تاریخ‌شفاهی جنگ به روایت سرداران «محسن رضایی، غلامعلی رشید و مرتضی قربانی» و خاطرات آن‌ها از آن سال‌ها، به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس، در حال تدوین‌اند و جلد اول خاطرات هر یک از این فرماندهان، در سال جاری منتشر خواهد شد.

به گزارش ایبنا خاطرات این فرماندهان عالی رتبه جنگ از آغاز انقلاب اسلامی، استقرار جمهوری اسلامی ایران و تشکیل سپاه پاسداران آغاز می‌شوند و با پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به اتمام می‌رسند.

سردار «غلامعلی رشید»،‌ سمت‌هایی همچون مسوولیت اطلاعات و عملیات سپاه دزفول، جانشینی ستاد عملیات جنوب، فرماندهی قرارگاه فتح در عملیات بیت‌المقدس و معاونت عملیات سپاه پاسداران در طول دفاع‌مقدس را برعهده داشته است. خاطرات این فرمانده جنگ، به همت محمد درودیان در دست تدوین قرار دارد.

حسین اردستانی، رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس نیز مشغول گردآوری، ثبت و نگارش خاطرات «محسن رضایی»، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است.

همچنین امیر رزاق‌زاده، یکی از محققان و نویسندگان این مرکز، در حال ضبط، تنظیم و تدوین خاطرات سردار «مرتضی قربانی»، فرمانده لشکر 25 کربلا در سال‌های دفاع‌مقدس است.

مجموعه خاطرات هر یک از این فرماندهان جنگ، در قالب 3 تا 4 مجلد تدوین و منتشر خواهند شد و جلد اول خاطرات هر یک از این فرماندهان در سال 90 به چاپ خواهد رسید.

60

کد خبر 145081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =