستاجران یا خریداران بگردند.

این فعال حوزه انبوه سازی افزود: در مجموع باید مسیری را برگزید که مسکن تبدیل به یک بازار مصرفی شود. این وضعیت فعلی ناشی از مشکلات عدیده است اما می‌توان برای آن چاره‌اندیشی کرد و قطعا به نفع همه است که هر چه زودتر یک راهکار منطقی و اجرایی برای آن اندیشیده شود.

وی با اشاره به بحث ارائه مسکن متری در بورس گفت: پیش از این گفته شد که در بورس باید مسکن متری عرضه شود. این در حالی است که فعالان بازار سرمایه در حوزه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند که بازدهی بالایی، حداقل بیشتر از نرخ سود بانکی داشته باشد و از سوی دیگر برای کنترل قیمتها می‌خواهند از زور استفاده کنند. این تناقض عملا نشان می‌دهد نقشه واحدی برای بازار مسکن هنوز وجود ندارد.

رهبر تاکید کرد: تنها برنامه ریزی که به رشد تولید منجر شود می‌تواند به بهبود شرایط بیانجامد. وگرنه راهکارهای دیگر حتی اگر در کوتاه مدت اثراتی داشته باشند در بلند مدت تبعاتی را به همراه خواهند آورد. به بیان دیگر اصلاح سیستم ضروری است و نمی‌توان از زیر بار آن شانه خالی کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ورود دادستانی به بازار اجاره بها تا چه حد می‌تواند کنترل بازار را عملی کند، گفت: ما فقط در بخش مسکن کنترل قیمتی نداریم و این مهم برای بخش‌هایی چون خودرو و لوازم خانگی و ... هم اعمال می‌شود، اگر در آن بخش‌ها ورود دادستانی موفق بود، در این بخش هم موفق خواهد بود.

رهبر تصریح کرد: البته باید توجه داشت که بازار مسکن تا حدودی شرایطی متفاوت‌تر دارد و کنترل آن سخت‌تر و حساسیت آن هم بیشتر است. بنابراین چنانچه فشار زیادی به این بازار وارد شود احتمال زیادی دارد که تولید کننده سرمایه خود را از این بازار خارج کند و به بخش‌های دیگر ببرد. پرواضح است که این اقدام باز هم به زیان بازار مسکن در کشور خواهد بود.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1399394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  2 0
  فقط باید جلوی فروش ملک توسط دلالها رو بگیرن. همین که نذارن کسی در سه سال بیش از یک سند منتقل کند قیمت شدیدا کاهش پیدا میکند
 • باقری IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  1 0
  تصمیم درست واگذاری اراضی اطراف شهرها و ساخت مسکن برای جوانان، بهترین تصمیم در نزول قیمت های مسکن هست. مثلا در شهر ما با جمعیت 20 هزار نفر اگه پانصد عدد مسکن واگذار شود دیگه خریدار زمین و مسکن در بازار وجود نخواهد داشت و راحت قیمت ها پایین میاید.
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  1 0
  گرانی اخیر مربوط به کم شدن سود سپرده های بانکی است که نقدینگی را به مسکن و طلا و ارز سوق داده است, که از اول هم قابل پیش بینی بود. راه حل اساسی وضع مالیات بر دارائی و ثروت غیر مولد است که هزینه شناسائی و وصول آن حتی از مالیات بر درآمد هم کمتر است. این باعث میشود مسکن بعنوان کالای مصرفی درآمده و نقش آن بعنوان پس انداز و حفظ ارزش پول کم شود.
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  1 0
  کجاش عجیبه؟ همه چیز 4 تا 5 برابر شده مسکنم روش
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  علت: تورم
 • رزا IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  1 0
  ایا نظری هم مفید است؟
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  خانه های خالی
 • ناشناس IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  بله، حتما، نه فقط آمارها بلکه مراعه عینی به بنگاههای معاملات ملکی نشان می دهد که مردم مثل نقل و نبات در حال خریدن مسکن هستند.
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  دلیل اصلی عقب ماندگی عرضه از تقاضاست

  پاسخ سایت: ضا

 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 1
  باید ساخت مسکن رو تسهیل کرد
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  خوب بالاخره کی باید خونه بیاد پایین
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  دلیل گرانی مسکن خانه های خالی
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  دلایل اصلی گرانی مسکن خودرو لوازم منزل مصالح ساختمانی خواربار پوشاک لوازم التحریر لوازم یدکی حودرو .... تورم است
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  پارسال دنبال خونه گشتیم برا خرید گفتن پولمون یه کم کم بود هیچ کسم قرض نداد اومدیم وام گرفتیم امسال بخریم شدن سه برابر
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  ای بابا چکار کنیم
 • IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  ای داد بیداد از این گرانی مسکن
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  دلیل اصلی گرانی فضائی مسکن فقط سودجوئی و طماعی
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  سلام رحن اجاره بره پاین ...
 • AE ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  با مصوبات دقیق جلوی مصوبات را بگیرید
 • US ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  1 0
  علتش اینه که من می خواستم خونه بخرم
 • عبدالله IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  وقتی سود بانکی کم میشه مردم پول خود را از بانک بیرون می آورند ودر مسکن وخودرو و دلار بکار می گیرند پس سود بانکی را متعارف با دیگر بخش ها مثل مسکن وسکه ودلار کنید تا پول به بانک برگردد و بانک با دادن وام به فعالان تولید تولید رونق پیدا کند.
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  0 0
  امان از دلال و امان از گرانفروش و امان از تورم
 • حسین IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  0 0
  باید فکری به حال مصرف کننده واقعی کرد
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  0 0
  جلوی دلال بازی و بساز وبفروشها گرفته بشه بنگاههای ملکی یکی از عوامل اصلی قیمت گذاریها هستن
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  0 0
  چون تورم رفته بالا
 • علی IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  0 0
  تنها راهش هر کدملی یک خانه و هرکسی که یه آپارتمان میخره نتونه بفروشه و سند رو بنام کس دیگری بزنه یعنی دلال بازی تموم هرکی بخره برای خودش خریده و تا ده سال بنام طرف جدیدی نشه سند رو زد
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  0 0
  عدم ساخت مسکن مهر