۰ نفر
۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۸
گام به گام در زادگاه رسول خدا(ص)

خانه ‏ای را که رسول خدا(ص) در آن متولد شده، با نام ‏«مولد النبی‏» می‏ شناسند. این مکان در نزدیکی مسجد الحرام و در انتهای باب الصفا قرار دارد.

محل تولد پیامبر (ص) در ابتدای شعب ابی طالب ، واقع در شعب بنی عامر در مشرق مکه  قرار داشته و همینک،  فاصله محل تولد تا مسعی سنگ فرش است.
در تاریخ آمده است که وقتی رسول خدا(ص) به مدینه هجرت کردند،  این خانه در اختیار عقیل، فرزند ابو طالب بود و پس از آن در اختیار اولاد و نوادگان وی قرار داشت. بعدها خیزران، همسر هارون، آن را خریداری کرد.

خانه حضرت خدیجه پیش از انهدام

مسلمانان این خانه را گرامی می‏داشتند و به ویژه در شب تولد پیامبر(ص) مراسمی در آنجا برگزار می‏کردند.محلً تولد پیامبر ص تا کمتر از یک قرن پیش بر قرار بود وزائران سعی بر این داشتند که به زیارت این مکان مشرًف شوند.
این مکان یک متر ونیم از سطح زمین پایین تر قرار داشت که به وسیله پلًه ای سنگی ، به درب آن که به سوی شمال باز می گردید ، می رسیدند. هنگامی که به این خانه گام می نهادید ، نخست به فضای بازی به طول ١٢ متر و عرض ٦ متر وارد می شدید. بر دیوار سمت راست ( غربی) ، دری قرار داشت که پس از عبور از آن ، به فضایی کام می نهادید که بر روی آن گنبدی ساخته شده بود. در میانه این فضا و در زیر گنبد ، کمی متمایل به دیوار سمت راست ، مقصوره ویا ضریح چوبی کوچکی وجود داشت که درون آن سنگ مقعًر مرمرینی دیده می شد که میانه آن اندکی فرو رفته بود.

این جایگاه نشاندهنده محلً تولًد پیامبر ص بشمار می آمد.  قرنها این مکان از دوران خیزران ، همسر هارون الرشید که خانه را از فرزندان أبوطالب خریداری کرده ، وتا پیش از کمتر از یک قرن پیش ، همواره حاکمان و سردمداران حکومتهای اسلامی ونیز أشراف مکًه ، سعی در نگهداری این میراث بزرگ ومکان مقدس داشتند.
اما در پی روی کار آمدن دولت سعودی، همزمان با خراب کردن این قبیل اماکن، محل مولد النبی هم تخریب شد. تنها با اصرار شیخ عباس قطان شهردار آن هنگام مکه و درخواست وی از ملک عبد العزیز قرار شد تا در آنجا کتابخانه‏ ای بنا کنند که امروزه به نام‏ «مکتبة مکة المکرمه‏» شناخته می‏شود.در حال حاضر بر سر در این مکان تابلوئی با عنوان «مکتبة مکة المکرمه‏» نصب است.

گفتنی است متاسفانه دولت سعودی در این چند دهه اخیر ، تمامی خانه ها وجایگاههای مقدس ، از آن جمله خانه حضرت خدیجه ع ، مکانی که سالها وحی الهی در آن نازل می گردید، ومکان زندگی مشترک رسول خدا (ص) ، محلً تولد حضرت زهرا ع ، خانه ای که حضرت خدیجه در آن وفات یافت ، ونیز مکان رخداد لیلة المبیت ، ومکانی که هجرت پیامبر ص به مدینه از آن آغاز گردید ، وجز اینها از رخدادهای مهم تاریخ اسلام که در این مکان صورت گرفته  است ، لیکن متاسفانه آن را منهدم ساختند ومکان آن را به توالت عمومی مسجد الحرام تغییر دادند!! حقیقت تلخی که هیچ مسلمانی نمی تواند آن را در باور خویش بگنجاند. بطوری که اکنون برای شناسانیدن خانه حضرت خدیجه ع ، خانه ای که بارها جبراییل ع ، وحی را در آن بر پیامبر نازل می نمود ، مکانی که محل سکونت حضرت با خدیجه ع بود ودهها ویژگی دیگر ، باید سرویس های بهداشتی را به عاشقان ومسلمانان نشان دهیم.

این خانه مورد عنایت و توجّه مسلمانان بوده و یکی از بهترین مکان های مکه شناخته می شده است. در نقشه ای که از این خانه وجود دارد، مصلاّی رسول خدا ص و مولد فاطمه ع در آن مشخص گردیده است. محل تولد رسول خدا ص در مکه که اکنون در نزدیکی صفا قرار داشته وبنام مکتبة المکة المکرمة شهرت دارد، همچنان مورد توجه مسلمانان از جای جای کشورهای اسلامی وجز اینها بوده ومی باشد.
معمولا در ایام حجً وعمره ساعتی درب این مکان مقدس را باز نموده وحاجیان ومعتمران آگاه ، برای تبرک وبهره از این مکان با روح ، سعی در سپری کردن لحظاتی هرچند اندک ، در این مکان را داشته ودارند.

نخستین بار اینجانب در عمره شعبانیه سال ١٣٧٣ شمسی ، ونیز در سالهای بعد ، سعی حضور در این مکان مقدس را داشته ولحظاتی را به بهانه مطالعه کتابهای تاریخ مکه وجز اینها با توجه به نقشه این مکان که در ذهن داشتم ، در مکانی فرضی که بنظرم محل تولد حضرت بود ، درنگ نموده ولحظاتی را در آن سپری نمودم.

بیاد دارم در یکی از سالهای یاد شده ، ترجمه فارسی کتاب مرآة الحرمین نوشته ابراهیم رفعت پاشا را که به حدود یک قرن پیش باز می گردد وتاریخی زیبا از سفرهای خود که به عنوان رییس محمل مصری به حجاز بوده وجامه برونی و درونی کعبه ، ونیز جامه درون مقصوره پیامبر ص در مدینه وجز اینها را در کاروانی گسترده از قاهره به مدینه ومکه همراهی می کرده است ، به زیبایی ودقت به قلم آورده واینجانب توفیق یافتم که برای نخستین بار پس از یک قرن ، آن را به فارسی ترجمه کنم را همراه برده وبه این کتابخانه هدیه نمودم.

میلاد پربرکت رحمةً للعالمین ، أسوه حسنه، دارای خلق عظیم، معلم کتاب و حکمت، تعلیم دهنده و تزکیه کننده، خاتم النبیین، حضرت محمد مصطفی(ص) و سالروز تولد شاگرد واقعی مکتبش، ترویج کننده و تبیین کننده رسالتش، امام جعفربن محمد الصادق(ع) را به همه رهروان وپیروان ، به ویژه به شیعیان ولایتمدار، تبریک و تهنیت عرض می کنم.

کد خبر 1450795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =