گفت و گوی خبرآنلاین با آیت الله شیخ علی کورانی در قم درباره اظهارات منتسب به ایشان درباره سید خراسانی، شعیب ابن صالح و... در فیلم " ظهور بسیار نزدیک است".

 محمدرضا اسدزاده - کارگردان و دست اندرکاران فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" یک ماه است که با تمام توان سعی کرده اند اظهارات این فیلم را مستقیما به تحقیقات علمی آیت الله شیخ علی کورانی نسبت بدهند. پس از اعتراض تند مراجع قم به تولید و توزیع فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" و تکذیب چهره های مختلفی که تولید کنندگان از نام های انها سوء استفاده کرده اند، این "علی اصغر سیجانی" کارگردان فیلم بود که در گفت و گو با خبرآنلاین تا توانست از نام شیخ علی کورانی بهره گرفت تا این فیلم سیاسی را مستند علمی جلوه دهد.

سیجانی در قسمتی از گفت و گوی خود با خبرآنلاین تاکید کرده بود: " ما محققی مثل علامه کورانی را داریم که در کتاب عصر ظهورش تطبیق را بارها انجام داده ... ایشان گفتند که تطبیق اشکال ندارد.... " او در جای دیگری از گفته هایش تصریح می کند:" ما هیچ دلیل روایی و عقلی نداریم که نباید تطبیق صورت بگیرد." و از سویی اظهار کرده است : " کتاب عصر ظهور نوشته علامه کورانی که از برجسته ترین اندیشمندان مباحث مهدوی است، یکی از منابع اصلی ما در ساخت این مستند بوده است. ... کمتر کسی مانند علامه کورانی وجود دارد که تمام عمر علمی خود را صرف این موضوع تخصصی کرده باشد و قطعا ایشان بهتر می توانند در این زمینه اظهار نظر کنند...."

ابتدا تا انتهای کتاب "عصر ظهور" نوشته " آیت الله شیخ علی کورانی" را که خواندیم، هیچ اثری از مصادیق و تطبیق دادن های مدل این سی دی نیافتیم. 

همچنین در گفت وگوی منتشر شده با استاد کورانی توسط سایت ظهور نیز ایشان هیچگونه تصریحی بر مصادیق نداشته اند. مصاحبه شونده می پرسد:" آیا انطباق احتمالی نشانه های روایی شعیب بر دکتر احمدی نژاد امکان پذیر است؟ با توجه به اینکه ایشان مکررا بشارت نابودی اسرائیل را می دهند و همچنین بشارت های ایشان بر بسیار نزدیک بودن ظهور و تحقق وعده های الهی در سال های آینده ، این انطباق تا چه اندازه امکان پذیر است؟"جواب جناب کورانی به این سوال یک کلمه و واژه مرسوم طلبگی است : "ان شاء الله"

بعد سیجانی کنار این جواب در پرانتزی توضیح داده : ( قابل ذکر است که ذکر " ان شاالله " و تایید ضمنی و احتمالی شعیب بودن دکتر احمدی نژاد توسط محقق محتاط و دقیقی مانند علامه کورانی بسیار قابل تامل ، مهم و پرمعنا می باشد )

این ها بود که در ادامه روشنگری در خصوص این مستند سیاسی غیرعلمی، راهی قم شدیم تا از نزدیک با استاد کورانی دیدار و گفت و گو کنیم. روحانی ای که متولد جنوب لبنان است، در نجف درس خوانده و شاگرد آیت الله خویی و آیت الله شهید صدر بوده است. او از آنجا که به زبان انگلیسی و عربی و نیز استفاده از کامپیوتر مسلط بوده، در سال 1369 با دعوت آیت الله گلپایگانی به ایران آمد تا مرکز معجم فقهی را در مدرسه بزرگ تاسیس کند. این محقق علوم اسلامی پس از آن با ایجاد بنیاد معارف اسلامی، به تالیف مجموعه معجم احادیث امام مهدی (عج) پرداخت که تاکنون 8 جلد آن منتشر شده است. از این استاد حوزه بیش از 50 جلد کتاب به زبان های مختلف منتشر شده است. دیدار ما با او در "مرکز المصطفی" بیش از 3 ساعت به طول انجامید. دیداری که در آن به بحث و بررسی احادیث ظهور و مسائل مطرح از سوی دست اندرکاران سی دی "ظهور بسیار نزدیک است"، پرداختیم.

بخشی از گفت وگوی گروه اندیشه خبرآنلاین را با این محقق مهدویت و عصرظهور می خوانید:

 ********************

کورانی

در کتاب "عصرظهور" که امروز مورد استناد و تاکید دست اندرکاران سی دی ظهور شده است، شما اساسا به تحلیل و بررسی منابع احادیث تاکیدی نداشته اید و بیشتر سعی کرده اید تا احادیث را جمع آوری کنید. این درست است؟

بله. اما برای ما منابع درجه اول با درجه دوم و درجه سوم مشخص است. آنجا که قطعی بوده، گفته ام.

اما خواننده کتاب خیلی با اینکه کدام حدیث از منابع درجه اول است یا کدام حدیث از منابع غیر موثق نقل شده روبرو نمی شود؟ شما فقط ذکر منابع کرده اید که فلان حدیث از منبع "غیبت طوسی" است یا حدیث دیگری از منبع"بشارت الاسلام" و همچنین دیگر منابع. مخاطب کتاب از کجا باید صحیح یا غیر صحیح بودن حدیث را تشخیص بدهد؟

درست است اما می دانید که احادیث کتاب "غیبت طوسی" درجه اول است. کتاب "قول المختصر" درجه دوم است و کتاب "بشارت الاسلام" متعلق به متاخرین است که احادیثش درجه سه است که جمع آوری شده است. اما منابع صحیح و اصلی ما "کمال الدین" صدوق و "غیبت الطوسی" و"غیبت النعمانی" هستند که منابع شیعی هستند.

اما شما در کتابتان، احادیثی نقل کرده اید که منبع آن ها به کتاب" ابن عساکر" برمی گردد که اساسا معتبر نیست.

بله. خب تاریخ موید است. تاریخ ابن عساکر هفتاد جلد است. انواع دارد. من برخی را موید آورده ام. ما یک حدیث از اهل بیت می آوریم بعد برای تاییدش از این کتاب می آوریم. به اصطلاح به عنوان کمکی می آوریم.

جناب استاد! ببینید مثلا روایات "اخنس مصر" در کتاب "ابن عساکر" که پیشامدهای کشور مصر در آخرالزمان گفته می شود و دست مایه برخی اظهارات این آقایان در سی دی ظهور شده، اصلا سندیت ندارند و حتی مرحوم علامه عسگری که عالم بزرگ رجالی هم بودند، این احادیث را معتبر نمی دانستند. آیا شما این احادیث را قبول دارید یا صحیح می دانید؟

من هم مستند نمی دانم. فقط آورده ام و گفته ام که روایتی هست. من اینگونه احادیث را نیاوردم به عنوان اینکه اعتقاد دارم. گفته ام که روایتی هست به عنوان اخنس مصر. در این کتاب، سیاق حرف مرا نگاه کنید. ضمن اینکه تطبیق هم نمی شود. اما کاری که در این سی دی کرده اند تطبیق می کنند که غلط است.

اینجا به انطباق احادیث اشاره کردید که بحث اصلی ما هم همین است که در گفت و گویی هم آقای کارگردان به نقل از شما گفته اند که تطبیق را صحیح می دانید. اساسا اگر از مستند بودن یا نبودن احادیث ظهور بگذریم، شما بحث این تطبیق دادن ها را که هدف این سی دی ظهور هم همین تطبیق هاست، چگونه می بینید؟ آیا به نظر شما کاری که در سی دی ظهور در مورد این تطبیق دادن ها شده، درست است؟ چه به جهت سبک و سیاق و چه به جهت علمی و معرفت دینی.

نه. به هیج وجه کاری که در این سی دی کردند درست نیست. از من پرسیدند، گفتم اگر به عنوان رجا و امیدواری شخصی شماست، ایرادی ندارد. اما اینکه اینگونه به عنوان قطعیت آورده اند، درست نیست. این کاری که کرده اند تعیین است و تعیین به معنای توقیت و وقت معین کردن است و این اصلا حرام است. چون توقیت، منهی عنه است. اهل بیت نهی کرده اند که کسی برای ظهور وقت معین کند یا مصداق معرفی کند.

پس شما این تطبیق هایی را که در این سی دی به نام شما هم مطرح می کنند، تایید نمی کنید؟

نه من اصلا تایید نمی کنم. من می خواستم بیانیه بدهم که تایید نمی کنم. تطبیق هایی که کرده اند در حکم توقیت است و توقیت حرام است. حتی ما داریم در احادیث کسی که وقت معین می کند لعن شده است. پس من چطور به خودم اجازه می دهم که این گونه تایید کنم یا تطبیق کنم.

حضرت آقای کورانی در مصاحبه ای که اینها با شما در سایتشان منتشر کرده اند، اجازه بدهید عین متن را برای شما بخوانم. سوال کننده از شما می پرسد" آیا انطباق احتمالی نشانه های روایی شعیب بر دکتر احمدی نژاد امکان پذیر است؟ با توجه به اینکه ایشان مکررا بشارت نابودی اسرائیل را می دهند و همچنین بشارت های ایشان بر بسیار نزدیک بودن ظهور و تحقق وعده های الهی در سال های آینده ، این انطباق تا چه اندازه امکان پذیر است؟" و بعد شما یک کلمه جواب داده اید: ان شاء الله. بعد این آقای مصاحبه کننده حتی کاری کرده و در مصاحبه خودش پرانتز باز کرده و اینگونه توضیح داده (قابل ذکر است که ذکر " ان شاالله " و تایید ضمنی و احتمالی شعیب بودن دکتر احمدی نژاد توسط محقق محتاط و دقیقی مانند علامه کورانی بسیار قابل تامل ، مهم و پرمعنا می باشد ) نظرتان درباره این مصاحبه با شما که در سایت همین گروه آمده است، چیست؟

غلط است. قطعا سوء استفاده کرده اند. من گفته ام " ان شاء الله" آخر این جواب یعنی تایید است؟ ان شاء الله به دو معنی است. یکی معنی شرط است. یکی معنای رجاء و امید است. یک کلام طلبگی است. نه جواب علمی است. نه پاسخ حدیثی و روایی است. نه سند آورده ام. این "ان شاء الله" که جواب تطبیق نمی شود.
من تاکید کرده ام که تطبیق درست نیست. اینها خودشان هم می دانند که این تطبیق ها درست نیست. اینها بعد از این کاری که کردند دو گروه ساخته اند. یک عده در تایید و یک عده در مخالفت. حالا می خواهند از ما سوء استفاده کنند.

خب شما چرا به عنوان یک محقق اهل علم اجازه می دهید از شما سوء استفاده بشود؟

من چه کار کنم. یک سوال کرده اند، من یک جمله طلبگی گفته ام " ان شاء الله" این یعنی تایید یا یعنی تطبیق؟ یعنی حرف علمی مستند؟

چرا اگر قبول نداشتید تاکنون علیه کاری که کردند چیزی ننوشتید یا تکذیب نکردید؟

نوشتم. اما خواستم منتشر کنم آمدند گفتند منتشر نکنید. من هم متوقف کردم. بنویسیم سوء استفاده می کنند. ننویسیم سوء استفاده می کنند. والله چه کنیم.

اما همین کلمه "ان شاء الله" شما به عنوان یک محقق اهل علم، الان دستمایه سیاسی کاری آقایان قرار گرفته است. به نظر شما این تطبیق ها که حالا به اسم شما هم هست آیا به اصل مفاهیم ظهور آسیب نمی زند؟

من گفتم ان شا الله. اما تنها جواب من ان شاء الله نیست. خودشان معنی کرده اند که این جواب تاییدی باشد. شما شیوه سوال کردن را ببینید. گفتند احتمالش هست؟ من گفتم ان شاء الله. خب احتمال مطلق که اشکال ندارد. این جواب که تایید تطبیق دادن نیست. من اساسا با تطبیق دادن مخالفم. این کار را نفی کرده ام. البته این تطبیق ها را عده ای عوام شاید باور کنند اما خواص و اهل علم می دانند که این طور نیست.

یعنی شما رسما نفی می کنید؟

قطعا نفی می کنم.

پس تطبیق های دست اندرکاران سی دی ظهور مورد تایید شما نیست؟

نه. من اصلا نمی شناسم اینها کی هستند. از نظر علمی کار اینها مذموم است. اینها کار علمی نکردند. کار تطبیق قطعی و جزمی کردند که تطبیق ها هم درست نیست. گفته اند سفیانی یعنی ملک عبدالله. با وجودی که سفیانی حاکم سوریه است از نسل ابوسفیان. گفته اند یمانی یعنی سید حسن نصرآلله. خب. سید حسن در عراق است با وجود اینکه یمانی در خود یمن خواهد بود نه در لبنان، نه در عراق. بعد تطبیق کرده اند که خراسانی یعنی مقام معظم رهبری . شعیب ابن صالح یعنی رئیس جمهور آقای احمدی نژاد. این تطبیق ها را نمی شود قبول کرد. تطبیق قطعی و تعیین این معنی اش توقیت یا وقت تعیین کردن است. این یعنی زمان ظهور حضرت را معین کردن. ما در احادیث صحیح و متواتر اهل بیت داریم که این کار حرام است و روایات کسانی که این کار را می کنند لعن کرده اند.
البته من گفتم به عنوان امید که این انقلاب منجر به ظهور حضرت امام زمان صلوات الله علیه می شود ، این اشکال ندارد. به عنوان امید است اما تعیین و تطبیق علمی و صحیح نیست.

می دانید که نام سی دی را هم گذاشته اند" ظهور بسیار نزدیک است". در این کلمه "بسیار" هم خودش به نوعی اشاره به زمان آینده نزدیک و قریب به این زمان ما را دارد. یعنی شما در آثارتان درباره این تعیین و تطبیق اشخاص چیزی ننوشتید؟ یعنی از نظر شما نادرست است؟

حتما. اشخاصی را که در سی دی نامشان برده شده خودشان تکلیفشان را می دانند که چه بگویند. اما من نه در کتابم و نه در سخنانم هیچ کس یا هیچ وقتی را تعیین نکرده ام و این کار را حرام می دانم. تاکید می کنم تطبیق شخصیت هایی مثل یمانی، خراسانی، شعیب ابن صالح و کسانی که حضرت را همراهی می کنند و تطبیق و معین کردن اینها به شیوه قطعی به اعتقاد من کار حرامی است. چرا؟ چون موجب توقیت و وقت معین کردن می شود. از نظر علمی، غیر علمی و از نظر شرعی حرام است.

اجازه بدهید به عنوان آخرین سوال یک بحث دیگر هم در همین رابطه مطرح است. آقای جعفریان که از محققان تاریخ اسلام هستند در مقاله ای آورده اند که علامه مجلسی هم این تعیین مصداق را انجام داده اند و از علامه مجلسی نقل کرده اند که دولت صفویه مقدمه دولت امام زمان است. نظر شما در این باره چیست؟ و اگر به قول شما این تطبیق ها حرام است پس آیا علامه مجلسی، کار حرام کرده است؟

این طور نیست. سخن علامه مجلسی هم از روی رجاء و امیدواری بوده است. این سخن از روی رجاء گفته شده نه اینکه قصد تطبیق و توقیت داشته باشد. اظهار امیدواری کرده اند که ان شاء الله مقدمه زمان ظهور باشد. حتی ابن طاووس هم - خدا رحمتش کند- شبیه این را دارد. اما او حتی خودش را می گوید که آماده کننده ظهور است. اینکه خودش را گفته به معنای امید است. نه تطبیق و تعیین.

با تشکر از فرصتی که به ما دادید، در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید؟

از شما که زحمت کشیدید تا اینجا آمدید تشکر می کنم. اجازه ندهید با فکر عوام بازی کنند. این کارها را نفی کنید. اسلام با حرف و سخن عقلی و منطقی و علمی پیش رفته و پیش خواهد رفت. موفق باشید.

/62

کد خبر 142081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 44
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • گلباز IR ۰۵:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  3 10
  آقای کورانی :با ان شاء الله و امید است که نمی شود آماده ظهور شد.کمی جسارت هم بد نیست .
 • بدون نام IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 3
  كارگردان با اين كار خواسته خودش را مطرحه كنه . شما چرا ... از ماست كه بر ماست .
 • بدون نام IR ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  7 1
  از تلاش روشنگرانه و مخلصانه خبرآن لاین همین طور از مصاحبه ی تخصصی و تحلیلی مصاحبه کننده بسیار بسیار متشکرم خیلی روشنگرانه بود. به واقع می شود گفت دست خیلی ها را رو کرد. این است کار رسانه یک کار فنی و تخصصی همراه با جسارت. آفرین.
 • سبزیانفر US ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  3 0
  این سیجانی تمام ادعاش برای تثبیت حرفهاش علامه کورانی بود حالا وقتی آیت الله کورانی میفرماید ..... دیگه باید زد توی دهن شان با این فیلمی که ساخته اند/
 • بدون نام IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 6
  ایشان گفتند من گفتم انشاالله بعد میگویند تکذیب میکنم در سی دی هم که همین انشاالله را عنوان کردن پس ایشان چه چیز را تکذیب میکنند؟!!
 • بدون نام IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  3 0
  این آقایون بر سر فعال بودن یک آبخوری در متروی تهران کلی واسلاما سر دادند ولی در مورد مسایلی با این اهمیت سکوت میکنن! این همان رفتار دوگانه است که وقتی سیاست و منافع در میان باشه بروز میکند.
 • بدون نام IR ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 1
  رد این نوع اضهار نظرها را بگیرید و بروید ببینید به کجاها و چه کسانی می رسید بنده حاضرم ثابت کنم که این ها همه به یک زنجیره و یک نسخه ی جعلی وصل اند نسخه ایی که در آن فکر همه ی ارکان و شرایط را کرده اند نسخه به نسخه و نعل به نعل. جوری که نتوانی اصل را از فرع تشخیص دهید یک نگاه موشکافانه و کارشناسانه همه ی این ها را ثابت می کند.
 • بدون نام IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 3
  خدائیش این همه سال کسی نتونسته بود اینطوری به مردم بگه که بابا ظهوری هم در کاره به خوب یا بد سی دی و یا منحرف بودن سیجانی کاری ندارم ولی ایشون کاری کرد که توی یه مدت خیلی کم توی دنیا بحث امام زمان و ظهور اوج بگیره واین همه مطلب گفته بشه
 • farid IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 0
  ali bood. dastetoon dard nakone. vagean herfeyi amal kardid
 • بی نام IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 0
  نمی دانم اینها خجالت م یکشتنند یانه
 • محمد IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 3
  اینجانب مصاحبه های عربی اقای کورانی که ازماهواره دریافت میشود دیده وشنیده ام وایشان همیشه در مناظره با روحانیون اهل سنت که بعضی از انهاحتی معلومات کمتری دارند بقول معروف کم می آورد وحتی از جواب دادن به ساده ترین سوالها طفره میرود کافی است ازشیعیان عرب غیر ایرانی درمورد کورانی بپرسید تا جواب شمارا بدهند.
 • عباس سعيدي IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 1
  از خبر آنلاين واز سئوال كننده محترم كه پرسشهاي روشن وواضحي را بيان نموده اندو به معناي واقعي خبر رساني دقيق وآگاهي بخش وا لبته به موقع كرده اند واز پيگيريشان نيز صادقانه تشكر مي كنم يادمان باشد يك انشاء الله گفتن بدون تفكر از يك عالم وارسته به كجا مي انجامد ودرس عبرتي براي ما باشد كه به قو ل معصوم عليه السلام وعليكم بالسكوت وانه مفتاح السلم
 • رضا IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 1
  خب شما چرا به عنوان یک محقق اهل علم اجازه می دهید از شما سوء استفاده بشود؟ من چه کار کنم. یک سوال کرده اند، من یک جمله طلبگی گفته ام " ان شاء الله" این یعنی تایید یا یعنی تطبیق؟ یعنی حرف علمی مستند؟ آدم خیلی باید بی عرضه باشه که اینجوری ازش سوء استفاده بشه و حرفی نزنه. آیا همه محققان حوزه علمیه تفکر جنابعالی را دارند؟
 • بدون نام IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 0
  این آقایون از همه چی سو استفاده می کنند تا به اهداف پلیدشون برسند.از شما هم تشکر می کنم که اغلب اوقات سعی در آگاه کردن افکار عمومی دارید.
 • معلم تاریخ IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 0
  اینکه کار کارگردان خوب بوده یا نه کاری ندارم شما بیایید صفات و خصال شخصیتهای تاریخی نامبرده را با شخصیتهای حال حاضر بسنجید بعد ببینید چه نتیجه ایی میگیرید.
 • بدون نام IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 0
  یک مطلب جدی لطفا در مورد برنامه ی ماهواره ایی اهل بیت هم تحقیق کنید خیلی شبیه این ها است. من دارم به این باور می رسم که این ها ساخته شده اند تا ایرانی سر درگم شود. سر درگم میان اعتقادات و هجویات
 • بدون نام US ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 0
  از روشنگري بسيار حرفه اي خبرانلاين کمال تشکر را دارم اين يعني يک کار تمام عيار اخلاقي حرفه اي و اصولي انشالله که در ساير موارد هم اينگونه هم عمل کنيد . ضمنا با اين کار وقتشه مسئولان به فکر جدي با اين فرقه برخورد قضايي بکنن اميدوارم رياست قوه قضاييه دستور برخورد جدي با اين فرقه منحرف جنجال ساز و سواستفاده گر را بدهد تا ديگر کسي جرات بازي کردن با مقدسات دين را نکند
 • بدون نام IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 0
  به تو میگن شرلوک هلمز تیزهوش.
 • تینا IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 0
  سلام من فقط از سایت خبر انلاین تشکر می کنم ولی چرا اینقدر دیر اطلاع رسانی می کنید خداروشکرجرات بخرج دادیدبااینحال اطلاع رساتی را پررنگتر کنید وهنوز باید ادامه دهید ومردم را توجبح کنید شمارا به خون شهدای انقلاب قسم میدهم حالا که وارد میدان نبرد علیه جاهلان وسودجویان شده ایدرسالت شرعی ودینی خود را به نحو احسن به اتمام برسانید خود حضرت حجت کمکتان میکنند موفق باشید انشاءالله
 • بدون نام IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 1
  ای خدا..تمام بدنم به لرزه دراومد.این مرد خدا.ادم رو به حیرت میندازه.
 • عاشق آقا IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 1
  من یک سوال دارم چطور علامه مجلسی می تواند از روی امید بگوید آیا می تواند فلان شخص فلان شخص باشد-ولی آقای سیجانی گفته اند آیا مقام معظم رهبری می تواند همان سید خراسانی باشد ایراد دارد!!!! کجای این به قطعیت صحبت کردن است!!!!بعد شما فقط از قسمت شعیبش می پرسید معلوم هست قضیه را سیاسی کرده اید!!لطفا نظر مخالف را هم چاپ کنید
 • علیرضا IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  2 1
  چه طور تا یه تار موی کسی رو باد بیرون بندازه فریاد وااسلاماشون بلند میشه اونوقت برای همچین انحراف مهمی حاظر نیستن یه خط تکذیبیه لااقل بیرون بدن؟! دست گلشون درد نکنه واقعا!
 • عبدلله IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 2
  سلام .خیلی جالبه هرجا که به نفع برخی باشد ، تعیین مصداق احتمالی می شود از روی رجا و اشکالی ندارد و حالا که یک سری بچه بسیجی مخلص یک سی دی تهیه کرده اند که البته بنده انتقاداتی هم به این سی دی دارم ، میشود قطعیت ... به نظر من حداقل برکت این سی دی که صد البته کم هم نیست این است که عشق به ظهور را شعله ورتر کرد و نام مبار ک امام زمان را بر زبانها اند اخت
 • فاطمه IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 2
  شجاعت خصلت مردان خداست.می تونست از همون اول که این سروصداها بلند شد تکذیبه بده.من به صحت حرفهای آقای سیجانی اعتقاد پیدا کردم.
 • بدون نام IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 0
  ايشان که مرتب مي گويد من چه کار کنم ؟ شماي آيت الله وقتي ندانيد چه بايد
 • بدون نام IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 1
  این آقامیگه میخواستم تکذیبیه بدهم آمدندگفتند تکذیبیه نده من هم ندادم.وای به حال دینی که عالمش اینگونه سنگربان خط مقدم است
 • بدون نام IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 1
  این آقایون چه قدرتی دارن که به یه نفر مثل کورانی امرمیکنن که تکذیبیه رامنتشرنکن؟ضمناهرگاه بدعتب پدیدآیدوعالم علم خودراآشکارنکندپس لعنت خدابراوباد(حدیث)
 • قلمی IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  3 0
  امروز خبرنگارتان از آقای مشائی پرسیده بود که آیا کارگردان فیلم را درنوروز دیده است یا نه؟ضمن این که ایشان از دادن جواب صریح به این سوال طفره رفته اند ادعا کرده اندکه نمی دا نسته اند آقای علی اصغر سیجانی کارگردان این فیلم است.اگر این دیدار نوروزی اتفاق افتاده باشد،جای تعجب است کسی در سطح رئیس دفتر رئیس جمهور- که دیدن ایشان قدر مسلم برای مردم کار ساده ای نیست-چگونه به کارگردان نامشهوری چون آقای سیجانی وقت ملاقات نوروزی داده باشند ؟؟!!
 • جمالتو IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 1
  از اقای سیجانی خواهش داریم فیلم سینماییشم بسازن.ایشون چیش از ده نمکی کمتره!
 • بدون نام IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  1 0
  خبر آن لاین هیچ کاری نکرده باشد به خاطر همین یک کارش نمره اش 20 است 20
 • بدون نام IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  2 0
  متاسفم برای اشخاصی که میگویند با این فیلم نام امام زمان بر سرزبانها افتاد.اگرمسلمان واقعی بودی میدونستیکه نام امام زمان همیشه بر سر زبانها بوده و هست
 • حسن IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 0
  خدا لعنت کند بدعت گذاران در دین حق را.... الحمدلله که علامه کورانی هم تکذیبیه دادند و ابروی دروغ گویان را بردند...در ضمن از خوانندگان خواهشمندم این جمله ی اقای کورانی را بیشتر و دقیقتر ملاحظه کنند که ایشان میفرمایند من تکذیبیه نوشتم ولی امدند و گفتند پخش نکن!!!!! واقعا این مافیای پنهان کیانند که اینگونه به یک عالم دستور می دهند بلکه تهدید میکنند؟؟؟!!!
 • مسلمان IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 0
  به نظر شما اینکه خوبه که مسئله ظهور به هر قیمتی مطرح بشه آینده رو باید چکار کنیم. وقتی که تطبیق آقایون غلط از آب درومد و مورد تمسخر دنیا شدیم. وقتی 72ماه به پایان رسید جواب دنیا رو چی میده آقای سیجانی؟اونموقع ما چطور از مهدویت دفاع کنیم. حالا مطرح نشدن به این واسطه بهتر نیست.متاسفم واسه کسانی که شخصی مثل کورانی رو اینطوربازیچه خودشون کردن که حتی نمیتونه بیانیه بده
 • بدون نام IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 1
  تعجب مي كنم از جناب كوراني. معمولا روحانيون به نكته سنجي و حاضر جوابي مشهورند. ايشان چرا دورانديشي نكردند و در پاسخ سوال‌هاي اين آقايان هوشمندانه عمل نكردند؟ يك پژوهشگر، به ويژه پژوهشگر حوزه دين بايد بيشتر از مراقب سخنان خود باشد تا بهانه سو استفاده به ديگران ندهد. ايشان در اين كتاب عصر ظهور بارها بشارت داده اند كه حكومت بعد از شاه به حكومت امام زمان ارواحنا فداه متصل مي شود. خواهش مي كنم اگر اين كتاب را نخوانده ايد حتما اين كار را بكنيد.
 • ناصری IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۱
  0 1
  چر اصرار دارید که به مردم بقبولانید ظهور دور است چرا به مردم امید ظهور نمی دهید اگر تطبیق این آقایان درست نیست چرا علمائ قم و متخصیصین مهدویت جواب قانع کننده ندارند چرا همش نفیا صحبت میکنید آیااین روایات مال قبل ظهوره یا بعد از ظهوره؟ اگر قبل از ظهوره چرا نارحت هستید ؟ لطفا سیاسی نکنید
 • بدون نام IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۲
  0 1
  اما بشار اسد جوونه/خیلی هم خوشقیافه است.چطور ممکنه.شما که استاد علم حدیثی و بهتر میدانی.
 • بدون نام IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۲
  0 1
  از آقای سیجانی خواهش میکنیم که مجموعه 2 و3 هم بیرون بدن که خیلی جالبتر هم میشه تو مایه های اخراجیها
 • منصور IR ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۵
  1 0
  پر واضح است که این کاری سیاسی است برای توجیه خودشان خدا به فریاد اسلام برسد.
 • یه رزمنده IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۸
  4 0
  ده نمکی که با فیلم اخراجیها نشون داد نه تنها به جبهه نرفته بلکه برای رزمندگان و شهدا هم قلبا احترامی قایل نیست و سعی کردعه آن بزرگوارانرا در حد دلقک و یا افرادی خشک مغز نادان پایین بکشاند(که انشاالله نمیتواند). بازیگران آن هم که معلوم الحال و محتاج یه لقمه نون هستند
 • بدون نام IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۸
  2 1
  آقای کورانی ایا کتاب شما وحی منزل است ایا شما در مباحثتون دچار اشتباه نمی شوید چرا به شعور امت شیعه که برای ظهور لحظه شماری میکنن توهین میکنید
 • م.ص DE ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۳۱
  0 0
  ای کاش آنقدردر مطالعه واعتقاد محکم باشیم که در فتنه ها نور هدایت شامل حالمان شود. حضرت علی(ع) نقل به مضمون می فرمایند:در فتنه ها آنچنان باش که کسی نتواند از تو سواستفاده کند.خودمان را آماده کنیم نه همانگونه که ما میخواهیم بلکه همانگونه که ازما خواسته اند.
 • بدون نام IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
  1 0
  تمام این مسائل وامثال این فیلمهاوکتاب ها همه کار سیاسیونه که از هرطریقی میخوان رای جمع کنند .راستی فروش این فیلم سینمایی جقدر درامدسیاسی داشته محاسبه شده.همین بس که توسط سنی ها مورد تمسخرقراربگیریم.راستی کارگردان نگفت سمت خودش تولشکر امام زمان ع جیه بلاخره باید مزدتحقیرشیعه رو بگیره.
 • بدون نام IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
  1 0
  خسته شدم از این حرف ها پس کی میاد اقا
 • راسخ IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۳۰
  1 0
  خبر ظهور آقا دل هر شیعه رو پر از شور وامید میکنه اما تعیین وقت ظهور رو فقط خدا میدونه وبس پس بیاد برای ظهور هرچه زود تر آقا دعا کنیم