چرا واشنگتن برای بازگشت به برجام عجله دارد؟

نشست کمیسیون مشترک برجام با اصرار ایالات متحده امریکا برای شرکت در آن رنگ و روی دیگری گرفته است. با این حال میان فرستادگان دو کشور ایران وامریکا گفتگویی برقرار نخواهد شد.

مهسا مژدهی: نشست روز سه شنبه کمیسیون برجام، می تواند اتفاقی تعیین کننده در سرنوشت برجام باشد. آمریکایی ها به دنبال پیشنهادات اخیر خود برای بازگشت به برجام، حالا قدم های خردی را به عقب بر می دارند. آمریکایی ها می گویند که گفتگوها مشکل خواهد بود اما قدمی رو به جلوست.

در خبرآنلاین با عبدالرضا فرجی راد کارشناس مسائل بین الملل به گفتگو نشسته ایم:

چرا واشنگتن برای بازگشت به برجام عجله دارد؟

ایالات متحده تصمیم قاطعی گرفته که در نشست کمیسیون برجام در وین شرکت کند. این تصمیم در حالی گرفته شده که به خواسته ایران، قرار نیست دو طرف با یکدیگر گفتگو کنند و قرار است که هر کدام در بخشی جداگانه نظراتشان را اعلام کنند. حضور هیات امریکایی به چه معناست؟

امریکا از روز اولی که تیم جدید سرکار آمد بر نشست با طرف ایرانی و گفتگو اصرار داشت. آنها حتی با اروپایی ها هم هماهنگ کرده بودند تا ماه گذشته جلسه ای شکل دهند. اما طرف ایرانی حاضر به شرکت در آن نشده بود. استدلال ایران هم این است که امریکایی ها می خواهند تحریم ها را به مسائل دیگری وصل کنند و خرده خرده و زمانبر تحریم ها را بردارند و امتیاز بگیرند. تهران می گوید ما با طرف آمریکایی وارد مذاکره نمی شویم، مگر اینکه آنها به برجام بازگردند و تحریم ها را بردارند. به همین خاطر جلسه سه شنبه هم ایران حاضر نشده تا با وجود اصرار امریکا با آنها مذاکره کند. روسیه و اروپا واسطه شده اند تا صحبت ها را با طرفین بکنند و پیام ها را از یکی بگیرند و به دیگری بدهند.

برخی از ناظران معتقدند که مذاکرات روز سه شنبه ممکن است بن بست شکن باشد و سدهایی که به وجود امده را تا حدی بشکند. ایا شما چنین ظرفیتی را در مورد این جلسه می بینید؟

علایم چنین اتفاقی پیدا شده. از حدود یک هفته پیش راهبرد آمریکایی ها در قبال هسته ای و برجام تغییر کرده. تا قبل از آن اعلام می کردند که طرف ایرانی باز گردد تا ما به تعهداتمان و برجام برگردیم. طرف ایرانی اعتماد نکرد. به نظر من بعد از توافق ایران با چین آمریکایی ها به طرز قابل توجهی مواضع خود را عوض کردند. ابتدا گفتند که ما به برجام بر می گردیم و حتی اگر طرف آمریکایی هم نخواست گفتگو کند، اشکالی ندارد.

یکشنبه شب رابرت مالی حرف جسورانه ای زد. او گفت که باید همه تحریم های ایران که در دوره بعد از برجام ایجاد شده برداشته شود. اسراییلی ها هم موضع شدید گرفتند و انتقاد کردند که انگار نماینده امریکا نیستی و نماینده سازمان مللی. این صحبت ها اتفاق خوبی است و این فرد هم جایگزین کرده اند با فرد دیگر تا در مذاکرات در وین حضور یابد تا نتایج گفتگوها را بشنود. اگر این موضع را مدنظر قرار دهیم، فضای خوبی می تواند ایجاد شود و نشان دهد که امریکایی ها امادگی این را دارند که برجام را زنده کنند و حتی من معتقدم که می خواهند به کارشان سرعت دهد. امیدواریم که توافقی انجام شود و علائم اش هم به نحوی چشمک می زند.

همین که نخست وزیر کره می خواهد به ایران بیاید معنی دار است.من تصور نمی کنم که نخست وزیر کره جنوبی تنها به دلیل ازاد کردن کشتی به تهران سفر کند. این کشور هم بوی کباب شنیده و چون به آمریکایی ها نزدیک است احساس کرده که آنها می خواهند انعطاف نشان دهند. روابط بین دو کشور ایران و کره جنوبی هم به خاطر تحریم ها و بلوکه شدن پول ما دچار مساله شده که الان سئول ترجیح می دهد اختلافات حل شوند تا بتواند دوباره به بازار ما بازگردد. ضمن اینکه البته برای کشتی هم آمده و بخشی از پول ایران هم ازاد می شود. از طرف دیگر میبینیم که صادرات نفت هم افزایش داشته و در ماه های اخیر هم کسی از ایران تحریم نشده. در دوره ترامپ ما شاهد بودیم که یکی در میان افراد و شرکت های ایرانی یا غیر ایرانی را تحریم می کردند.

من فکر می کنم بعد از این جلسه در وین ما قدم های مثبت تری را برای باز شدن فضای کاری دو کشور می بینیم تا آمریکا بتواند به برجام بازگردد، تحریم ها را بردارد و تهران هم به تعهدات اولیه برگردد.

مساله ای که در مورد کاهش غنی سازی اخیرا مطرح شد و واشنگتن پیشنهادی می داد که در آن ایران باید غنی سازی بیست درصدی را فراموش می کرد، ایا هنوز محلی از اعراب دارد؟ ما می دانیم که تهران به شدت به این پیشنهاد واکنش نشان داد و نپذیرفت که با این اقدام تحریم ها برداشته شود. اما حالا به نظر می رسد که مواضع واشنگتن نرم تر از هفته گذشته شده است.

کاهش غنی سازی بیست درصدی که مطرح شد برای این بود که آمریکایی ها می خواستند مرحله به مرحله پیش بروند. در موردش هم با اروپایی ها صحبت کرده بودند. اما با صحبت های اقای مالی در یکشنبه شب که گفت ما حاضریم دو طرف همزمان دست به اقدام بزنند،به نظر می رسد که مقاومت و پافشاری ایران تاثیر داشته است. تهران مرحله به مرحله جلو رفتن را نپذیرفت.

واشنگتن به نظر می رسد که به این نتیجه رسیده که دو طرف همزمان اقدام کنند. البته مساله راستی ازمایی باقی می ماند که طرف ایرانی خواسته که در حرف نباشد و در عمل هم ایران بتواند نفت بفروشد و .... این ها باید در مذاکرات حل شود.

ایالات متحده مشکلات زیادی برای بازگشت به برجام دارد. به نظر می رسد که دولت بایدن باید به اسراییلی ها و سعودی ها بابت تصمیماتش در قبال ایران جواب پس بدهد چرا که آنها متحدان جدی واشنگتن هستند. حالا با صحبت های مالی عملا تلاویو موضع تندی گرفته. ایا دولت بایدن سیاست ویژه ای را برای برخورد با مخالفان منطقه ای بازگشت به برجام تهیه کرده است؟

خوشبختانه در این مقطع هنوز حزب دموکرات و تیمی که بر سر کار آمده از نتانیاهو شدیدا دلخورند. آنها معتقدند که نخست وزیر اسراییل در انتخابات امریکا کارهای غیر قانونی کرده. حمایتش از ترامپ را سرزنش می کنند و به خاطر سفر او به ایالات متحده برای تخریب اوباما عصبانی هستند. تیم بایدن مشابهت زیادی با تیم اوباما دارد. معاون اول او حالا رییس جمهور است. این ها کینه می آورد و من معتقدم که آرزوی تیم بایدن این است که نتانیاهو دیگر پستش را حفظ نکند. من تصورم این است که واشنگتن الان دیگر خیلی به دهان صهیونیست ها نگاه نمی کند که چه می گویند. در مورد عربستان هم وضعیت این چنین است.

بن سلمان حامی جدی ترامپ و متحد او بود.این تنبیهی که تیم بایدن نسبت به ولیعهد سعودی انجام داد و با او تماس گرفته نشد و مساله خاشقچی رو شد، به این شکل نیست که به این سرعت فقط موضوع حقوق بشری باشد. بلکه بخشی از آن کینه هایی است که از ریاض بابت حمایت بی چون و چرا از کاندیدای جمهوری خواه انتخابات دارد. 

وزیر خارجه عربستان اعلام کرده که امادگی گفتگو با ایران را داریم. این تحول به این علت است که ریاض تاکنون هرکاری کرده تا با دولت بایدن ببندد موفق نشده. انها دیگر احساس کرده اند که با جلسه وین که در پیش روست، مشکل برجام ممکن است رو به بهبودی برود. بنابراین آنها بیشتر در ظاهر می گویند که با اسراییل و عربستان مشورت می کنند. 

>>>  این مطالب را هم بخوانید:
آنهایی که برجام را خیانت نامیدند ؛چگونه می‌توانند برای حفظ آن پای میز مذاکره بنشینند؟
بازگشت به برجام ۲۰۱۵ دشوار است/برای توافق راهی جز مذاکره با آمریکا نیست
آمریکا می‌خواهد با امتیاز به برجام برگردد/عربستان و اسرائیل برای باخت بایدن برنامه‌ریزی کرده‌اند

23 / 312 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1501815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  3 0
  خدا کنه فرجی بشه ولو یک‌درصد! چه بخواهیم و چه نخواهیم اخبار مثبت در کوتاه مدت حداقل از افزایش قیمت دلار جلوگیری میکنه،هر چند لازمه که دیگه مسولین مفسدان و رانت خواران اقتصادی را کنار بگذارن و راههای افزایش درآمد غیر نفتی مثل گردشگری صنایع پیشرفته واقعی ....زا هموار کنند،تا زمانی که نفت هست اساسا حکومت نیازی به مردم نداره و با پول نفت ارگان‌های بی یازده مانند ارگان‌های فرهنگی و... فربه تر می‌شوند...
 • تقی IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  دولت بایدن دچار سردر گمی در تصمیم شده است به این زودی از انها خبری نخواهد شد زیرا اقتدارشان توسط اسرائیل و عربستان زیر سوال رفته است.
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  8 1
  واشنگتن به این دلایل برای بازگشت به برجام عجله دارد : بیکاری در آمریکا زیاد شده گرانی در آن کشور بیداد میکند مایحتاج عمومی علاوه بر گرانی در صف‌های طولانی و با شرمنده کردن مردم آمریکا به دستشان می‌رسد مثل صف مرغ ،روغن ،مواد شوینده و... عده ای در آمریکا از تحریم‌ها سودهای نجومی میبرند معیشت مردم آمریکا فاجعه بار شده کرامت مردم آمریکا زیر پا گذاشته شده پدران آمریکایی نزد فرزندانشان سرافکنده هستند ......
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  3 1
  والا چه عجله ای هر ساعت داره ی ساز میزنه و میگه من هیچ تحریمی رو لغو نمیکنم این از نظر شما به معنای عجله است؟
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  2 1
  این "کارشناس مسائل بین الملل" اشتباه می کند. رابرت مالی نگفت همه تحریم های بعد برجام باید برداشته شود. بلکه گفت تحریم هایی که در تضاد با برجام است بایستی رفع گردد.
 • اسماعیل IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  2 1
  همانطور که رهبر فرمودند. آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند. الآن هم که به تکاپو افتاده و در مورد مذاکره صحبت میکنند بخاطر قرارداد ایران و چین است.ایران هیچ آوانسی به این حیف نانها نباید بدهد.چون رودارتر میشوند.کشور خودمان نقاط قوت زیادی دارد البته اگر مسئولین واقعا احساس مسئولیت بکنند و زیر آبی نروند.
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  8 0
  اگر فقط تحریم های ترامپ برداشته شود، ما این چهار سال کاملا سر کار بوده ایم و آمریکا به بهانه برداشته شدن تحریمها توپ را توی میدان ما می اندازد. درحقیقت ما برجام را کامل اجرا کردهایم و انها هیچ امتیازی نداده اند. پس تحریمهای اصلی چه میشود؟
 • مهری IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  آمریکا شیطان بزرگ تحریمی بر نمی داره به زور میخواد برگرده به برجام تا از طریق برجام برنامه موشکی و برنامه منطقه ای ایران مطرح کنه اون موقع ما مخالفت کنیم دوباره پرونده بره شورای امنیت ما رو از سازمان ملل تحریم کنن اینها بیخود دنبال برجام هستن هدف آمریکا همین