کتاب بخوانید، فیلم ببینید تا در خانه دعوا نداشته باشید

بسیاری از اختلافات در خانه و محل کار به دلیل آن است که افراد از هر حادثه ای یک فاجعه می سازند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد صابری نویسنده و مشاور روانشناس با بیان این مطلب اظهار داشت: بزرگنمایی حادثه از خود حادثه ترسناک تر است، متاسفانه در اغلب مشکلات و چالش هایی که افراد با آن دست به گریبان هستند وقتی واکاوی صورت می گیرد مشخص می شود که اغلب مشکلات به ظاهر پیچیده و بزرگ تنها یک اتفاق ساده است که افراد آن را خودخواسته تبدیل به یک فاجعه کرده اند.
وی تصریح کرد: یک رویداد ساده زمانی بزرگ می شود که افراد در ذهن خود به آن موضوع ابعاد می دهند و هر لحظه آن را تفسیر می کنند به طور مثال فقط کافی است یک روز رئیسی پاسخ سلام کارمندی را ندهد ذهن کارمند از همان لحظه شروع به زوایه سازی و ابعاد تراشی! برای موضوع و تفسیر اتفاقات اخیر می کند که شاید این رفتار رئیس به دلیل نارضایتی از کار، دیر آمدن هفته قبل، بدگویی همکاران و یا حتی نشانه اخراج باشد درحالی که این حادثه ممکن است فقط یک رفتار غیر ارادی ناشی از دغدغه مدیر باشد.
وی ادامه داد: در اختلافات زناشویی و حتی بین فردی نیز این بزرگنمایی ها به شدت وجود دارد درحالی که اگر بتوان ذهن را آموزش داد تا حوادث و رویدادهای روزمره را در ابعاد خود بببند و عادت تفسیر و بزرگ نمایی را از آن بگیریم، موجی از تنش ها در جامعه فروکش می کند.
این مشاور اضافه کرد: ذهن دائم درحال پردازش اطلاعات است اگر به شکل مرتب و پیوسته به آن خوراک داده نشود، مغز به شکل خودکار خوراک خود را از اتفاقات روزمره تهیه می کند؛ به همین دلیل باید پیش از آنکه ذهن حوادث کوچک را تبدیل به فاجعه کند افراد به شکل هدفمند اقدام به تهیه خوراک برای ذهن خود کنند. به عبارت ساده اگر ذهن مشغولیتی نداشته باشد ناخوداگاه شما را نسبت به رویدادهای روزانه حساس و موضوعات کوچک را برایتان بزرگ می کند. 
وی مطالعه و دغدغه سازی ذهنی را یکی از موثرترین ترفندهای مدیریت فکر دانست و افزود: مطالعه روزانه باعث می شود ذهن درصدد تحلیل، درک و پردازش اطلاعات جدید باشد و یا وقتی افراد به آرزوهای خود می اندیشند درواقع خوراک و عطش پردازش ذهن را هدفمند به سود خود می کنید و همین امر تمرکز مغز را از توجه به موارد بی ارزش کم می کنید.
محمد صابری خاطر نشان کرد: ذهن آدمی نویسنده حوادث و تشنه تحلیل و پردازش است افرادی که نجواهای درونی آنها همواره درخصوص رفتار اطرافیان است بی شک کمتر از سایرین مطالعه دارند اگر کتاب و تماشای فیلم  خوب جزو برنامه روزانه باشد بسیاری از حادثه ها تبدیل به فاجعه نمی شود.
۴۷۲۳۱
کد خبر 1406820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =