۵ نفر
۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
پیامبر خدا در چنبره تفسیر و خواست ما

در مورد حضرت رسول(ص) دو نوع جفاکاری از سوی مسلمین اعمال می شود.

الف) گروهی برای آن حضرت چنان شخصیت و تواناییهای فوق بشری قائل می شوند و غلو می کنند که از محدوده قل انما انابشر مثلکم می گذرند و طبعا یک رهروی عادی وقتی مقتدای خود را ازجنس دیگربداند امکان پیروی از این اسوه رادرخود نمی بیند و یا از راه می ماند یابه طورکلی منکر وجود چنین ذات اقدسی می شود.
2.گروهی بحث عصمت راچنان تجزیه می کنند ودرحد نازل پایین می آورند که انسان با تحلیل شخصی هرلحظه به عملکردپیامبرشک می کند و در نتیجه بحث اسوه بودن پیامبر(ص) را نفی می کند.

مشکل دیگر ی که افراد را به یاد قاضی شارح سریال سربداران می اندازد این است که گروهی از تبیین کنندگان شخصیت حضرت رسول( ص) وقتی وارد بحث سیره آن حضرت میشوند چیزی را استخراج می کنند که دلشان می خواهد یا دستور تشکیلاتی وجناحی است و یا دستور حکومتی.
 یک فرد داعشی آن گونه که دلش میخواهد شخصیت صلب و مبارز و جنگجوی از پیامبر می سازد و دیگری شخصیتی سلم و نرم و وجهه پیامبر رحمت بودن را برجسته می کند.
نتیجه آن که شخصیت همه جانبه و انعطاف پذیر پیامبر ص آن گونه که باید به نسل جوان و نوجوان شناسانده نمی شود و آنها نهایتا با توجه به خاستگاه خانوادگی و اجتماعی یاحزبی و تشکیلاتی شناختی ناقص ازپیامبر خود را انتخاب و بر مبنای آن عمل میکنند.

به هرحال حضرت محمد(ص) نه تنها پیامبری است که بایدازنوشناخته شود بلکه باید شخصیت و پیامش همه جانبه مورد تحلیل قرار گیرد. برای این کار صاحب نظران حوزوی و تاریخ شناسان باید دیدگاههای سیاسی خودرا به کنار بگذارند وپیامبر را آن گونه که بوده به مردم بشناسانند.

میلاد حضرت خاتم الانبیا صلی الله علیه واله بر بشریت و خصوصا ملت بزرگ ایران مبارک باد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1450793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =