۹ نفر
۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۲
آتش سوزی‌ها اگر عمدی نیست، راه حل دارد

کجای دنیا این مقدار آتش سوزی رخ می دهد که ما یک روز درمیان شاهد آتش سوزی انباری یا شرکتی یا ... در گوشه و کنار کشورمان هستیم !

کوتاه و مختصر می پردازم به اصل مطلب. باز منطقه ای در حوالی جاده مخصوص دیروز دچار آتش شد.
اصل خبر:  آتش‌سوزی گسترده در محدوده جاده مخصوص
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: وقوع یک مورد حریق گسترده به سامانه ١٢۵ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اطلاع داده شده است. این حریق در یک انبار یا کارخانه در محدوده جاده مخصوص کرج بعد از آزادگان رخ داده است. نیروهای آتش‌نشانی هم اکنون در محل حضور دارند./صداوسیما

آتش سوزی‌ها اگر عمدی نیست، راه حل دارد

آتش سوزی‌ها اگر عمدی نیست، راه حل دارد

نمی دانم بعضی افراد معتقد هستند به دلایل مالی و مشکلات برخی شرکت ها، عواملی عمدا، آتش سوزی به راه می اندازند که هم حقوق کارمندان و کارگران را ندهند و محملی برای ندادن داشته باشند و هم بیمه ها را مجبور به پرداخت خسارات برای آتش سوزی و جبران مشکلات مالی خود کنند!
برای این قسمت از بحران های عمدی انسان ساز من راهی و پیشنهادی ندارم. یعنی حقیقتا بحثی در منابع علمی دنیا برای اقدامات این چنینی وجود ندارد. شاید در این وادی باید از روانپزشکان کمک گرفت ! چون خسارات مالی یک طرف، خسارات احتمالی جانی برای مردم و آتش نشان ها هم یک طرف !

نگاه از دور من به تصاویر در انباری سرباز و محتویات چیده شده منظم ! حاکی از این دسته آتش سوزی ها را به نظر می آرود ! البته خدا داناست.

برای آن دسته از آتش سوزی های اتفاقی، راحترین کار قبل از رسیدن فصل گرما، گرفتن یک فهرست از اموال (inventory) یا همان انبارگردانی و محل های دخیره آنها در لیستی با ذکر دمای محتمل اشتعال که خیلی راحت در شرکت ها با رجوع به یک جستجوی ساده قابل دسترسی است جمع آوری شوند.
سپس خیلی ساده، تقسیم بندی در گروهای دمایی و مکانی از نظر حرارت انبار شوند. ضایعات هر چه سریعتر از محل دور و انتقال و بقیه با شروع دمای نسبی از نظر دمایی با سیستم های سرمایشی قابل دسترس مدیریت شوند. به مواد قابل اشتعال سریع توجه ویژه شود.
برای انبار های استراتژیک و خاص کشوری هم بدون شک تراز های خیلی بالاتری از امنیت در برابر حوادث باید دیده و طراحی شوند تا سیستم ها اتوماتیک اطفا را انجام دهند با اقل نیروهای اتش نشان فقط برای مدیریت کلی و نه با ورود فیزیکی به خود سانحه (دقت کنید)
قول می دهم به همین سادگی دیگر شاهد این چنین آتش سوزی هایی در کشور نباشیم. هزینه تهیه این دستورالعمل ساده (+٤٠ سال مطالعه و طراحی) هم توسط شرکت ها به نیابت از طرف حقیر به عنوان کمک برای خرید تجهیزات به روز به سازمان اتش نشانی کشور لطفا هدیه و پرداخت شود.

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران و بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران

کد خبر 1532492

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =