۱ نفر
۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲
صیانت در برابر «لاک پشت» یا نجومی‌بگیران؟!

از آنجاکه نمایندگان مجلس از بین اقشار مختلف جامعه انتخاب می‌شوند و ازجانب همین مردم قدم به عرصه قانون‌گذاری می‌نهند؛ چشم میلیون‌ها نفر به مجلس دوخته می‌شود تا با تصویب قوانین لازم، باری از دوش مردم مخصوصا اکثریت جامعه بردارند.

رانت خواری‌های دور از منطق اخلاقی و دینی، حقوق‌های نجومی، ویژه خواری، قبیله سالاری، بی‌تفاوتی درقبال فقر و گرسنگی بخش قابل توجهی از جامعه، بیکاری مخصوصا در بین افراد تحصیل‌کرده، تبعیض‌های ناروا و... گوشه‌ای از دردهای مردم هستند که اغلب نمایندگان به آنها آگاهند و باید در مقابل این مشکلات از مردم صیانت کنند.

در این دوره از مجلس نیز به لحاظ خط فکر اکثریت و جهت‌گیری نمایندگان، مردم امید فراوان به تصویب قوانین گشایشگر از سوی نمایندگان انقلابی داشته و دارند! اما ظاهرا در چند طرح از سوی نمایندگان، حرکت‌هایی در راستای خواست‌های مردم تحقق نپذیرفته است. در اخرین طرح مجلس، موضوع صیانت از حقوق مردم در قبال حیواناتی بسیار خطرناکی مثل سگ و گربه ولاک پشت و... در دستور کار قرار گرفته است!.

آن‌هم در شرایط حاضر که گرانی افسار گسیخته و روزانه، فشار مضاعفی بر دوش اقشار کم درآمد وارد می‌کند و طرح این‌گونه مطالب از سوی برخی از نمایندگان محترم و بزرگنمایی این طرح‌ها ازسوی شبکه‌های مجازی التهاب و اضطراب را درجامعه گسترش داده و موجب کاهش امید به زندگی می‌شود. نمایندگان مردم که با وعده‌های گوناگون وارد بهارستان شدند، درعمل به‌جای گام‌های بلند وسریع به‌سوی نشاط اجتماعی و رفاه اقتصادی، سخن از طرح و تصویب قوانینی به میان می‌آورند که 40 سال پیش باید مطرح وتصویب می‌شدند نه حالا.

نزد بسیاری از افراد، مخصوصا اشخاص تنها و بعضی از نوجوانان و جوانان نگهداری از حیوانات فقط یک سرگرمی و تفریح نیست، بلکه یک رفتار عاطفی و احساسی برای پرکردن حفره‌های روحی است. ظاهرا طرح ممنوعیت نگهداری سگ، گربه، لاک پشت و جانوران دیگر و مجازات اینگونه افراد در مجلس در حال طرح وبررسی است!.
تفاوت بسیار هست بین افرادی که برای خوش‌گذرانی و چشم‌هم چشمی از اینگونه حیوانات مخصوصا سگ نگهداری می‌کنند و اشخاصی که جهت کمک گرفتن ازسگ‌های راهنما (نابینایان) و نگهبانی از سرمایه و زندگی خود بهره می‌گیرند. قطعا باید میان افراد یاد شده تمایز قائل شد و اوضاع روحی و عاطفی افراد را در نظر گرفت.

بی‌شک همراه داشتن سگ در اماکن عمومی، پارکها و اماکن مشابه در هیچ کشوری مجاز نبود و گاه موجب برخورد پلیس و مجازات‌های مختلف از جمله جریمه می‌گردند، اما نگهداری گربه با رعایت نکات بهداشتی نه تنها منع شرعی ندارد بلکه موجب رضای خداوند نیز است. روایات و احادیث متعدد و مختلف از حضرت رسول اکرم (ص) و ائمه طاهرین (س) در مورد شفقت و مهربانی با حیوانات و تغذیه آنها وجود دارد. اگر قرار باشد که صاحبان و نگهداری کنندگان از اینگونه حیوانات از حمایت ونگهداری آنها دست کشیده و آنها را رها نمایند، چه اتفاقی برای خیابان‌ها و شهرها خواهد افتاد و چه وضعیتی حاکم خواهد شد؟‌

یقین دارم نمایندگان محترم قبل از طرح اینگونه لوایح قطعا و قهرا با کارشناسان و صاحب نظران رشته‌های مختلف روانشناسی، رفتار شناسی، آسیب شناسی اجتماعی، جانورشناسان مشاوره گرفته و نظریات تخصصی آنها را دریافت خواهند نمود.

*منتشر شده در روزنامه آرمان ملی

کد خبر 1576978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =