ابتلای ۱۶۶۰ نفر از پرسنل علوم پزشکی همدان به کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان گفت: یک هزار و ۶۶۰ نفر از پرسنل و کادر سلامت از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون به این ویروس مبتلا و همچنین ۲ تن از فوق تخصص های بخش «آی.سی.یو» نیز به همراه همه اعضای خانواده به این بیماری مبتلا شده اند.

به گزارش خبرآنلاین از همدان ؛ دکتر رشید حیدری مقدم در ستاد استانی مقابله با کرونا با اعلام مطلب فوق افزود: از ابتدای اپیدمی کرونا تا ظهر جمعه ۱۶ هزار و ۳۰۷ مورد بیمار بستری و سرپایی کرونا در همدان ثبت شده است.

وی گفت: روز گذشته ۱۱۴ مورد مثبت بیمار بستری و ۲۲۸ بیمار سرپایی کرونایی داشته ایم که این امر موید مناسب نبودن وضعیت همدان از نظر ابتلا به کرونا است.

حیدری مقدم اضافه کرد: پنج هزار تن از بیماران بستری در بیمارستان ها بهبود یافتند اما ۸۶۶ تن جان باختند و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۵ مرگ مثبت و سه مورد مرگ مشکوک به کرونا داشتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: با توجه به سیر صعودی بیماری، در ۲۴ ساعت گذشته سه بخش به بیمارستان‌ها اضافه شد که شامل سه بخش در بیمارستان بعثت و یک بخش در بیمارستان قلب است و به زودی یک بخش هم در بیمارستان شهید قدوسی نهاوند راه‌اندازی می‌شود.

حیدری مقدم با بیان اینکه سیر بیماری رو به جلو و پیش رونده است افزود: کمبود فضای فیزیکی و نیروی انسانی کافی عمده مشکل علوم پزشکی است و در صورت تداوم افزایش مبتلایان به کرونا دچار بحران در این ۲ حوزه می شویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: از ابتدا همه‌گیری کرونا تاکنون ۷۰ درصد جمعیت آلوده و مرگ ناشی از کرونا مربوط به جوامع شهری و کمتر از ۳۰ درصد مناطق روستایی بوده است که این موید تاثیر تراکم جمعیت در شیوع این بیماری است.

حیدری مقدم بیان کرد: در پیک نخست اپیدمی کرونا حداکثر بیمار بستری به ۴۰۰ تن و در پیک دوم به ۶۱۲ رسید و در پیک سوم از ۹۶۰ بیمار عبور کردیم که امید می رود این عدد نزولی شود.

وی در ادامه با بیان اینکه به دنبال مبتلا شدن به کرونا و استفاده از استعلاجی، میزان حقوق دارندگان بیمه، یک سوم کاهش می‌یابد و این امر عاملی برای کتمان بیماری و حضور افراد در سرکار شده است، گفت: یکی از اتفاق های بد در سیستم اداری پنهان کردن ابتلا به کرونا است، بیشتر افرادی که تست کرونای آنها مثبت می شود به علت کاهش حقوق این موضوع را کتمان می کنند.

حیدری اظهار داشت: یکی از ضرورت ها برای بیماران کرونایی قرنطینه خانگی است اما پایین آمدن حقوق به خاطر استفاده از استعلاجی و حضور نیافتن در سرکار به ویژه برای افراد دارای قسط و قرض سبب کتمان بیماری شده است.

وی اضافه کرد: این موضوع تنها مختص همدان نبوده بلکه یک مساله ملی است و برای رفع آن سازمان تامین اجتماعی یا دیگر نهادهای مسوول باید فکر چاره باشند.

این مسئول اظهار داشت: ۵۲ درصد از بیماران بستری در بیمارستان ها و  بیماران سرپایی آلوده به کرونا سابقه شرکت در مهمانی، عروسی و ختم داشتند، همچنین سهم تماس های درون خانواده در بروز کرونا ۳۷ درصد و مسافرت ها ۴.۳ درصد بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: میزان مبتلایان کادر اداری به کرونا به شدت رو به افزایش است که باید به آن توجه داشت و در ۲ هفته گذشته ۱۶ طغیان بیماری به ویژه در شهرها ثبت شده است.

حیدری مقدم یادآوری کرد: شاخص سرایت پذیری در همدان به زیر یک کاهش یافته بود که به دنبال شیوع بیماری این شاخص در استان همدان به ۱.۲۵ رسیده است.

وی با بیان اینکه آمار مرگ و میر رو به افزایش است توضیح داد: میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در پیک نخست چهار نفر در روز و پیک دوم هشت نفر  در روز بود که در پیک سوم به ۱۲ مورد مرگ در روز رسیده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه ۱۳.۴ درصد مرگ های استان ناشی از کرونا است ادامه داد: ۴۵ درصد مشاغل و جمعیت همدان به شیوه نامه های بهداشتی توجهی ندارند

حیدری مقدم پیشنهاد داد: نظارت مستمر به تجمع های بیش از ۱۰ نفر به ویژه در مراسم تدفین، ادامه فعالیت رستوران ها و اغذیه فروشی ها تنها به صورت بیرون بر، تعطیلی پارک‌های عمومی، توقف نکردن خودروها در حاشیه این پارک‌ها، تداوم دورکاری و کاهش میزان کارمندان، الزام به کار گیری رابط فاصله گذاری در ساختمان پزشکان، کلینیک ها و پاساژها و استفاده از ظرفیت ستاد مردمی و استفاده از فضای دیجیتال برای انجام فعالیت ها مورد توجه قرار گیرد.
 

۴۸

کد خبر 1449893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =