۰ نفر
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۷

رضا اسماعیلی با بیان اینکه جلد سوم «خلوت انس» با همکاری مشفق کاشانی در مرحله صفحه آرایی است، گفت: دو مجموعه «کاش آهوی بیابان دو چشمت می‌شدم» با موضوع اشعار رضوی و «ناگهان دریا» شامل اشعار عاشورایی در نمایشگاه کتاب تهران ارائه می شود.

رضا اسماعیلی درباره اثر راه یافته خود به نمایشگاه کتاب تهران به فارس گفت: در صورت عمل ناشران به وعده خود قرار است دو اثر من منتشر شده و به نمایشگاه کتاب برسد، مجموعه شعر رضوی با عنوان «کاش آهوی بیابان دو چشمت می‌شدم» مجموعه اشعاری آئینی در قالب غزل، رباعی، نیمایی و سپید تقدیم به ثامن‌الحجج امام رضا (ع) است که در سال 89 به منظور نشر به انتشارات «آستان قدس رضوی» سپرده شد و هم‌اکنون مراحل نشر خود را در این انتشارات می‌گذراند.

وی درباره دیگر اثر راه یافته خود به نمایشگاه کتاب تهران ابراز داشت: مجموعه شعر عاشورایی با عنوان «ناگهان دریا» برای نشر به انتشارات «تجلی مهر» سپرده شده است که بخشی از کتاب، یک ترکیب بلند 18 بندی عاشورایی و بخش دیگر گزیده‌ای از اشعار عاشورایی در قالب‌های غزل، رباعی و سپید است.

این شاعر درباره اثر تجدید چاپ خود ادامه داد: «عاشقانه‌های شرقی» مجموعه شعری است که در سال 89 از سوی انتشارات «رسانه اردیبهشت» به چاپ دوم رسید که در نمایشگاه امسال عرضه می‌شود؛ این مجموعه در بردارنده سروده‌های آزاد من است و از دو بخش غزل و شعرهای سپید با مضامین اجتماعی تشکیل شده است و شامل 40 غزل و 80 شعر سپید است. چاپ نخست این اثر در سال 84 منتشر شد که شامل سروده‌های سال 83 تا 80 من است.

اسماعیلی در ادامه درخصوص آثار در دست انتشار خود عنوان کرد: قرار است مجموعه‌ای 4 جلدی از سوی انتشارات «انجمن قلم» منتشر شود، این مجموعه شامل یک مجموعه مقالات با عنوان «از آب تا آفتاب» و سه مجموعه با عنوان «ملکوت کلمات»، «آب، بابا، آزادی» و «لهجه شرقی عشق» است که قرار است در بیش از 300 صفحه در نیمه نخست سال 90 منتشر می‌شود.

این شاعر درباره مجموعه مقالات با عنوان «از آب تا آفتاب» ابراز داشت: موضوع اغلب مقالات شعر انقلاب، دفاع مقدس و آئینی است؛ در این اثر بین 15 تا 20 مقاله وجود دارد، تعدادی از آنها مقالات جدید و برخی در گذشته در نشریات و جنگ‌های ادبی منتشر شده که مقالات سال‌های 86 تاکنون است.

شاعر «کاش آهوی بیابان دو چشمت می‌شدم» با اشاره به مجموعه «آب، بابا، آزادی» ادامه داد: این مجموعه شعر پایداری در قالب غزل، مثنوی و سپید برای گروه سنی بزرگسال است که سه بخش دارد؛ بخش نخست به شعر «انقلاب» اختصاص دارد که به انقلاب اسلامی و فراز و نشیب‌های آن در قالب شعر پرداخته شده است.

وی افزود: بخش دوم مجموعه «آب، بابا، آزادی» به شعر «دفاع مقدس» اختصاص دارد که 8 سال دفاع مقدس و اشعاری در این زمینه در آن گنجانده شده و بخش سوم نیز شعر «مقاومت و پایداری جهان» است که تمام شعر مقاومت در آن مدنظر قرار گرفته است و شامل مقاومت کشورهایی همچون؛ فلسطین، لبنان، سوریه، مصر و کشورهایی است که در حوزه مقاومت گنجانده می‌شوند در این بخش مورد توجه قرار می‌گیرند.

اسماعیلی با بیان اینکه مجموعه «ملکوت کلمات» شامل اشعار آْئینی ویژه بزرگسالان است، ابزار داشت: در این مجموعه اشعاری آئینی در حوزه شعر نبوی، علوی، فاطمی، عاشورایی، رضوی و مهدوی است و در اکثر قالب‌های ادبی مانند غزل، مثنوی، رباعی و سپید و غیره سروده شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه «لهجه شرقی» شامل اشعار آزاد است، تصریح کرد: این مجموعه دربردارنده اشعاری با مضامین اجتماعی است که در قالب سپید و نیمایی سروده شده‌اند و نیمی از اشعار این سه مجموعه گزیده اشعار انتخاب شده از دفترهای پیشین بنده و نیمی دیگر از آن اشعار جدید بنده هستند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه دو جلد کتاب تذکره ادبی با عنوان «خلوت انس» در نمایشگاه کتاب ارائه می‌شود، درباره جلد سوم این اثر ابراز داشت: کتاب خلوت انس با همکاری «مشفق کاشانی» نگاشته شده که نگارش جلد سوم آن نیز به پایان رسیده و هم‌اکنون در مرحله صفحه بندی به سر می برد و امیدوارم در نیمه اول سال جاری روانه بازار نشر می‌شود، البته چاپ اول این دو جلد در نمایشگاه سال 88 نیز ارائه شد.

وی با بیان اینکه جلد اول و دوم «خلوت انس» در سال 89 توسط انتشارات «روزنامه اطلاعات» منتشر شد، ابراز داشت: این اثر زندگی‌نامه خودنوشت شاعران معاصر است، به این معنا که از مدت‌ها پیش از شاعران دعوت کردیم که زندگی خود را بنگارند و در اختیار ما قرار دهند، علاوه بر این، گزیده‌ای از اشعار شاعر و تحلیل مختصری پیرامون شخصیت ادبی وی در این اثر گنجانده شده است.

این شاعر درباره جلد سوم این اثر خاطرنشان کرد: جلد سوم «خلوت انس» در بردارنده زندگی‌نامه خودنوشت بیش از 80 شاعر معاصر انقلاب است که چهره‌هایی همانند «محمدعلی مردانی»، «سیدمحمود سجادی»، «سعید بیابانکی»، «عبدالجبار کاکایی»، «حبیب‌الله بخشوده»، «محمدرضا سنگری» و تعدادی از شاعران جوان هستند که در حدود 300 صفحه نگاشته شده است.

اسماعیلی گفت: بازبینی، ویرایش و ارسال زندگی‌نامه از سوی شاعران حدود یک سال به طول انجامید و جلد نخست این مجموعه در 346 صفحه و جلد دوم در حدود 500 صفحه به رشته تحریر درآمده است.


291/60

کد خبر 147582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =