۱ نفر
۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۴
افسران سپاه پیشرفت اسلامی کشور

گام دوم انقلاب ما را به آرمان بزرگ آن که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی( امام زمان ارواحنافداه )نزدیک خواهد کرد.

این بیانیه با تاکید به فرایند انقلاب در راستای جریان دینی اسلام بعد از پیامبر(ص) و رخداد غدیر و عاشورا ، ضمن معرفی مقطع کنونی بعنوان دوران انتظار و امید، بیانیه گام دوم را تز کاری آینده نگرانه ، نوید بخش و جهانی دانست‌. باید تقابل جریان دینی و غیر دینی در طول تاریخ و دوگانه اسلام و استکبار را پدیده برجسته جهان معاصر معرفی کرد و در این رابطه توجه به سه عنصر انگیزه، مسیر و هدف را تعیین کننده دانست.

خیلی واضح و روشن است که ماهیت انسان ترکیبی از جسم و روح است و تمایلات و خواسته های درونی انسان ریشه در نوع حیوانی و معنوی او دارد به طوری که صف بندی فعلی دنیا و جهان هم گویای همین مساله است. در آثار بزرگان دینی به ویژه کتاب طلب و اراده مرحوم امام خمینی (ره) نیز عشق به خداوند متعال و هم نوع به عنوان انگیزه و خواسته مطلوب انسان اشاره شده است.

عنصر دیگر مسیر است که منظور از آن کنش و واکنش و فعل و انفعالات زندگی و به تعبیر رایج همان سبک زندگی انسان ها است. روشن است سبک زندگی پیامبران (ص) و ائمه معصومین (ع) در تقابل با سبک زندگی ظالمانی همچون امویان و عباسیان و حاکمان طاغوتی بوده است. از این رو لازم است در کارگاه انسان سازی دستگاه تعلیم و تربیت(دانشگاه فرهنگیان) به این مساله توجه شود که سبک زندگی معلم وارسته و برخوردار از ولایت دینی متمایز از سبک زندگی جریان غیردینی است.

بر اساس بینش دینی، هدف باید بندگی خدا و اجتناب از طاغوت باشد چرا که قرآن کریم خطاب به بندگان می فرماید: 《ان اُعبُدُوا اللهَ وَ اجتَنِبُوا الطّاغوت》.
مقام معظم رهبری نیز فرمودند معلمان افسران سپاه پیشرفت اسلامی کشور هستند که این تعبیر به دلیل اهمیت و نقش تعیین کننده معلمان در آینده کشور و نظام است.

از این رو دانشگاه فرهنگیان را باید یک دانشگاه تربیت محور و انسان ساز دانست که هدف مهم آن تأمین و تربیت معلمان، مدیران، مربیان، کارکنان و پژوهشگرانی مؤمن و متعهد، ‏معتقد به مبانی دینی و ارزش های اسلامی و انقلابی، دارای فضائل اخلاقی و ارزش های ‏والای انسانی، کارآمد و توانمند در طراز جمهوری اسلامی است. 
رسول خدا (ص) خود را معلم انسان ها دانسته و می فرماید: «انما بعثت معلما؛ همانا من به عنوان معلم مبعوث شده ام». 

* سخنان مشاور و نماینده وزیر در دانشگاه فرهنگیان در آیین استقبال از نو دانشجومعلمان کشور

کد خبر 1566722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =